Vlaardingen, Buiteulandsche Sprokkelingen. applaus wat bedaard was, kwam echter een der leden, van Gerven, verklaren, dat de motie hem te ver ging en dat hij er dus niet met mede kon gaan. Ook zei deze sprekerteveel toch wordt de godsdienst voorop gezet en de maatschappelijke posititie voorbij gezien. Precies wat wij altijd beweren. Over de Roomsch-Katholieke brandersknechts, die slechts vragen en de leden van den Knechtsbond, (zooals de Nieuwe het uitdrukt) die eischen was hij ook niet te spreken, t Schijnt dat van Gerven daar zoo wat de eenige was, die gevoel van eigenwaarde bezat. Verhoeven (redacteur Nieuwe?) nam 't tegen van Gerven op voor de branders. Die man mag zijn groote woorden wel eens verduidelijken in zijn blad, al doet hij 't maar in een ingezonden stuk. liegen vangen. 't Is waar, we kunnen be lmoren tot een kudde, door waakzame, trouwe herders geweid, we kunnen behooren tot de fatsoenlijkste on der de fatsoenlijken, we kunnen ons geschaard hebben onder de banier van de meest-geloovende richting en al onze ideeën geconcentreerd hebben op hooger dan menschelijke macht, ontloopen doen we den tijd niet, tegen óns willen in ademen we begrippen en ideeën in, welke de maatschappelijke phase meebrengt. We kunnen er tegen worstelen helpen doet het niet en vaak betrappen we ons op beschouwingen en opvattingen omtrent een en ander, welke op dat oogenblik 't meest logisch lijken, doch die ons vroeger steeds als verkeerd en zondig zijn voorgehouden. Toch kunnen er vreeselijke gevaren aan verbonden zijn, aan zoo'n nieuwe-tijds-opvatting uiting te geven. Luister maar. In kerk B (Plantage) waren Zondag als naar ge woonte, de broederen en zusteren tezamen bijeen, in devotelijke aandacht hoorende de woorden des predikers, uit wiens mond woorden van groote wijsheid vloeiden, sprekende met luider stemme over de leer der Liefde, doch tevens over de hedendaagsche zonde en ongerech tigheid, o, pardon, ontevredenheid, en de arbeiders moesten het natuurlijk weer ontgelden, toen plotseling een gestalte zich in volle lengte verhief en een stem, een harde, ruwe werkmans-stem door 't kerkgewelf weergalmde: „Ook de rijken, ook de patroons!".... Allen, die vergaderd waren, waren zéér ontsteld. De zacht-sleepende, melodieuse stem des voorgangers zoo plotseling onderbroken door ruw keelgeluid van een werkbeest; de ingestudeerde woorden van fleemende zoetheid, afgesneden door een ruwe opwelling des harten een rilling doorvoer allen 't godsgebouw trilde op z'n grondvesten dominé verbleekte, zakdoeken vlogen te voorschijn gezucht, gesnik één spontane uiting van schrik en ontsteltenis was alom merkbaar Gelukkig dat dominé, voo-' geen klein geruchtje ver vaard, z'n tegenwoordigheid van geest behield en z'n preek, na de interruptie, hervattede. De kosterin deed 't menschlievend werk water rond te deelen eau-de- cologne deed wat nog te doen viel en de heele ge schiedenis had gelukkig, voor zoover nu bekend is, geen ernstige gevolgen. Slechts wilde 't bij uitgaan der kerk lijken, of niet alle hoog-zije zoo precies „in de richting" stonden als ze gewoon waren. De stakkert, die op zoo'n (niet te billijken maa1, wel verklaarbare) wijze z'n hart had lucht gegeven, heeft 't natuurlijkerwijze erg verkorven. De gerechte straf zal-i natuurlijk niet ontloopen. Laat-i zich maar schrap zetten. 