Van week tot week. Dr ankbestrij ding. Uit Ylaardingen. Steunpenning. Correspondentie. Arbeiders, stuurt uw vertegenwoordigers naar den Raad, om ook dat zaakje in orde te brengen. Intus- scben zullen wij, om alles loopende te houden, van tijd tot tijd die Maatschappij in ons blad in „behandeling nemen. De onderkruiper is ook zijn loon waard. Een der voornaamste ziekenfondsen in Rotterdam, heeft onlangs de doktoren in 't geheim aangeschreven, toch vooral zulke dure medicijnen niet meer te ver strekken aan de leden. Ook had men de behandeling door specialiteiten beperkt. Gelukkig zijn de booze plannen van 't bestuur aan 't licht gekomen, en is de verontwaardiging onder de leden groot. Want dit zieken fonds had bij onze buren een zeer goeden naam. ja met trots wezen zij er op, dat 't daar nu eens niet „van den arme" ging. En toch tracht men ze nog te foppen. Maar 'waar zoo iets plaats heeft in een der best georganiseerde ziekenfondsen, hoe zal 't dan wel in de gewone „bos" gaan? Weten de bosklanten wel, hoe de inwendige dienst in de vereeniging geregeld is. Of vergenoegen zij zich er mee, hun bosbrief te betalen en verder in groote dankbaarheid te genieten, wat de wetenschap, in dienstbetrekking bij het eerzaam bus- bestuur, hun gelieft voor te zetten. ScFedam heeft werkelijk eenige vermaardheid dooi de inrichting van zijn ziekenbussen. Zij waren, altijd in de lijst van hun tijd beschouwd, tamelijk democra tisch ingericht. Maar de tijden zijn veranderd, de arbeiders willen en kunnen zelf voor hun belangen zorgen. En wij achten het dan ook hoog tijd, dat er een Vereeniging kome, coöperatief en naar de eischen des tijds. De naam „bosklant," die de gedachte aan de door ons verfoeide liefdadigheid in 't leven roept, moet er uit. De verzorging der zieken zal er niet min der door worden. Half Februari komt de Tweede Kamer weer bijeen en spoedig komt 't wetsontwerp tot verhooging van den drankaccijns in behandeling. Werd tot nog toe f 63 op elk vaatje van 100 kan verdiend, nu hapt 't Christelijk kabinet er maar eens goed in, door den accijns van f63 op f70 te brengen. In de couranten wordt er druk over geschreven en ook verschillende vereenigingen laten zich niet onbetuigd. En 't is teekenend, dat allen, die vóór afschaffing of tegen misbruik zijn zich beslist tegen 't nieuwe wetsontwerp verklaren, en met aanhalingen nit „Ons Program" brengt men Kuyper leelijk in 't nauw. „De Nederlander" echter, het Christelijk orgaan van Jonkheer de Savornin Lohman, den baas van de remmers in de Kamer, kan zich er wel mede vereenigen, 't Is geen wonderAls de brandkast maar gesloten kan blijven, wat maalt men dan om Ons Program of zoo iets. Met een kleine variatie op Schaper's uitdrukking zeggen zijWij hebben maling aan Programs, Ordonnantiën enzals de centen maar in de la kunnen blijven. Er is behalve Engeland, geen land ter wereld, waai de borrel zoo ferm uitgedronken kan worden als hier. Want men betaalt er toch voor, niet waar, dubbel en dwars. Er wordt frisch op gedronken, en dit zal niet verminderen, als de Christelijke Regeering nog meer belang in de klare moet gaan stellen. Maar de brandkast blijft dicht, niet waar. Ja, die zal in de Kamer, als van ouds weer beschermd worden door Bijbel en Wierookvat. Maar wederom zullen onze mannen er op mokeren, zjj zullen laten hooren hoe vol zij is. En al weerstaat zij nog onze slagen, de tijd komt, dat zij verpletterd wordt en haar rijken inhoud tot zegen van allen strekt. Werken wij daartoe mede Steeds voorwaarts! De Schiedamsche