Oproep om steun. Dr. Frederik van Eedbn. Van week tot week. TV. En dat andere deel, het door en door verbit terde en getreiterde proletariaat Dat deel ervan, dat nu op straat wordt gesmeten, omdat het niet nog meer wilde vernederd en uitgebuit worden, dat deel, dat door het kapitalisme niet voldoende van kennis en ont wikkeling is voorzien om geheel tot beoordeeling in staat te zijn, maar aan zijn heele leven dat atschuwelijke kapitalisme heeft voelen knagen en knerken, dat deel, dat wordt het revolutieleger der komende jaren. Want het heeft al de almacht en rechtsverkrachting van het kapitalistische stelsel zelf ondervonden en is aan de alleruiterste grens van vertwijfeling gekomen. In andere landen leveren de zoodanigen de'anarchisten van de daad. Wat deze beide groote groepen zullen doen, dat zal van de omstandigheden afhangen. Blijft Dr. Kuyper aan het bewind, en blijft het wraakzuchtige hardvoch tige meedoogenlooze karakter van zijn bestuur gehand haafd, ja, dan staan ons land afgrijselijke tooneelen en gebeurtenissen te wachten zooals bijna altoos zijn afge speeld in alle landen onder soortgelijke besturen. En omdat de kapitalistische partjjen nooit zullen erkennen, dat zij de schuld zijn van dergelijke gebeurtenissen, zal dan de vervolging der tot het uiterste gedreven oppo sitie-mannen nog krasser worden. Komt er een andere, meer christelijke geest, met een ander man dan Dr. Kuyper is, aan de regeering, dan zullen de wraakmaatregelen, waarmee men thans zoo gul is, spoedig afnemen. En dan zal de groote massa weer geleidelijk terugzakken in zijn domme zorgen voor iederen dag en zijn nog dommere streven naar een be- hagelijk rentenierschap. Anders zal het grootste deel meejoelen en meeschreeuwen met de wraakzuchtige re- geeringsmacht, zooals die thans werkt. In deze 4 groepen kan men de Nederlanders in ver band met de stakingen thans verdeelen. En daar de algemeene werkstaking, zoozeer afgeraden door mannen met groot inzicht en begrip van zaken zooals Troelstra, volkomen is mislukt, is natuurlijk het kapitalisme met zijn heelen nasleep tijdelijk machtiger dan te voren. Meerderen dan vroeger zullen er zich dus weer voor buigen. Velen zullen terugkomen van hun proleta'iërs- vriendschap voor goed of voor een tijd lang. En op zeer velen zal dat den indruk maken van een ongehoorde afdoende vernietiging der arbeidersorganisaties. Maar daarbij dient toch nooit vergeten te worden, dat ditmaal het kapitalisme het alleen door de trouwe hulp van een deel der arbeiders heeft kunnen winnen. De zoogenaamde christelijke arbeidersvereenigingen, protestantsche voornamelijk, maar toch ook katholieke, hebben onder leiding van dominéés en pastoors de kapitalistische regeeringsmacht helpen handhaven en overwinnen. Het kapitalistisch staatsbestuur zal van thans af rekening hebben te houden met de... arbeiders. En op den duur zou het wel eens kunnen blijken, dat dit bondgenootschap van de kapitalisten met de arbeiders een grooteri stap achteruit was dan de behaalde over winning een stap vooruit. De in beweging gebrachte christelijke arbeidersorga nisatie zal natuurlijk verder georganiseerd dienen te wor den. Wat jaren en jaren van zwaren arbeid niet hebben kunnen brengen, hebben nu eenige weken van zwaren klassestrijd gebracht, nl. de organisatie der christelijke arbeiders. En daar het wraakzuchtige karakter dei- huidige regeeiing de bestaande gisting wel zal doen voortduren, zal dus ook de christelijke arbeidersorgani satie (tegen de zoogenaamde neutrale vereenigingen gericht) wel verder gaan. Niets nu is voor