De 8. D. A. P. en de Kevolutie. Uit het Binnenland. Spoorzaken. Drankbestrijding. De strijd, dien de tot het uiterste toe uitgebuite en verbitterde levende-arbeidskracht tegen het kapitalisme lis begonnen, is een van de ontbindingsprocessen van het 'kapitalistische stelsel. Daarmee volvoert het kapitalisme eenv ddig den gewonen gang van alle leven op aarde ontstaan uit oude vormen, zich ontwikkelend tot den vollen omvang van eigen bloei, vergaat het daarna, de grond sloffen verleenende aan nieuwe levensvormen, die weer denzelfden levenskring doormaken, e sociaaldemokraten, die steeds het naderend einde het kapitalisme uit de verschijnselen hebben afgeleid en voorspeld, staan daarom in het minst niet verbaasd over de gebeurtenissen in de Nederlandsche arbeiders wereld, al hebben ook zij een dergelijk snel en krachtig ontwikkelingsproces niet verwacht of voor mogelijk ge houden. Vandaar dat bijna alleen de sociaaldemokraten met de groote kalmte, die voortkomt uit inzicht en begrip, hun oordeel over de plaatsgrijpende gebeurte nissen kunnen uitspreken, dat bijna alleen de sociaal- krat- n met volkomen zelfbewustzijn onmiddellijk inn volle kracht hebben kunnen wijden aan de opgekomen eweging in de arbeiderswereld, en dat alle andere irtijen, de anarchisten uitgezonderd, met vertwijfeling woede, maar allen even onzeker, de ontwikkeling gebeurtenissen gade slaan. Maar de sociaaldemokratische partij is niet slechts .en partij van waarneming en beschouwing. Het is ook een partij van strijd, een partij die het tbindingsproces van het kapitalisme wil bevorderen r 'alle middelen, die een eerlijke strijd haar ten dienste li. En een van de voornaamste en krachtigste mid- elen is de organisatie en ontvoogding van het als willooze arbeidskracht geëxploiteerde proletariaat. Daardoor komt het, dat overal, waar de vakbeweging een eenigszins belangrijke uitbreiding krijgt, de sociaal demokraten tot de ijverigste en meest bewuste ver- eenigingsmannen behooren en veelal de leiding in handen trijgen. Daardoor ook komt het, dat daar, waar (zooals in iedam) door allerlei oorzaken zeer moeielijk een •ganisatie ontstaat, de sociaaldemokraten den eersten daartoe geven. het dan wonder, dat in de groote vakbeweging deze laatste weken de sociaaldemokraten op den ■grond treden, zóózeer zelfs dat er zijn, die zeer ten reffife deze groote machtige omwentelingsbeweging uer-sociaaldemokratische noemen in juist vergist zich de reactie, onverschillig of Nm Standaardkant, den Tijdkant of van de zijde ieüwe Courant komt. id ekwaam door hun klasse- ppen en hun klasseopvattingen, om het wezen der nwoordige omwentelingsbeweging te begrijpen, zien aarin het werk van „leiders, opruiers" en dergelijken. meenende, dat aan een kleine groep „volksmenners" ebeurtenissen der laatste weken zijn te wijten, erpen zij maatregelen om die „volksmenners" on- delijk te maken en de „volgelingen" door angst en ik weer „tam" te doen worden, it alles geheel inzienbegrijpen, doen weer alleen sociaaldemokraten, omdat alleen zij (en met hen weer de anarchisten) het revolutionaire en het volkomen- oodzakelijke der tegenwoordige beweging erkennen en rijpen. ja, er zijn er genoeg in het land, o. a. de meeste iinnig-demokraten en de zoogenaamde ontwikkelde -politiekers, die de temmingsmaatregelen, voo'gesteld r de regeering, door en door verkeerd en dwaas ïen. Maar zij komen tot die meening óf door senti- tsargumenten óf door temperaarstheorieën (wat niet van elkaar staat), en niet door de erkenning van absoluut-noodzakelijke en zuiver-revolutionaire der eging. Zoo geven zoowel de