Buitenlandsche Sprokkelingen. Excelsior. De repetitie van Zondag zal moeten vervallen, wegens de afdeelingsvergadering. Maar dan den 8 Februari ook in vollen getale aanwezig Roosje Vos als spreekster. In de vorige week is door een zekere categorie van arbeidsters bier ter stede aan de bekende voorvechtster voor de belangen van de vrouw en wel in het bijzonder voor fabrieks arbeidsters, naaisters en dienstboden, aan mej. Roosje Vos te Amsterdam, het verzoek gericht in Schiedam eens te komen spreken. Echter zonder vermelding van adres. Aan dat verzoek nu zal genoemde spreekster gaarne willen voldoen, doch vóór alles wenscht zij met de verzoeksters wat nader bekend te worden, waarom wij gaarne zouden zien, dat een der belanghebbenden zich eens persoonlijk wilde aanmelden bij ondergeteekende (Nieuwe Buurt 17") of aan het Bureau van „de Moker," Noordvest 12. De Secretaris van de afd. Schiedam S. D. A. P. Verzoeken om wettelijke regeling. Twee van dergelijke verzoeken werden ons toegezonden. Het eerste is uitgegaan van het „Comité voor Minimum-Loon en Maximum-Arbeidsduur" en behelst een verzoek tot den Minister van Binnenlandsche zaken„het daarheen te willen leiden, dat het kome tot het doen van een wetsvoorstel, waarbij aan alle openbare bestuurslicha men de verplichting worde opgelegd tot het opnemen van bepalingen nopens Loon en Arbeidsduur bij aan- en uitbestedingen." Het comité bestaat uit: het Alg. Ned. Werkl. Verbond, de Ned. R. K. Volksbond, Patrimo nium, S. D. A. P., Christ. Nat. Werkmansbond, Alg. Ned. Timmerl. verb., Ned. Schildergez. bond, Bond voor de Kleedingindustrie, Alg. Ned. Meubelmakersbond, Bond van R. K. Werkl. vereen, in het aartsbisdom Utrecht en het Christ. Arbeidssecretariaat. Wij zijn nieuwsgierig, wat de Schiedamsche afdee- lingen van al die bonden zullen doen, zoodra het boven genoemde comité een landelijke actie begint. Het tweede verzoek is nog slechts ontworpen, en wel door den RotterdamschenBestuurdersbond, een federatie van 43 vak- en algemeenearbeiders-vereenigingen. Deze Bestuurdersbond wil een actie beginnen ter verkrijging van een wettelijke regeling van den arbeid van man nen, vrouwen en kinderen. Hij geeft voor de noodza kelijkheid dier actie o. a. deze redenen op „De kracht der vakorganisaties blijkt telkens niet opgewassen te zijn tegen den druk, dien het over-aan- bod van arbeidskracht, d.i. werkloosheid in allerlei be drijven uitoefent. In de laatste 10 a 15 jaren is de arbeidstijd over 't geheel bitter weinig verkort. „En hij is over 't geheel ontzettend lang. De gemid delde werktijd in Nederland wordt geschat op elf uur per dag. Maar het is bekend, dat tienduizenden arbeiders langer werken, dat duizenden 13, 14 en 15 uren moe ten arbeidenom niet te spreken van den overmatigen arbeidstijd gedurende groote gedeelten des jaars in sei zoen-vakken. „Terwijl dus voor massa's arbeiders het beste en schoonste des levens onbekend blijft, wijl zij als ware arbeidsslaven leven, loopen er duizenden werkloos rond, wegens gebrek aan arbeid! „Daar meenen wij, dat de arbeidswetgeving aan het pogen en de actie der vakvereeniging te hulp moet komen; haar moet aanvullen, en den arbeidsdag van volwassen mannen dient te beperken hen tegen al te langdurige exploitatie door de ondernemers moet be schermen, opdat eenerzijds de werkloosheid