„VOORWAARTS". ingang Bagijnhof. „VOORWAARTS". S. D. A. P. HST VOLK, Werft abonnees voor DE MOKER. Disharmonie. Steun penning DONDERDAG 21 MEI, op Hemelvaartsdag, wordt er NIET GEBAKKEN. Gedurende de VERBOUWING van den winkel kan men het brood bekomen aan de Bakkerij De PENNINGENK A ARTËN zijn aan de leden uitgereikt. Nog steeds gaan wij Coöperatieve Mandenmakerij „Bij tijds Ontwaakt". (Acht-urendag) De Coöperatieve Mandenmakerij Dagblad voor de Urbeiderspartij, met geïllustreerd ZONDAGSBLAD. St. KLEPKE, Helenastraat 16, Schiedam. wat grond in erfpacht gegeven, dat gebeurt altijd, 't is te verwonderen, dat nog niet alles op is. Er werd gezegd, dat H Achterom niet te verbeteren is, wat ook iedereen weet, alleen zouden de Mokerlezers, ondanks alles, die ellendige krotten daar tegen den grond gooien, terwijl de tegenwoordige raad ze netjes laat staan. Er werd wat gemopperd over een oude machine, die den Overbrugschen polders moet bemalen, en die te klein is, wat alweer geen nieuws is, de heele rioleering laat te wenschen over. doe-je er dan? Maar, zal men mij vragen, wat Menschen, ik kwam luisteren naar.... het Christelijk volksdeel, ot liever naar zijn vertegenwoordiging. Ik dacht, dat thans een eind zou komen aan 't jaarlijksch terugkeerend hemeltergend schandaal, heusch, ik meende, dat eindelijk de kermis zou worden afgeschaft. Bij de vorige raadszitting waren er adressen ingekomen, om er toch asjeblieft toe over te gaan. En de voorzitter beloofde, dat 't nu behandeld zou worden, praeadvies was niet noodig, dat was al eens uitgebracht. Doch er stond niets op de agenda. Maar ook de Christenen zwegen, repten geen woord over den wandaad, vinden 't niet zóó hemeltergend, dat zij er over moesten beginnen. Een waarschuwing aan de heeren. Gij gebruikte een valsche leuze, gij zijt door een valsche leuze afschaffing van de kermis in den raad gekomen, wat niet Christelijk is. Maar door waarheid zullen wij u, zoo niet thans, dan toch een volgenden maal u er uitwerpen. Materialisme ten behoeve van idealisme bij de Christenen. Dat lijkt erg geleerd, wat hierboven staat. Doch, laat ik u troosten, 't valt mee. Materialisten zijn wij, ten minste, dat zeggen de Christenen, wij zorgen maar voor de maag. Idealisten zijn, volgens hun zeggen, zij, want ze plaatsen 't geestelijke voorop. Maar nu, helaas, hebben ze één gebrek, ze hebben nl. ook een maag, ze hebben ook geld noodig. Zoo willen de menschen kerken gaan bouwen. Nu, daar hebben wij niets tegen, iedereen kan gelooven wat hij wil. Maar kerken kosten geld, en dat moet bij elkaar komen. Daar is ook niets tegen te zeggen, mits het doel de middelen niet heiligt. En dat lijkt er hier wel wat op. Vooreerst de Ned. Hervormden. Die exploiteeren de jeugd. Kinderen van negen jaar, wellicht ook jonger, krijgen een prikkaart mee van de Zondagsschool. Daar kunnen ze 50 cent mee opscharrelen. Ik zou wel eens willen weten, wat er van ons gezegd zou worden, als wij, voor een eigen gebouw, de kinderen eens voor ons lieten werken. Doch ook de kerkeraad van kerk B is niet veel beter. De kerk moet vergroot of verbeterd worden. Alles goed en wel, doch gerekend wordt, dat ieder lid, minstens 15 cent per week bijdraagt. En dat ook van dienst meisjes en dergelijke! Foei, Christenen, het penningske der weduwe is meer waard dan de groote gave van den rijke. (Losse Schets.) De menschen Opraken van een ongelukkig huwelijk.. En toch, als men ze tezamen zag uitgaan, hem, de blonde, rijzige man, met kalme, zachte gelaatstrekken, haar, de schalksche brunette, de oogen tintelend van levensvuur lustig in 't rond weidende, aan zijn arm ge haakt allerkomiekst trippelend om in pas te komen, waar zij door 'n gestaag links, rechts of achterwaarts turen weer even vlug uit was men zou 't haast niet gelooven, Doch de menschen zeiden de menschen wisten het Maar beter dan de menschen het weten konden, wis ten zij het, wist bovenal hij het doch zeggen deed-i 't niet. Zij hadden elkander bemind op daarvan waren beiden overtuigd méér dan gewone wijze de hoogste idealen scheppend, de meest fantastische luchtkasteelen bouwend. Ze hadden malkaar verafgood ééns de ontnuchtering was er des te verschrikkelijker om. En zij liet niet op zich wachten. Zou hij, de denker, de man, door 't barnen der levensstormen reeds vóór zijn tijd gerijpt zou hij, wien vanaf de prilste jeugd het niet ongewone, maar daarom niet minder wreede arm-zijn-lot zich had doen gevoelen tot zelfs in