gebeurtenisseri als de reactionaire uding van alle burgerpartijen de sociaaldemokraten nieuw gelijk. En daarmee wordt hun innerlijke sterkte el grooter en machtiger. oor al deze redenen het zelfbewustzijn en zelf- rirtuwen waarmee de sociaaldemokraten kunnen op- tredeJMb kracht die de sociaaldemokraten in de vak- bewejmg kunnen ontwikkelen, en het inzicht in het beslist-revolutionaire en absoluut-onvermijdelijke dei- beweging—, door al deze redenen nemen de sociaalde mokraten een buitengewone plaats in het tegenwoordige revolutietijdvak in, en zal deze uit de zuivere vakbe weging voortgekomen strijd tegen het kapitalisme ook het begin [eener nieuwe periode worden in de geschiedenis der sociaaldemokratie. Hoewel slechts een kleine groep en een kleine partij, de' sociaaldemokraten op dit oogenblik (door hun 'cht en door l$t standpunt hunner partij) meester den toestand. Zij beheerschen, niet het land (dat e „christelijke" regeering), maar de geschiedkundige keling van den vrijheidsstrijd van het proletariaat, zeker, er zijn allerlei groepen arbeiders, Roomsch- tholieke en antirevolutionaire, onbewuste en ontaarde, zich door geestelijke adviseurs en met broodeloosheid 'gende patroons laten indwingen in het gevangenis- ngbuis van het kapitalisme. Nog zijn er velen, die zich nog zóó weinig een deel van het proletariaat ge voelen, dat zij tegenover hun eigen klasse zich aan de zijde van hun verdrukkers scharen. Maar die zijn nog alleen te dwingen door hen volkomen af te zonderen van hun andersdenkende medearbeiders. En zelfs door de dikste muren en de dreunendste fabrieksgeluiden heen dringt de vroolijke klank van het vrijheidslied van het proletariaat, zijn volle tooverwerking uitoefenende zelfs op ingeschuchterden ingepantserde werkbeesten. En in de gespannen oogenblikken van groote beslissing, het is reeds meermalen bewezenzingt het hart der verdrukten wel het strijdlied der ontketening, maar nooit het loflied der verdrukking. Dan, in die oogenblikken van beslissing, dan komen ook die kunstmatig uit hun klasse losgerukten terug in het leger der vrijheideischende proletaren. Dan zullen de sociaaldemokraten ook hen mee ten strijde leiden tegen het vloekwaardige kapitalisme. En dan zal blijken, dat het idealisme, door de bezieling waarvan de thans zoo veel geminachte sociaaldemokraat hoog zich opheft boven het kleine gemier en het groote gelaster der burgerpartijen, in staat is een nieuwe maatschappij en een nieuwe wereld te doordringen van een beteren geest, den arbeid te maken tot een genot en het leven tot een geluk. Maar vóórdat die nieuwe tijd is bereikt, zal er nog menige verwoede slag moeten worden gevoerd, zal nog menigmaal veel van de kracht der vrijheidsstrijders worden gevergd. En ook dan zullen het weer de sociaal demokraten zijn, die met het ideale bewustzijn van een betere toekomst voor de menscken te bevechten hun eigen persoonlijk leven zullen ondergeschikt maken aan het grootere geluk en het betere leven voor wie na hen komen. Sterker dan te voren zullen onze onmiddellijke aan vallen moeten zijn op het kapitalistische stelsel en op de machtén die dat stelsel verdedigen. Revolutionairder dan tot nu toe zal onze geheele actie moetenzijn. De bres, gemaakt in het Neder landsche kapitalisme, ze moet grooter worden met den dag. Wij moeten er onophoudelijk stukken om heen wegbreken. En wie ons dien arbeid willen beletten, die zullen wij met- die afgebroken stukken moeten bombardeeren. Men zou kunnen zeggen, dat de eerste voorposten schermutselingen zijn afgeloopen en de werkelijke slag is begonnen. En die