No. 4. ZATERDAG 28 MAART 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. De tactiek van het comité der 20. Uit de jeneverfabrieken. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal ,-• franco per post 30 cent j hy V00ruMet^9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie: NIEUYY'STRAAT 28. Bureau van AdministratieNOORDYE>T 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten niterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Professor Treub is verleden Maandag ook te Schie dam het adres komen aanbevelen, dat Jhr. Berg en 19 anderen hebben opgesteld en nu overal in het land ter onderteekening aanbieden. Zij willen langs den „par lementairen' weg beproeven, de regeering te overtuigen dat hun gelegenheidswetten niet slechts niet door de omstandigheden worden geboden, maar in plaats van rust slechts vermeerderde onrust zullen brengen. De rede van professor Treub was één doorloopende aanklacht tegen de regeering, die niet alleen zich on kundig had gehouden van de moeielijkheden welke reeds in December van 1902 een algemeene staking in het havenbedrijf te Amsterdam deden voorzien, die niet alleen geen maatregelen van voorzorg had genomen, toen een algemeene spoorwegstaking dreigde, wat de regeering even goed als ieder ander had kunnen en als verantwoordelijk bestuur had moeten weten, maar die, toen den 31 Januari de algemeene spoorwegstaking uitbrak, zich de teugels van het bewind liet ontglijden, de H. IJ. S. M. aan haar lot overliet, en, toen de H. IJ. S. M. door nood gedwongen had toegegeven, haar eigen schuld trachtte te bedekken onder een onnoodige samentrekking van troepen en een onnoodige indiening van gelegenheidswetten. Uit deze rede blijkt duidelijk, dat Prof. Treub de huidige regeering voor volkomen onbekwaam houdt tot regeéren in moeielijke omstandigheden zooals zich heb ben voorgedaan, en dat hij de samentrekking van troepen en de indiening der gelegenheidswetten verklaart uit het groote gemis aan inzicht in den toestand bij de regeering. Maar hij moest daarnevens erkennen, dat de tegen woordige regeering in het geheel niet geaarzeld heeft, troepen samen te trekken en gelegenheidswetten in te dienen, toen zij zich zeer onveilig en onbehagelijk voelde aan de bestuurstafel, en dat de regeering zoowel de troepen-samentrekking als de gelegenheidswetten bljjkt te willen handhaven. Nu meenen prof. Treub en zijn medestanders, dat een petitionnement op zulk een regeering en een meerder heid in de Kamer, die door dik en dun met zulk een regeering blijkt te willen meegaan, iets zal uitwerken. Het gemis van inzicht in den toestand, het gemis aan regeeringsbeleid en de onnoodige voorbereide geweld- maatregelen alleen sluiten zulk een mogelijkheid reeds uit. Had de regeering openlijk ongelijk bekend of ruiterlijk verklaard, dat de gebeurtenissen haar een beter inzicht in den toestand hadden verschaft, dan zij te voren had, dan zou misschien een petitionnement iets hebben kunnen uitwerken. Maar nu In zijn korte debat tegen prof. Treub wees onze partijgenoot Van Leeuwen er reeds op, dat de petitionementen niet tegen maar ten gunste van de regeering worden uitgespeeld. Te Vlaardingen beweerde prof. Fabius bijv. dat die petitionneerende heeren ja wel de invoering der voorgestelde wetten op het oogen- blik niet goed vinden, maar in het wezen der zaak met de regeering eensgezind zijn. En hierin nu zit juist de taktische fout van de heeren Berg, Treub enz... Terwijl talloozen, die met het Comité van Verweer meewerken, ook het adres van Jhr. Berg teekenen, omdat zij, zooals Tak het uitdrukte, ook van het recht van petitie willen gebruik maken en geen middel ongebruikt willen laten tegen de dwangwetten, bepalen prof. Treub en de zijnen zich tot dat adres en tot vergaderingen ter aanbeveling daarvan, en worden dientengevolge aan de „christelijke" vergaderingen nog voorgesteld als (zij het ook „indirekte" helpers der regeering. 