vermindere, en anderzijds de arbeiders meer vrijen tijd krijgen voor linn ontwikkeling, voor hun deelname aan de sociale beweging, voor hun gezin, enz." Met kracht dringen wij bij de Schiedamsche vakor ganisaties enz. er'op aan, deze poging te steunen. Hoe grooter de deelneming, hoe meer kans van slagen. Mog eens: de Ceres. In den loop van het vorig jaar, in Augustus, was het aan de Ceres niet pluis. Het broeide er. Er werd gemompeld van werk staking, en het kwam ook zoover Door gebrek aan organisatie was de werkstaking gauw afgeloopen. De directie begreep daaruit, dat zij niet zoo heel zeker was van het personeel. En was dit te verwon deren, als men weet, dat daar loonen van 8 en 9 gulden per week worden uitgekeerd met een werkdag van 14 a 15 uur, terwijl ook op Zondagvoormiddag moet gewerkt worden Neen, op andere werklui werd gezonnen, op dood en weerloos materiaal, op een paard en een wagen, dan werd er gelijk wat loon op personeel ook gespaard. Paard en wagen kwamen. Twee uit het personeel werden overbodig. De directie koos daartoe Poolman en Mertens uit. Beiden hadden eenige maanden geleden doof vermenging van melk en anderszins het reeds met de directie te kwaad gehad en werden om het toen gebeurde bij vermindering van personeel uitgekozen. Bij het ontslag beging de directie de onhandigheid, nu, 2 maanden latei-, de toen gepleegde „oneerlijkheden" als oorzaak van het ontslag bij de klanten te gaan rondzeggen. Natuurlijk groote verontwaardiging vooral bij Poolsman's klanten, die voor een belangrijk deel naar hem overgingen, toen hij, ontslagen bij Ceres, zelfstandig een zaakje in melk begon. Als de Ceres nog eenige malen op zulk een onhan dige manier loopers ontslaat, dan zal hij gauw al zijn klanten kwijt zijn. Maar hoe lang zal het duren, voordat de arbeiders begrijpen, dat alleen organisatie zulke patroonshande ling kan voorkomen En hoelang zal het nog duren, voordat de arbeiders inzien, dat ieder hunner eiken dag eraan is blootgesteld te worden op straat gezet, óf omdat de zaak van den patroon niet goed gaat, óf om andere redenen Vereenigt u dan toch allen, arbeiders Zonder dat zult ge nooit eenige zekerheid van bestaan krijgen. De School en de S. D. A. P. Over dit onderwerp zal Troelstra op Woensdag 11 Februari, 's avonds 8 uur, in het locaal Caledodia, Haringvliet N. Z., Rotterdam, optreden voor het Socialistisch Lees gezelschap entrée 50 cent, voor arbeiders 10 cent. Schiedammers, ook voor ons is dit onderwerp van het grootste belang laten velen daarom Troelstra daarover gaan hooren Een slachtoffer. Verleden jaar nam een 35-jaar oude, oppassende, arbeider deel aan een klop partij. De geschiedenis speelt te Berlijn. Hij kreeg daar voor 9 weken gevangenis maar trok zich deze „schande" zóó aan, dat hij hoe langer hoe moedeloozer werd, zich aan den drank overgaf, daarover onaangenaamheden kreeg met zijn vrouw, en op een gegeven oogenblikna weer zoo'n onaangenaamheid een einde aan zijn leven maakte door ophanging. Een schitterend gevolg van de bewaring der „orde". Afl. 17 en 18 vanDe Dageraad der Volksbevrijding door W. H. Vliegen. Uitgave van S. L. van Looy te Amsterdam. Compleet in 40 afleveringen a 121/2 cent. Onschuldig veroordeeld. Buysse van Biervliet. Neijssen van IJzendijke, door Jac. L. A. de Lange. OST VAIVGES:

De Moker | 1903 | | pagina 6