Steunt onze candidaten voor den gemeenteraad. Vakbeweging. 2. Uitbreiding van het gemeentelyk bedrijf. In de eerste plaats konnt daarvoor de eigen exploitatie van de waterleiding in aanmerking, met het doel om 200 goedkoop mogelijk, liefst gratis vat er te verschaf fen. In de groote Engelsche gemeenten, uitgezonderd Londen, is men reeds tot gratis-water-verschaffing ge komen. Glasgow verschaft per dag en per hoofd 200 liter water, de geheele waterbelasting is daar gedaald van 25 tot 5 procent. Brussel verschaft water voor 'h cent per 100 liter. Niet slechts exploitatie van gemeentewege is nood zakelijk. Exploitatie met het doel van gratis verschaffing van een minimumhoeveelheid per hoofd, daar moet het heen. Ook de gasfabriek behoort in gemeentebeheer te zijn. De gasfabricage, mits goed uitgevoerd, is zeer gemak kelijk en eenvoudig zoowel wat de productie als wat de verkoop betreft. De Gascompagnie te Parijs begon in 1885 met een kapitaal van 15 millioen francs, keerde in 35 jaar 600 millioen uit aan de aandeelhouders (tegen slechts 140 millioen aan arbeidsloon) en had toen haar waarden van 15 op 410 millioen gebracht. Te Birmingham en Glasgow werd de gasprijs tot 5 cent teruggebracht en bedraagt de jaarlijksche winst meer dan 2 millioen gulden. Amsterdam kon na de gasfabrieken in eigen beheer te hebben genomen (1897) de gasprijs van 9 tot 7 cent verlagen en hield des ondanks 500 duizend gulden over, terwijl het te voren f 100000 aan de particuliere gasmaatschappij moest betalen. Maar een eerste voorwaarde is:, goede deskundige leiding en een uitmuntend beheer. Of het daarmee te Schiedam wel altijd in orde is geweest? Gemeente-Tramexploitatie is ook van belang en nood zakelijk, om de bouwing van goede arbeiderswoningen buiten de kom der gemeente mogelijk te maken, wat alleen mogelijk is door een goedkoop en gemakkelijk vervoer van uit de buitenwijken. Gemeentelijke werkplaatsen behoot en ook te ontstaan, zoowel om te voorzien in de behoeften der velerlei gemeentebeambten als om te zorgen voor behoorlijke wer kplaatsen, beperkte arbeidstijden en goede loonen voor hen, die door hnn bedrijf indirekt nu reeds in dienst der gemeente zijn. Tot die bedrijven kan men rekenen gemeentelijke kleedermakerijen en schoen makerijen, gemeentelijke bakkerijen, gemeentelijke was- scherijen, gemeentelijke keukens, volksbadhuizen en steenkolendepöts om ten slotte ook te komen tot ge meentelijke magazijnen. Al die exploitaties zullen betere arbeidstoestanden en een beter gemeentelijk beheer brengen. 3. Zorg der gemeenten voor de werkloozen door het stichten van arbeidsbeurzen, staande mede onder toezicht van patroons en arbeiders; het verschaffen vau werk door het doen afbreken van krotten of herstellen van slechte woningen en aanleggen van volksparkenhet doen vervaardigen of herstellen van goederen om deze te verschaffen aan de bedeelden. Dit is letterlijk no. 3 van het gemeenteprogram voor zoover de steden betreft. Het spreekt duidelijk genoeg. De formule over de arbeidsbeurs onderstreepten wij om een vergelijking met het Schiedamsche misbaksel uit de fabriek van den heer de Groot uit te lokken. 4. Behoorlijke bezoldiging van lagere be ambten en werklieden in gemeentedienst, met beperking der hooge traktementen voor de hoogste ambtenaren. Daarbij bepalingen over loon, arbeidsduur uitkeering bij ziekte, persoonlijk en weduwen-pensioen enz.. Voorts uitvoering der gemeentelijke bouwwerken in eigen beheer. En deze zeer bel-mgrijke bepaling volkomen vrijheid van beweging in organisatie en politiek voor ambtenaren en werklieden. 