slag, wij zullen dien strijden met de dreigende strijdkreet Leve de Maatschappelijke Revolutie Niet meer vèr af ligt de strijd, die de bevrijding moest brengen van den arbeid. Niet meer in een onzienbare toekomst ligt de wor steling. die een einde moest maken aan de bevoorrechting van enkele weinigen en de onderdrukking en uitbuiting van de geheele arbeidersklasse. Begonnen is de strijd, begonnen de worsteling. In het eind zal aan ons de overwinning zijn. Want wij strijden voor vrijheid en recht voor iedereen. Makkers, zorgen wij allen waard te zijn naast elkander te strijden. En zorgen wij allen, dat de gouden gloed van ons ideaal om ons heen blijft glinsteren, zelfs in het heetst van den strijd. Maar versagen wij ook nooit Nooit den moed laten zinken! Nooit strijdensmoe, waar wij zeker zijn van de overwinning! Op, makkers, op ten strijde. Wij moeten er voor zorgen, dat onze kinderen een vrijen grond vinden om allen in overvloed te voeden, een vrije lucht om door allen in volle reinheid en overvloed te worden inge ademd, een vrije maatschappij om aller vrije krachten in volle weelde te doen ontwikkelen. Onze kinderen kunnen dat alles vinden, indien wij sterk zijn in den strijd. Laten wij dus onzen plicht doen. Eindelijk komt er in 't Christelijk kamp ontevreden heid over de anti-revolutionaire partij, die zoo alles met voeten treedt, wat eenmaal door haar werd voor gestaan. Staalman en de Vries komen er nu rond voor uit, dat zij er genoeg van hebben, en van tijd tot tijd zegt de Christen-Democraat den Christen-Aristocraat aardig de waarheid. Kwam het blaadje laatst flink voor de stakers op, thans moet Staalman getuigd hebben, dat hij voor de onverkorte vrijheden van den arbeider zal opkomen. Wij zullen zien, wat hij doet. Trouwens de beste taktiek van hem is, die heeren goed de waar heid te zeggen, want zij verdienen 't aan hem. Geen middel laten zij onbeproefd, hem 't beentje te lichten. Zijn eigen kiesvereeniging te Helder nam Zaterdagavond in een druk bezochte vergadering met algemeene stem men de volgende motie aan De anti-revol. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Helder, gelezen de motie van afkeuring van het Provinciaal Comité van N. Holland, kennis genomen hebbende van de gedragslijn van den heer Staalman in de Tweede Kamer met name wat betreft zijn volhardend en moedig opkomen voor de rechten van den kleinen man spreekt hare diepe verontwaardiging uit over de wijze, waarop het Provinciaal Comité tegen den heer Staalman is opgetreden is van oordeel, dat daardoor de Christelijke naam in heel het land is gesmaad betuigt haar hartelijke sympathie met',het standvastig en moedig optreden van den heer Staalman als volks vertegenwoordiger, een optreden, dat voor andere christen-volksmannen in de Kamer tot voorbeeld moest strekken en bidt hem Gods besten zegen toe op zijn moeilijken arbeid, in het belang van heel ons volk ondernomen. Deze rubriek staat onder redactie en verantwoordelijkheid van de Af deeling Schiedam der Ned. Vereen, van Spoor en Tramwegpersoneel.) Wij zullen dezen keer eens volstaan met het doopceel te lichten der heeren Ronselaars der verschillende „Orde"-bonden, die steeds als zoodanig nog bezig zijn de afdeeling, het zoo noodige vereenigings-lichaam der Schiedamsche spoorweg-arbeiders, naar den kelder te helpen. Wij hebben daarvoor eenige gegevens van vroeger nog, bijeen gezocat, om daarmee aan te toonen hoe verregaand „brutaal" het van deze heeren is, om nu, als de ware Jacob zich aan het personeel op te dringen. Wij zullen nu gaan trachten de heeren tot op hun hemdje uit te