No. 5. ZATERDAG 4 APRIL 1903. 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Afdeelingsberichten. De Muizenval. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 r-- n 7- franco per post 30 cent hj vooru^^9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie; NIEUW'STRAAT 28. Bureau van Administratie: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stnkken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Beschryvingsbrief. De beschrijvingsbrief over het aanstaande Paaschcongres te Enschedé zal a. s. Maandag 6 April in een huishoudelijke vergadering der afdeeling worden behandeld. Laten alle leden zorgen tegenwoordig te zijn. Er zullen eenige nieuwe leden worden geïnstalleerd. Laat ieder zijn best doen, nieuwe leden mede te brengen. Allen op voor de propaganda voor onze beginselen. Het Bestuur. Contributie. Maandag 6 April zal de bode weer beginnen met de inning der contributie over de maand April Laat ieder zijn verschuldigd bed ag, be nevens 1 cent voor den bode, gereed leggen, om ver- geefsche- wandelingen te voorkomen. De Penningmeester. Constantia. Wegens de vergadering der geheel onthouders is de zaal op a s. Zaterdag voor onze leden niet beschikbaar. De Zaalcommissie. Het ministerie-Kuyper, dat voor geen geld van de wereld de stakingswetten door de christelijke rechter zijde alleen wilde doen aannemen en toch gevaar liep, daartoe gedwongen te zullen worden, heeft een prachtige muizenval voor de conservatieve liberalen vervaardigd. Met het Handelsblad en de Nieuwe Rotte damsche Courant voorop loopen deze liberale heeren in Kuyper's val. De N. R. Ct. begint haar hoofdartikel „Het Regee- ringsantwoord" in het Eerste Blad C van 1 April met de volgende zinnen: „Eéne stelling schijnt echter wel als een alles be- heerschende te kunnen worden vooropgezetdeze, dat de beslissing geheel berusten zal bij de regeering. Dat zij hare voorstellen, zooals die daar liggen hand haaft met een a pendre ou a laisser, is nu stellig ondenkbaar geworden." Zoo schreven wij in ons laatste stuk over deze aangelegenheid (N. R. Ct. v. 22 Maarf, le BI. D). En iets verder; „De verantwoordelijkheid voor de Memorie van Antwoord, tot het samenstellen waar van zij zich thans heeft te zetten, overtreft nog in zwaarte verre die, welke haar drukte, toen zij haar voorstellen ontwierp." Het Antwoord is nu verschenen. De tegenstand in en buiten de Kamer af deeling en heeft zijn werk gedaan. Het Gewijzigd Ontwerp tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht draagt naar inhoud en toelichting een gansch ander karakter dan het oorspronkelijke voorstel. Misschien is hier of daar kleine redactieamendeering nog te wachten. Twijfel achtig echter schijnt ons de einduitslag niet. De aan neming met groote meerderheid dus niet door de rechterzijde alleen schijnt ons stellig te mogen worden verwachten ook wij zullen die aanneming prjjzen als een daad van wijs beleid. Minister Knyper kent zijn mannetj s. Een beetje buigen naar rechts, een beetje lonken naar links, een beetje toegeven hier en een beetje toegeven daar, en Dr. Abraham is klaar met zijn mosterdsaus. Op een handige manier neemt Dr. Kuyper den schijn aan, heelemaal niet ter wille van de conservatieve liberalen van houding te zijn veranderd. Door het verzet, dat van die kant kwam, op „harden toon" te gispen, en op vrij rauwe manier deze liberale groepen een paar opstoppers toe te dienen, maakt hij den indruk, heelemaal niet te dingen naar de gunst van de heeren en heelemaal niet te hengelen naar hun stemmen. Maar kijk ze eens in zijn muizenval loopen en dat is toch maar hoofdzaak. De N. R. Ct. loopt er in plechtige toga in onder het uitspreken van deze zuurzoete rede Dit alles is de hoofdzaak en door die hoofdzaak gevoelen wij ons bevredigd. De taak der regeering was een zware. Zij moest verzoenen het hoog houden van het gezag, het versterken bij ieder van eerbied voor den eens aanvaarden plicht, met het streven naar erkenning van zijn rechten en naar verwezen lijking van sociale verbetering. Had zij van den aanvang af de houding aangenomen van nu, zij had aan zichzelve en aan het land veel moeilijkheid, veel ergernis misschien, bespaard. Want het was voor hen, die zich verplicht voelden haar af te brengen van wat zij voor een dwaalweg hielden, geen aangenaam werk. Maar nu de goede richting van vrede en bevredi ging ingeslagen is, nu zullen wij ons ook niet stooten aan den wel wat harden toon, waarin de regeering den tegenstand, dien zij ondervond, in haar Antwoord tegemoet is gegaan. Daar zijn in die Memorie, blijk baar door de pen van den premier, van die treffende zinsneden neergelegd, die voor het artistiek gevoel bewondering wekken, maar die toch in den grond slechts stellingen verdedigen, welke niemand bestrijdt. De regeering vergist zich, wanneer zij meent, dat zij, die tegen haar opkwamen, minder gevoelen dan zij voor de hoogheid van den Staat en voor de plichten van den burger. De hier bedoelde oppositie meende alleen, dat de regeeriug harerzijds de plichten van den Staat niet genoeg met diens rechten deed