De Christelijke Actie Schoolgeldheffing. Buitenlandsch Overzicht, Een vrijen Zondag Heeft men slechts eens in de acht weken. Maar dan heeft men ook eerst twaalf dagen achtereen dienst gedaan. Na heeft de Raad wel bepaald, dat voor een langeren diensttijd vergunning van B en W. moet worden ge vraagd, maar het is moeilijk aan te nemen, dat die vergunning gegeven wordt voor den duur der concessie, dat is voor veertig jaren. Langeren werktijd moet uit zondering blijven, maar hier is het regel geworden. Zijn dit loonen, werktijden, rusttijden voor beambten van wie men in de concessie eischt geschiktheid, voor zichtigheid en beleefdheid tegenover het publiek? Is dit een behandeling voor menschen, waarvan de concessie bepaalt, dat zij zonder vorm van proces aan den dijk gezet kunnen worden, zonder beroep op welke autori teit dan ook Slaven zijn het En alle schiedammers, die hen op het groene kussen helpen, welke voortgaan met arbeiders op deze wijze uit te zuigen, staan mede schuldigPast op SchiedammersAls ge straks ter stembus gaat kunt Ge door het uitbrengen van uw stem er voor waken, dat wordt opgehouden met een arbeider zoo schandelijk te misbruiken. Denkt na en weert hen uit den Raad, die van den arbeider een slaaf maken, die hem neer- trappen door overmatigen arbeidsduur en laag loon, door uitzuigerij op groote schaal, door vloekwaardige uitbuiting In het licht dezer feiten komt ons de vraag, door den heer Klein tot B. en W. gericht, wel wat onnoozel voor. Ieder Schiedammer kan zich gemakkelijk van de waarheid van 't bovenstaande overtuigen. Maar zulke dingen ontsnappen aan de scherpzinnigheid van onze raadsleden. Ze zijn ook voortgekomen uit een klasse, die het arbeidersbelang verre stelt achter de dubbeltjes. Zoolang in den Raad mannen zitten, bij wie de liefde voor den buidel zoo hevig is, wier gevoel door den sleur „het-is-altijd-zoo-geweest" is verstompt, kunnen we niets anders verwachten. Maar zoodra achter de groene tafel hebben pLats genomen de mannen, gekozen uit het midden der arbeiders, bekend met hun behoeften, doordrongen van hun leed, zoodra zal er anders gesproken, anders gehandeld worden. Stevent in die richting Schiedamsche arbeidersMaakt van uw stembiljet gebruik om niet alleen uw eigen bestaan te verbeteren, maar bovenal om recht te doen aan uw medearbeiders, die worden uitgezogen en vertrapt in uwen naam! Wapent u voor den komenden stembusstrijd! Particulier beheer belooft heter t?e zijn, dan gemeen telijk", zeiden B. en W., in hun prae-advies. Was dit waar, dan zouden de Raadsleden nog on barmhartiger moeten optreden, dan hierboven is aange geven. Wie weet of dan de proletariërs niet nacht en dag op de tram moesten blijven. Imme s zijn er doelmatige eischen aan den conces sionaris gesteld. En ip de laatste Raadszitting ver klaarde de voorzitter zich bereid, te onderzoeken of er „overtredingen van de concessie geconstateerd konden worden. Men zou dan den concessionaris op zijn plicht kunnen wijzen". Juist, den concessionaris er op wijzen. Maar zullen ze hem dwingen zijn plicht te doen? Of blijft het onrecht bestaan, met het oog op de doel matigheid Arbeiders, laat dit een les voor n zijn. Geen gemeente-beheer, hebben B. en W. (en de Raads leden gedeeltelijk) gezegd. Dan bestaat immers beter de gelegenheid den arbeider uit te buiten en te knechten. Des te gemakkelijker zal dan de proletariër tot meer dere eere der brandkast beheerd kunnen wordem Geen gemeente-exploitatie die den arbeider een menschelijker lot verzekert Kiezers, denkt er eens over, als de tijd voor het gaan naar