Gedenkt het Verkiezingsfonds. Zorgt voor het Verkiezingsfonds „Excelcior," School C. i) Vlaardingen. Buitenlandsche Sprokkelingen. aanwezig. De schilders hebben zeker geen organisatie noodig; zij verdienen genoeg; loonen van 6 a 7 gulden of het maar niets is. De voorzitter opende deze verga dering met de mededeeling dat er van wege de afd. een circulaire was verzonden naar de patroons, waar o. a. in gevraagd werd om verhooging van loon. Het antwoord was geweest dat niets zoo ongelegen kwam als dit (verhooging van loon n. 1.) vooral nu ze nog moesten betalen voor de ongevallenwet, waarvoor de klanten toch al 1 cent meer moesten betalen. Daarna kwam spr. aan het woord en begon te zeggen dat er de laatste 50 jaar niet zooveel tegenwerking in de vakorganisaties geweest was als de laatste 5 weken. Vooral de kapitalistische bladen doen hun best afbreuk te doen aan de organisaties. Daarom is het beter in een vergadering daarover te spreken, dan al het schrijven. Spr. wijst op de armoe en ellende die ook in het schildersvak geleden wordt. Alleen de vakorganisatie kan hierin verbetering brengen. Juist de onbekwame arbeiders bederven het voor de bekwamen daar -eewtfcgenoemden hun arbeidskrachten voor minder loon aanbieden. Vandaar dat de bekwame vakmannen het allereerst in hun organisatie zijn en moeten zijn. Ook de concurrentie is de dood voor een werkman. Patroons die niet zoo bijzonder vlug zijn in het uit rekenen en het uitzuigen, hebben weinig werk, zij die dat wel kunnen hebben het werk en buiten daarvoor den werkman uit. Daar, waar de organisatie het krach tigst is, rijst de loonstandaard. Men ziet naar de met- selaa»s te Amsterdam waarvan 4 °/o, 35 cent per uur verdienen, terwijl in 's Hertogenbosch, Tilburg, Breda, enz. daarvan noch de helft niet wordt betaald. De levenswijze is op laatstgenoemde plaatsen wel iets goedkooper, maar natuurlijk lang niet de helft. Wanneer een patroon 5 verdient is hij niet tevreden, maar als hij 25 °/o verdient, wil hij nog meer hebben. Zou dus een arbeider tevreden moeten zijn met hongerloon en zijn positie niet mogen verbeteren Natuurlijk is de vakvereeniging geen sport en krijgt men met vele moeilijkheden te kampen, maar men moet voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarde iets overhebben, zij die dat niet willen zijn l»l»ploo|>«*r» Spr. wijst nog op de solidairiteit, die in de vakvereeniging op den voorgrond moet, staan, dringt op organisatie aan en waarschuwt tegen het drankmisbruik. Hiermede ein digde spr. zijn rede. Voor debat gaf zich niemand op. Voldoende aan de uitnoodiging van den heer Kerdel zijn een paar leden van de Moker-redactie verleden Zondag school C wezen bekijken. Gaarne geven wij den heer K. toe, dat de school er zindelijk uitzag, niet zoo zindelijk als hij zou wenschen, met allerlei ongedaan- gebleven poetspartijen, maar zindelijk op den grond, zindelijk op en onder de banken, het houtwerk schoon afgenomen, enz.... Maar.... zoo is het Zondag, na de groote wekelijksche reiniging. Door de week de school „zindelijk" te houden, vooral wanneer het weer eenigszius vochtig is, dat is eenvoudig onmogelijk. Dat is de schuld deels van de meer dan onvoldoende inrichting der school, deels van de onverantwoordelijke zuinigheidsoverdrijving der auto riteiten en deels van den volkomen ontoereikenden steun, dien commissie van toezicht en schoolopziener verleenen. De school bestaat uit 6 lokalen, liggende in 2 rijen van 3 lokalen. In de lengte langs de binnenste rij van 3 lokalen loopt de gang, een nauwe lage donkere grot achtige, holle