1) Het komt ons daarom zeer juist voor, wat Van Leeuwen den heer Treub opmerkte, nl. dit: dat prof. Treub en zijn vrienden te veel vergeten, dat het op het oogenblik niet om een kwestie van beginsel en theorie maar om een kwestie van praktijk en werke lijkheid gaat. Het komt er thans niet op aan, uit te maken wie gelijk heeft in theorie of in opvatting Het komt er thans op aan te erkennen, dat de regeerings- partij al haar krachten inspant om de arbeiders, die zij mee kan krijgen, onder haar trouwe medestrijders te organiseeren tegenover de vakorganisaties die zelf standig willen blijven. En wie het werk der regeering in dezen veroordeelt, zooals prof. Treub en de zijnen, moet er thans op nit zijn, door hun volkomen homogeen optreden met de partij van verzet, de christelijke par tijen te overtuigen, dat tegenover hun macht een andere minstens even sterke macht staat. Het moet zoover komen, dat het er mee staat als eens tusschen Maurits en Spinola, die met zoo sterke maar ook zoo gelijkwaar dige machten tegenover elkaar stonden dat zij geen van beiden den strjjd durfden beginnen en een verdrag met elkaar sloten. Prof. Treub beweerde wel, dat het Comité van Ver weer met zijn algemeene werkstaking als laatste ver dedigingsmiddel feitelijk de maatregelen der regeering in de hand werkte. Maar als de petitionnementen nu niets uitwerken, wat door de taktische fouten der mede standers van prof. Treub bijna zeker is, zullen dan prof. Treub en de zijnen zich daarbij neerleggen Begrijpen zij niet, dat hun verzoek, niet gerugsteund door macht tegenover macht, waardeloos en invloedloos moet zijn op een regeering die wél over macht beschikt? En ten slotte, is het geen roekeloosheid, door zulke taktische fouten als de heeren Treub en de zijnen be gaan (zóó grove fouten dat zij door hun tegenpartijen te hunnen gunste worden uitgespeeld) de beweging te verzwakken en te verslappen, die zij in den grond dei- zaak willen steunen Het Ministerie Knijper heeft den oorlog verklaard aan de arbeidersorganisaties, omdat deze, hoewel mede groot en sterk gemaakt door Dr. Kuijper c s., nu zóó sterk zijn geworden, dat zij niet alleen op economisch, maar ook op politiek gebied een overheerschende factor dreigen te gaan worden Wie niet vóór hem is moet tegen hem zijn. Prof. Treub en de zijnen willen den „oorlog" weer niet aan vaarden, al geven zij de arbeidersorganisaties hun sym pathie. Zoo laten hun temperingstheorieën hen vijanden worden van de partij, die hun sympathie heeft. De taktische fouten der vrijzinnigdemokraten in deze gebeurtenissen zullen hen in de oogen der vrij beid wil lende arbeiders later als verraders aan de zaak van den arbeid doen voorkomen. En als de strijd tegen de dwangmaatregelen der regeering mocht worden verloren, dan zullen prof. Treub en de zijnen daaraan mede schuldig zijn. Wordt de strijd gewonnen ook dan zal het strijdende proletariaat zich rekenschap moeten geven van de averechtsche strijdwijze van mannen, die tengevolge van hun wijze van optreden door hun eigen vijanden als bondgenooten kunnen worden voorgesteld. Actie. De Bond van Branders- en Distillateurs knechts heeft een besluit genomen dat van kracht ge tuigt en van moed. Hij zond nl. een door voorzitter en secretaris geteekende circulaire van den volgenden inhoud aan alle patroons „Namens den „Bond van Branders- en Distillateurs- knechts" hebben wij de vrijheid onderstaand schrijven tot UEd. te richten „Op de laatste huishoudelijke vergadering is met algemeene stemmen besloten op den 2en Paaschdag en op de verdere erkende Christelijke feestdagen niet te werken. „De crisis, die ïia het niet toegeven van UEd. hieruit kan voortkomen, komt ter verantwoording van H. H. Patroons. „Mocht UEd. de loffelijke gewoonte hebben op voor noemde dagen UEds. branderij