de stembus aanbreekt! Brengt mannen in den raad, die voor het in eigen beheer nemen door de gemeente, krachtig zullen opkomen en die daardoor in de gelegenheid zijn voor de rechten der arbeiders te zorgen, hen een behoorlijk loon, een voldoenden rusttijd en een menschwaat dige behandeling te waarborgen. Kiest hen, die onvermoeid Uwe belangen zullen voor staan en verdedigen en brengt Uw stem uit op de Candidaten der Sociaal-democratische Arbeiderspartij G. v. d. MOST. A WINTERBERG. A. BEOMMENSTEIJN. P. DE BRUIN. Dit is het nummer van Midden-Juni, No. 26. Als nadere verklaring staat nog aan den kop Anti-socialis tisch Blad. Ja, 't is je watVroeger, toen dit p-onkstuk onder de katholieke bladen z'n eigenlijke roeping zoo nog niet kende, was het eenMaandblad, „gewijd" aan de bevordering van het Christelijk Vereenigingsleven. Aangezien de „Christelijke Actie evenwel zekerlijk heeft ontdekt, dat dit al ruim 1900 jaren bevorderd is, en aangezien de ontdekking van dit zeer eenvoudige feit niet heeft kunnen nalaten, een diepen indruk temaken op het zeer christelijk gemoed des christelijken Actie's, aangezien dit alles.... is de Christelijke Actie zijns zelfs roeping openbaar gewo den en die roeping is, niet iets te bevorderen, maar iets te zijn, en wel an-ti-so-ci-a- lis-tisch. Ja, 't is je wat Behalve een zeer christelijk gemoed, waarin diep gegrift staat het christelijk gebod Gij zult geen valsche getuigenis spreken van uw naaste, bezit de beroemde „Actie" een mate van christelijke kennis, die elk anti socialistisch lezer met diepen eerbied vervult. Het midden-Juni-nummer is geurig als de wasem van den mid-zomer, want het is nóg'11 verdienste van de „Ac'ie", dat-i z'n kennis zoo lekker weet toe te bereiden. Je ruikt 'm. 'n Sappig stukje over „onze staatsinrichting" eerst. Over de koninklijke macht en de acht ministers en den Raad van State, 'n Volgenden keer komt bepaald 'n uiteenzetting, hoe onze acht^ geloovige wortel-ministers door hun optreden de Christelijke Actie hebben verdui delijkt, dat-i-anti-socialistisch moest zijn. En ook Hoe de katholieke ministers kunnen samenwerken met de Calvinistische. Want de „Christelijk". Actie" schrijft, dat de Revolutie is gesproten uit de treurige godsdienst omwenteling in de 16de eeuw... nu, daar isdr. Kuyper óók uit gesproten, waar moet het heen, als daar katho lieke ministers mee samenwerken Dat draait dan óók op Revolutie uit't Is om te beven. Of zou er iets haperen aan de geurige kennis van de Actie Er staat verder 'n weldoorstoofd artikel over de gilden. Als iemand nog niet weet, wat 'n leerling 'n gezel of 'n meester is, dan kan-i 't nu leeren. Het slot artikel geeftBeeld van een godloochenaar. Een feuille ton over de Fransche Revolutie. Maar, vraagt iemand na deze opsomming, is dat nu anti-socialistisch Wacht even, dit is pas de Criste ijke kennis, en daarin schuilt niets bijzonders anti. Maar er tusschen in staan verluchtingen van het Christelijk gemoed, en die zijn de mest, waarmee den akker der kennis wordt bevrucht. Die verluchtingen zijn betiteldEen fijne mevrouw, Reintje in de klem, en praatjes over Het Volk. Daarin betuigt de „Chris telijke Actie hoezeer z'n christelijk gemoed is aange daan door de boosheden van mevr. Roland-Holst en Troelstra. O, o, zoo erg. En vol aandoening schrijft de Actie de woorden neder, die hem zoo hebben aange grepen en dan roept-iWat zeg je daar uou van Ben ik nou anti-socialistisch 't Is 'n heel dankbaar werk, woorden van 'n ander aan te halen, vooral met het gebod voor oogen Gij zult geen valsche getuigenis spreken van