Be- stuurdersbond, een van de oudste kinderen van de S. D. A. P., gaat langzaam maar zeker voorwaarts. Nu weer heeft de vereeniging van Branders- en Distellateurs- knechts zich bij 'm aangesloten, wat een niet onbelang rijke versterking beteekent, zoowel finantieel als moreel. Wie zijn nu aan de beurt? Schiedamsche arbeiders denkt er aan. In vereeniging ligt uw eenigste kracht Onderwijszorg. De school in de Gorzen onder gaat aan den gevel een verbouwing, 't Is mogelijk dat die verbouwing noodig is. Maar waarom dat vreeselijke geklop en gehamer niet in een vacantietijd kan gebeu ren, is ons niet recht duidelijk. Het kan niet anders of 't onderwijs aan die school moet er onder lijden. We hoorden dan ook al van enkele klassen, die maar naar huis gestuurd werden, van leeren kon toch niks komen. Hebben de autoriteiten nu nog niet genoeg leergeld be taald met die gasketel-geschiedenis Moet de demorali satie van toen nu nog eens dunnetjes worden overgedaan? De noodkreet der bourgeoisie 'k Kreeg een circulaire thuis, netjes gevouwen in een onbeschreven couvert, die 'k nog best gebruiken kan, en waarin ik zoowaar genoemd werd: „Waarde Stadgenooten er onder stonden mannen met klinkende namen, 'k Was erg blij, zoo familair behandeld te worden door zulke hooge oom s. Waarde StadgenootDa's zoo vertrou welijk, zoo vriendschappelijk hè! Ik voelde me werkelijk gevleid en begon me heusch al heel wat te verbeelden. Toen mijn eerste blijdschap wat bekoeld was en ik ge noeg gekeken had naar dat amicale opschrift, ben ik 't ding gaan lezen, 't Was een noodkreet! Een nood kreet van het bestuur van de Officieren-Vereeniging. Komt er geen hulp in den vorm van leden of dona teurs, dan-moeten-zij-de-Vereeniging-ontbinden. Tot hun grooten spijt. Natuurlijk, 't zou mij ook spijtenEn 'k wou, da'k de heeren helpen kon. Maar 'k kan heusch geen tientje per jaar missen, anders, 'k had 't graag over voor menschen, die zoo vriendelijk zijn, me „Waarde Stadgenoot" te noemen. Intusschen, veel succes, mijn waarden-! Van een arme kiesvereeniging. Recht, Plicht en Orde, de beroemde Katholieke Kiesvereeniging, heeft een schuld van f 235,09Vs. 1902 ivas een jaar van kalme rust na de periode van harden strijdAldus de heer Ed. Beukers, secre taris van R. P. en O. En dan toch een tekort over 1902 van f 122,3373Ra, ra, hoe kan datZe zullen nou de kas eens gaan spekken, en willen dat vooral doen door nieuwe leden te werven. Ze zullen daarom lezingen gaan houden. Ga je gang maar jongens Als je 't maar niet te veel in 't openbaar doet en maar flink op die socialen afgeeft, win je misschien wel wat leden. We vinden het anders een treurig teeken voor een politieke partij als een tekort in de kas ze op 't denkbeeld moet brengen om propaganda te gaan maken, 't Getuigt niet van veel bezieling en idealisme. De aan drang om de heerlijke Roomsch Katholieke politiek te verkondigen is zoo realistisch mogelijk. Met de trekschuit. De neutrale gemeente werklieden vereeniging „Ons Belang" schijnt nog bij voorkeur met de trekschuit te reizen. Op Dinsdagavond 27 Januari zou zij 2 uren zitting houden in Patrimonium tot het verstrekken van inlichtingen enz. inzake de Ongevallenwet. De vangst zal niet groot zijn, denken wjj. De Schiedamsche Bestuurdersbond is de neutrale heeren al lang voor en heeft al meer dan een week iederen avond van 7—10 uur zitting gehouden. Die neutralen 't Zijn toch zulke vluggerds Die heerlijke branderijen. Naar men ons mededeelde is er hier in de stad een welbekende bran derij, waar op de derde verdieping een