de arbeidersbeweging beter dan dit. De geleden nederlaag is zulk een overwinning dubbel en dwars waard. Wat kan er beter gebeuren, dan dat de arbeiders onder hooge bescherming van kapitaal en kerk zich ve eenigen? Aanvankelijk onder toezicht van priester en patroon, maar.de vereeniging is bereikt en dat is een groote stap in de goede richting. En juist door deze ontwikkeling zal van de 3e boven genoemde groep een zeer belangrijk deel worden los gescheurd. De blinde aanhangers en bewonderaars van het kapitalisme zullen daardoor belangrijk verminderen. De 4e der genoemde groepen zal uit de 3e geleidelijk worden aangevuld. En wanneer de omstandigheden dan op nieuw een grooten veldslag van de beide groote klassen, waarin onze maatschappij is verdeeld, zullen noodzakelijk maken, dan zal de toestand vrij wat on gunstiger blijken te zijn voor het kapitalisme dan thans. Dat is juist het merkwaardige van tijden als waarin wij leven, dat iedere overwinning van de regeerende klasse die klasse een heel eind dichter bij haar onder gang brengt. Landgenooten De strijd der arbeiders is voor hen verloren en de overwonnenen zijn overgeleve d aan de genade dei- overwinnaars. Wat die genade beteekent, weten wij reeds. De directies zijn vast besloten, hun nederlaag van 31 Jan. bloedig te wreken; de opstandige slaven zullen aan honger en gebrek worden overgeleverd, zooals oudtijds aan wilde dieren. Zij hebben hun plicht verzaakt, heet jiet. Plichtmatige, oppassende mannen, sommigen met twintig en dertig dienstjaren, met een schoon strafregister, hebben een paar dagen den arbeid neergelegd, en trouw aan hun gegeven woord, om hun kameraads te steunen in den strijd voor vrijheid en betere levensvoorwaarden. Welke plicht hebben zjj verzaakt? De afgedwongen plicht jegens een hartelooze directie, die hen levenslang heeft genegerd en geëxploiteerd, jegens een maatschappij, die hen uitzuigt en bedriegt. Aan welke plicht hebben zij gehoorzaamd? Aan die jegens hun kameraden, hun lotgenooten in verdrukking en gebrek. Hoe zal de edelste en moedigste mensch kiezen? En het zijn de edelsten en moedigsten onder de arbeiders, die thans vallen als offer voor hun kameraads. Allen weten dat, ook die lafhartigen, die den strijd deden verliezen, en die thans door de overwinnaars om hun verraad geprezen worden. Landgenooten, moeten in ons land edele eigenschappen gestraft worden met de wreedste straf, de ellende van vrouwen en kinderen? Men zegt, ze zijn misleid maar als iets hen misleid heeft, dan is 't hun gemakkelijke overwinning van 31 Januari. Die deed hen hun kracht overschatten. In hun streven naar vrijheid en menschenrecht was geen misleiding. Zij wilden den strijd, niet kennend hun zwakte. Nu zijn ze geslagen en wijzer geworden. Zal het Nederlandsche volk dulden, dat zij om hun moed en standvastigheid met ellende worden bestraft? In duizenden gezinnen, het beste deel der arbeiders bevolking, is nog maar voor weinig dagen geld en voedsel De verbitterde spoordirecties verkiezen liever den beperkten dienst te handhaven en het publiek aan gevaar en ongerief bloot te stellen, dan hun wraak op te geven. Helpt ons dan, landgenooten. De verschillende vak organisaties hebben ons de opdracht gegeven, de gelden in te zamelen en te beheeren. Wij verzamelen thans gegevens omtrent het aantal slachtoffers. Stuurt uw bijdragen dus aan den eersten ondergeteekende. A. W. Ammerlaan. N. A. S., Rozengracht 164, Amsterdam. Tj. Westra. Dit manifest opnemende, verklaren wij ons gaarne bereid, giften voor de slachtoffers in ontvangst te nemen. Reeds werd