5. Kosteloos voorbereidend-, lager-, her- halings- en ambachtsonderwijs. Bij gebleken geschiktheid kosteloos middelbaar en hooger onderwijs voor minvermogenden. Schoolvoeding en schoolkleeding en vakantie-kolonies. Schoolartsen en schoolbaden. Gratis leermiddelen. Krachtige zorg voor voldoenden schoolbouw. Bevordering van de volksontwikkeling door boeke rijen, leeszalen en- beschikbaarstelling van openbare gebouwen voor ontwikkelingsvoordrachten. Instelling van bureaux voor gratis rechtskundig advies voor on- en minvermogenden. Ook deze woorden, die met uitlating van enkele zinnen letterlijk No. 5 van het gemeenteprogram be vatten, behoeven geen nadere toelichting. 6. Krachtige zorg voor den gezondheids toestand door het bouwen van gemeentewege van arbeiderswoningen, beantwoordende aan de eischen der gezondheidsleer en beschikbaar gesteld ook voor de armstenaansluiting van elke woning bij de gemeente lijke waterleiding, enz Centrale markten voor eerste levensbehoeften. Ge meentelijke verzorging van zieken en gpbrekkigen. Yolks-badinrichtingen van gemeentewege, enz.. Ook deze woorden, eveneens met vele uitlatingen, letterlijk No. 6 weergevende, zijn zonder eenige bij voeging sprekend. 7. Verbeterde gemeentelijke armenzorg, bestaande in zooveel mogelijk voorkoming der bitterste armoede, door tijdig te steunen, hetzij door voorschotten, hetzij door giften. Opneming in de armbestuurskolleges van werklieden en kleine burgers, bekend met de nooden en behoeften der armen, zooveel mogelijk verspreid over de ver schillende deelen der gemeente. Behoorlijke ondersteuning der aanvragen bij gebleken nood, onverschillig door welke oorzaak. Aldus luidt letterlijk No. 7 van het programieder die de treurige Schiedamsche armenzorg kent met uit- keeringen tot 70 cent per week voor volkomen hulp behoevenden, zal inzien dat ons gemeenteprogram ook in dit opzicht den goeden weg aanwijst. 8. Drankbestrijding door de gemeenten, door het onder geen voorwendsel vermeerderen der inrichtingen met vergunning, bjj benoemingen van politie agenten en inspecteurs de voorkeur te geven aan af schaffers of geheelonthouders en het verschaffen van wachtlokalen met verstrekking van koffie voor losse arbeiders. Aan dit artikel kan de Schiedammer te gast gaan. Voor Schiedam speciaal zou men er aan toe kunnen voegenverbod van bescherming der jeneverindustrie door middel van gemeentelijke controle of anderszins, uitsluiting van alle bij de jeneverindustrie betrokkenen (de commissionairs niet uitgezonderd) van iedere ge meentelijke betrekking of waardigheid, verbod van jene verschenken in de branderijen, enz 9. Afschaffing der bepalingen uit de poli- tie-verordeningen, die de vrijheid van betooging, vergadering en drukpers in lokalen en op den openbaren weg belemmeren. Benoeming van den burgemeester en van alle beambten der gemeente-politie door de gemeenteraden. Tot nu toe heeft men in Schiedam niet er over te klagen, dat de politie de vrijheid van betooging, ver gadering en drukpers ook maar in eenig opzicht be lemmert, en wij gelooven ook niet dat onze tegenwoordige politie commissaris er eenigszins de man naar is, die vrijheid te willen belemmeren, te meer daar ze gewaar borgd is door de grondwet. Maar er is een drijven onder sommigen in de stad, om evenals elders reeds gebeurde ook hier uitzonderings bepalingen te maken. En mocht dat later eens lukken, wat dan? Tegen zulk soort (elders reeds voorgekomen) prak tijken is dit nummer 9 gericht. 