ruimte met gevangenisraampjes en een klinkerbestrating. Van de straat uit moeten in dien nauwen g'Otgang de 500 kinderen de school in, 3 deuren door, door die 3 deuren in de lokalen van dè binnenl ij en voor de helft door die 3 binnenlokalen heen door 3 nauwe verkeerd-openslaande deuren langs de kachels in de 3 lokalen van de buitenrij. Eén enkele binnenkomst van de 500 met slecht weer is voldoende om de heele Zaterdagschoonmaak in eens te doen vergeten. Ieder der 6 lokalen heeft een kachel, een van die onhandige kolomkachels met pantserplaten, die de tevroeg-vertrokken laatste directeur der gemeente werken in een blijkbaar-protectionistische bui heelt ingevoerd. Bij die kachel, die „helsch" gestookt moet worden om een beetje dragelijke warmte te gevep, een klein, heel klein kolenbakje, zóó klein, dat het 3 maal op één dag gevuld moet worden gevuld door een paar schooljongens. De vrouw, die de kachels aanmaakt, kan het natuurlijk niet doen. Geld om er iemand regelmatig voor te laten komen, is er niet voor beschikbaar gesteld. Om het gedaan te krijgen, moet dus wel van jongens gebruik gemaakt worden. Dit zal die jongens wel geen kwaad doen, maar ze zijn daarvoor toch niet op school, en in elk geval heeft de gemeente niet het recht door haar treurige bekrompen heid schoolkinderen te dwingen tot arbeid, die de ge meente door volwassen werklieden behoorde te laten doen. Die kachels zijn bovendien zoo zeldzaam dom en onpraktisch samengesteld, dat een eenigszins volle schep kolen niet door de vulopening kan en dat hij niet kan worden opgepookt zonder dat een deel van de sintels en asch op den grond valt. Houd dat maar eens schoon In ieder lokaal huizen 2 klassen, zoodat in ieder lokaal gemiddeld 86 kinderen zitten. Prettig werken in zoo'n klas! De Heer Kerdel is al 4 jaar bezig, te pogen in dezen toestand verandering te brengen. Al zijn werk was tot nu toe te vergeefs. De autoriteiten hebben den tijd. Hun kinderen gaan bovendien toch niet op school C. Voor die 6- lokalen zijn 5, zegge 5, privaathokjes, ingericht op de ongeloofelijkste manier. Een deur met glas erin geeft van het lokaal uit toegang tot een donker beklinkerd hol, waarin links een laag hardsteen goot steentje voor urinoir dient; dat gootsteentje hoeft maar 2 malen gebruikt te zijn om den grond ervoor behoorlijk nat te doen zijn en over dien beklinkerden veelal be sproeiden grond gaat de toegang naar de privaten, 2 naast elkaar, ieder met een glazen deur, (en in ieder hokje 2 door een laag plankje gescheiden zittinkjes), een voor jongens en een voor meisjesen dat alles ongeveer zonder ventilatie. Zondag roken wij in den gang reeds een dier privatenhoe moet dat in de week wel zijn Een der lokalen heeft in het geheel geen privaat de kinderen uit dat lokaal moeten maar naar het na burige lokaal ter audiëntie gaan, zoodat dat eene privaat dienen moet voor 170 kinderen. Wat een genot, in de klasse, uitziende op dat privaat, les te moeten geven! daar ben je haast meer privaat-concierge dan onderwijzer. Zoo werkt alles mee om den grond vuil, de lucht vies en bedorven en het onderwijs onvoldoende te maken. De commissie van toezicht is op 't oogenblik bezig met de onderzoekingen van een plan van B. en W. tot stichting van een nieuwe school. Wij geven de commissie den raad nu eens met iets behoorlijks voor den dag te komen. Zij beschouwen dit artikeltje over school C als een inleiding tot een algemeene agitatie over de school- toestanden in onze gemeente, voor het geval dat dit Vinkesteijn-comité weer met prulwerk voor den dag komt. Heusch, heeren de tijden zijn voorbij, dat een officieele commissie maar kan doen wat ze wii. 