No. 20. ZATERDAG 18 JULI 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Reaktie. Herstemmings-kool. Handhaving van het hoogste Gezag! ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j vooruitbetaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE bebouw CONST ANT I A Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s, 's middags 12 uur In het bezit der Redactie zijn. Het liberalisme in verval dat heeft ook de afge- loopen Gemeenteraadsverkiezing geleerd. De liberale groep geslonken tot zes leden, welk getal door de her stemming kan gebracht worden op zeven, benevens één vrijzinnig-democraat. Daartegenover de christelijke groep, dertien of veer tien leden sterk, 't Is een slecht uitzicht voor even- tueele adressen aangaande kindervoeding en -kleeding, 'n slecht uitzicht ook voor de werkloozen, die het hongerspook in den aanstaanden winter zullen zien grijnzen, '11 slecht uitzicht op de behartiging der onder- wijsbelangen, 'n slecht uitzicht op vermindering van belastingdruk op de kleine luiden. Al wat behoudzucht bij elkaar kon scharrelen, al, wat de liefhebbers van de bestaande orde konden optrommelen door het alarm van dreigende wanorde, is in 't verkiezingsveld geweest, om den uitslag zóó te maken. Maar, geen nood! De reaktie was tot nu toe weife lende, zij tastte nog in 't onzekere, maar nu, nn zal zij zich openbaren in al haar felheid, in al haar onbe schaamdheid. En dan zal zij knijpen, knijpen in al wat verdraagzaamheid of vooruitgang heet, dan zal zij den domper zetten op al, wat verlichten wil, dan zal zij knevelen, al wat zich vrij bewegen wil. En dan zal blijken, dat zij haar eigen graf graaft, dat zij zichzelf verteert, als altijd. Reaktie in zich zelf is onbestaanbaar, zij is het verschijnsel, dat door daden van heftige aktie wordt opgeroepen. In gewone tijden is het de behoudzucht, die zonder vuur van overtuiging elk brokje van 't bestaande verdedigt tegen den voort dringenden vooruitgang, tegen 't veld winnen van geleidelijke ontwikkeling, in perioden van beroering is die behoudzucht tijdelijk H vuur ingeblazen van den haat, van machteloozen haat tegen niet te keeren groei. Juist gebeurtenissen als de April-staking constateeren met onafwijsbare duidelijkheid, welke vorderingen de stille ontwikkeling heeft gemaakt, in breede kringen, en 't is dan ook juist, dat de haat de behoudzucht op blaast tot felle reactie. En wie zijn het, die zich onder den reactionairen vaan scharen Dat zijn zij, die den gloed van een overtuiging mis sen, die te kort schieten aan strijdkracht, die niet ge dreven worden door de kracht van een beginsel. Het zijn elementen, die het leven doorsleuren, hnn eigen, onbeduidend leven, die aandoening missen van grooten, felbewogen tijd, die hun rustig, kalm en welverzekerd bestaan den maatstaf vinden voor sociale rechtvaardig heid en socialen welstand. Het zijn elementen, die ook geestelijk den sleur leven van het enge gedachtenbe- weeg binnen bepaalden kring, gevormd door enkele theologische of politieke axioma's. Het zijn de geloo- vige en kapitalistische elementen, die te koop loopen onder het teeken van den haat, terwijl zij zich dra- peeren met den mantel der liefde. De reaktie is dus schijnheilig en leugenachtig. Zij mist eiken reëelen ondergrond, zij heeft geen bepaald doel, zij slinkt tot de gewone, onwerkzame behoudzucht, wanneer de schokkende aktie ophoudt en geleidelijke ontwikkelingsgang weer intreedt. Wanneer dus de reaktie, zooals nu, overal het veld houdt, dan is dat geen ont rustend verschijnsel, maar een noodzakelijk, dan is het slechts een crisis in den groei van den vooruitgang, de reactie brengt geen ontmoediging, maar nieuwen strijdlust bij de vooruitstrevende partijen. Het geschreeuw over den dood of achteruitgang der sociaal-democratie is de uitdrukking van den onberedeneerden haat, is de holle klank van het leege vat. Die haat maakt slachtoffers, maar dat zijn tevens de martelaren, uit wier bloed nieuwe legioenen opschieten De moderne ketterjacht plant slechts te dieper in de gemoederen