stil te zetten, wees dan s. v. p. zoo goed dit schrijven als niet aan UEd. ge richt te beschouwen." De heeren Patroons zijn natuurlijk woedend, dat hun slaven een eigen wil durven hebben. Na ze jaren lang, j lange jaren achtereen in hun schandelijke industrie op i epn allervreselijkste manier !e hebben uitgebuit, zijn 1 de patroons uu geërgerd en verbaasd, verontwaardigd en verstomd, dat de door hen zoo goed onder den duim gehouden werkbeesten nu geleidelijk gaan weigeren, nog verder en nog langer te worden afgejakkerd. In de oogen der Heeren zijn de arbeiders natuurlijk voorbeelden van ondankbaarheid en onverstandigheid. Een der patroons heeft zijn personeel, dat geheel lid is van den Bond, aangezegd, dat het om deze circulaire over 14 dagen kan vertrekken, en voegde daarbij deze merkwaardige woorden„ik laat me niet dwingen, allerminst door mijn ondergeschikten, en ik kan voor ieder van jullie 10 andere krijgen." En zulk soort patroons durft, sprekende over de groote agitatie die over het heele land komt door de tuchtigingsmaat regelen der Christelijke Regeering, toch nog beweren, dat er „vrijheid van arbeid bestaat voor den arbeider „vrijheid als men zich nl. slaafs onderwerpt aan den wil van den patroon Een ander patroon, een zeer vroom man, lid van de Christelijk Gereformeerde Partij, die er nooit een gat in heeft gezien, zijn personeel op alle christelijke feest dagen te laten werken, die er nooit tegen op heeft ge zien, liefst de kari :stbezoldigde knechts (zooals de gistzifters) zonder extrabetaling nog werk te laten doen buiten de fabriek, bijv. zandlossen, deze patroon heeft zich in krasse termen uitgelaten tegenover zijn personeel, dat zij durfden vragen, en dat op zulk een brutaleu toon, wat hij als christen reeds lang ver plicht was geweest hun te geven. Men moet wel be hept zijn met een behoorlijke dosis eigengerechtigheid en godsdienstige verwaandheid, om zich niet van schaamte te verbergen, wanneer zulke daden van onchristelijkheid aan den dag komen, maar zich het recht nog aan te matigen, te toornen tegen de slachtoffers van hun aan bidding van den mammon. Daden van Christelijkheid. Wjj hebben een nieuwe daad van christelijkheid uit een der fabrieken van den heer Vrijland te melden. In diens jeneverfabriek aan de Hoofdstraat, waar mijnheer B. de Bruin meester knecht is. verbrandde een der knechts zijn beide beenen. Verzekerd tegen ongelukken, kreeg de ongelukkige ge durende de 7 weken van gedwongen werkeloosheid, die op zijn ongeluk volgden, een uitkeering van s/s van zijn loon. Beter geworden, meldde hij zich weer aan bij zijn fabriek. „Ik heb nou niks meer an je", met deze woorden zette de meesterknecht hem op straat Deze daad van verregaande willekeur krijgt een nog hatelijker ka akter, indien men weet, dat mijnheer B. de Bruin slebhts 1 of 2 dagen in deze fabriek meesterknecht was toen het genoemde ongeluk gebeurde (hij had pas van plaats geruild met den meesterknecht uit het Franken land, zooals wij in een vorig nummer van „De Moker" berichtten). Leve de vrijheid van arbeid, christelijke heeren! Hoe lang zullen de christelijke arbeiders zich nog met christelijke woorden en frases laten bedonderen? SOCIALISME. Socialisme, heerlijk woord! Bron van sterkte in het st ijden, Troost en kracht voor hen, die ljjden, Die uw zoeten klank bekoort! Socialisme! Ideaal Van 't geluk van gansch de menschheid! Door 't bezit van brood en vrijheid Voeren w' n ten zegepraal Socialisme! Vreeslijk woord Voor degeen', die met hun listen d' Evenmensch 't bestaan betwisten, Wanend dat hun 'tal behoort! Socialisme! Leven! Licht! Zin van woord en ziel van zangen, Al mijn streven en verlangen Zijn op n alleen gericht! MOKER 1) Nu de zakeu zöö loopen, is het feitelijk te betreuren, dat het strijdende proletariaat de petitie-adressen mee heeft geteekend.

De Moker | 1903 | | pagina 1