't Feit op zichzelf, van hoe geringe beteekenis mis schien in 't oog van velen, spreekt echter meer dan lange betoogen. Ook daar, ook in die kringen, de geest des tijds Een veeg teeken voor onze bourgeoisie Welke kolossale vrijheden de arbeider in ons vrije Nederland geniet, daarvan hoorden we deze week weer een nieuw staaltje, 't Drama is nog niet geheel afge speeld, dus voorloopig noemen we nog geen namen. t Feit evenwel is ditEen arbeider (vrijz. dem.) had zich nogal geïnteresseerd voor 't adres Jhr. Mr. v. d. Berg, bekend genoeg. Hij had enkele mede-arbeiders verzocht de lijsten te teekenen, welk misdrijf, den pa troon overgebriefd door gedienstige geesten, de man z'n boterham kosten zal! De patroon oordeelde: Ten le. Dat z'n werklieden g. v. d. niets te teekenen hadden, dan wat hij hun voorlegde; 2e. dat 't in eens zóó slap geworden was, dat de boosdoener nu wel kan worden gemist. Een gelukkige slapte.... In waarheid is 't nog drukker dan gewoonlijk. t De termijn van ontslag is bepaald op heden; mocht 't voltrokken worden, dan volge hier een krachtig pro test der gansche Schied. arbeidersbeweging tegen zulke willekeur. R. K. Volksbond, heb je soms zulke patroons onder je donateurs? Neen zeker, hè? en helpen doe ie zeker ook wel aan de agitatie tegen zulke kreaturen. Uit welke gelederen komen ze meestal voort? 't Regent motie's. Anarchistische, socialis tische, vrijzinnige, liberale, clericale moties zijn niet van de lucht af. Nu komt er nog een neutrale bij. Zij is van de neutrale tuinlieden en bloemistenvereeniging „Schiedam." In deze motie wordt geprotesteerd tegen verdachtmakingen van de zijde der Christelijke rakhonden, waaraan de neutralen blootstaan. Ook komt er nog in voor van: „verdrukten Nederland- schen arbeider." Als ze dat zoo goed in zien, dat de arbeider verdrukt wordt, hebben wij hoop, dat de neu traliteit er langzamerhand wel af zal gaan. Staalman en De Vries hadden maar een matig bezoek, 't Geen jammer was. Onze goê gemeent, voor wie Christendom slechts de absolute beteekenis heeft van conservatisme, voor wie alle demokratie uit den booze is, ze schitterde door afwezigheid, wellicht uit vrees door Satan te worden overgehaald tot zondige neigingen. Beide heeren waren in hun hoofdzakelijk kritische beschouwingen op 't coalitiekabinet lang niet malsch en kraakten dikwijls zeer harde waarheden. Het zwijgend product van Schiedam's afvaardigings-zin moest het óók ontgelden we hoorden niet véél moois van onzen afgevaardigde, de man met dien ellenlangen naam, waarop we altijd zoo trotsch geweest zijn. Jammer dat beide heeren, in hun ïede zoo kranig, bij het debat met den anarchist Kloosterman, onbenullig- en kleinigheden debiteerden, welke wij meenden te mogen veronderstellen dat zij reeds ontgroeid waren. Vooral de heer de Vries gaf blijk, slechts een bi zonder vaag begrip nog over anarchie te bezitten. Hopen we dat ze ook in dit opzicht wat ruimer van denkbeeld worden! Excelsior. Meer dan goed was, mankeerden Zondag nog vooral damesleden. Waarom toch Als we aan den aanvraag om met de 1 Mei-viering te zin gen, willen voldoen, dan hebben alle leden te begrijpen dat er nu van verzuimen der repetitiën geen sprake zijn mag. Moet er dan telkens op hetzelfde aambeeld gehamerd worden? Toe, leden, werkt nu allen eens mee om aan dit euvel een einde te maken! Daden van Christeljykheid. In het vorige nummer meldden wij het ontslag van een der branders knechts aan de jeneverfabriek van den heer Vrijland aan de Hoofdstraat. De meesterknecht beweert nu. dat