zijn onmeedoogendst uiterste wien geen geesel gespaard gebleven was zou hij ziele-harmonie vinden bij het wispelturig, in-den-sleur- meeloopend, om-het-tegenwoordig-pruilend, maar-om-het- onbekend-morgen-lachend wezen, dat zich met geheel het hart aan direct genot kan overgeven, zich totaal niet bekommerend om hetgeen verder ligt dan de neus lang is Dat meeloopt in den tred der gewone onver schilligheid, lust en moed ontberend ook maar iets boven het gemeen-alledaagsche te gaan genoegen vindt in de heerschende officieele femelarij. Reeds vóór het huwelijk kwamen de botsingen eerst langzaam, als kleine regenwolkjes later als dreigende onweerskoppen. Nóg was het tijd geweest een toekomst vol verschrikkingen te ontvlieden doch hij die zich bovenal van het noodlottige der verbinding bewust was, miste den moed haar, die spotte met het geen hij vereerde, die hem kwetste in zijn heiligste ge voelens, doch die hij eenmaal had bemind met al den gloed die in hem was. teleur te stellen in haar ver wachtingen. En zoo ging de engagementstijd voorbij met botsing op botsing tot de huwelijksdag aanbrak Als de eerste roes in het huwelijksleven voorbij is als de kortstondige genots- of zaligheidsphase is afge sloten en uit dien zwijmel het gewone menschen-leven wederkeert, hoe men er tegen worstelen moge, dan schijnt de werkelijkheid, de moraal van 's menschen- zijn vaak, héél vaak killer en stroever dan ooit bevroed werd. Dan treden, al is 't niet plotseling, alle uiteen- loopingen, alle verschillen op den voorgrond en wee hem, die ze niet weten te bezweren! Hier waren ze niet te bezweren Minder dan ooit verstond ze hem minder dan ooit begreep ze zijn boven het gemeenzame verheven ideeën, minder dan ooit bemerkte ze den louter zijns levens.... Ze was een goede huishoudster maar niet onont beerlijk. Beiden leden zij op z'n alledaagsch hij in 't gemoed. Maar in hem brandde het zijn ziel dorstte naar laving onmachtig tegen zichzelve werd het zwaarste offer gebracht De menschen spraken van een ongelukkig huwelijk. B. A. Z. 25 c.den B. te VI. 10. Te VlaardingenBonefaas 5 c.nog 5 c.3 c.; 2 c.10 c. In de bus: Charles 1 c.en 1. 1 c.twee 1 c.; vrienden 2 c. 1. 1 c.getrouwde 2 c.vrijgezel 1 c.beter 1' c.niet 2 c.getrouwd 1 c.2 fietsers 1 c.in angst 2 c. te veel 4 ct. Voor de slachtoffers: Z. 20 c.; W. 20 c. Te VlaardingenJan Klaassen 20 c.verder 10 c. 10 c.; 10 c. Totaal met de vorige opgaven t 36,59. Nogmaals moeten wij tot onzen spijt erkennen, dat de bijdragen te dezer stede niet ruim vloeien. Als wij willen, schreven wij de vorige week, kunnen wij de vele slachtoffers helpen. Bestaat die wil bij U, Schie- damsche vrienden en vriendinnen, dan allen uw bij drage gestort. Maakt er een beetje haast mee! OJfTVAlfGElï: 5—10 April 1903, door H. Gorter. Overdruk uit „de Nieuwe tijd" van Mei jl. Werkplaats: WILLEMSKADE 5. Kantoor: ME1WSTIÏAAT 28. De coöperatieve Mandenmakerij beveelt zich aan voor de levering en herstelling van alle voorkomende MANDSOORTEN voor huishoudelijk en hedrijfs-gehruik. Zeer solide werk en snelle bediening. Zoo juist verschenen Prijs 10 10 Verder voorradig o.a. Sociale arbeid jin de Gemeente raden Verkrijgbaar bij A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5 en A. BLOMMENSTEIN, Gas- straat 30. 25 10 3 75 5 5 25 5 Huismoeders! denkt om uw gezondheid! Gebruikt toch geen blauwselwater van 21/2 ct. den liter, maar neemt volle zoete onvervalschte melk bij C. VAN GERVEN, Hoflaan straat 19. Haar ontstaan en doel door D. BOËR. Prijs 6 cent. Verkrijgbaar bij A WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5, en A. BLOMMENSTEIN, Gasstraat 30. AEBEIDERS I heeft STOELEN in depót van de Coöperatieve Stoelenmakerij te Noordwolde. Doet uw bestellingen bij de MandenmakerijDegelijk werk bij lage prijzen. Adres: WILLEMSKADE No. 5. ONMISBAAR VOOR IEDEREN ARBEIDER IS BureauGeldersclie Kade 11T, Amsterdam. ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. f 1.95 per 3 maanden, franco per post, of door den agent aan huis bezorgd. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam en Vlaardingen: Typ. Hasereeuw Bodten, Binnenrotte 50, Rotterdam. DE MEIBEWEGING Nieuw ontvangen: De interpellaties over spoorweg- Ct. staking Politie Het Socialistisch Liederboekje (met muziek) De Jachtwet in de Tweede Kamer Op voor den achturendag De Verbruikscoöperatie en de S. D. A. P Sociaal Christendom Geen man meer voor het leger Liederbundels

De Moker | 1903 | | pagina 4