De Schiedamsche Tramweg-Maatschappij. No. 25. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Postabonnees Ingezonden Mededeelingen. OPROEP. Naar Dordt. Het woord aan de arbeiders. Op naar Dordrecht! Ruitenlandsch O verzicht. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hlJ vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONST ANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortisg. welke door afwezigheid de postkwitantie niet hebben voldaan, worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld spoedig toe te zenden aan het Bureau van Administratie N. Sluisstraat 5. Ook wordt er op attent ge maakt, dat bij verandering van adres dit moet worden opgegeven. DE ADMINISTRATEUR. Arbeiders-Coöperatie „VOORWAARTS". Aan onze Leden Om het groote belang der zaak brengen we artikel 10, alinea 1 van de Statnten der Coöperatie nog eens onder uw aandacht. Het luidt „Elk nieuw lid moet binnen acht dagen na ont vangen kennisgeving zjjner aanneming het bij art. 11 der Wet van 17 November 1876 bedoelde register der vereeniging teekenen. Indien daaraan binnen den gestelden termijn niet is voldaan, wordt men geacht niet te zijn toegetreden tot het lidmaatschap der vereeniging." Komt dus zoo spoedig mogelijk het register teekenen Brengt uw penningen en penningenkaart. mee HET BESTUUR. VerspreidersAllen in „Constantia" heden (Vrjjdag)- avond ten 8 ure. Er is werk aan den winkel. 3000 strooibiljetten voor de betooging in Dordrecht moeten de stad in. Ieder arbeider kenne zijn plicht. Betoogers uit SchiedamVertrekt Zondagmorgen den 23sten Augustus met de trein van half negen (stadstijd) naar Rotterdam. Kaarten voor de boot zijn verkrijgbaar bij A. Winter berg, Nieuwe Sluisstraat 5. Te tien ure uit Rotterdam. Allen op post Op Augustus moet elk arbeider toonen, een stryder voor liet Algemeen Kiesrecht te zijn De liberale Unie heeft een rapport uitgegeven, waarin wordt voorgesteld, art. 80 der Grondwet te vervangen door een, waarin het mogelijk wordt gemaakt, bij de wet het algemeen kiesrecht in te voerende vrijzinnig- demokratische Kamerclub heeft een voorstel tot Grond wetsherziening ingediend, waarbij het algemeen kiesrecht wordt ingevoerd en ook van de soc.-dem Kamergroep is een dergelijk voorstel uitgegaan. De parlementaire vertegenwoordigers van de arbeiders en van een groot deel der burgerklasse hebben daarmee voorloopig het hunne gedaan. Thans is het woord aan de arbeiders. Van hen zal het afhangen, of de ingediende voor stellen, zoo niet in de hangende wetgevende periode, dan toch in de volgende, succes zullen hebben. Van hen en van hen alleen Zwijgen zij doen zij. of hun deze zaak niet aan gaat verdonderjagen zij hun tijd met te kletsen over de vraag, of zij eigenlijk wel aan „politiek" mogen doen laten zij zich door christelijke of anarchistische twiststokers verleiden, om welke schoonschijdende zoo genaamde „beginselen" dan ook, de ingediende ontwerpen te beschouwen als iets, wat hun vreemd is dan zullen de liberale en christelijke konservatieven het, met een zucht van verlichting, weten klaar te spelen, dat deze lastige wetsvoorstellen hoogstens in de afdee- lingen behandeld en daarna in den parlementairen vod denmand begraven worden. Maar gaan de arbeiders zich er vóór spannen begrijpen zij, vooral na het gebruik, door de bourgeoisie nog pas van haar politieke overmacht gemaakt, dat de strijd voor het algemeen kiesrecht den arbeiders thans als eerste plicht is opgedragen toonen zij dit te begrijpen, door in massa te verschijnen op de vergade ringen en meetings, aan het algemeen kiesrecht gewijd blijkt in één woord grondwetsherziening volhswensch te zijn dan is geene regeering, dan is geen politiek gekonkel in staat, haar te keeren en dan zullen de ingediende ontwerpen vrucht dragen voor de arbeiders klasse, de vrouwen, den vooruitgang. Het woord is dus aan de arbeiders Wie de Memorie van Toelichting bij het soc. dem. voorstel leest, zal inzien wat de groote beteekenis van het algemeen kiesrecht voor de arbeiders is. Niet slechts, dat zij daardoor hun rechten verdedigen, hun belangen beter behartigen kunnen. Och, als zij maar koest willen zijn en zich nergens mee bemoeien en „de politiek" aan „de heeren" of aan „de politiekers" over laten, dan zullen de regeering en hare vrienden wel „iets voor de arbeiders doen." „Sociale hervorming" is zelfs reeds een mode-woord gewordendat zij grootendeels op kosten der arbeiders zelve plaats vindt, is een andere zaak; dat zij meestal moet dienen om bittere pillen als zwaardere militaire lasten, invoerrechten enz. te vergulden, moeten de ar beiders maar voor lief nemen hoofdzaak is, dat zij „de politiek" overlaten aan de burgerpartijen en hun eigen partij liefst in het hemd laten staan. De hoofdzaak van het algemeen kiesrecht voor de arbeiders is echter juist: dat zij zelve hun zaken willen doen, dat hunne klasse een