ons gezonden, als opbrengst van een collecte in een vereeniging te Vlaai-dingen f 3 65. Zendt ons allen uw bijdragen zoo spoedig mogelijk toe! Laat geen tijd verloren gaan! Begin van organisatie? Na afkondiging der algemeene werkssaking werd aan de Hoofdstraat een vergadering gehouden van bootwerkers en havenarbei ders. Onze partijgenoot Van Leeuwen spoorde aan tot aaneensluiting en tot medewerking met de algemeene federatie van transport-arbeiders. Hij wekte de Schie- damsche havenarbeiders op, in geen geval onderkruipers diensten te verrichten, maar, den grooten en gewichtigen strijd van deze dagen begrijpende, aaneengesloten mee te werken aan de overwinning hunner kameraden. Na eenige besprekingen werd een comité van 7 personen uit de havenarbeiders aangewezen tot verdere regeling van zaken en tot voorbereiding eener algemeene orga nisatie. Ook werd deze motie met algemeene stemmen aan genomen: „De vergadering van arbeiders in het haven bedrijf op Woensdag 8 April 1903 spreekt als haar meening uit, dat de Schiedamsche havenarbeiders ver plicht zijn, allen arbeid te weigeren aan schepen, die in gewone omstandigheden te Rotterdam lossen of laden en daar thans wegens de staking niet kunnen gelost of geladen worden." Wij hopen van ganscher harte, dat het ditmaal zal gelukken, de Schiedamsche havenarbeiders tot een krachtige vereeniging te organiseeren. De „Oude Schiedammer" heeft over bovenstaand geval weer (in haar nummer van 10 April) een van die treurige verslagjes gegeven, die niet pleiten voor de waarde van het blad. Het blad schrijft n.l. het volgende De Staking. In onze goê-gemeente wordt de rust gelukkig niet gestoord, hoewel daartoe wel pogingen zijn aangewend. Een socialistisch leider, naar men ons uit de betrokken kringen mededeelt, heeft gisteravond aan de Hoofdstraat eenige bootwerkers en anderen rondom zich vereenigd en heeft daarmede in Café Apollo een geïmproviseerde vergadering gehouden, waarbij hij trachtte de mannen te doen besluiten ook hier tijdens den duur der staking geen booten te lossen of te laden. Kalm moeten, naar men ons mededeelde, de lieden hem hebben aangehoord, waarna een der aanwezigen opmerkte dat het voor Dr. v. Leeuwen wel gemakkelijk was om anderen aan te raden geen werk te doen, maar die daaraan gehoor gaven missen hunne verdiensten wenscht de heer v. Leeuwen die te vergoeden, dan zou er over te denken zijn. En dan volgt een beschouwinkje oyer de kansen op staking in het havenbedrijf, waarover het niet de moeite waard is iets te zeggen. In bovenstaand stukje wijzen wij op deze aantijgingen van zeer min allooi lo. dat door „een socialistisch leider" later Dr. van Leeuwen genoemd) pogingen zijn aangewend om de rust te storen 2o. dat een poging om de havenarbeiders te organi seeren en af te houden van onderkruipersdiensten gelijk zou staan met een aanval op de rust (of orde Verder moeten wij in de bovenaangehaalde zinnen een zeer groot aantal onjuistheden aanwijzen lo. de vergadering in het café Apollo was wel zeer spoedig bijeengeroepen maar niet geïmproviseerd door den „socialistischen leider". 