de man, toen hij het ongeluk kroeg, dronken was Maar begrijpt meneer de meesterknecht niet, dat tijdens het werk ontstaande dronkenschap toch zeer zeker voor een belangrijk deel aan den meesterknecht zelf te wijten is? En hoe kan hij zich hierin verantwoorden (gesteld dat het waar was van die dronkenschap) tegenover zijn patroon en de Verzekering-Maatschappij? En de man, die in het begin van de week heel in den vroegen morgen van een ketel viel en een ongeluk kreeg, weer in diezelfde branderij, was die ook soms dronken? En de jongere kracht, die in de plaats van de oudere op- straat-gezette kwam, was die soms niet méér begeerd dan die oudere? Neen, het zit hem alleen hier in: de meesterknechts zijn veel te veel baas en nog hardvochtiger en onver schilliger soms dan de patroons. Het Muilkorf-ministerie. Dat onze christe lijke ministers als het ware zijn bijeengekomen in het teeken van den muilkorf, voldoende uit hunne namen Melvil v. Lïndes. KUypee. BergansIus. ELlis. Harte v. TecKlenburg. Maeez-Oijess. IdesbüRö, Men ziet, dat de nieuwe Minister van Marine al precies in het kader past, wat overeenkomt met wat de bladen omtrent zijn strengheid hebben gezegd en ook voortvloeit uit zijn toetreding tot zulk een ministe ie. Kroniek van de week. Er is deze week wat afwisseling gebracht in de protest- en antiprotestver- gaderingen, welke in den laatsten tijd gehouden zijn. Vooreerst heeft Keuchenins zijn belofte vervuld, door een openbare vergadering met debat te honden, Ooster- baan sprak over „Christelijke plichtsbetrachting." We zullen maar weinig zeggen van de vele onjuistheden uit zijn niet principiëele rede (waardoor hij niet principieel bestreden kan worden). Alleen de vrije liefde zullen wij even aanhalen, daar zij ook door andere, waaronder vooral christelijke personen, tegen ons uitgespeeld wordt. In het debat werd Oosterba an gevraagd, waar hij in 't program iets vond over vrije liefde Hierop heeft hij niet geantwoord. Dit kan hij niet, dan met „nergens." Wel haalde hij een zinnetje aan uit Reyndorps brochure. Doch geldt dit voor de mnening der partij. Als een anti dronken is, mogen wi j dan zeggen, dat de anti revolutionaire partij uit droi ikelappen bestaat. Immers neen. Welnu, evenmin mogen de christelijke zeggen, dat de socialisten voor vrije liefde zijn. Voor den aanvang van het debat werd een artikelen reeks voorgelezen, alsof het krijgsartikelen waren. De debaters moesten er zich aanhouden. Hun plaatsje is dus steeds op een stoel, soms midden en achter in de zaal. 't Bestuur verontschuldigde zich. Het kan er niets aan doen Maar waar een wil is, is ook een weg. Laat Keuchenius de Harmonie of de Vriendschap huren. Nu reeds wordt er gemompeld, dat men zich zoo'n behandeling niet meer laat welgevallen en dat er niet meer aan 't debat zal deelgenomen worden. De hondsche, onbeschofte handelingen van Christelijke jongelingen wordt te fraai. Den volgenden avond werden wjj vergast op Staal man en De Vries Nu, de Schiedammers weten daar al genoeg van. Over de rede en het daarop volgend debat van een Christelijk Onderwijzer zal ik dus maar niets vertellen. Alleen een klein incidentje. Staalman en De Vries moesten weg. Dat was bekend. Er was zoo ruim mogelijk debat. Slechts één persoon gaf zich op. Staalman antwoordde. De debater kreeg ook nog eens het woord. Dat geven de Christelijken hier te Vlaardingen den debater voor de tweede maal nooit. Toen schreeuwde