't Is te hopen, dat de nieuwe wethouder van onder wijs zal doortasten UIT »E PERS Als een openbaring kwam het laatste nummer dtr „Vlaardingsche" tot ons. Als een openbaring, want nu eerst ontpopt zij zich in haar ware gedaante, als zij haar derde artikel over :t gevaarlijke der arbeiders- quaestié geeft. Nu toont zij haar werkelijk wezen door niet te willen zien al 't schoone van onzen st'ijd, door te verdraaien de feiten, door te geven leugen en laster in een van jalousie, haat en nijd overvloeiend artikel. Wij kennen je thans, je bent bezig, te spelen met woord en eer ('t zijn je eigen woorden). „Van woordbreuk, voor eedverkrachting deinst men niet meer terug, als de stoffelijke belangen er maar door bevorderd worden." Dat staat er woordelijk te lezen. Moet de redaktie niet gebloosd hebben, toen ze dat schreef. Terwijl de arme spoorwegproletaren werken den ganschen langen dag, ot gedurende den nog lan- geren donkeren nacht, terwijl zij voor die zware taak, dien moeitevollen arbeid hun karig loon ontvangen, ragen zij niets voor zich, niets voor hun vrouwen, niets voor hun kinderen. Welk een grootsch, edel gevoel moet daar wel gezeten hebben onder den blauwen kiel, onder de met koperen knoopen vastgemaakte jas, toen door 't land ging de mare „aan den arbeid, zonder dat zij één cent meer zouden thuis brengen, zonder dat zij één uur vroeger in hun gezin zouden terugkeeren, dat ge zin uit elkaar gerukt door een naar geld hunkerende bou geoisie, verlangend naar den man, roepend om den vader. Hoeden af, voor zulke mannen En dat schijnt de „Vlaardingsche" niet te weten, zou dat waar kun nen zijn „Wat te denken van arbeiders, die hun eed verzaak ten „Voor iets dat hen niet aanging." Ziedaar weer twee zinnetjes, stofgevend om kolommen te schrijven over een redactie, die ziende blind is, die niet wil weten, doch wel wil geven misleiding aan den arbeider. Arbeiders, die hun eed verzaaktenHoe anti-militai- ristisch we ook zijn, we zullen een militairistisch voor beeld nemenin dezen tijd, nu de bourgeoisie zonder soldaten vertoon niets vermag, zal dat inslaan. Er is oorlog, en 't leger wordt uitgestuurd om den geliefden (voor de bourgeoisie), nationalen (als voren) bodem te verdedigen. De eerste plicht van den soldaat, ook van den officier, is gehoorzamen, dat zal de Vlaardingsche waarschijnlijk wel vinden. Maar een hooggeplaatst offi cier loopt naar den vijand over, en beveelt zijn minderen, hem te volgen. Wat te doen voor de laatsten. Wei geren, zal de Vlaardingsche zeggen. Nu ons geval. De eerste plicht (volgens de Vlaard.) is voor de spoorweg mannen gehoorzamen. Daar komt strijd tusschen arheid en kapitaal Een ploeg arbeiders staat onder bevel van kapitaal. Nu beveelt hij deze, hun broeders te verraden, over te loopen naar zijn zijde, handlangersdiensten te verleenen aan de vijanden van hun klasse. En nu, logisch geredeneerd, zij moeten weigeren. Beter een ongehoorzame dan een verrader, is ook hier geldig. Ging de strijd der veemarbeiders hen niet aan, ver deel en heersch is het niet, Vlaardingsche. Maak 20 hokjes voor 20 soorten arbeiders, vertel hen, dat ze niets gemeen hebben, en versla hen dan ieder afzonderlijk. Neen, baasje, één ding hebben ze gemeen, hun prole tarisch voelen, den druk der knie van de bourgeoisie, den wil om dien druk te verminderen en weg te werken. En dan nog een klein leugentje. „Toch staken ten believe van anderen," zeiden de socialisten. Daar vragen de socialisten niet naar. Steeds