2o. de „socialistische leider"' heeft „de mannen" iets geheel anders trachten te doen besluiten dan de Schie dammer meedeelten zij hebben ook besloten wat die „leider" wilde 3o. de „opmerking" van een der aanwezigen is niet gemaakt en komt dus uit den duim van den bericht gever van de Schiedammer. Voorts ontbreekt hetgeen werkelijk op die vergadering is besloten En zoo'n blad wil nog nieuwsblaadje zijn! Zenuwachtig gezag. Te Schiedam is het ge zag zenuwachtig geworden door. Och ja, wie zou in deze tijden van onrust niet zenuwachtig worden? Maar ditmaal werd het gezag niet onthutst door de algemeene staking of vermeende onlusten, maar door.de mo gelijke gevolgen van de aanwezigheid van een dollen hond. Donde dag der vorige week was een hond onder ver denking van dolheid opgezonden naar de veeartsenij school te Utrecht. Daar werd wetenschappelijk de dol heid vastgesteld. Zondag moest toen de gemeentelijke drukwerk-aan nemer, de heer van Noortwijk gaan drukken, groote plakkaten, strenge mnilkorfbepalingen En de stads- aanplakker moest dienzelfden Zondag die muilkorf- plakkaten overal in de stad gaan aanplakken. Op die aanplakbiljetten stond het bevel van onmiddellijke muil korving van alle honden, en tevens dat het model muilkorf te zien was ter gemeentesecretarie. Maar. de gemeentesecretarie was gesloten, want het was Zondag. En de muilkorfverkoopende winkels waren ook gesloten, want ook daar was het Zondag. Het komt ons voor, dat de drukking en aanplakking best Maandag vroeg hadden kunnen geschieden, en dat van Noortwijk en de stadsaanplakker geen gedwongen Zondagsdienst hadden behoeven te verrichten, te meer daar eerst Donderdag met de opbrenging van onge- muilkorfde honden is begonnen. Een beetje minder zenuwachtigheid zou geen kwaad kunnen. Vliegen vangen. Wat socialisten zijn? Even vertellenStel je voor een sujet, van onbehouwen gestaltekromme beenen, groote voeten, die niet ander-s dan met veel lawaai zich bewegenlange romp, schraal, behangen met een paar stokken, waaraan groote krom- staande haken, met scherpe punten, die alles wat maar onder 't bereik komt, meesleepen of havenen. Da's 'n socialisten-lichaam. Een groote bal, met rooie stoppels, hier en daar 'n knobbel, scheele oogen, groote oogen, groote haviksneus, op zij 'n paar oesterschelpen, dienstoend voor ooren, die beide bereikt worden door 'n wijd-openstaande gleuf met olifantstanden, druipend van tabakssap, dat aan de hoeken vooral er uit sijpelt dat is een socialistenkop. Hersens zitten er natuur lijk niet in alleen in den leelijken mond een ellen- langen tong, in eeuwig-durende beweging, overal in meeschreeuwend en alles bespuwend, 't Geheel.- een gemeen, patserig figuur, vol valsche streken De Christelijke Aktie van 4 April doet bij den lezer dit beeld opdoemen. De Christelijke Aktie zelf is natuurlijk allerchriste- lijkst fatsoenlijk, verstandig en alles wat dies ïneer zij. 't Is een lieve lust de ontlasting van het christelijk gemoed er in na te gaan, welke natuurlijk alleen aan de socialisten gewijd is. De liefdeleer van den Man van 't Kruis, de leer van 't ideale leven, van rechtvaardig heid, vergevingsgezindheid, opoffering en helpen van anderen, ze is er in uitgewerkt o neen, ze wordt in den fanatieksten vorm omgezet tot uitbraaksel der Jezuiten 't Christelijk gemoed der Christelijke Mfttóe-mannen weet zich niet anders te luchten dan in de misschien aan dien kant zeer wellevende, doch in 't algemeen onbeschofte termen van: lage verleiders, gespuis enz. 't Zal toch die menschen wel niet aan geestelijk voedsel ontbroken hebben, veronderstellen we. Schitterende aanbeveling Er verteld er een in genoemd no. van De Christelijke Actie waarom hij geen socialist zijn wil, releveerend dat hij dan net moest zjjn als z'n hond... omdat dat dier geen God erkent, wil slapen met 'n vollen buik achter de kachelbij den slager 'n been kaapt als-i kans zietelk voorbijkomend paard of mensch aanblaft van „vrije" liefde houdt; en alleen geen bek opendoet als z'n baas „koest" roept.

De Moker | 1903 | | pagina 2