uw naaste. Hier volgen eenige aanhalingen uit de „Christelijke Actie". De woorden zijn precies zoo te vinden in het Beeld van een godloochenaar, 't Is om versteld te staan over de heillooze leeringen, die de „Christeljjke" predikt, maar toch, dat staat er, Ten eersteO, mensch, gij komt van niets en gaat tot niets. Is dat nu taal voor 'n Actie? Is dat nu Christelijk? Ten tweedevindt hij een volk, dat aan geen God gelooft, 't Is nog al wat, 'n heel volk Ten derdegeen God, roept hij, en ten slotteer is geen God. Foei, foei, wat 'n taal van anti-socialisten! Nu kan iemand twijfelen, of het wel de bedoeling. van de Christelijke Actie was, zulke slechte dingen te zeggenomdat het de „Christelijke Actie" is, maar als men op dezelfde manier aanhalingen doet van socia listen, dan behoeft iemand niet ie twijfelen. Socialisten zijn immers zulke slechte menschen en Katholieke Aktiërs betrachten alle de Christelijke geboden. O, dat benne zulke brave jongens, vol kennis van zaken en altijd te goeder trouw. Nog één aanhaling tot besluit, 't Is om wat op te vroolijken. De „Actie" schrijft in 'tzelfde... hm, nou ja,artikel dangaan wij opwaarts naar de ijspool Met z'n kennis van zaken is aan te nemen, dat-i wel aan de (jspool komen zal, zoodat in begin Juli de Lap landers met anti-Socialistische wijsheid zullen worden verkwikt. In 't begin-Juni-nummer worden de financiëele zaken door de Redactie geordend. Pit gaat onder 't volgend devies: Wij behoeven niet te winnen, maar evenmin te verliezen Daar zou veel over te zeggen zijn, maar kortheidshalve deze twee vragen slechts: Is dat anti socialistisch of is dat Christelijk Chistelijk zeker niet want een goed Christen zou zeggenWij willen alles verliezen om alles te winnen. In één opzicht doen de Christeiijke Actiërs goed werk: Zij toonen aan, dat de praktijk van de groote LiefdMeer niet wordt beoefend in het Christelijke kamp, zij zijn mee oorzaak, dat de geloovigen zoeken naar het terrein, waarop Leer en Leven met elkander in overeenstemming kunnen worden gebracht, het terrein der sociaal-democratie. De arbeider gevoelt, dat hem het vel over de ooren wordt gehaalL Eerstdaags zal hij het misschien ook te weten komen. Die schoolgeldheffing kon wel een.staait hebben. Dat vragen naar het inkomen, dat vaststellen i van 't bedrag, waarnaar schoolgeld betaald moet wor den, kon wel een gevolg hebben ten opzichte van de belastingplichtigheid. Er bestaat nl. in Schiedam een belasting naar het inkomen en nu zou de schoolgeld- plichtigheid ook wel tevens kunnen beteekenenbelas- fm^-plichtigheid. Wanneer dus uit 'n soort gemakzucht berust wordt in den schoolgeld-aanslag, zouden de huis moeders het volgend jaar wel eens verrast kunnen wor den met een aanslagbiljet naar het inkomen. 't Is te hopen, dat 't zoover niet komt, maar 't is een kleine aanwijzing in de richting, die deze weg neemt. Tegelijk echter is 't ook een prikkel, om zich wat meer met de gemeentelijke zaken te bemoeien. De aandacht zij gevestigd op punt 5 van het gemeenteraadsprogram der S. D. A. P. Het luidtKosteloos voorbereidend-lager- herhalings- en ambachtsonderwijs. Arbeiders-kiezers, wie denkt gij, dat het krachtigst voor dat punt zou opkomen en protesteeren tegen school geldheffing Zou het niet een zijn uit uw midden Denk er aan bij de a. s. verkiezingen. Stemt de candidaat der arbeiderspartij Servië. Ergens in 't Zuiden van Europa, tegen Hongarije aan, ligt een klein landje, dat Servië heet. Hooge gebergten en diepe dalen vindt men in dit woeste koninkrijk, want ge moet weten, dat er in dat land een koning