Van week tot week. Vlaardingen. Steun penning, Refrein: Acht uur! Acht uur! Geen langer arbeidsduur! Ten strijd! Komt! Allen op ten strijd! Ten strijd voor acht uur arbeidstijd! De vrees is om het hart geslagen Van vorst, van heer en burgerman; Maar wij, wij zullen niet versagen, Wij strijden tot den laatsten man. Wij strijden voor 't geluk van allen, Het recht is steeds aan onze zij, Onz' eisehen laten wij niet vallen, Doch vord'ren frank en fier en vrij: Refrein: Komt, allen in 't gelid getreden! Komt, strijden wij nu onvermoeid! Wij hebben lang genoeg gebeden, Wij zijn 't smeeken nu ontgroeid. Wij weten niets te kunnen hopen Van hen die machtig zjjn op aard; Wij zullen dra hun sterkte sloopen, En eisehen krachtig, onvervaard: Refrein: Heldhaftige schutters. Op vele plaatsen zijn tijdens de staking de schutters opgekommandeerd ge worden, om ook er is te laten zien, wat ze konden. Dat is hier in Schiedam helaas niet gebeurd. Nog afgezien toch, van de mogelijke heldendaden, die ze misschien wel hadden mogen bedrijven, levert het reeds zoo n verheffend tooneel, wanneer we onze kranige schutters alleen maar zien marcheeren. Dat te zien, die veerkrachtige, gelijkmatige tred van geuniformden, 't is reeds e^n genot. We laten dan ook nooit na, bij een mogelijke wandeling door de stad, onze mannen te volgen. En van blijdschap, van trots, van aandoening, zwelt dan ons hart, wanneer wij gedenken, dat die mannen, met de uniformen als gegoten aan 't lijf, onze schutters zijn Dat ze dan ook niet opgekommandeerd zijn, beschouwen we als een miskenning dier dapperen. In Zevenbergen wisten ze de schutters beter te waar- deeren. Daar hebben ze de spoorlijn mogen bewaken. En dat de Zevenbe* gsche schutters dat op een bewon derenswaardige manier hebben gedaan, getuige het volgende Om 2 uur 's nachts staan 2 schutters op post. Ze zien 2 mannen op de lijn. De eene schutter is een hoorn blazer, die met geen geweer weet om te gaan. De andere is een zeer ongeoefend schutter. Beiden durven niets aan te vangen. Eindelijk gaan ze naar de wacht om hulp. Een korporaal komt mee. In plaats van het wachtwoord te roepen, laat men de twee personen gewoon op de lijn staan, want zegt de korporaal Ik weet niet wie het zijn. Nu krijgsraad gehouwen, en 't besluit iseen schot in de lucht, dat de ko poraal lost, en waarbij hij het ongeluk heeft een ster te raken. Christelijke Actie. Menschen, een citaat uit de u welbekende Christelijke Actie. 't Is Christelijk vuilzooals je al wel zult begrepen hebben Wat voor slag van volk is 't gewoonlijk? (De socialisten). „Er zijn er onder, die men niet anders kon aan- „duid^n dan onder den naam „schorremorrie," vloekers, „zuipers, luiaards, beulen in hun huisgezin, menschen, „die niets te verliezen hebben en misschien nog wat „kunnen winnen, als de boel onderste boven gaat, „menschen, wier dierlijke begeerten re grazen gaan in „de vette weiden de- socialistische bandeloosheid Actie voerende Christenen, er is iets, waarin men niet moet roeien, want dan geeft "t een zeer onaan gename reuk af. Dat heb je nu in je onnoozelbeid gedaan, nu moet je ook de gevolgen er maar van dragen. Luister dan eens even. Welke partij, welke sectie is berucht door zijn uit spattingen Hebt ge wel eens gehoord van statistische gegevens omtrent het aantal vonnissen, uitgesproken over personen van verschillenden godsdienst Kunt ge ons ook zeggen, hoe groot de omzet is van jenever in den R. K. Volksbond Hebt ge, om hiermee n,u maar te eindigen, wel eens gehoord van den laagliart-igen moord op Maria Kessels en wat daaraan is voo afgegaan en door welk soort godsdienstbelijders, die schanddaad is verricht, niet in den socialistischen heilstaat, maar in een Katholieke kerk? Heusch, we vragen u niet gaarne om antwoord op deze vragen, maar uw eigen onwaardige manier van bestrijden is er de oorzaak van. Pater Weyers. Pater Weyers uit Utrecht geen onbekende voor de Mokerlezers is van een zeer heldhaftige natuur. Dat zijn meer Paters, zoolang ze onder hun eigen schaapjes zijn, en precies zoo'n huis-, tuin- of kaïnerheld, waai'van er 24 of 36 in een dozijn gaan is pater Weyers. Die man trekt het land door en houdt dan lezingen, natuurlijk in