BIJVOEGSEL „DE MOKER". Kroniek. No. 49 - 31 Januari 1903. Bier op de Apoilofabriek. De directie der Apollo heeft de goede gewoonte, in de Nieuwjaarsweek een extra weekgeld aan haar personeel uit te keeren. Maar 't is jammer, dat zij er ook zelve medeoorzaak van is, dat èn van dat extra weekgeld èn van het ge wone weekgeld een zoo belangrijk deel aan den drank weggaat. Immers zij laat het verkoopen van bier in de fabriek toe. En als men nu weet dat wekelijks gemid deld duizend fleschjes bier daar worden verkocht, waar van de portier een deel der winst opstrijkt en de bier brouwerij van van der Schalk (een der groote aandeel houders in de Apollo) het overige grootste deel, dan wordt deze bierverkooperij een weinig prijzenswaardige onderneming. Dat iemand van zijn loon f6.in één week aan bier verdrinkt en verdobbelt in de fabriek, zooals onlangs is voorgekomen, dat moest niet mogelijk kun nen zijn. En dit drinken in de fabriek bevordert ook het drinken er buiten. De kasteleins daar in de buurt kunnen daar van getuigen. Dat driuken is ook een van de redenen, dat de arbei ders der Apoilofabriek hoegenaamd geen begrip hebben van hun eigen belang en allerminst van hun belang om zich te vereenigen. Feiten als deze bierverkoop zijn treurige dingen, maar in ons maatschappelijk stelsel 'zijn ze volkomen op hun plaatser zal nog heel wat moeten gebeuren, voordat de soci laldemokratie zulke slachtoffers van een dergelijk stelsel zal hebben vrij gemaakt, want zij zelf helpen het stelsel handhaven. Modderbaden. Een scherp en lang gerekt ge fluit sist door het luchtruim. Een dof gerommel, als van naderenden donder, treft het oor. Weer dat gesis nóg dat gebrom héél in de verte is een zwarte stip merkbaar, die al grooter en grooter wordt nog eenige oogenblikken en stampend en snuivend rolt een lange, erg-lange trein het station binnen. HaltAchter de zonder uitzondering zorgvuldig gesloten raampjes, vertoont zich hier en daar een bleek, akelig-verwrongen gezicht, slechts even schuw rondziende naar buiten, om direct weer weg te soezelen achter de gordijntjes. Lieve hemel, wat een lijdende trekken! Hoo t dat hoesten, kreunen, klagen.. Een conducteur loopt met een verbaasd gezicht langs den trein. „Nog 2 plaatsen slechts! Twee 2e klasjes naar Bentheim Geen passagier is te zien. Niemand stapt in alle portieren blijven gesloten. „Hoe is dat mogelijk, chef," klinkt het als reeds het sein tot vertrek gegeven wordt. „Niet één Bentheim-liefhebber hier? Dit is nog aan niet één station voorgekomen De aangesprokene grinnikt„Laat je dat niet ver wonderen, vriendlief," zegt-i goedhartig. „Schiedam heeft zelf modderbaden in overvloed en dom vind ik 't. van al die menschen die jij in je kast hebt, hun modderkuren zóóver te gaan volvoeren, waar hier zoo ruim gelegenheid voor is." Wéér gaat de fluit en hortend en stootend wordt de trein slechts met moeite door de locomotief in be weging gebracht. „Schiedam heeft zelf z'n modderbaden.O, meer dan schandelijk is de toestand, waarin de meeste onzer straten zelfs door 'n onnoozel motregentje gebracht kunnen worden. Alle zijstraten van den singel, de zgn. „Rooie Kool'ouurt" en Stationsweg en -straat zijn totaal onbegaanbaar. Laten we dan nog niet spreken van Gorzen, Nieuwsticht enz., maar 't eens bij den singel houden, welk kwartier nog bovendien de eigenschap van een bizonder slechte verlichting heeft, dan staan we toch doodgewoon verbaasd over de zorgzaamheid onzer nooit-volprezen vroedschap, daar merkbaar. Zie die slaperige wezens 's morgens of die afgematte tobbers 's avonds uit- en ingaan uit hun holen. Zie dat getob daar langs zoo'n stikdonkeren stationsweg, zoo slecht mogelijk aangelegd, hobbel-de-bobbel-links, hobbel-de- bobbel-rechts, pats, met je neus in de modder. Gebeurd is het dat een bakkerswagen door deze onge lijkheid van den weg zoo aan één zijde overhelde, dat ze dwars oversloeg, de wielen boven, en slechts als door een wonder niet in de moddersloot er langs terecht kwam. Waarom al die straten zóó slecht zijn?... 'tRaadsel is niet moeilijk op te lossen. „Z)ie straten behooren- niet aan de gemeenteRaar, hè, dat heele straten niet aan de gemeente kunnen behooren Maar ze worden zeker door de eigenaars zoo hoog, zoo onbereikbaar hoog te koop gesteld want anders zou toch een gemeente, die werkelijk de gemeentenaren wilde ver zorgen, zulke straten wel overnemen en in orde brengen... O, duur zijn ze, 't is waar. Van allen is 't ons niet bekend, maar de Oosterstraat is verkocht voor het kapitaal van 500 koperen centen, een som voor zeker, die door een gemeente, en vooral door eene als de onze, zoo maar niet klakkeloos kan worden uit gegeven. Plas en trap, geëerde stadgenooten, laat vrij de modder je om de ooren spatten wij zitten op 't stadhuis daar hebben we er geen last aan... Schiedam is toch wél 'n Eldorado De hand, die over ons waakt, is wel zorgzaam ...Heb dank, o Heeren, voor alles wat gij voor ons hebt gedaan en waarvan wij niets gezien zullen hebben, doch geloofd! Flink Aan de kistenmakerij van den heer Th. Melchers werd deze week aan het personeel bekend gemaakt, dat men voortaan voor de 100 kisten, waar nu f 2 25 voor wordt betaald, in 't vervolg slechts met f2.zou worden begiftigd. Het personeel was daarover niet bizonder gesticht, de koppen werden bij elkaar gestoken en eendrachte lijk werd er een woordje met den patroon gesproken. De boodschap wasover 'n uurtje terug komen maar. Of de patroon onraad duchtte, 't valt niet te zeggen, maar 't kwartje gaat er niet af. Flink zoo, jongens, maar één raad moet met onzen lof van 't hartOrganiseert uVereenigt kunt ge alles, de enkeling vermag niets. Zoekt het dus daar waar uwe kracht isin vereeniging Wijkvergadering. Op Zaterdag 7 Februari zal onze Afdeeling een wijkvergadering houden in de Gorzen. De Mandenmakers hebben hun werkplaats (Willemskade 5) daarvoor beschikbaar gesteld. Als spreker zal optreden Dr. J. van Leeuwen met het onderwerp „Hoe wordt men kiezer?" Vrij entrée Laat de zaal vol zijn! ze is dicht bij, arbeiders! Comité Beroepsvret. Het comité uit den Bestuurdersbond, dat iederen avond zitting houdt in Constantia, zal haar zittingen nog verlengen tot Dinsdag 3 Februari ingesloten. Laten nu toch de arbeiders en arbeidsters boven de 25 jaar, de arbeidsters vooral niet te vergeten, zorgen bij tijds te komen, de samenstelling en werking van den beroepsraad voor Schiedam hangen voor een groot deel van hen af. En de beroepsraad zal alle geschillen bij de uitvoering der ongevallenwet hebben te beslissen. Opgepast dus

De Moker | 1903 | | pagina 5