Vakbeweging. Ylaardingen. Buiten 1 audsche Sprokkelingen. Ingezonden. B. en W. de premies niet kunnen toewijzen, vóórdat Brandmeesters de goedheid hebben gehad, hun rapport in te dienen. De Brandmeesters zijn er de schuld van, dat de betaling zoo lang uitblijft. Maar (art. 59) B. en W. moeten alle instructies, verordeningen en regle menten, door de Brandmeesters te ontwerpen, goed keuren; waarom zorgen zij dan niet, dat daarin bijv. wordt bepaald, dat het rapport der Brandmeesters uiterlijk een week na den brand wordt ingediend Dit mag toch waarlijk wel gevergd worden, waar de opper- brandmeester f 150.de brandmeester-secretaris f75.—-, de gemeente-architect (deze is adviseerend lid van het college van brandmeesters) en iedere brandmeester f 50.jaarlijks ontvangen Wij hopen, dat B. en W. uit eigen beweging of op aandrang van den Raad, deze zaak spoedig zullen ter hand nemen en beter regelen. Zomerloon en Winterloon. De gemeente werklieden, in vasten dienst der gemeente, worden maar matigjes betaald. Zij ontvangen hun loon per uur. Maar het uurloon is lager dan bij een gewonen baas. Nu staat daartegenover de uitbetaling van extra-uren, nl. des zomers 1 uur en des winters 2Vï uur per dag. Voor de 11 Vj uur, die zij 's zomers werken, krijgen zij dus 127s uur betaald, en voor de 7V» uur die zij 's winters werken 10 uur. Deze extra-betaling vult feitelijk het loon aan tot den gewonen standaard van het algemeen-geldende ioon in de stad. Maar er is een groot bezwaar tegen aan te voerende extra-betaling is een gunst, die inge houden kan worden als vorm van straf, geheel of gedeeltelijk. Dit nu is niet redelijk. De gemeente behoort het volle standaardloon aan haar werklieden uit te betalen. Voor wie het niet weten mocht, kunnen wij mee- deelen dat de loonen wisselen van 14 tot 18 cent per uur. Er is evenwel bij deze geheele betaling nog iets veel akeligers dan dit gunststelsel van extra-uren, nl. dit dat door de betaling van het loon per uur de loonen des winters aanzienlijk lager zijn dan des zomers juist in den tijd, waarin men een hooger loon noodig heeft, is het lager. De fout zit hier weer in het uur- stelsel. Waarom niet een vast weekloon voor het geheele jaarEn indien men per se extra-betalingen wildoen, laat men dan naast regelmatige verhoogingen desnoods buitengewone toelagen invoeren. Maar in elk geval is het toch noodig, het uurloon af te schallen en te ver vangen door een vast weekloon, met opklimming naar dienstjaren. Zou de vereeniging van gemeentewerklieden niet beter doen zich met praktische vraagstukken als dit bezig te houden dan haar tijd te verbeuzelen met twisterijen en flauwiteiten als waarmee ze nu bezig is Nu deze vereeniging evenwel een voor haar leden zoo belangrijk onderwerp niet ter hand neemt, zullen wij er de aandacht op vestigen enblijven vestigen. Boedelverkoop. Een schandelijk stukje school- geldpolitiek zal a.s. Maandag worden afgespeeld. Een eenvoudig arbeider, den Breker, die he-haalde malen de autoriteiten heeft bewezen, dat hij volstrekt niet in de termen valt van betaling van schoolgeld wegens onvermogen, zal ondanks zijn beslist onvermogen nu toch tot betaling worden gedwongen door verkoop van zijn inboedel. Is boedelverkoop voor belastingschuld steeds een allerlaagst wetsmiddel, boedelverkoop voor schoolgeldschuld is dubbel onverantwoord, of wil men daardoor de bewijzen van onvermogen vergrooten? Tot zóóver zet men een arbeider de duimschroeven aan. Maar waar zijn de duimschroeven, die de mannen met groote inkomens kunnen