nog een jeugdig Christelijkje om ook wat te zeggen. Natuurlijk kreeg het broekje het woord niet. Het werd kwaad„Er is toch vrij debat." Een les voor 't ventje Wat gij niet wilt, dat u geschiedt Doe dat ook aan een ander niet." Een merkwaardig artikel bevat de „Nieuwe Vlaardingsche Courant van Woensdag 25 Maart. Merk waardig, omdat het, naast zooveel, wat tegen ons is, naast zooveel, waarmee wij ons niet vereenigen kunnen' zooveel waars bevat. Een artikel, origineel, eigenaardig niet alledaagsch in de kleine pers. Ziehier eenige aanhalingen: „Dr. Kuijper heeft de kleine luiden rijp gemaakt voor 't socialisme." „De kleine luiden en hun profeet, ze stellen elkaar al te bitter te leur." „Het uur, waarop Dr. Kuijper kan neerdalen van zijn hoogte, zal hem een uur van groote vreugde zijn." Laten wij hier eens niet critiseeren, alleen nadenken, er wordt ons dan veel geopenbaard. Georganiseerde onderkruipers. Zooals je uit al t voorgaande in „De Moker" wel zult weten, is het met de vakactie hier treurig gesteld De kantoor bedienden hebben weer een nieuwen mop uitgehaald. De oudste vereeniging is de afd. Vlaardingen van den Nationalen Bond. Helaas zagen verscheiden leden een even rose tintje voor donkerrood aan, en gingen aan den haal. Ze stichten een afzonderlijke vereeniging. Dat is hun zaak. Maar nu worden die uitgetrokkenen onderkruipers. De oude vereeniging had een goed stel cursussen georganiseerd. De nieuwe zet hier een breek ijzer in en wil nu ook cursussen gaan houden, hoewel die niet noodig zijn. Jaloersch, misschien? Of is er geen ander werk Toe, menschen, houdt je bij je leest, en gaat het rooie spook bestrijden. De Christelijke actie is hier verleden week ook vercolporteerd. De uitroepen der colporteurs waren een opklimmende reeks van „acti-ve Christelijkheid Eerst „de Chr. actie", toen „de gebonden vrijheid van 't socialisme", en ten slotte „de leugens van de socia listen". Dank zij de reclame, zal 't Mokertje wel goed van de hand zijn gegaan. De heeren zullen wel mer ken, dat hier voor zooveel Christelijkheid nog minder plaats is dan in Schiedam, en daar zal 't ook wel niet veel zijn. De ware godsdienst voor de Chineezen. In 1899 verscheen in de chineesche taal een geschrift van een pater-jezuiet, getiteld„Vragen en antwoorden van den waren godsdienst De bisschop van Kjangnan voorzag het van zijn goedkeuring. Het doel ervan is, de Chineezen in te lichten over de waarde der kettersche (niet-katholieke) christelijke leeren. In 1902 werd het werkje in het engelsch vertaald. Het bevat o. a. de vol gende plaatsen „Vraag: Wie is de stichter van het Protestantisme „Antwoord Luther. Hij werd in 1484 geboren en was de zoon van een bergwerker. Hij troondde jonge meisjes weg en verleidde die. De roep over zijn onzedelijke handelingen, die zoo gemeen waren dat wij er niet eens over durven te spreken, was algemeen. Luther stierf in 1546; men zegt dat hij zich ophing. Kan iemand nu nog gelooven, dat God zulk een man de opdracht zou hebben verleend, een godsdienst te stichten?" Verder op staat te lezen: „Luther schreef een zegen spreuk, die aldus eindigde: Vreten en zuipen blijft het beste." Van Calvijn staat er dit: „Calvijn behoorde niet tot de geestelijkheid. Zijn leven was in de hoogste mate schandelijk. Hij was zinnelijk als een beest en werd daarom door een ambtenaar met een roodgloeiend jjzer aan den schouder gebrandmerkt." L O E F F

De Moker | 1903 | | pagina 3