SCHIEDAMSCH SOCIAALDEMOCRATISCH WEEKBLAD No. 50. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1903. 2e Jaargang. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit dér Redactie zijn. Oproep Het geheim van den besloten raad. Gemeenteraadsverkiezing. Binnenlandsch Overzicht ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. '25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. BUREAU v»»u ADMINISTRATIE en REDACTIE: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortiKg„ Verkiezingen Middelburg en Almelo. In de districten Middelburg en Almelo zal de S. D. A. P, opnieuw den strijd aanbinden tegen de brandkastbescher- mende bourgeoispartijen. Te Middelburg kwam een vacature voor de Tweede Kamer door de benoeming van Mr. Lucasse tot kantonrechter, te Almelo door het overlijden van Dr. Schaepman. In beide plaatsen hebben wij een prachtige gelegenheid tot het voeren van een krachtige propaganda. Ieder helpe mee om in deze clericale districten de bevrijdingsleer der sociaaldemo- kratie ver en diep ingang te doen vinden. Ieder zende zijn zoo groot mogelijke steunpenning aan de admini stratie van „De Moker" of aan den partijsecretaris J. Gr. van Kuijkhof, De G-enestetstraat 16, Amsterdam. Verkiezing van 2 leden voor den gemeen teraad. Ook in onze stad moeten wij weer in het vuur. P. van Dijk en J. de Ligt zijn onze candidaten. Op arbeiders, helpt deze flinke kameraden, die voort durend bewezen wat zij voor uwe zaak over hebben en waard zijn, in den raad brengen, nieuw bloed is daar hoog noodig, nieuw gezond rood bloed. Uw steun penning spoedig gezonden aan de Administratie van „De Moker." Beroepsraden. Verzekerde arbeiders, die uw formulieren hebt ingevuld als gerechtigden voor een werkmanskaart ter verkiezing van gemachtigden voor den beroepsraad, stuurt uw werkmanskaar ten zoo spoedig mogelijk in bij J. de Ligt, Parallelstraat 20. J. J. Schroots, Kethelstraat 1. N. van den Berg, Gedempte Broersvest 563. Joh. van Katwijk, Singelkerkstraat 2'. W. Hoek, Korte Achterweg 12. D. van Dijk, Nieuwebuurt. 17". J. Vis, Hagastraat 58. A. Winterberg, Nieuwesluisstraat 5. H. Verkerk, Kethelstraat 13. W. Sterk, Groenelaan 109. A. Godschalk, Oosterstraat 70. Bureau „Moker", Noordvest 12. Spoedig, zonder verzuim en allen zonder onderscheid. Alleen dan is er kans, dat van u eenige invloed op de samenstelling der beroepsraden kan uitgaan. En van die beroepsraden zal het menigmaal afhangen, of uw ongevallengeld zal worden uitbetaald. Wie zelf zijn kaarten wil invullen, kome Donderdag 12 Februari tusschen 7 en 10 uur 's avonds in Constantia De candidaten van het Comité zijn N. van den Berg, Voorz. v. d. Vereeniging van [Brandersknechts. D. van Dijk, Typograaf. W. Hoek, Bestuurslid der S. D. A. P. Joh. van Katwijk, Bestuurslid Mandenmakersbond. J. de Ligt, Voorz. Spoor- en Trampersoneel. J. J. Schroots, Voorz. Alg. Ned Typografenbond. Het eerste tooneel was een geheime raadszitting, in het halfdonker van de sombere Schiedamsche raadszaal, opgevoerd door het volledige raadspersoneel. Ze hadden ruzie, echte tooneeliuzie. Eén verliet het tooneel met een krachtige har tire verwensching aan het adres der achterblijvenden. Het tweede tooneel was een nieuwe geheime raads zitting in hetzelfde halfdonker van dezelfde sombere Schiedamsche raadszaal, opgevoerd door het niet-geheel volledige raadspersoneel. De ééne weggeloopene moest het opnieuw ontgelden. De opvoerenden in roerende eensgezindheid besloten tot wederopvoering van het eerste tooneel in het publiekmaar ieder op zijn eigen houtje, niet allemaal te zamen. Het derde tooneel speelde in hetzelfde halfdonker van dezelfde Schiedamsche raadzaal en werd opgevoerd door het College van