No. 19. ZATERDAG 11 JULI 1903 3e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, V erkiezings- Actie. De Kamer naar huis Naar Brussel en Gent op 15 en 16 Augustus a. s. Buitenlandsch Overzicht, ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal v00ruitbetalinn franco per post 30 cent j 3 voorumemm9- Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTAlfTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s, 'smiddags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De actie der tegenpartij heeft zich bepaald tot: ver spreiding van strooi- en aanplakbiljetten en het plaat sen van advertenties. De actie der S. D. A. P. was als gewoon, wijkvergaderingen met en vergadering in „Con- stantia" als slot. Er valt naar aanleiding van den uitslag niets anders te constateeren, dan het veld winnen dei- reactie. Er traden af vijf clericale heeren en twee liberale, bij eerste stemming zijn reeds gekozen zes clericale, terwijl de liberaal in district nog in herstem ming komt met den katholiek. Een zwarte tijd breekt aan voor het zwart Schiedam. Eén gelnk is er, nl. dat de kiezers slechts zwijgers en stemmers hebben afge vaardigd, één ongeluk, dat we opgescheept zitten met twee, misschien drie clericale wethouders, 't hangt er geheel van af, of het verbond buiten de raadszaal er binnen wordt bekrachtigd. Arm Schiedamwel heeft de industrie den stempel op u gedrukt. Hier geldt het BijbelwoordDe zonden der vaderen worden bezocht aan de kinderen tot in het derde en vierde gelid. De jenever-industrie, de roem van het vorige geslacht, heeft van dit ras gemaakt de af- gestompten, zoo moeielijk genaakbaar voor de propa ganda, zoo moeielijk op te wekken tot de energie, die prikkelend werkt tot daden, tot deelneming aan 't pu blieke leven. De reactie past bij dezulken uitnemend, de toestand van berusting is voor hen de meest natuur lijke. De Christelijke partijen hebben samengewerkt en wij hebben gewonnen..bij de stembus. Het stemmen- aantal op de soc.-democraten uitgebracht, is verminderd. De laster-campagne heeft gewerkt. Onder dit teeken en onder Godszegen zal onze Christelijke meerderheid het werk verrichten, de raadszaal zal nu getuige zijn van de vrome overwegingen onzer gemeentebelangen. Let op hun daden, is nu het wachtwoord. De strooibiljetten.... twee waren er tegen de S. D. A. P. Eén van een ware vriend van den werkman, wat de socialisten al niet wilden doen, één van de vrijzinnig democraten. Het kiescomité, M. C. M. de Groot als voorzitter, heeft goedgevonden, tot het laatst de laster campagne tegen de S. D. A. P. voort te zetten. Van geen zijde is openlijk gezinspeeld op de laatste Alge- meene Werkstaking.... de heer M. C. M. de Groot c. s. konden niet nalaten deze zinsnede te plaatsen op het strooibiljet.... en wat hun wijze van optreden kan uit werken, leert de algemeene stakingvan April 11. waar aan ook zij schuldig staan. Dit is de arbeidersvriend in Schiedam. Daarover later meer. De Tweede Kamer is gisteren met vakantie naar huis gegaan. Eerstdaags zal men de meeste harer leden, de minis ters incluis, verspreid vinden over tal van lustoorden en badplaatsen in binnen- en buitenland om uit te rusten van de vermoeienissen van het afgeloopen jaar. Gaat men na, wat er sinds de behandeling der be grooting, dus in dit jaar, is tot stand gebracht, dan hebben de arbeiders weinig reden om tevreden te zijn. Het tijdperk, dat achter ons licht, is het tijdperk der dwangwetten. Regeering en Kamer, als vertegenwoordigers van het kapitaal hunne macht bedreigd ziende door de toene mende eenheid en organisatie onder het spoorwegper soneel, hebben samengewerkt om die eenheid te verbreken, die organisatie te vernietigen en in het algemeen de neutrale vakbeweging een geduchten slag toe te brengen. Dit is hun, met behulp van het leger, gelukt: de eenige oogst voor de arbeiders op parlementair gebied is: de strafwetten. Dit is geen oogst van vruchten, doch van onkruid. Ook in ander opzicht heeft de Kamer tegen de arbeidersklasse gewerkt. Waar toch de Regeering bij Koninklijk Besluit den arbeid van vrouwen en kinderen in steenfabrieken, voorzoover die voor hen te zwaar is, had verboden, is de Kamer, bij monde van Mr. de Vries en anderen, tusschenbeide gekomen, waardoor dat Koninklijk Besluit voorloopig opgeschort en op losse schroeven gezet is. Kracht ten goede is er in dit strijdperk niet van de Kamer uitgegaan: zij is slechts geweest de zaakwaar neemster van de belangen der heerschende klasse en daardoor een kracht ten kwade. Duidelijker dan ooit is dan ook dit jaar gebleken, hoe noodzakelijk het is, de kapitalistische overmacht in dit lichaam te breken. De toestand schreeuwt bij ons om algemeen kiesrecht. Mochten de arbeiders dit toch begrijpen en dat toonen aan de bourgeoisie, door in nog grooter getal dan verleden jaar deel te nemen aan de kiesrechtbe- toogingen, die in Augustus provinciaal en in September nationaal zullen gehouden worden. Dit nu niet in te zien, is verblindingde arbeiders hiervan af te houden grenst aan misdaad. Overgenomen uit Het Volk.) Voor hen, die nog geen besluit genomen hebben, moge het volgende programma voor ons propaganda-reisje een aansporing zijn, zich vóór 15 Juli a s. aan te melden mee te gaan en mee te genieten! De reis. 