De Belgische reis. Coöperatie-nieuws. Waar blijft de gezondheidscommissie? Buitenlandsch Overzicht BINNENLAND. „Christelijk beginsel hoog te houden" hebben en „het Hoogste Gezag moeten handhaven?" Bij verkiezingen worden alle pogingen in het werk gesteld om een Christelijke regeering te krijgen. En als dat werk achter den rug is, beroept de eene Christen zich op die Regeering om den anderen het bestaan moeilijk, zoo niet onmogelijk te maken. Gesproten uit één wortel des geloofs, sjacherden ze om regeerings- zetels, gesproten uit dienzelfden wortel, voeren ze tegen elkander strijd, 't Is treurig Duidelijk blijkt hier weer, dat het niet gaat bij onze Christenen om het in naam zoo dierbare beginsel. Het gaat om de duiten, de duitenHet gaat om grooten invloed op de regeeringszaken, op hooge posten en lucratieve (winstgevende) betrekkingen. Het gaat om het zitten aan het laatje. Het gaat om den Mammon. Dit huichelachtig gedoe vervult met afschuw! Mocht toch de tijd spoedig aanbreken, dat de arbei ders zich niet meer laten gebruiken door hen, die Christus wel op de lippen, maar niet in het hart heb ben. „Wie ooren heeft om te hooren, die hoore!" Het Volk schrijft nog het volgende, dat we, omdat het ook voor de Schiedamsche deelnemers van belang is, overnemen. Toevallig annonceert de Staatsspoor ook op 15 en 16 Augustus goedkoope treinen tusschen Amsterdam, Ant werpen en Brussel. Of dit louter toeval is, of dat de Staatsspoor hare Hollandsche zustermaatschappij wenscht te onderkruipen, staat aan ons niet te beoordeelen, maar wel willen wij onze deelnemers waarschuwen, dat deze biljetten niet naar Gent doorloopen en dat wij alleen kaarten voor de feestelijkheden, maaltijden logies enz. verschaffen aan diegenen, die ook spoorkaarten nemen bij de Maatschappij, waarmee wij contracteerden. Behalve voor Amsterdam, wordt later geannonceerd op welken dag men aan het station der plaats zijner inwoning zijn kaartje kan koopen. Waarschijnlijk wordt ook toegestaan, dat zij die hun verblijf met eenige dagen wenschen te verlengen, toch van hun kaartje gebruik kunnen maken. De definitieve laatste regelings-opgave hopen wij spoedig te berichten. Te Rotterdam zijn eenige bootwerkers begonnen coöperatief te werken. Een pakhuis is gehuurd en werk moet hen reeds zijn toegezegd. Zou dat soms iets voor onze Schiedamsche bootwerkers kunnen zijn? We twij felen het zeer, want ze hebben nog niet geleerd, zich behoorlijk te vereenigen. Eu dat is de eerste voorwaarde. Als men op de Raam loopt, even voorbij de Raam- steeg, ziet men of liever ruikt men een poort of gang, vlak naast de branderij van den heer Kleipool. In die gang staan 6 krotten, varkenshokken, of hoe men het ook maar wil uitdrukken. Toch zijn deze hokken niet door varkens bewoond, o neen. Hoewel niets meer waard zijnde, dan gesloopt te worden, zijn die door menschen bewoond. Een er van wordt gebruikt als werkplaats. Het kleinste van de zes wordt bewoond door een oude vrouw, welke trots haar ouderdom (76 jaar) nog hard werkt om haar huisboeltje proper en netjes te houden. Vaak is dat echter vergeefsch werk. Als het regent, stroomt het water even hard in haar bed als in de goot. Ook de zolder spiegelt dan van het water. Als het weer dus zóó is als dezen zomer, bijna eiken dag regen, en die oude vrouw ligt op bed, dan kan ze gelijk een bad gebruiken. Heerlijk, niet waar En gezond ook Ook met de andere woningen is het treurig gesteld. Een vuile modderlucht stroomt u tegen wanneer ge op een der plaatsjes komt. Alle zijn natte vunzige hokken. Dat zoo iets heerlijk? is voor de gezondheid