besloten kring. „Het Volk" geeft, niet tegenstaande de beslotenheid, toch een verslag, waarin o a. het volgende voorkomt: „In dehat kwam iemand, die 't laf vond zoo te „schelden op een partij, die niet tegenwoordig was. „Pater Weyers vroeg op welk punt uit zijn rede hij „hem aanvullen wou, dan zou hij antwoorden. Hij maakte zich nijdig en stampte op den grond, en de toon werd ruzieachtig... De debater wilde bewijs hebben, dat de arbeiders aan den leiband liepen en niet zelfstandig handelden. Dan mot jij eerst maar eens bewijzen, dat ze er niet aan liepen, schreeuwde de geestelijke... Je schijnt het met de stakers ééns te wezen, misschien ben je ook een staker, welnu, dan heb je ook aan den leiband van de rooien geloopen, dan heb je je ook laten be donderen, bedonderen, bedotten. (Cursiveeringen etc. van ons.) Zooals men ziet, is pater Weyers behalve, zeer net in zijn woordenkeus, ook zeer logisch in zijn redeneer trant. Verbeeld je dat er iemand naar pater Weyers gaat en zegtPater, je bent gekdat pater terug zegt bewijs me, dat ik gek ben, en dat daarop, die iemand, weer zegtbewijs jij, dat je niet gek bent. Ik denk, dat de pater niets gesticht zou zijn. Schiedam vooruit. Schiedam Vooruit heeft jaarvergaderd met 20 van de 400 leden, dat is met 5 pCt. Een opgewekt leven heerscht daar, da's dui delijk. De f1800 subsidie van de gemeerte zijn om den drommel niet weggesmeten. Of ze echter wel beslist noodig was in die grootte, mag eenigszins betwijfeld worden, als men ziet, dat er een goed slot is van f1074.67. De heer Loopuyt heeft bedankt als voorzitter, den ochtend, voordat de> vergadering gehouden is. Da's ook niet te vroeg, zal men zeggen. Ter sprake kwam het bouwen van arbeiders- Woningen. Er is zelfs een commissie benoemd, die omtrent deze zaak het bestuur zal voorlichten. Meer zullen we er op 't oogenbjik niet van zeggen. Als we van de plannen hooren, hebben we zekerheid omtrent hetgeen S. V. in de^en wil, We zouden nu misschien in ons oordeel omtrent de motieven, die de vereeniging dien kant uitdrijft, onbillijk zijn. Men heeft ook nog wat in de zaak van Honten zitten wroeten. Het bestuur had in een brief aan den heer Van Houten, hem ontraden, hier over de bewuste zaak een lezing te houden, omdat het vreesde, dat daarbij persoonlijke belangen te veel op den voorgrond zouden treden. De heeren H Jansen en J. A. M. Jansen waren en bleven er voor deze aangelegenheid in 't openbaar te behandelen. Het bestuur durfde echter niet„wegens de verhouding, waarin S. Y. tot het gemeente bestuur staat." Deze uitlating van de bestuurstafel af is beneden alle kritiek. Men is zoo bang, de f1300 subsidie te verliezen, dat men, hoewel recht en waarheid er mede gemoeid zijn, het gemeentebestuur niet onaan genaam durft zijn. Flinke mannen benne jullie hoor. De heer T. J. Smit, de opmerking makende, dat onze gemeente er in de laatste jaren aardig en net begint uit te zien (als je 't niet gelooven wil, moet je maar eens gaan kijken in de Gorzen, of achter de Teerstoof), wil een soort politiestelsel invoeren onder de straatjeugd. De ouderen moeten toezicht uit oefenen over de jongeren, opdat deze geen baldadig heden bedrijven. De hoofden van scholen moesten dit plan in bijzonderheden uitwerken. Zooals te voorzien was, kelderde zijn voorstel. De hoofden van scholen spelen geen commissaris van politie. Jammer voor de lui. Ze hebben toch al den tijd. Rijke Socialisten. De „Nieuwe Schiedamsche Courant" heeft weer eens heerlijk kunnen smullen aan zijn Parijsche Kroniek. Daarin wordt het een en ander verteld over rijke socialisten, die den kroniekschrijver blijkbaar een doorn in zijn oog zijn. Dit laat zich nu van het standpunt van een rechtgeaard socialisten-bestrijder heel goed begrijpen en verklaren. Vooreerst moet het natuurlijk een pijnlijk gevoel voor zoo iemand wezen, dat hij eiken dag steeds meer per sonen uit den bourgeoisstand ziet overloopen naar ons en ten tweede en dit eigenlijk in de voornaamste plaats, dat deze overgeloopen bourgeois de arbeiders in hun strijd steunen met hun wetenschap en met hun geld. Dat kan men natuurlijk niet verkroppen en daarom probeert men steeds in 't private leven van zulke per sonen te