dwingen tot zuivere op gave van inkomen en vermogen Vervloekte klasse- regeering toch Excelsior. Zondag te 10 uur weer repetitie voor de tenors en bassen, te half 11 voor de overige koorleden. Op tijd beginnen is noodzakelijk. Dus allen tijdig aanwezig. De tijden gaan vooruit „Ze worden slechter!" hoorden wij onlangs een hofjes vrouwtje zeggen, die met buurvrouw een gemoedelijk praatje hield over alles en nog wat. „Mensch, watik-jezeg, ze worden slechterJe ken-al geen krant meer inzien, of-'r staan heele „seelten" (hofjes-uitdrukking voor: rijen) werkstakingen vermeldhier en ginds en overal, 't Is Onze Lieve Heer geklaagd, maar de menschen worden met den dag ontevredener. Dan hebben ze van die bon den, van die sociale dingen bênne dat, en die geven de lui toch d'r centen als ze gestaakt hebben, dus vooruit maar. Ze gooie-d'r fêsoen te grabbel de patroon, al is-i nog zoo goed, schelden ze uit voor al wat leelijk is, slenteren den godsganschen dag als mêlengers langs 's Heeren straten, zuipen, vloeken, vechten 1 't Moedertje is in een zekere extase gekomen; de bee- nige handeD hebben in de heupen een steunplaats gezocht; de „oorlap" is van 't grijzend haar afgegleden en bengelt ondeugend op den krommen rug in de dofie oogen glimt een vonk van vuur 't geheel, straks onbenullig en suf, is herschapen in een soort overwinnings-type. Buurvrouw is bekoord 't mensch vindt ook dat 't Onze Lieve Heer geklaagd is De tijden gaan vooruit Boven de beschouwingen der hofjes-bes verheven, wekt de ware menschenvriend op tot ontevredenheid met het onvolmaakte (Multatuli). En voorwaarts trekt het leger der strijdende prole tariërs, voorwaarts gaan de internationaal verbonden arbeiders, voorwaarts naar de verlossing, de ontvoogding, de bevrijding uit de loonslavernijde afschaffing van het Privaat-bezit, van den grond en de productie-mid delen „Proletariërs aller landen, vereenigt u Dit gevleugeld woord van Karl Marx, dat alles zegt, de grondslag is van geheel ons leven en streven, dat het middel is, waardoor de vertrapte en uitgebuite klasse der zwoegers zich oprichten zal uit den poel van lijden en ontbering waarin zij is neergebeukt het dreunt al verder en verder, al luider m luider over gansch de aarde heen. Vereenigt u!O, 't wordt al beter en beter ver staan, begrepen, door de arbeiders, dat alleen in stevige hechte organisatie de kracht ligt. 't Besje heeft gelijk bonden geen „sociale dingen" wfebonden worden opgericht, en bestaan die, dan komen de lang opgekropte grieven voor den dag, dan worden de misstanden be sproken, dan worden middelen beraamd ze op te heffen. Zij 't ook erkend, dat alle mogelijke burgelijke kwak zalvers ook 't „Vereenigt u" als devies voeren om de massa door schijnbewegingen te misleiden en 't versleten rotte samenstel onzer maatschappij door nieuwere middeltjes weer wat op te lappen, de tijden gaan vooruit, de organisatie van den arbeid, die naar waarachtige verlossing streeft, wordt sterker Ook voor u Schiedammers, is 't „Vereenigt u" ge sproken. Hoort onsZiju we ook in de laatste jaren met reuzenschreden hier vooruitgegaan nóg is er veel te doen. Aan m&vereenigingen zijn we nog niet rijk de ekonomische aktie is in vergelijking der politieke ten achter. Dit moet veranderen. Wij stellen ons voor in de eerstvolgende nummers van De Moker eenige categoriën van werklieden te be handelen, welke óf in 't geheel niet óf nog totaal onvol doende georganiseerd zijn, bijv. in deze volgorde bakkers, typografen, kistenmakers, kaarsemakers enz. Wij zouden