behoeft geen betoog. En toch worden die hokken bewoond door huisgezinnen met 6 en 9 kinderen-, 't is schande! Maar toch is dat nog niet genoeg. Het is nog niet genoeg, dat die menschen in zulke woningen moeten huisvesten. Het is nog niet genoeg, dat die woningen zoo dicht zijn als een mandje en dat de lucht daar verpest wordt door den stank der goot. Een beetje stank kan er nog wel bijhoor maar Boven staat reeds vermeld dat de gang loopt naast de branderij van Kleipool. De kolenbewaarplaatsen van die branderij komen uit in de gang, welke met luikjes afgesloten zijn. Dikwijls worden die luikjes weggenomen en het vuile kolenwater wordt met emmers in de gang gegooid. Ieder, die weet, dat die kolen hokken tevens dienst doen voor privaat, zal begrijpen, dat de stank daarvan niet houdbaar is. De meester knecht W. Slobbe, een fijn katholiek man, wil niet dat het personeel dat vuile stinkende water wegspoelt, dus kunnen de vrouwen dien rommel opruimen, wanneer ze niet langer in die stank willen zitten. Wordt er met dat water soms een stukje steenkolen weggegooid en wil een kind dat meenemen, dan schreeuwt die fijne man: „Ben je bedonderd, blijft er met je pooten af, gaat naar je moer", enz. Komt er een vrouw om een emmer heet water om de straat schoon te maken, dan wordt dat door hem geweigerd. Een groot deel van den dag loopt er gistwater door een pijp, óók weer in de gang, zoodat die somtijds niet begaanbaar is, (nog meer stank!) Bemerkt nu de meesterknecht een vrouw die een emmer onder de pijp zet, om wat gistwater op te vangen, direct laat hij er vuil door heen loopen, om het op die manier onbruik baar te maken. We weten niet of de heer Kleipool er van weet, dat het vuile water niet wordt wegge spoeld. 't Is best mogelijk, dat de meesterknecht zich alles, wat gebieden en heerschen aangaat, aanmatigt. Daarom zullen we hopen, dat deze patroon die zaak zal veranderen. Maar al is dat veranderd, toch blijven de woningen onbewoonbaar. Waar blijft de gezond heidscommissie? De Pans. De nieuwe paus is er nog niet. Zooals de Mokerlezers misschien nog weten, worden de stem biljetten van de kardinalen na te zijn onderzocht, ver brand. Als de stemming op niets is uitgeloopen, doet men bij de biljetten wat nat stroo, zoodat dan uit den schoorsteen groote rookwolken komen. Is er een Paus gekozen, dan verbrandt men de papiertjes zonder iets er bij. Lichte, kleine rookwolkjes stijgen dan op. Staat men dus op het St. Pietersplein, dan kan men aan den rook zien, of men al een nieuwen paus heeft. Tot heden, (Woensdag), heeft men tevergeefs naar de licht grijze wolkjes getuurd: de paus is er nog niet. 1) Het zal zeker wat warmer moeten worden om de heeren kardinalen, die het vaticaan niet verlaten mogen, voor ze hem keuze gedaan hebben, tot wat meer een stemmigheid te brengen. De cellen, waarin de kardinalen zijn gehuisvest, zijn nl. op de Zuidzijde gebouwd, waar het Italiaansch zonnetje nog al eens erg braden kan. De kardinalen uit de zuidelijke landen kunnen natuurlijk: wel tegen zoo'n zonneschijntje, maar hun noordelijke confraters zijn daarvoor gevoeliger. In het land van het militarisme, Duitschland, heeft zich weer een geval van soldatenmishandeling voor gedaan, dat weer duidelijk aantoont, hoe gruwelijk en hoe herhaaldelijk de misdrijven van dien aard van meerderen wel moeten zijn voor dat men tot straf overgaat. Nu zijn van een zekeren sergeant Dunkel niet minder dan 366 gevallen bewezen van soldatenmishandeling. Meneer kreeg 2x/a jaar gevangenisstraf, wat eigenlijk nog niets is, als men dit met de straffen vergelijkt, die een mindere