wroeten en dit uit te spelen tegen de sociaal- democratie, in plaats, dat men 'zich eens afvraagt, hoe het 1 omt, dat menschen, die van het socialisme voor zich zelf niets liehben te verwachten, die inte gendeel, dikwijls aan spot en verguizing blootstaan, zoo niet aan erger dingen, hoe het komt, dat zulke menschen, zich met liefde aan de arbeidersbeweging geven. We geven den kroniekschrijver in overweging, daar naar eens een onderzoek in te stellen. Toestanden aan de Gasfabriek. In aan sluiting met het berichtje in het vorige nummer zullen wij thans eens meerde e slechte toestanden publiceeren. Over de loonen zullen wij weinig zeggen, ze zijn lager dan in 't buitenland, en bedragen voor volwassen blazers ongeveer f 18 tot f 20. Alles in stukwerk. Per 100 goedgekeurde flesschen wordt f 1.10 uitbetaald, waar- van V, naar den steller gaat, den man, die het eigenlijke blazen verricht. Geweikt wordt van 's ochtends 67a tot 's avonds 5a/a en dan door een andere ploeg van 's avonds 57s tot 's ochtends 5. Door de verschillende pauzen bedraagt de werktijd 9V9 uur. Een heelen dag en een heelen nacht dus moeten de mannen staan voor die ontzettend warme ovens, moeten zij blazen met groote krachtsinspanning. En als straks hun uurtje rust aankomt, waarin geschaft moet worden, dan hebben zij niet eens een goed ver warmd lokaal te hunner beschikking, doch een hok, waarvan het de vraag is, of ooit de banken en tafels fatsoenlijk gereinigd zijn, waar swinters niet eens een kachel brandt. Geen wonder, dat de mannen maar liever schaften bij de ovens, op de werkplaats. De directie moet ook eens probeeren, er een week te eten. Doch ook met 't personeel wordt omgesprongen, van de jongens hebben wij 't al gehoord, met de volslagen werklui gaat het niet minder. Een van 't personeel, die in de organisatie een zeer werkzaam aandeel had, zag zich voortdurend onder nauwlettender toezicht, onder scherper controle geplaatst dan de anderen. Eindelijk besloot hij de directie 't werk op te zeggen. Dit moet twee maanden van te voren geschieden, op st'affe van „hongerlijden", want artikel 16 van den Fabrikanten- bond luidt De leden mogen geen werklieden van elkanders fabriek in dienst nemen, tenzij deze in het bezit zijn van een schriftelijk bewijs, volgens model, waaruit blijke, dat zij twee maanden van te voren hun ontslag hadden aangevraagd. Is dit misschien patroons-terrorlsme, Dr. Kuyper? Een week later komt hem ter oore, dat een Schie damsche steller voor een Vlaardinger zou invallen. Deze zou dus zijn werk verliezen. Als bestuurslid der glas blazersorganisatie ging onze persoon van straks naar Schiedam, en wees daar den steller er op, dat hij, als een goed vereenigingsman, een ander niet verdringen mocht. Deze besloot niet te komen. Dit komt de directie te weten. Het bestuurslid komt Dinsdags aan de fabriek, doch mag er niet in. Hier over verwonderd, wendt hij zich tot de directie, welke dien dag geen tijd had. Den volgenden dag vernam hij evenwel, dat hij ontslagen was, als werkende tegen de fabriek. Hij hield menschen terug, die naa*- Vlaardin gen wilden gaan. Nu wij weten, voor hoogere motieven voelt een bourgeois weinig. Misschien een volgende week nog wat meer, 'tis nu al weer mooi genoeg. ONTVANGEN: Wat is een Volksleger? Een beknopte studie van de Anti-Militairistische Propaganda-Vereeniging. Uitgave van J. J. Bos K.Azn. te Amsterdam. G. 2 c.V. V. 10 c.te veel ontvangen van N. 8 c. Te Vlaardingen te veel ontvangen 2 c. In de bus: Dirk de mouter 1 c.heeft Goris geslagen 1 c.bij de begrafenis 1 c.aangebracht bij de politie 1 c.pro ces-verbaal opgemaakt 1 c.; die rare Dirk 1 c. Voor de slachtoffers: Te Vlaardingen 10 c., 20 c. en 5 c. Lux facta est 25 c.; J. H. R. f 2.50; W. 20 c Z. 25 c.; B en B. 75 c. Te zamen met de vorige opgaven f 13.95. Waar zoovele slachtoffers moeten worden geholpen, kunnen wij niet met enkele centen volstaan. Ieder taste diep in den zak. Men toone dit daadwerkelijk gedurende den eersten tijd. Giften worden aan ons bureau ingewacht. Met enkele letters wordt dan in het eerstvolgend nummer mede- deeling gedaan. Als allen helpen, kunnen velen worden geholpen. De nood dringt!

De Moker | 1903 | | pagina 3