10. Heffing der gemeentelijke inkomsten, om de gelden, noodig ter voorziening in de algemeene volksbehoeften bijeen te brengen, in dier voege, dat de lasten op onvermogenden niet en op minder vermogenden zoo licht mogelijk drukken. Progressie in den hoofdelijken omslag, enz De Schiedamsche gemeentelijke inkomstenbelasting is een bewijs uit velen, hoe beroerd de belastingheffing in sommige gemeenten is geregeld, ook te Schiedam. Wij herinneren slechts aan de f 13.05 van den grooten arme uit de Plantage, en aan de gedwongen boedel- verkooping van den kleinen arme uit de Gasstraat. Dit is een uittreksel uit het Gemeenteprogram der S. D. A. P. met een enkele toelichting hier en daar. Ieder die eenigszins aandachtig deze 10 punten naleest, zal moeten erkennen, dat aan de hand daarvan een zeer goede, nuttige en verstandige gemeentepolitiek kan gevoerd worden. Onze candidaten, worden ze gekozen, zullen dus aan het officiëele gemeenteprogram onzer partij een stevig houvast hebben, en de gemeentenaren weten in welke richting zij zich zullen bewegen. En die richting, ieder zal moeten erkennen, dat ze geheel en al berust op de verwijdering van de tal- looze bestaande misstanden en de opheffing van het volkomen verwaarloosde arbeidende deel der gemeente. Ook daarom kan de keuze q»s. Dinsdag geen enkelen arbeider of arbeidersvriend moeielijk vallen. Hij zal moeten stemmen op D. VAM DIJK en J. DE LIKT. Duisternis en Licht. Al de burgerpartijen werken ook bij deze raadsver kiezing in de duisternis. De anti-revolutionairen hebben met den heer Wirtz een vergadering in Patrimonium, waar alleen gelijk gezinden mogen debatteeren. Zoo'n genoegelijk oude besjeskrausje met veel zelfverheffiing en ontzettend veel kwaadsprekerij over allen buiten dat kransje Maar zonder den moed om aan een eerlijk debat met tegenstanders zich te wagen, zonder de lust om zijn eigen opvatting aan de kritiek en de opvatting van tegenstanders te toetsenLaf en dom De christelijk-historischen hebben met Ds. Faure een avondje in het Vereenigingslokaal. Een lezing" zal deze emeritus-predikant" houden over „drieërlei levens beschouwing," een soort bidstond dus. Nu waarom niet? Maar Ds. Faure is gemeenteraadscandidaat en is voor het publiek te Schiedam dat in de eerste plaats. Daar om had men hem een openbaren debatavond moeten opdragen en niet een „lezing." Ook al zoo verborgen en heimelijk. Maar ook weer een bewijs van gemis aan moed en overtuigingskracht, en dat in een ver kiezingstijd De Roomsch-Katholieken zijn de derde in den bond, een mooie drieëenheid van duisternis en lichtschuwheid. Die zullen in Musis-Sacrum hun besloten verkiezings avond houden, 't Is jammer dat ze pater Weijers uit Utrecht niet hebben laten komen met zijn mooie speech, waarvan wij onlangs ook in De Moker melding maakten. Duisternis in de vergaderwijze, duisternis in de ver gaderingen, duisternis in de vergaderde hoofden. Dat hoort zoo bij mekaar. Het is meer dan treurig. Helder steekt de S. D. A. P. daartegenover af. Die zal een openbare vergadering honden met vrij debat, en de candidaten zullen daar zelf op de proppen kometh Vooruit maar, makkers. Nergens, of het licht wint het steeds van de duisternis. III. De Typografie. Tot de „haute-volée" der arbeidersklasse behoort de