worden opgelegd bij de dikwijls zeer kleine vergrijpen volgens bu gerlijke, maar zeer groote mis drijven volgens militaristische opvattingen. In dat zelfde Duitschland is men bezig de Sociaal democratie te fnuiken. Nu is dat op zich zelf niets bijzonders, dat doet men de geheele wereld door, waar zij veld wint, altijd met woorden, in werkelijkheid is daar nooit veel van te merken. Ik zou het dan ook niet vermelden, was het niet om een staaltje te geven van de in-geniepige en gemeene wijze waarop men ons nog maar steeds denkt te moeten bestrijden en waar mede men ook hoopt, stumpers als zij zijn ons te kunnen vernietigen. Zooals men zich nog zal herinneren hebben de sociaal democraten van alle partijen bij de jongste rijksdag verkiezingen de meeste stemmen behaald, nl. 3.000.000. Dit is natuurlijk door al de andere partijen met leede oogen aangezien en men heeft op middelen gezonnen om ons eens een geduchten nekslag toe te brengen. Men meende dat middel gevonden te hebben in „be perking van het algemeen kiesrecht, dat ons dat groote aantal stemmen had bezorgd. Natuurlijk moest dat stiekum gebenren, en evenna tuurlijk moesten allerlei gemeenheden en leugens in die campagne dienst doen. Niets is te slecht voor zulk werk. 't Schijnt wel, dat die heeren denken met de Jezuiten „Het doel heiligt de middelen". Ze hebben in stilte een brochure geschreven, laten drukken in millioenen exem plaren, die dan Duitschland zouden moeten overstroo- men en het algemeen kiesrecht zoo heftig aanvallen, dat er geen stuk heel zou blijven. Als men nu echter de vuiligheden en de domheden leest, die die heerschappen hebben moeten gebruiken om aan te toonen, dat het nuttig en noodig is, dat het alge meen kiesrecht wordt beperkt, dan kan men niets anders doen dan de schouders ophalen over zooveel brutaliteit en weerzinwekkende leugens in dat brochuretje neer geschreven. Enkele staaltjes daarvan willen wij meedeelen. Er zijn veel Schiedamsche tegenstanders, die ook zoo oor- deelen en de arbeiders, die kunnen nooit teveel en nooit te dikwijls hooren op wat minachtende wijze op hen en op hun werk wordt neergezien. Ter zake Het algemeen kiesrecht verleent, aan een enkele, volksklasse, de laagste, de dienende, een monsterachtig voorrecht. Je hoort arbeiders, je bent de laagste der individuen, want je dient een ander. De beslissing wordt in handen gespeeld, van de ar beiders en van de opgezweepte massa's, die tot het staats bestuur en tot zelf regeering, even ongeschikt zijn, als tot het vinden van hun eigen levensonderhoud zonder het intellekt, de energie en de arbeidskracht der lioogere rangen. Zeker, zeker, zelf regeeren kunnen die arbeiders niet, daarvoor zijn ze te stom. Zelf den kost verdienen voor zich kunnen ze ook niet. Maar wat ze wel kunnen, dat is, dat de „hoogere rangen" zich in weelde en overvloed kunnen baden. Wat ze wel kunnen, dat is zich laten uitbuiten. En waarvoor of die „hoogere rangen" hun intellekt, hun energie en hun arbeidskracht gebruiken, om ieder arbeider, die 't zou durven wagen zijn ketenen te verbreken, zijn boeien weg te werpen, om zoo'n arbei der wel tam en mak te maken, dat hij met hangende pootjes moet terugkeeren. Bah De verkiezing te Sittard heeft de waarheid bewezen van wat in den laatsten tijd onthuld is geworden over de „Limburgsche verkiezings-schandalen". D'r waren heel wat liefhebbers voor 't zeteltje niet minder dan 9 stuks, terwijl er nog één, Jhr. Ruys zich, als zijnde te jong, had teruggetrokken. Natuurlijk waren al die solicitanten katholiek en konden natuurlijk niet principieel tegen elkander optrekken. Maar dat is ook in ons katholieke Limburg de gewoonte niet met beginselen hebben ze daar niks opmet alcohol zoo veel te meer. „Geef ons te drinken en ge zijt onze man" heet 't daar en wil je nu graag 't zeteltje heb ben, zoek 'n stuk of wat sujetten waarvan je weet dat ze nogal ruim van geweten zijn, geef ze een handvol geld en 't zaakje is beklonken. De heer Jean Beckers, nu te Sittard gekozen, heeft ook ditmaal de steeds succesvolle remedie toegepast en het meest glorievol resultaat verkregen. 