HIT VOLK, DWANGWETTEN „VOORWAARTS". S. D. A, P. Buitengewone Huishoudelijke Vergadering De Coöperatie. Wat vergroot haar invloed? De Coöperatie. Uit de Partij. V laar din gen. Steunpenning Dagblad voor de Arbeidersparfij, met geïllustreerd ZONDAGSBLAD. St. KLEPKE, Helenastraat 16, Schiedam. De Coöperatieve Mandenmakerij belemmeren den machtsgroei der Arbeidersklasse. Wat versterkt haar macht? Daarom, alle Arbeiders in de Coöperatieve Mandenmakerij „Bij tijds Ontwaakt". DE MOKER De „Vorwarts ziet in de staking ofschoon zij de opmerking maakt dat de Duitsche sociaal-democraten nooit hebben willen weten van algemeene staking een bewijs van de zedelijke kracht van de arbeiders. En daarom kon geen tegenspoed de staking zelf tot een fout en ook niet tot een nederlaag maken. Iets voor de Katholieke Volksbonders. In de Statuten van de Textielarbeiders-Vereenigingen van Aken, Burtscheid, enz. staat b.v. het volgend artikel „Elk lid verplicht zich bij zijn opname op eere- woord, zich plechtiglijk en openlijk te bekennen als „een tegenstander van de revolutionaire partijen „van elke soort." In die van Crefeld luidt het nog duidelijker: „Elk lid bekent zich door zijn toetreding als een „tegenstander van de sociaal-demokratische grond stellingen en doeleinden." Die bepalingen geven eenigszins weer, wat de Katho lieken in Duitschland verstaan onder neutraliteit. Hoe denken de Katholieken in Nederland daarover? Hebben zij een andere of betere opvatting? Het Jaarfeest. Door de tijdsomstandigheden kon het jaarfeest op gepasseerden Zaterdag niet door gaan. Wel was dit te bejammeren, want alles was er op ingericht den bezoekers een leerrijken en aange- namen avond te bezorgen. Heeft dit nu niet mogen zijn, we bedenken, dat van uitstel ditmaal geen afstel komt. Zoo mogelijk zal een en ander met het a s. Meifeest gecombineerd worden. De eerstvolgende vergadering der afdeeling is voor een punt, dat de vorige maal niet geheel kon worden afgehandeld. Alle leden zullen daar tegenwoordig moe ten zijn, terwijl voor dezen keer geïntroduceerden geen toegang hebben. Tevens hopen wij, dat zich nog verschillende leden zullen opgeven voor de verspreidingscommissie. Alle hens op dek! Vergeet de propaganda niet! Ieder be hoort naar zijn krachten mee te werken! Een kreeft. Dit wezen, in de dierenwereld meer algemeen bekend, bij den rijke door zijn aange- namen smaak, bij den arme door de hulpbehoevende wijze, waarop hij zich verplaatst, is thans hier ontdekt onder de meuschen. Maar 't is geen mensch, want hij heeft geen hoofd, 't is geen mensch, want niemand zal hem ontmoeten, 't is een monster met geweldig lange armen, die het in onnoemlijke hoeveelheden bezit, en waarvan wij er hier een hebben zien bewegen, uitstekend zijn lange grijpvingeren over onze stad, tegenhoudend het warme zonnelicht, verduisterend de aarde. Dat mon ster, waarvan de centrale deelen van het zenuwentoestel liggen in den Haag, dat gevoed wordt door rijken, uitsluitend katholieken, bijeengetrommeld in eeii mys- tifiek duister, dat heet „Katholiek Comité van Actie." Dat comité, bij en door zijn geboorte al gedoemd om te spelen de rol van slak onder de meuschen, speelt thans die van kreeft. Zijn actie komt, wanneer die van anderen voorbij is, komt, wanneer er niet meer te ageeren is. De algemeene werkstaking was opgeheven, bulletins en telegrammen maakten het reeds bekend, en thans kwam katholieke actie, deed strooibiljetten ver spreiden, deed tegen-manifesten aanplakken, en ageerde, tegen wat niet meer was. Gevaarlijk Ylaardingen. Wij zijn bedroefd, weenen over wat was. Want zij zijn heengegaan onze beschermers, van den arbeid, die hier niet beschermd hoefde te worden, onze bewakers der orde, terwijl er geen wanorde was. Wij weenen, om dat vertrek. Want met onze matroosjes hadden wij gesloten een band van vriendschap tegen den invoerder van verplicht onder kruipersschap Maar grooter is onze smart, nu het blijkt, dat ze met moedwil van ons weggerukt zijn, om hun plaats voor anderen in te ruimen, voor 28 soldaten, die boos kijken, wanneer de menschen praten van socialerigheid, die hen deed oproepen, wel wetend, dat de ware schul