het geloof, in de rechtvaardigheid van eigen zaak, en de moderne tortuur van honger en wanhoop maakt slechts te sterker het gevoel van verweer wakker bij de ongetroffenen, verbreedt slechts de gelederen van de strijders voor rechtvaardigheid en menschelijkheid. De reactie is onbestaanbaar in zich zelf. De sociaal democratie, in sterker spanning dan ooit onder den heftigen druk, verruimt zich onmiddellijk na de opheffing daarvan na de reactie-druk de groei der partij. Deze eenvoudige waarheid, logisch uit de gegevens voortvloeiend, niet te kunnen vatten, wijs op de ver duistering der rede door een machtig overheerschenden factor die niet is de christelijke liefde. In de reactie viert de haat hoogtij, gemeenschappe lijke haat is de grondslag, waarop 't verbond der zich noemende christen-partijen tot stand kwam. Huichelarij en femelarij hangen er den mantel der christelijke liefde over, maar overal, waar de klauw tusschen de plooien uitglipt, grijpt die naar wraak. Duizenden slachtoffers van honger en wanhoop getuigen van de christelijke vergevens-gezindheid als uitvloeisel der groote liefde. De reactie vergiftigt tijdeliijk het open bare leven, zij oordeelt niet, maar lastert, zij bewijst niet, maar vonnist, zij betracht niet het recht, maar het geweld, zij vernielt het geloof in goede trouw, en in dit opzicht kan haar nawerking zich lang doen ge voelen. De reaktie is de loochening van den chnstelijken geest. De elementen onder haar banier saamgestroomd, zijn reeds door hun leuze gestempeld tot de minst zedelijken, en het gezelschap van 't ongodistisch kapi talisme blameert volstrekt niet. Al, wat de reactie naar voren heeft geschoven, al, wat zij in de regeerings- lichamen, in casu de gemeenteraden heeft gebracht, munt vooral uit door gebrek1 aan initiatief, door gebrek aan werkkracht. Alleen, wanneer er negatief werk te verrichten valt, het afstemmen van al, wat in het teeken van den vooruitgang staat, zijn zij op hun plaats. De reactie levert dus geen krachten, die als leiders een partij zullen formeeren tegen den vooruitgang, tegen de sociaal-demokratie. 't Zijn geen scheppers, maar vernielers, en als zoodanig heeft hun optreden slechts oogenblikkelijk succes. Het zwarte tijdperk van nu is de doorgangs-periode naar een tijdperk van hooger bloei voor de sociaal democratie, en wat de reactie moge bederven en ver nielen, de sociaal-democraten zullen weer opbouwen onder het onwankelbaar vertrouwende toekomst is ons Bij de herstemming in district II is van Christelijke zijde een biljet verspreid, dat een nagekomen bijdrage levert aan al de verkiezings-kool, die acht dagen ge leden verkocht is. In dat biljet wordt verteld, dat de Roomsch-Katholieke candidaat behoort gekozen te wor den. Over 't waarom zijn alle Christelijke groepen het reeds van te voren eens geworden, en 'f zal ook andere belangstellenden duidelijk worden uit de volgende regelen, heet het verder. Dat is nu eens een biljet om in te grasduinen. De Christelijke groepen, niet waar, die 't van te voren al eens zijn geworden. Nu zal 't prima, 't prima, 't puik- puik van de Christelijkheid onthuld worden. Ziehier waar 't op neerkomt Vroeger had men in Schiedam allerlei kwestiën, en daar kon men zich nog wel eens over druk maken. Echter, dat is uit. Toch is er nog niet alles wat een liberaal-radicaal- socialistisch hart begeeren kan schoolvoeding, school- kleeding, schoolartsen, schoolbaden, schoolreisjes enz. enz. moeten nog komende klassen zijn nog te groot, en de onderwijzers nog een ietsje te afhankelijk van de hoofden maar dat wordt wel beter op den duur't mag dan weer een kleinigheid in de belasting schelen, maar daar komen we in Schiedam wel overheen, wanneer de ge duldige belastingbetaler het telkens duurder wordende belastingbiljet maar laat kwiteeren bij den ontvanger Dit alles en meer nog kan men verwachten, wanneer de heer VAN DER SCHALK er komt door hulp van Socialen en Radikalen. 