typog-afen-wereld. De typograaf staat (Volgens de alge meene opinie) een sport hooger op de maatschappelijke ladder dan de kaaiwerker. Of 't in waarheid wel zoo is? O neen, zoo goed als de rest behoort ook de typo graaf tot de klasse der hongerlijders. Of 'r al eentje tusschen loopt, die wat „sjeuïg" z'n neus in den wind steekt voorrechten boven beoefenaren van andere vakken hebben ze niet. De loonen varieeren van f 9,tot f 12,of 13,—de arbeidsdag is gemiddeld 10 uur. Echter is die arbeidstijd en zijn die loonen niet altijd zoo geweest. Nog is de tijd niet zoover achter ons, dat wij bij een overzicht van den toestand der typografie in Schiedam hadden moeten schrijvenarbeidsdag 11 uur, loonen varieerend tusschen f8,— en f 11,—vreesëlrfke jongens-exploitatie." Maar de woelingen onder de typo grafen in andere steden (hier waren ze veel te fatsoenlijk en stonden ze veel te hoog om mee te woelen) van enkele jaren her, hebben onzen Schiedamschen typografen datgene bezorgd, waarvoor ze te lam waren een vinger uit te steken. Nou benne ze de „heertjes" door den arbeid van anderen. Toch mot-je niks van de lui zeggen, hoor! Doen ze d'r plicht niet? Zijn zq ergens in ten achter? O, neen. 't Kan natuurlijk niet anders of zij, die den godsganschen dag letters eten voor boekwerken of kranten, zij weten vrij goed wat er in de wereld te koop is behoudens sommigen, die zich in een machine herschapen hebben, droge en droomerige kerels, die werken als automaten zonder meer. Deze dus uitge zonderd, weet de typograaf, wat er in 's wereldsspeel- tooneel wordt opgevoerd en fatsoenlijk als hij is bij zijn fatsoenlijke intellectueele ontwikkeling, gaat hij in zeer fatsoenlijke tred met den vooruitgang mee zoo ver als ZEds. fatsoenlijkheid oordeelt dat het niet schaden kan aan z'n fatsoen of portemonnaie. Waar dus de tijd bijvoorbeeld „Vakorganisatie" mee bracht daar was de typograaf present om „meê te speulen". Wat won-je? Zeg niks van ons, hoor; 90°/p zeker van de typografen in Schiedam is geor ganiseerd. 't Is de vraag natuurlijk maar wat men onder orga nisatie verstaat. Als zieken- en begrafenis-potje met 'n lolletje eens in 'tjaar onder vak-organisatie begrepen zijn, danja, dan brengen wij een eerbiedig saluut aan de Schied. typografen. Dan zal de naam hunner vereeniging „Adelphismus" ons niet dan met ootmoed van de lippen komen. O, broederband Neen, met heel je overtollige meubileering van be schermheer, eere-voorzitter (hm!) enz. enz., is er nooit in „Adelphismusgeweest een bandeen broeder-band, van solidariteit. Nooit! 't Eenigste waar zij als ver eeniging op bogen kan, de ondersteuning bij ziekte en overljjden (wij zijn zoo vrij de lollige broeder-avond, waarvoor enkele honderden guldens worden weggesmeten niet als een verdienste aan te merken) hoe wordt ze gegevenAngstvallig wordt de stakkert begluurd, die 't ongeluk heeft ziek te zijn, of-i niet op 'n reglemen taire overtreding te betrappen is. Duurt 't ziek-zijn wat lang, dan kan de betrokkene verzekerd zijn, dat alles in 't werk zal gesteld worden door z'n „broeders" om zoo'n „dure" er uit te wippen. En, 0 wee! als-i dood durft gaan! De honderd gulden uitkeering worden met dikke tranen betreurd de dooie komt voor niet één traan in aanmerking. Dat mag men „Adelphismus" na geven, die eere komt haar toegekweekt heeft ze onder de typografen: onderlinge afgunst, vies-egoïsme (als 'r Proletariërs aller landen, Vereenigt U

De Moker | 1903 | | pagina 3