samen gaan. Nooit echter heeft zij iets anders dan een loyale oppositie willen zijn. En dat de regeering aan die oppositie voor wat zij ten slotte zal hebben tot stand gebracht, veel mag danken, dat zal zij zelve niet ontkennen. Wederzijdsche waardeering moge het resul taat zijn. Dit is nl. het slot van bovengenoemd hoofdartikel. Minister Kuyper heeft aldus gezorgd voor een meer derheid, niet uitsluitend bestaande uit leden der rech terzijde. De arbeiders kunnen nu hun dankbaarheid verdeelen over de groep Talma-de Visser-van Vliet en de conservatief-liberalen. En die man noemde zich eens de man der kleine lnyden Voor de duidelijkheid zullen wij hier het eerste voor stel van het ministerie-Kuyper afdrukken naast het tweede, nu pas ingediende. Eerste voorstel. I. Aanvulling en wijziging van het wetboek van strafrecht. [Art 284 luidt in het be staande wetboek aldus: Met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden wordt gestraft lo. hij die den ander door geweld of bedreiging met geweld wederrechtelijk dwingt iets te doen, niets te doen of te dulden; 2o. hij die een ander door bedreiging met smaad of smaadschrift dwingt iets te doen, niets te doen of te dulden. In het geval onder 2o. om schreven, wordt het misdrijf niet vervolgd dan op klachte van hem tegen wien het ge pleegd is Aanvullingsvoorstel Art 284bis. Hij die een ander door hinder of over- Tweede voorstel. I. Wijziging en aanvulling van het wetboek van strafrecht. Art. 284bis (zie hiernaast) wordt ingetrokken. In de plaats daarvan wordt voor gesteld, het bestaande art. 284 aldus te lezen Met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden wordt gestraft lo. Zij die een ander door geweld of eenige feitelijk heid of door bedreiging met geweld of eenige andere feitelijkheid, gericht hetzij tegen dien ander, hetzij tegen derden, wederrech telijk dwingt iets te doen, niets te doen of te dulden 2o. hij die een ander door bedreiging met smaad of smaadschrift dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden. In het geval onder 2o last of door het bezigen van middelen, geschikt om vrees aan te jagen, weder rechtelijk dwingt iets te doen, niets te doen of te dul den, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoog ste drie maanden of geld boete van ten hoogste honderd gulden. Indien het misdrijf wordt gepleegd, door twee of meer vereenigde personen kan gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste twee honderd gulden. (Bovendien krijgt de rechter de bevoegdheid, de overtreders te ontzetten van het recht om te kiezen of gekozen te worden). omschreven, wordt het mis drijf niet vervolgd dan op klachte van hem, tegen wien het gepleegd is. Maar daarnaast wordt een nieuw artikel (426bis) voorgesteld, aldus luidende Hij die wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid van beweging belemmert, of met een of meer anderen zich aan een ander tegen diens uitdrukkelijk ver klaarden wil blijft opdrin gen of hem op hinderlijke wijze blijft volgen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Wij wijzen er hierbij reeds op, dat art. 284 onder het hoofdstuk misdrijven tegen de persoonlijke vrijheid" valt en art. 426 onder het hoofd stuk overtredingen betref fende de algemeene veilig heid van personen en goe deren." Achter art. 358 (vallen de onder het hoofdstuk „Ambtsmisdrijven") worden ingevoegd 3 nieuwe artike len, nl. Art. 358 bis. De ambte naar of eenig ander in eenigen openbaren dienst of eenig in het openbaar spoor wegverkeer voortdurend of tijdelijk werkzaam gesteld persoon, die, met het oog merk om stremming in dien dienst of in dat verkeer te veroorzaken, nalaat of, wet tig daartoe gelast, weigert, we kzaamheden te verrich ten waartoe hij zich uitdruk kelijk of uit kracht van zijn dienstbetrekking heeft ve - bonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden ofgeld- boete van ten hoogste drie honderd gulden. Art. 358 ter. Indien twee of meer personen ten ge volge van samenspanning het misdrijf plegen, in het vorige artikel omschreven, worden de schuldigen zoo mede de leiders of aanleg- gers der samenspanning ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren. Att. 358 qnater. Indien het oogmerk bij art. 358 bis omschreven wordt bereikt, wordt gevangenisstraf op gelegd, in het geval van art. 358 bis van ten hoogste een jaar en zes maanden; in het geval van art. 358 ter van ten hoogste zes jaren. Art. 358 bis. De ambte- naarof eenigin het openbaar spoorwegverkeer voortdu rend of tijdelijk werkzaam gesteld persoon, nietbehoo- rende tot het personeel van een spoorweg, waarop uit sluitend met beperkte snel heid wordt vervoerd, die met het oogmerk om in de uitoefening van een open baren dienst of in het openbaar spoorwegverkeer stremming te veroorzaken of te doen voortduren, na laat of (Verder zooals in het le voorstel). hetzelfde gebleven, alleen deze verandering: 4 jaren veranderd in 2 jaren. hetzelfde gebleven met deze veranderingen D/a jaar veranderd in 1 jaar, 6 jaren veranderd in 4 jaren. MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1