digen elders zitten. Doch, 't schijnt hier gevaarlijker geworden te zijn, want vreeselijk krijgshaftig worden er patrouilles ge maakt, om te zoeken naar vijanden, die er niet zijn, en dan vliegt een dappere wielrijder over den dijk, mel dend, dat alles veilig is. Br..., vreeselijk, als die men schen net doen of ze 't meenen Stel je eens voor, dat er gemeld moest worden: „een geit op de lijn." Alle man zouden uittrekken, geweldige commando's als „vuur" zouden klinken, en in triumf zou 't beestje weg gevoerd worden. En dat allemaal door die socialen. Van de week op een avond was 't mis. Er waren „stakers" gezien. Heel militairement getelegrafeerd naar Rotterdam, spoedig vliegt een locomotief met een wagen soldaten er achter over de rails. Maar 't ging hard tegen hard, net als in oorlogstijd: de stakers waren al weg. Bij dat kranig corps zijn thans twee telegrafisten om te telegrafeeren inplaats van personeel, dat niet staakt, en te ontvangen telegrammen, die niet geweigerd worden. De liefhebberij der regeering is toch wel wat te duur. Een woordbreker. Verleden Woensdagavond zou 't Comité van Verweer een vergadering beleggen in Hoek van Holland. Natuurlijk kon onzerzijds de ver gadering niet doorgaan. Doch voor wij gelegenheid hadden, dit te melden aan den heer „Vuyk", eigenaar van „Amerika", waar de vergadering zou plaats hebben ontvingen wij van hem bericht, dat hij ons de zaal opzei. Waar men zooveel praat van contractbreuk, mag men aan zulke menschen ook wel eens denken. B. L. 5 c.G. 2 c.; voor de grafzerk van Y. Z. 2 c.; M. 5 c. Ontvangen te Ylaardingen. Op Zaterdagavond 12 c.; op Dinsdagavond llx/3 c. ONTVANGEN: I. Afl. 23 en 21 van: De Dageraad der Volksbe vrijding, door W. H. Vliegen, Uitgever van S. L. van Looy te Amsterdam. Prijs per aflevering slechts 121/3 c. Afl. 23 bevat de portretten van: J. A. Bergmeijer, G. H. Pieters, J. Tusveld, en J. Pieterson. II. De Meibeweging (Acht-urendag). Haar ontstaan en doel, door D. Boer. Uitgegeven door Gebrs. Staffers te 's-Gravenhage. Prijs 6 cent. CORRESPONDENTIE. Een Katholiek. Als gij ons uw naam niet opgeeft, kan uw stuk niet geplaatst worden. Doet gij dit wel, dan volgaarne de volgende week met de door u aan gegeven onderteekening. Aan den onbekenden zender van oude nummers van „De Moker" onzen hartelijken dank. op Dinsdag 21 April, des avonds acht uur, precies, in „COnstantia". Tot deze vergadering worden geen geïntroduceerden toegelaten. Alle leden behooren op post te zijn. HET BESTUUR. ONMISBAAR VOOR IEDEREN ARBEIDER IS BureauGeldersche Kade 117, Amsterdam. ABONNEMENTSPRIJS15 cent per week. f 1.95 per 3 maanden, franco per post, of door den agent aan huis bezorgd. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam en Vlaardingen: ASBEIDEES heeft STOEIEN in depót van de Coöperatieve Stoel en makerij te Noordwolde. Doet uw bestellingen bij de Mandenmakerij! Degelijk werk bij lage prijzen. Adres: WIEEEMSKADE No. 5. Zoo juist verschenen Prijs 6 cent. Verkrijgbaar bij A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5, en A. BLOMMENSTEIN, Gasstraat 30. Werkplaats: WIEEEMSKADE 5. Kantoor: NIEEWSTRAAT 28. De coöperatieve Mandenmakerij beveelt zich aan voor de levering en herstelling van alle voorkomende MANDSOORTEN voor huishoudelijk en bedrijfs-gebruik. Zeer solide werk en snelle bediening. Nieuw ontvangen: De interpellaties over spoorweg ct. stakingPrijs 10 Politie10 Het Socialistisch Liederboekje (met muziek) Verder voorradig o.a. Sociale arbeid in de Gemeente raden t De Jachtwet in de Tweede Kamer Op voor den achturendag De Verbruiksccöperatie tn de S. D. A. P Sociaal Christendom Geen man meer voor het leger Liederbundels Verkrijgbaar bij A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5 en A. BLOMMENSTEIN, Gas straat 30. 25 10 3 75 5 5 25 5 INTEËKENBILJËT. Schiedamsch Sociaal-Democratisch Weekblad. Ondergeteekende wenscht zich te abon- neeren op DE MOKER Abonnementsprijs: voor Schiedam, 25 cent per 3 maanden, franco per post 30 cent. Bij vooruitbetaling te voldoen. Naam Woonplaats: S2S8S /.-.A fefiS wji* DE MEIBEWEGING Typ. Masereeow Booten, Binnenrotte 50, Botterdam.

De Moker | 1903 | | pagina 4