die beschouwingen dan natuurlijk gaarne zoo juist en volledig mogelijk willen geven en wat er aan onze gegevens mocht ontbreken, gaarne aanvullen. Wij wekken daarom iedereen die in genoemde (of ook andere) bedrijven werkzaam is, op, eens op een stukje papier te schrijven, op welke conditiën er in zijn beroep, op zijn werkplaats, onder welke loonen, arbeids-, rust tijden enz., ergens gearbeid wordt, van welke mededeelin- gen natuurlijk geheimhouding verzekerd wordt, doch waar door wij op grond der feiten, die dan door ieder zijn te constateeren, met des te meer kracht, met des te mee!' hoop op succes, het groote belang der vakorgani satie voor de arbeiders kunnen bepleiten. Doet dus nu allen eens wat en bezorgt ons uw gegevens, 't Adres van De Moker is nog wel bekend. UIT DE PERS. - De Vlaardingsche Courant (Chr. Weekblad voor Vlaardingen en Omstreken) wil ons wat helpen. Voorop m'n verzekering, dat wij de hulp van allen, dus ook van haar, gaarne aanvaarden. Maar toch, als ze ons helpen wil, dan heel werk, geen halfheid. De Vlaardingsche wil de arbeidersquaestie oplossen en schrijft in haar nummer van 3l Januari er een artikel over. 't Is niet erg moeilijk, schrijft ze, vooral als men zich maar hield aan de uitgestippelde lijnen in Den Bijbel. De arbeider komt een menschwaardig bestaan toe. Dat is duidelijk, Maar weet gij dan niet, Vlaardingsche Courant, dat gij dan bij de oplossing al in moeilijkheden zitdat gij met uw Heilige schrift hier geen uitweg hebt, omdat de christenen het niet over dat menschwaardig bestaan eens zijn Een menschwaardig bestaan! Volgens wien Volgens de Prov. Friesche Courant, die meende, dat de arbeider zooveel moest verdienen, dat hij en de zijnen zonder kommer en naar zijn stand leven kan? Volgens de Nederlander, die" meent, dat een arbeider aan zijn voedsel genoeg heeft, en geen recht heeft op meer? Of volgens De Standaard, die zeide, dat er van geen recht sprake is Stuit gij met de uitgestippelde lijnen ook niet op moeilijkheden Los die eerst eens op, en geef dan steken op commune en verheerlijking van moord en doodslag. En dan, ook gij zijt nog niet aan 't eind der oplos sing. Onder het menschwaardig bestaan bedoelt gij o.a. ook, dat de arbeider nog wat kan bijdragen tot leniging van den nood der armen." Een oplossing, terwijl er nog armen over zijn, kan toch zeker niet op dien naam aanspraak maken. Dat is half werk. En ten slotte moet hij nog wat overhouden, om „eenige" lectuur te kunnen koopen. Waarom riet weer hen in staat ge steld, kennis te nemen van-zooveel hij wil? Waarom de arbeider weer „eenige" lectuur en een ander „veel" lectuur Neen, Vlaardingsche, gij moogt ons helpen, maar dan goed. Solidariteit. Een mooi blijk van solidariteit gaven de Vlaardingsche kuipers. Te Amsterdam staken de kuipersgezellen bij patroon Blok. De afd. Vlaardingen van den Ned. Kuipers- gezellenbond trokken f 100 uit haar kas (verdeeld over 2 weken) en zullen verder iedere week f 25 sturen, tot zij weer vergaderen. Ook zal men nog krachtig met lij-ten werken. Patroons-gevoel. Te Heidelberg brandde op een nacht een fabriek af en daarbij de woning van den daaraanverbonden „huismeester". Deze kon met zijn familie nauwelijks 't eigen leven redden en verloor al zijn hebben en houden. De fabrikant, een schatrijko man, die om een onbeduidende verwonding bij een spoorwegongeluk kort te voren nog f 60.000 schadever goeding kreeg (wie kan nu berekenen hoeveel hij in zijn geheel waard is kwam natuurlijk zijn beambte, in zijn dienst door den brand van