Burgemeester en Wethouders en Mr. D. van Houten uit Den Haag, den 3den Februari j. 1. Met trotschen overwinnaarsgang verliet Mr. van Houten het vroede vaderenhuis. Wie was de overwonnene? Wat kwam hij daar doen bij B. en W.? Welk verband tusschen zijn bezoek en het eerste tooneel bovenvermeld Donkere zware stormwolken hingen in de raadszaal na het derde tooneel. Wij voelden de electriciteits- spanningen door onze zenuwen trillen. En de namen Visser, Westendorp en Klein gloeiden als een slotstuk van een vuurwerk op achter in de donkere raadszaal. Lang vooral gloeide de Vissernaam. Het vroede vaderenhuis leek ons dien riiiddag een spookhuis. In haar laatste vergadering besloot de afdeeling der S. D. A. P. met eigen candidaten op te treden bij de aanstaande verkiezingen voor 2 leden van den gemeente raad voor district II. Dat besluit kon moeielijk anders uitvallen. De verbondene clericale reactiepartijen beginnen al wel wat van hun arbeiders-aanhangers te verliezen, maar zijn nog te veel echte bourgeoispartijen om ook maar de kans toe te laten van samenwerking voor een arbeidsvertegenwoordiger. De liberale winkel ia gesloten, en de schutters vlag hangt slap. De vrijzinnig-demokraten zijn een onbeduidend hoopje, nauwelijks in staat een volledig bestuur van hun kies- vereeniging samen te stellen. De sociaaldemokraten alleen gaan vooruit, worden steeds sterker de eenige bestrijders der reactie in Schie dam, en worden door steeds meerderen erkend als de eenige werkelijke voorvechters voor de steeds door iedere partij verwaarloosde belangen van het arbeidende volk. Het ligt voor de hand, dat zij dus hun eigen candidaten stelden, wel bekend bij ieder arbeider die iets meer is dan een stuk.werkmachine in dienst van het kapitaal, nl. D. van Dijk en J. de Ligt. Met alle kracht, die in onze afdeeling woont, zullen wij gezamenlijk werken voor deze arbeiderscandidaten, zullen wij samen deze vertegenwoordigers van de onder drukte en uitgebuite arbeiders een plaats trachten te bezorgen in den Raad, waar het voornaamste deel van de bevolking onzer stad nog niet vertegenwoordigd is. Tegen de reactie vóór het arbeidersvolk dat is thans de leus. Onze afdeeling zal, zooals steeds de S. D. A. P. doet, zeer volledig in het openbaar ook deze candidaat- stelling en al wat daarbij hoort bespreken. En onze tegenstanders Wij hopen ze in het openbaar tegenover ons te zien. De 10e Mei 1869 was voor de Noord-Amerikanen een gewichtige dag. De Paciflc:spoorweg, die den Atlanti- schen Oceaan met den Grooten Oceaan verbindt, was voltooid en de inwijding van den weg zou plaats heb ben. Afgevaardigden en belangstellenden uit de geheele Unie waren bijeen en de telegraaf verbond de verga dering met alle groote steden des lands. De laatste dwarslegger was van laurierhout, door de laatste spoor staven zouden gouden en zilveren klankbouten met een zilveren hamer geslagen worden. Daar werd, op een gegeven teeken naar alle stations der telegraaf geseind „Alle toebereidselen zijn voltooid, neemt de hoeden af, wij gaan bidden." Chicago antwoordde namens alle andere steden „Wij verstaan en volgen u, al de Staten luisteren." De seintoestel bootste nu eiken hamerslag na, zoodat ze door het geheele land vernomen werden, en na enkele seconden was door het geheele land de voltooiing van den -Pacific-spoorweg bekend. En thans, ruim 30 jaar later, hebben in 't kleine Nederland op spoorweggebied gebeurtenissen plaats, die in de groote geschiedenis der menschheid een even be langrijke plaats zullen Jnnemen als :t daareven aange voerde feit uit 't verre1 Westen. Maar thans werd, op een gegeven teeken, naar de stations geseind: „Alle toebereidselen zijn genomen, houdt u gereed, let