stoommachine staat te stompen en te steunen, dat men telkens zich in angstige verwondering afvraagt„komt-ie er nog niet door?" De vloer schijnt absoluut niet berekend te zijn om op den duur die drukking te kunnen verdragen. De „ouwe tijers" worden er echter maar aan gewaagd. Men vertelde er ons bij, dat schoonmaken in deze bran derij tot de zeer groote zeldzaamheden behoort, zoodat alles zoo glibberig en vet is, dat blijven staan een kunststuk wordt. Om de heerlijke inrichting te volmaken zijn de muren in plaats van gewit, gekoolteerd. Da's goedkooper en duurt langer, nietwaar Of daardoor de drankkolen nog somberder, nog droeviger aanzien krijgen, dat is niet erg. 'tls toch maar om enkele uren daags te doen, niet? Gelukkige menschen toch die branders knechts Een toontje lager! De „N. S. C." is kwaad. Niet op ons, maav op de liberalen, die harteloos, egoïstisch en cynisch zijn. Er is een liberaal die zegt „Doe toch vooral niet te veel om ziekten en oorlogen onder de Javanen tegen te gaan, want anders komt er zooveel van dat goedje." Dit nu vindt de „N. S. C." niet zeer christelijk, wat we met haar eens zijn. Maar laat de vertoornde redactie zich eens afvragen wat de Christenen hebben gedaan om ziekte en oorlog te voor komen, of te bestrijden 't Is al een bedroevend beetje. En zoolang men in deze zelf niet zonder zonden is, zou een meer bescheiden toon niet kwalijk passen. Ben woord aan de Ouders. Er heerscht in vele huisgezinnen nog steeds de ge woonte om bij feestelijke of bijzondere gelegenheden steeds alcohol te gebruiken. En waa-om Ja, dat is non iets, dat weten zij zelf nog niet precies. Overal gebruiken zij het voor. Bij bruiloften en begrafenissen is het voor opwekking, 's middags voor den eetlust, 's avonds voor gezelligheid, 's winters voor de kou en 's zomers weer voor de warmtein 't kort, 't is overal goed voor. Da's non pas goed spul hè, 'tis haast nog beter als wonderolie, maar zou het nu werkelijk voor al de bovengenoemde zaken w-T zoo goed zijn? Neen, dat is het zeker niet. Wel is het goed om menschen onge lukkig en slecht te maken, het is b.v. uitstekend ge schikt om menschenlevens te vernietigen en de hersenen en geestkracht te verzwakken. Hoeveel menschen zijn er niet door krankzinnig ge worden en hoeveel misdadigers heeft het niet gekweekt. Zijn nu al deze menschen alcohol gaan gebruiken met het voornemen om krankzinnig te worden? of voor dief en moordenaar te gaan studeeren? Neen, hoor, dat vast niet. Ze zijn zelfs heel matig begonnen. Van de meeste is de grondslag van hun dronkaardsleven zelfs thuis in de ouderlijke woning gelegd! Maar zijn die ouders dan gek geweest? zult ge vragen. Neen, dat waren zij niet, maar toch zijn zij meestal de oorzaak van dit verwoeste leven. Hoe dikwijls zien wij niet een vader of moeder hun kind met een lepeltje de suiker onder uit een glaasje jenever of bier voeren? En dat gaat dan nog al met een lachend gezicht en spelenderwijs, hoewel zij toch zeer goed weten, dat jene ver en bier vergif is. Is zoo iets nu niet vreeselijk, als men zijn eigen kind met het meeste pleizier zit te ver geven 't Is wel ruw uitgedrukt, maar toch is het zoo. Want verschillende professoren en dokters hebben ons bewezen, dat alcohol een langzaam werkend, maar zwaar vergif is. (Prof. Stokvis zei o a.