regeerde. Ik zeg regeerde, want de man, die Alexander heeft geheeten, is dood. Zijn onderdanen schijnen net te wezen als de natuur waarin ze leveneen beetje woest. Ze hebben er ten minste geen been in gezien, om hun vorst en vorstin met nog een paar andere hoogwaardigheidbekleeders te vermoorden. Nou hooren wij al, dat er een menigte, die dit lezen uitroepen: „7 is zonde, die arme menschen" om daarna uit te vallenvdat hebben zeker die gemeene socialen gedaan:'' Nu lieve menschen, dat hebben wij nou eens niet gedaan, daar zijn wij zoo onschuldig aan als jullie. En wat nog meer zegt, wij keuren met u dezen vorstenmoord ten sterkste af. Zonder dat wij weten, of zijn onderdanen gegronde grieven tegen Alexander hadden of niet, (dit laat ons in deze kwestie volkomen koud) betreuren We dezen moord en zullen wij iederen moord betreuren, 't zij dat een koning of een voddenraper daarvan de dupe wordt. We zijn, en we erkennen, dat we in dit opzicht verre ten achter staan bij een zeker soort Christenen, we zijn tegen bloedver gieten in iederen vorm en zeker tegen een moord. Wij wilden dit maar eventjes in 't midden brengen, omdat men ons, sociaal-democraten, ten opzichte van onze ideën wat de gekroonde hoofden aangaat, dikwijls zoo verkeerd begrijpt. IVIisschien is deze en gene nieuwsgierig wat nu die ongelukkige koning wel op zijn geweten had, dat men hem vermoord heeft. Zijn grootste zonde in dezen schjjnt geweest te zijn, dat hij beneden zijn stand getrouwd is en dat hij familie-leden van hem nog al wat begun stigde en voortrok boven anderen. Wat nou dit laatste, aangaat, wjj' gelooven, dat dit wel in meer landen dan in Servië gebeurt. Toen de Serviërs hun van God gegeven vorst naar de andere wereld hadden gezonden, hebben ze een anderen gekozen, een zekeren Peter, die op 't oogenblik al op den troon zit. Deze Peter schijnt bij 't ontvangen van de tijding, dat hij tot koning gekozen was, op zijn knieën gelegen te hebben en God gedankt te hebben. Uit 't geen hij -zoo al gezegd heeft, zou je dit ten minste op mogen maken. De vorsten van de verschillende landen hebben 't maar het beste gevonden Peter als Koning van Servië te erkennen. Geen die 't tot heden voor zijn dooien collega heeft opgenomen. Wel zullen er een paar om'm rouwen, een veertien daag. Rusland. In een Russchische stad heeft men een poosje geleden jodenjacht gehouden, 't Is daar een moordenarij op groote schaal geweest. De politie liet de jodenjagers stilletjes hun gang gaan, ja, men ver haalt zelfs dat deze gruweldaden van regeeringswege aangemoedigd werden. Of de Czaar van Rusland over die honderden van zijn onderdanen ook rouwt, weten wij niet. Wij zullen eens informeer en. Duitscliland. De Duitsche verkiezingen zijn voor de Sociaal-Democraten nog glorierijker geweest, dan we de vorige week reeds melden. 56 Zetels zijn door ons bij eerste stemming gewonnen, terwijl we er in meer dan ÏOO in herstemming; komen. Geen een partij is tot heden vooruitgegaan dan juist de Sociaal-Democraten. Mocht het geluk zoo aan onze zijde blijven, dan is er kans, dat wij de sterkste partij worden in den Rijksdag. De volgende week zullen wij den uitslag iu zijn geheel mededeelen, Een vrome werkstaking. Zoo wij Schie dammers wel weten, leven we op 't oogenblik in "t teeken der processie's. Ieder goed katholiek, die zoo'n pel grimstocht maar even met zijn financiën kan overeen brengen, laat dit krachtige hulpmiddel tot verkrijging van de zaligheid, niet ongebruikt. De arbeiders kun nen biervan natuurlijk niet p ofiteeren, dat laat hun

De Moker | 1903 | | pagina 2