op den ernst der tijden, wij gaan strijden voor onze kameraden." En er werd geantwoord „Wij verstaan en volgen u, al onze mannen luisteren." En binnen korten tijd ver breidde de telegraaf over geheel 't land, de blijde tijding van een der gewichtigste gebeurtenissen op spoorweg gebied. De 10e Mei 1869, een gloriedag voor het kapitalisme, de 30e en 31e Januari, jubeldagen voor het georgani seerd proletariaat Oij een andere plaats in De Moker zal men de gebeur tenissen dezer staking in overzicht terugvinden. Daarom te dezer plaatse hierover genoeg. Het was wel te begrijpen, dat de staking aan de Yeemen te Amsterdam met een volledige overwinning der arbeiders moest eindigen. Maandag kreeg 't zaakje zijn beslag. Met banieren en vaandels trokken de werklieden naar de beurs, dï' door het Gemeentebestuur voor de bijeenkomst beschik baar was gesteld. Treffend was het moment, waarop Tuinder, de voorzitter der federatie van transport arbeiders, de door de heeren werkgevers onderteekende verklaringen voorlas, dat alle eischen van „Recht en Plicht" waren ingewilligd. Er brak een gejuich los uit de kelen der proletaren, dat de pilaren der bi jeeSpfsT sidderden. Terloops merken wij op, dat de yaTmlreeni- gingen in Schiedam nu ook de beurs wel- zullen krijgen van de vroede vaderen, wanneer er zaken van belang voor de gemeente te bespreken zijn. Maar om tot de kwestie weer te keeren, de onder kruiper krijgt hier, evenals te Enchedé, ook weer het loon, dat hem toekomt. Een der voorwaarden toch luidt Alle werklieden, die ter vervanging van stakenden door veemen of andere transportondernemingen werden aan genomen, worden ontslagen. Dus onderkruipers, eerst zoo liefderijk ontvangen door den kapitalist, gespijzigd, gelaafd en gehuisvest, beschermd door sabel- en geweerdragers in allerhande uniform, gij wordt 'de laan uitgejaagd. Gaat heen met haat in 't hart, niet tegen de medearbeiders, die den strijd gewonnen hebben, maar tegen den kapi talist, wiens willig werktuig gij waart. Hij verdient niet meer aan dat artikel, dan moet 't ook maar vlug van de hand. Alle werklieden hebben zich, met de vaandels in het eerste gelid, in de Beurs laten fotograteereu. Wij den ken, dat de heeren aan de loodsen van de onderkruipers voor hun vertrek ook wel een kiekje zullen nemen. Het valt immers hard van trouwe vrienden te scheiden. Met de loodgieters in Amsterdam en de confectie- werkers in Groningen is 't zaakje nu ook weer in orde. En ook gewonnen hoor. Alleen de kleermakers heb ben iets laten vallen, doch ruim driekwart van de ge- eischte loonsverhooging is toegestaan. Nu moeten ze maai' flink opsterken, dat spoedig de maag, het restee- rende vierde deel ook kan verorbereren. Dan is 't nog' verre van weelde. Die satansche spoorwegarbeiders hebben 't nu ook op hun geweten, dat de groote vergadering in Dordrecht, waar de kwestie-Bergmeijer door A. H. Gerhard en Ketelaar in een Openb. Vergadering besproken zou worden, niet kon doorgaan. Enfin, wat in 't vat ligt, verzuurt niet, zal de Districts-schoolopziener in Dordrecht denken, want die is er bij betrokken. Immers, Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hadden op grond van y 't advies van dien Schoolopziener, aan Bergmeijer ver gunning geweigerd om het Redacteurschap van het Weekblad De Volksstem nevens zijn betrekking van onderwijzer te mogen waarnemen. Doch de Hooge Raad dacht er anders over en dezer dagen werd de beslissing van Ged Staten vernietigd. Intusschen is genoemd „advies" dezer dagen in de groote dagbladen gepubliceerd. De Bode, 't orgaan van den Bond van Ned. Oaderw., schrijft o. a. het volgende „'t Zal blijken, dat voornamelijk door den districts- MOK

De Moker | 1903 | | pagina 1