's Morgens vroeg, vóór den eersten personentrein, die 5.38 (stadstijd) nit Amsterdam vertrekt, loopt een bij zondere trein, die stopt te Haarlem, Leiden, 's-Hage, Delft en Schiedam naar Rotterdam. Deze trein stopt verder nog te Dordrecht en te Rozen- daal om een deel van het reisgezelschap op te nemen. Dan gaat het rechtstreeks door naar Brussel. Het verblijf in Brussel. Feestelijke ontvangst met Muziek aan het station. Wandeling met banieren en roode vlaggen over den Boulevard, de Markt, met haar oude historische ge bouwen, naar het Maison du Peuple (Volkshuis). In het Volkshuis feestelijke ontvangst en rondgang door de gebouwen. Daarna Middagmaal. Zijn er vegetariërs bij het gezelschap, dan kunnen die bij tijdig opgeven een vegetariesch maal bekomen. Na het eten wandeling door de mooiste gedeelten van de stad naar het beroemde Paleis van Justitie. Vandaar naar de grootsche Bakkerij. Dan volgt een wandeling langs de hoofd-Boulevards naar het mooie Bois de la Cambre, een der beroemdste parken van Europa. Per extra-trams terug. 's Avonds eten in het Volkshuis en feestelijke bijeen komst in de zeer groote feestzaal. Groote Taptoe. Ieder gaat naar zijn mandje. Voor logies en het brengen van ieder in zijn hotel zorgen de Brusselsche partijgenooten. Den volgenden (Zondag-) morgen per extra-trein naar Gent. Het verblijf in Gent. Negen uur aankomst aan het Zuiderstation. Wandeling door de stad, met muziekkorpsen, al de vereeDigingen, vlaggen, kartels, opschriften enz. De stoet zal gaan langs het Feestlokaal, de Volks drukkerij naar Ons Huls, Vrijdagmarkt. Welkomstgroet aan de vreemde partijgenooten, bezoek aan de lokalen en de Volksdrukkerij. Te één uur feestmaal in het Feestlokaal. Te half driebezoek aan de bakkerij „Vooruit", kruidenierswinkels, apotheken enz. met rijtuigen. Om 4 uur precies groot concert in den hof^ van het feestlokaal. Twee muziekstukken zullen door drie muziekkorpsen gezamenlijk worden uitgevoerd. Vervolgens uitvoeringen door Nellie's kring, Marx' kriug en de Turners (jongens en meisjes). Tot slot de cantate: „Voornit's" roem. Het concert duurt drie uren. Uiterlijk zeven uur is alles geëindigd. Dan kan men hartelijk afscheid nemen van de Belgen, die hun Hollandsche kameraden naar het Station begeleiden. Het vertrek is bepaald op acht uur 's avonds. Ieder zal, na de lezing van dit programma wel over tuigd zijn, dat onze Belgische broeders geen moeite en kosten ontzien, om ons een heug'lijke ontvangst te be reiden. Komt, Schiedammers, profiteertvan de .aange boden gelegenheid om deze genotvolle reis mee te maken De kosten zijn niet hoog. De vrachtprijs van Rotter dam naar Brussel heen en terug bedraagt f 3.65. Voor Schiedam dus iets meer dan drie gulden zeventig cents. De gelteele reis (vertering, etc.) alles inbegrepen zal niet veel meer dan f 7,50, (zeven gulden vijftig cents) kosten. Kijkt uw beurzen eens na en ziet, of Ge lood hebt! Ge zult Uw geld niet voor verdriet uitgeven Voor iedereen is de gelegenheid opengesteld. Partijgenooten kunnen zich aanmelden bij den lsten Secretaris. Ook niet-partijgenooten kunnen de reis mee maken. Zij moeten door onzen Secretaris evenwel geïn troduceerd worden en kunnen zich daartoe bij hem aanmelden vóór 15 Juli a.s. Zijn adres is Oostsingel 81. Zoodra de Secetaris in het bezit is van de namen der deelnemers, kan hij zorgen, de plaatsbewijzen voor de reis in ontvangst te nemen en de kaarten te koopen, die toegang geven tot alle feestelijkheden. Tevens kunnen dan commissarissen van orde voor de reis worden benoemd, opdat het mogelijk zal zijn het Schiedamsche gezelschap bij elkaar te houden, in een samenkomst van de deelnemers kunnen nadere rege lingen getroffen worden. Vooruit, partijgenooten en geestverwanten! Laten we ook ditmaal niet achterblijven, maar toonen, dat er uit Schiedam nog wat anders komt dan jenever en kaarsen Vereenigt het nuttige met het aangename! Onthoudt den datum Vóór 15 Juli!! De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag zijn nu achter den rug en zelden heeft een partij een zoo reus achtige sprong gemaakt, vooruit, als nu de Sociaal- Demokratische. De keizer zelf, die anders om den drom mel niet gauw met zijn handen in het haar zit, is er van geschrokken. Enkele jaren geleden zei zijn Exel- lentie „Die sociaal-demokratie, laat die maar aan mij over", thans praat hij al anders en zegtde sociaal-demo cratie is een verschijnsel, dat behoorlijk uit moet werken Wat of toch zoo'n verkiezing iemand ineens een ander inzicht kan brengen, hé Nu ik toch zoo over de verkiezingen bezig ben, wil ik de Schiedamsche kiezers, van wie van de week weer zoo'n groot percent is thuis gebleven, even wijzen op

De Moker | 1903 | | pagina 1