2582 stemmen verwierf hij z'n resp. mededingers konden 't met hun achten niet hooger brengen dan 2150. Maar Beckers tapte het royaalst Uit onverdachte bron, uit het hoofdblad der katho lieken, De Tijd, knippen we uit een schrijven uit Sittard het volgende: „De mededeelingen van het Handelsblad omtrent de gewichtige rol, welke bier en jenever bij déze verkiezing gespeeld hebben, zijn helaas maar al te gegrond. „Het is een echte „bier- en jeneververkiezing" ge weest; dat de heer Becker den eersten keer werd gekozen, is nergens anders aan toe te schrijven dan aan de schandelijke agitatie, welke dagen lang door de vrienden en begunstigers van zjjne kandidatuur vooral in herbergen en kroegen gevoerd werd. Het „bedwel- mingssysteem", waarvan vroeger in uw blad sprake was, kwam hier juist van pas en heeft, zooals blijkt, uitstekende diensten bewezen. Over een kandidatuur, welke aan zoo'n bedwelmingssysteem haar welslagen dankt, behoeven wij niets anders te zeggen, zij ver oordeelt zichzelf." Op die manier zien we het „van-God-gestelde-gezag" toch nog afhankelijk van het bezuipingsvermogen dei- door het katholicisme behoede kiezers O neen, dat mag niet gezegd! Allons, maar weer! De heer Beckers is eenmaal, 't dondert niet op welke wijze, regeeringsman, 'n brok der te eerbiedige overheid. Hoed- af voor den heer Beckers. In de Limburger Koerier worden over deze ver kiezing nog enkele „kleinigheden" verhaald, die nou eigenlijk wel achterwege hadden kunnen blijven. Maar tegenwoordig is 'teen manier om alles maar in de krant te zetten en waar vroeger geen haan naar kraaide, hangt nu aan den grooten klok. Als 't zoo nog 'n poosje doorgaat ken-je over 'n paar jaar al niet eens meer 'n fatsoen lijke zuip-verkiezings-partij organiseeren, zonder dat 'r een persrelletje plaats heeft. Waar dient al die gekheid voor! Gunt men 't volk dan niets meer? Wat is er tegen op den ouden voet de „affaire" te blijven voort zetten De Limburger Koerier zegt. „Men meldt ons uit Stein en Elsloo, dat gisteravond na afloop van de kiezing bloedige vechtpartijen hebben plaats gehad. „Dit was het gevolg van het tracteeren van kiezers agenten. „In Stein werden niet minder dan 3 personen-ernstig gekwetst, terwijl in Elsloo de burgemeester zoodanig werd toegetakeld dat zijn toestand zorgwekkend is. „In Stein werden bij een paar fatsoenlijke lui de ruiten stukgegooid." Zijn dat nou dingen om in 'n krant te zetten? Wat 'n nonsens! Neen hoor, vrijheid van pers, nou ja, 'tkan wel goed wezen, maar op die manier loopt 't de spui gaten uit. 't Beste zal zijn dat den heer Beckers bij z'n geloofsgenooten in de Kamer eens aanklopt om 'n bepalinkje tegen zulke pers-vrijheden. „Ook niet in de politiek" betoogt de Christen-Demo- kraat zult ge den Naam des Heeren, Uws Gods, ijdellijk gebruiken deze vermaning, bij al wat afgespeeld is bij de jongste gemeenteraads-verkiezingen, noodig ach tende haar partijgenooten nog eens onder den neus te -Ir 1) Den 4en Aug. is kardinaal Giuseppe Sarto tot Paus gekozen met den Daarn Pius X. Noot v. d. Zetter.

De Moker | 1903 | | pagina 2