„elke droppel alcohol is hersenvergif.") Als nu zoo'n kind grooter geworden is en de jongelingsjaren bereikt heeft, is het hem dan kwalijk te nemen dat hij kroeg in en kroeg uit loopt om aan zijn drankzucht te voldoen Neen, zult ge zeggen, feitelijk niet, want zijn eigen vader en moeder hebben hem als kind reeds geleerd alcohol te gebruiken. En het vernielingswerk door zijn ouders begonnen, zet de kroegbaas met den meesten ijver voort, totdat eindelijk de jonge man gezonken, i in een poel, waar hij met den besten wil van de wereld niet meer uit te redden is. Wat een wroeging zullen de ouders van zoo iemand wel hebben, als zij bedenken dat zij de oorzaak zijn van het verwoeste leven van hun kindHadden zij hem steeds gewezen op de scha delijke gevolgen van bier en sterken drankgebruik en zelf steeds het voorbeeld gegeven, door nimmer alcohol houdende dranken te drinken, ik geloof niet dat de jongeling ooit zoo diep gezonken zou zijn als nu. Daarom, ouders, verlost u van den drankduivel en spoort uw familie en kennissen aan om allen het drinken van alcoholhoudende dranken na te laten, terwille van ons nageslacht, opdat zij in een maatschappij zonder kjoeggebi'ul en .alcoholweeën nuchter en gelukkig door het leven gaan. Want waar is de opmerking van iemand, dat alcoholgebruik evenals de letter K het begin is van kommer en het einde van geluk. Het testament van een dronkaard. Een d onkaard schreefin zijn testament, vóór hij door zelfmoord een eind aan zijn leven maakte, het volgende„Aan mijn kinderen vermaak ik armoede, stompzinnigheid, ziekelijkheid, een slecht karakter, erG het bewustzijn, dat hun vader in een dronkaardsgraf valt." Onze ijsbalk. Eerst een kleine opheldering, wat dit voor een ding is. Bij vloed loopt, wanneer ej^ijUTj de Maas gaat, onze haven vol drijfijs. DeM vaart de pont, grootsche plaatvervangster van een brug over de haven, niet en je kunt netjes omloopen. Nu wordt er dan een balk, de ijsbalk, voor geplaatst. De zorg daar over is aan één van de havenmeesters toevertrouwd, waarvan we er wel drie hebben. Doch onze Directeur van gemeentewerklieden vindt, dat ook hij er wel wat over mag zeggen. En dus, Dinsdagmiddag, de ijsbalk er voor, zegt hij. De scheepvaart is gestremd, doch niemand weet het. De havenmeester kwaad, durft geen tegenbevel geven, en, daar ligt de ijsbalk voor de sluis, de schepen kunnen dus niet varen maar de roode lantaarn brandt, als sein, dat de schepen er in kunnen. Gevolg, een opstopping, een beurtschipper wil er in, een motor wil er in, er ontstaat verwarring, een half uur later is de ijsbalk verdwenen. De Directeur der gemeen tewerken zal zich nooit meer bemoeien met de zaken van een ander. Winterervaringen. 't Is koud geweest. De be ambten der Gemeentewerken met een hoed op, hebben 't kond, de lui met een pet op hebben 't ook koud. Nu hebben de eersten ongeveer overal meer van, behalve van de kou, daar profiteeren de laatsten 't meest van. Doch van de middelen tegen de kou genieten ze niet zooveel. Er is op 't zoogenaamde magazijn, veel oud hout, van die rotte, slechte stukken, maar ook van die mooie, afgedankte balken. Er wordt verdeeling gehouden. De gepette krijgen een hoopje van 't eerste. Doch nu gaan zij zich warm zagen en hakken aan de tweede soort. En die fijne blokjes, jgist klaar om op 't vuur te gooien. Die worden naar de hee. en gebracht. Verschil zal er wezen, al is het in de afgedankte stukjes hout. Uit Vlaardingen: Bonefaas 5 c.; te veel ontvangen 8 c.Smout '/j c.eendrachtelijke sinaasappel 5 c. - - Voor den veroordeelden Schutter Uit Vlaardingen 14 c. Voor de verkiezing te Middelburg X 5 c.Y. 25 c.Z. 10 c.P. 50 c. Het vervolgstuk over België en een aantal andere stukken moest wegens plaatsgebrek blijven liggen.

De Moker | 1903 | | pagina 3