kleeden, want daar wij niet weten of die heeren de baantjes vrijwillig of gedwongen op zich hebben genomen, laden wij alle verantwoording op hun brave koppen. Daar gaat-ie dan. De eerste Ronselaar, J. Doo(d)enhuis, een -professor in 't vloeken en schelden, heeft zeker niet 't minst op zijn kerfstok. Hij toch, die het leven van zijn onder- hoorigen zou kunnen veraangenamen, doet juist het tegenovergestelde; bijv.: Vraagt een beambte verlof, zn staat meneer z'n hoofd niet goed, of de beambte hem niet aan, dan is het verlof reeds geweigerd, voordat de nota bij [den Inspecteur op het bureau is geweest. Verslaapt één enkelen keer zich een blok wacht er, en woont die man in de stad, dan krijgt hij (natuurlijk niet door het toedoen van Flip) net eens zooveel als een ander, wien dat overkomt, maar die dan bovendien vlak op zijn post woont. Maakt een wisselwachter een maleur wat toch den beste kan gebeuren; de chef is zoo wijs en doet dat werk nietal is meneer zelf overtuigd, dat het rangeerterrein veel te bekrompen is, hij doet niet de minste moeite eenige verbetering in 't belang der zoo gemakkelijk een misslag begaanden aan te brengen getuige de zware straffen, die in den regel op zulk een klein plichtsverzuim volgen. Medelijden met het huisgezin van zoo'n stumperd O, neen; meneer is maar te goed overtuigd, dat het gezag, door middel van zware straffen moet gehandhaafd blijven. Meneer is dood goed, maar goed dood was beter. Althans de arbeiders zouden om zjjn gemis niet be hoeven te weenen. Daar gaat-ie alweer. De tweede Ronselaar heet van Dortland, en is, en dat mogen wij niet ontkennen, iets meer fatsoenlijk; op en top een heer, ook wel goeie vent genaamd. Of-ie nu evenwel minder goed is als Flip in deze kritieke tijden dat is iets, wat wij slecht kunnen verknoersten. Zijn euveldaden tegenover de arbeiders zijn niet minder reactionair dan die van anderen, en zijn verleden burje krijgt kippenvel als je er aan denktom maar te beginnensinds eenige jaren staat Zondags een man, blootgesteld aan weer en wind, op post aan den Sloterweg. Waarom de goeie mam, niettegenstaande hij eenige wachthuisjes disponibel had, er niet toe kon overgaan er daar eentje te plaatsen, is ons onbekend, of het zou moeten zijn, omdat meneer het zoo goed meent met de arbeiders??? In 1901 vroegen huurders van woningen der H. IJ. S. M. (langs de baan) tochtlatjes, om vrouw en kinde ren (de huizen zijn zoo „rot" in elkaar gezet) voor ziekte te vrijwaren. Maar jawel.Meneer meent het goed ze konden wachten voor hun centen, tot de winter om was. Erg goedig niet waar? Maar waar het in zit, blijft ons steeds duister. Halsstarrig als we zijn het zoo maar te gelooven. Nu zouden wij het den heeren (goeien altijd) heel best kunnen vergeven hebben, al het leed ons aangedaan, als het maar niet was, dat de heeren nu, als Ronselaars der reeds genoemde bonden, in diensttijd propaganda maakten, en dan nog wel bij de zwaksten. Traden de heeren op in het openbaar, met vrij en volledig debat, in een van onze Schiedamsche zalen, wij konden er mede akkoord gaan, wij zouden dan wel zorg dragen, dat de arbeiders niet als schapen ter slachting werden geleid, wij zouden dan in staat zijn, onze gezonde argumenten tegen de „lasterlijke, vuile praatjes" te stellen. Maar allo, wij zullen ze maar in de gaten houden, misschien beteren zij nog wel Arbeiders, past op je tellen. Een woord taan de Vrouwen. Wat zou die nou te vertellen hebben zult ge wel denken. Nou dat kunt ge nog al spoedig weten, als ge de onderstaande regels maar aandachtig leest. Ik wensch

De Moker | 1903 | | pagina 2