zijn fabriek van alles beroofd te hulp. En hoe Schrik niet Hij plaatste in een Heidelbergsche krant een adver tentie van den volgenden inhoud Openbare bede. Bij den brand mijner fabriek verloor de huismeester, een arme huisvader met 4 kinderen van 1 tot 7 jaar, zijn geheele bezitting. Deze is wel verzekerd. Maar op het oogenblik ontbreekt het hem aan de allernoodzake lijkste kleedingstukken. Ik richt daarom tot edeldenkende menschen de hartgrondige bede, door kleedingstukken en geld de benarde familie te hulp te komen. Giften kan men ten mijnen huize, Landhausstrasse 26 bezorgen. Jos. Blank, Fabrikant. Jammer, dat er in Heidelberg geen vrijzinnig-demo- kratische partij is, om zooiets te beletten SCHIEDAM, 4 Febr. 1903. Redacteur In het Rotterdamsch Niemvsblad van Woensdag 4 Februari komt het volgende berichtje voor De staking van de sigarenmakers bij den heer v. Emden duurt nu al 12 weken. Naar men ver- neemt bestaat er bij eenigen plan (fh het k1 weder op te vatten. Het laatste is geheel buiten de Svaarheid. Wel gaat een dergelijk gerucht door Schiedam, omdat twee dei- stakers uit aardigheid, (ik vind het narigheid) dit hebben gezegd. Ze zijn nl. naar het bureau van politie gegaan en hebben daar gezegd dat ze van plan waren het werk te hervatten, tevens vragende om hulp der politie, wat hun natuurlijk direct werd verzekerd. Nu is het te begrijpen dat het R. N., verzot op zoon berichtje, dit dadelijk heeft geplaatst zonder eenig onderzoek. Laat ik echter den lezers van De Moker de verzekering geven, dat het werk niet zal worden hervat alvorens het H. B. van den Sig. Bond daarvoor orders heeft gegeven en dat wij er niet aan denken op de voorwaarde van Louis L. v. Emden in te gaan. De volgende week waarschijnlijk meer omtrent deze staking. Achtend, Een Bondslid. Mijnheer de Redacteur! Zooals gewoonlijk, las ik ook Zaterdag weer De Moker. Verontwaardigd was ik over het ontslag van de twee brandersknechts, doch mijn verontwaardiging steeg ten top, toen ik het bericht las: „nogmaal de Ceres", doch nu in een anderen zin. Want, ziet mijnheer de redacteur, het bericht van de Ceres, is een en al leugen, en toen ik dus weer over die twee ontslagen brandersknechts na ging denken, vroeg ik mij af, zou dat nu ook soms op leugens kunnen berusten? Dan is het zeer treurig met ons arbeidersblad gesteld. Dan geven wij juist onze tegenstanders een wapen in de hand, waarmede zij ons op een vreeselijke manier kannen geeselen. Immers, wanneer ons blad niet grondig informeert naar de waarheid van dergelijke berichten, zullen de patroons ons spoedig tegen roepen: ziet ge wel, dat wij gelijk hebben, verdachtmaken, anders doet De Moker niets. Hier voor te waken is de plicht van ieder weldenkend arbeider. Daarom mijnheer de redacteur, nam ik de nen op, teneinde u beter in te lichten aangaande de kvïjpffie Ceres. Wat is hier in de waarheid? Welnu, in de eerste plaats heeft hier nooit iemand 14 of 15 uur gewerkt, om 6 uur 's morgens beginnen, tot 1 uur 's middags - van 4 uur 's middags tot 8 uur 's avonds, dit is wel de langste werkdag, doch meestal is het 1 uur minder, dus op 't hoogst 11 uur per dag, mijns inziens nog al een verschil met 1415 uur. Ook het ontslag Poolman en Mertens is geheel bezijden de waarheid. Niet Poolman, maar Lems was aangewezen om ontslagen te worden. De reden, die de directie dan ook had, was: wij hebben geen werk meer voor jelui, doch er was van melkvervalschen geen sprake, dit weet Proletariërs van alle landen, Yereenigt U!

De Moker | 1903 | | pagina 3