staat hier de socialisten in plaats van de leiders der vakorganisaties. Dat hier toevallig veel socialisten bij waren, doet hier niets ter zake, in de eerste plaats waren zij thans leden hunner vakvereeniging. N. B. De cursiveeringen zijn alle van de Vlaardingsche. Zoo menigwerf komen wij op tegen de neutraliteit der neutrale pers. Onpartijdig, geen kleur hebbend, waar de mogelijkheid bestaat geld te verdienen. Daar enkel en uitsluitend bestaan die blaadjes om. Niet om een partij te dienen, om propaganda te maken voor één richting, neen, om geld te maken, om den zak te spek ken van den uitgever. Deze kent zijn luidjes. Socialisten zijn ze nog lang niet allemaal. Er loopt er hier of daar eens een enkele tusschen, doch daar is het mee uit. En dus, je geeft kost, naar het believen van het meerendeel- der lezers, en die houden helaas van een naar de bourgeois-keuken smakend kostje. En daar worden de arbeiders dan blij mee gemaakt, dat wordt hen voorgezet als een neutraal maal. Zoo wijdt de Nieuwe Vlaardingsche in zijn Buiten- landseh overzicht bijna 17» kolom aan de biunen- landsche spoorwegstaking. De inhoud en toon komen veel met de (oude) Vlaardingsche overeen. Bestrijden is dus niet meer noodig. Arbeiders, schuw de neutraliteit, vooral der -plaatse lijke pers. Licht, 't Is droevig triestig weer. De maan moet schijnen, doch ze gaat schuil achter de dikke, grauwe wolken, slechts een enkele maal eens om een hoekje glurend, hoe het er beneden wel zonder haar uitziet. 't Is eenzaam in de straat en duister. Een enkele persoon dwaalt er rond. Hij staat stil, tast op den deurpost, voelend naar het nummer van t huis. Doch men hoort hem pruttelen, ziet hem terugkeeren, hoort hem tellen, twee, vier, zes, acht En hij gaat verder, steeds grooter wordt zijn schaduw, weg is deze. Na eenigen tijd geloopen te hebben, ziet hij slechts in de verte een lichte stip, iets als een keukenlampje dat met zijn triestige stralen tracht den rol van de maan te vervullen. De lamp spant zich in, soms spat zij moede van 't werk, doch eindelijk geeft ze 't op. Steeds meer en meer trekt ze haar stralen terug in het driekanten huisje, haar woning, de arbeiderswijk. Transvaal, in duister latend. Daar zal immers niet gestolen worden. Een les voor arbeiders. Eenige weken geleden moesten voor den gemeenteraad te Munster in Westfalen 4 nieuwe leden worden gekozen. De katho lieken, die daar de lakens uitdeelden, raakten verdeeld, doordat de katholieke arbeiders 2 zetels voor zich verlangden en de katholieke heeren daarvan niets wilden weten. De protestanten (liberalen) maakten daarvan gebruik om met eigen candidaten voor den dag te komen en brachten het tot herstemming. Ook de 2 arbeiders- candidaten waren zoover gekomen. Toen verbonden de katholieke heeren zich met de protestantsche liberalen tegen de. katholieke arbeiders, die daardoor slechts 1 hunner m den raad kregen. Dit is de omgekeerde Handelsbladpolitiek. Maar een arbeider. Een arbeider, wiens vrouw in het stedelijk ziekenhuis te Berlijn lag, was daardoor genoodzaakt geworden, zijn 5 maanden oude dochtertje aan de stedelijke wezenverpleging over te geven. Deze besteedde het kind in een dorpje nit, zonder er den vader mededeeling van te doen. Toen zijn vrouw weer hersteld was, kwam hij zijn dochtertje terughalen, maar hoorde toen dat zijn kind reeds 4 weken te voren was gestorven. 't Was ook maar een werkman. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Zondag a s, geen repetitie. 1) Wegens plaatsgebrek de vorige week blijven liggen.

De Moker | 1903 | | pagina 6