0, Dat we flinke belangstelling konden wekken. Hebben we niet zuinige mannen noodig in onzen Schiedamschen Raad, mannen die in deze moeilijke dagen hart toonen te hebben voor de belangen van de zoo zwaar belaste burgers; mannen die een helder hoofd hebben en een blik, om te overzien het raderwerk dat zij meê hebben te besturen; mannen, koel van zin, om scherp te onderscheiden, dat niet alles wat zich met het reclame-biljet „Algemeen Belang" tooit, waarlijk alge meen belang is? Mannen, die aan tal van dwaasheden, die de nieuwe richting ons wil laten betalen, paal en perk blijven stellendie den moed hebben van fier en krachtig „neen" te zeggen, en de kennis bezitten om dat „neen" te laten hooren op zijn tijd. Mannen met kennis van Handel en Scheepvaartmet helder begrip van de exploitatie onzer gemeentebedrij ven; met een oog voor hygiënische belangen van onze stad. Mannen, ook op sociaal gebied van beteekenis; die den werkman willen helpen, maar allerminst van plan zijn den socialistischen kant uit te gaan; mannen, die op onderwijsgebied recht van meespreken hebben en de kracht bezitten om zoo noodig gewenschte ver betering te brengen in ons Schiedamsch Openbaar On derwijs. De hulp van socialen is een fantasie. Maar wat is nu de eisch van deze het van-te-voren- eens-geworden-Christelijken We moeten zuinig worden, op de centjes passen. Zouden de Christelijke kiezers nóg niet beu worden van al dat gewouwel over „onze beginselen" en van het geestelijke bij ons voorop. De nieuwe richting, de sociaal-democratie is te duur voor onze Christenen Kan het nog naakter gezegd worden, dat het geloof op den geldzak zit? Den chris- telijken kiezers zij van harte gezondheid toegewenscht! Ondanks of misschien wel dóór deze klemmend- christelijke argumentatie is de christelijke candidaat geslagen. Het bestuur der Christelijk-Historische Kiesvereeniging „Eendracht" (waar de eendracht evenwel schijnt te ontbreken) heeft voor de herstemming in II een strooi biljet verspreid, met de volgende roerende mededeeling o.a. Het valt niet te betwisten, er zijn twee stroomingen: de een houdt het gezag hoog! De ander wil van dat Gezag zeer weinig of niets weten. En daarom strijden wij niet voor personen, doch voor ons Christelijk beginsel Handhaving- van het Hoogste gezag. Hoe in beslist Christelijke streken dat beginsel wordt hooggehouden, hoe 't daar gehandhaafd wordt met bier en jenever, is van algemeene beffendheid. In Schiedam is het beginsel zeker nog niet genoeg doorgewerkt. We genieten daarom bij verkiezingen niet zulke wal gelijke tooneelen, als er b.v. dezer dagen te Woensdrecht (een dorp in'Noord-Brabant) te aanschouwen waren. De heer A. Eggermont, onderwijzer in die plaats, deelt in het Dagbl. van N.-Br. mee, dat tengevolge dier Gemeenteraadsverkiezing „een groot aantal kinderen 's namiddags dronken in de school zat". „Ik zelf", zegt hij, „had een tiental leerlingen, die bepaald dronken waren en zelfs was ei- een kind zoo bedwel mend, dat het op het speelplein neerlag als een krach teloos wezen! In die bijna uitsluitend Katholieke streken werkt toch het Christelijke beginsel wel, niet waar? Men ziet het, zelfs de jeugd bleef er niet ongevoelig voor. En hoe krachtiglijk en eendrachtiglijk (stijl C -H.) zal men daar de belangen der minder bedeelden behar tigen in den Raad. Men laat plassen jenever stroomen om het Christelijk beginsel hoog te houden. Want ieder begrijpt, dat ook bij de jeneverkiezers wel waarheid zal zijn, wat de Christelijk-Historische Kiesvereeniging „Twee.... pardon, „Eendracht", zoo treffend schoon en zoo hartroerend juist zegt: „Ons beginsel is ons boven alles dierbaar!" Daarom, kan de candidaat er met één „neutje" niet inkomen, schenk er twee, drie, meerdere.... Bedwelmt mannen, vrouwen, kinderen desnoods, opdat hun oordeel scherper zij. Geeft, hen overvloediglijk (C.-H.), schenkt mildelijk, opdat van hen getuigd zal kunnen worden te gezetter tijd: Hun beginsel was hun boven alles dier baar! Gezegend Brabant, waar immer het Christelijk beginsel zoo hoog gehouden moet en kan worden! Wanneer zullen we in Schiedam zoo ver zjjn? MOK

De Moker | 1903 | | pagina 1