historische taak heeft te vervullen, nl. de leiding der maatschappelijke ontwikke ling ter hand moet nemen, en dat zij in de gelegenheid moet zijn, zich daarvoor te bekwamen. Om dat te kunnen doen, moeten zij het kiesrecht bezitten, het wapen, welks gebruik men alleen leert door het te gebruiken. Uit zelfrespekt, als middel om de taak, hun door de maatschappelijke ontwikkeling opgedragen daarvoor allereerst moeten de arbeiders zich voor deze zaak spannen. En door dat te doen, zullen zij tevens op de machthebbers een heilzame pressie uitoefenen, om wat meer om de arbeidersbelangen te denken. Het is nu maar de vraag, of de arbeiders dit goed zullen inzien. Op den weg der sociaaldemokratische arbeiders ligt het, hen tot dat inzicht te brengen. Meer dan tot heden moet door onze partijgenooten steeds en overal de kiesrechtkwestie naar voren worden geschoven; rondom haar moet zich onze propaganda steeds meer samentrekken; op haar moet meer en meer de propaganda worden gericht. Het soc dem. wetsontwerp kan de stevige basis zijn, waarop die propaganda rustmen gebruike het dan ook als zoodanig. Voor de meetings van 23 Augustus en 13 September moet een verwoede propaganda worden gemaakt; de steunpenning van het kiesrechtkomité mag niet vergeten wordendeze strijd is thans het belangrijkste van alles en de grootste offers moeten daarvoor niet te zwaar zijn. Wij herhalen het: het woord is thans aan de arbeiders. Er zal verandering komen. De werktijd van het per soneel zal meer in overeenstemming worden gebracht met de bestaande concessie. Dat is dus alvast iets. Ja, die Moker O, neen, brave Schiedammers, in die Moker zit het hem niet. Al had die nooit over werktijden, rusttijden en loonen bij dé Schiedamsche Tramweg-Maatschappij gesproken, dan zou er toch wel verandering gekomen zijn. Denkt toch vooral niet, dat de werkgevers niet letten op en waken voor de belangen van hun personeel. Wat aan hnn zorg is toevertrouwd, is welbewaard. De zorg voor den arbeider staat No. 1 op hun program. Winstmakerij komt in de laatste plaats. En nou weten we wel, dat die Moker overal slechts venijn uitzuigt. Moet een arbeider eens wat te lang werken, of is het loon, dat hem uitbetaald wordt, niet hoog genoeg, dadelijk wordt er maar gesproken van uitzuigen en uitbuiten, en zulk soort van woorden, waar j ieder werkgever een hekel aan heeft, omdat zoo iets j nooit gebeurt. Maar 't is venijn, anders niet Ieder fatsoenlijk mensch behoort toch te weten, dat alle patroons er zooveel mogelijk op uit zijn, in het waarachtig belang van den arbeider te werken. En wie wat anders vertelt, de Moker zondigt ook wel eens die liegt, kortweg. We weten wel, dat alles bij de S. T. M. nou niet zoo precies in den haak was, maar je kan alles toch niet ineens verlangen. De patroons moesten eerst eens overwegen, wat voor den arbeider het beste, het uitnemendste zou zijn. En overwegen is geen gemakkelijk werk voor patroons. Doch nu komt alles lekker in orde, zonder dat die venijnige Moker er iets aan heeft gedaan. Daarom alle hulde aan hen, die den a beider uit pure genegenheid recht zullen doen en hem datgene zullen geven, waarop hij krachtens bestaande concessiebepalin gen aanspraak zou kunnen doen gelden. Daarom, weg met die vieze Moker en eere aan de zorgzame mannen van de S. T. M., die zoo flink zor gen voor het welzijn van hunne beambten In België zooals hier toonen zich de clericalen ook al geen meesters in regeeringskunst. Zij hebben al zestien jaren den tijd gehad, de volke te overtuigen van het zegenrijke eener christelijke regeering, maar helaas, helaas! Sociale zegen schijnt ook al niet te kunnen rusten op katholieke fundamenten. En wat leekijker isEr komt verdeeldheid onder de broederen, on wel naar aanleiding van sociale en financieële vraagstukken, 't Geloof schijnt dus op maatschappelijk en stoffelijk gebied niet zoo'n één-en-ondeelbare kracht te bezitten als in de kerk, wat zijn in 't kort de resul taten van 'n regeersysteem, dat uit de openbaring put? Dat de kleine luiden zuchten onder zwaren belasting druk, dat de rijken worden ontzien, dat de staatsschuld sterk is toegenomen, dat de jaarlijksche renteuitkeering naar verhouding is gestegen. De staatsschuld bedraagt nu ongeveer 1500 millioen, de jaarlijksche op te bren gen rente 300 millioen. Misschien verkeert iemand in de meening, dat ook daar de stelregel geldt: het gees telijke voorop, maar al, wat te dien opzichte zou gedaan kunnen zijn, is nagelaten, terwijl het onderwijs ver slechterd is. Zouden de Nederlandsche kiezers ook zes tien jaar noodig hebben, om hun vertrouwen aan 't wankelen te brengen in christelijk beleid In Rusland wordt ook met millioenen gegooid. Een nieuw vlootprogram is door den czaar bekrachtigd. Slagschepen, panserkruisers en torpedobooten daar zeilen de tientallen millioenen. Er wordt daar zeker gerekend, dat de vruchtbaarheid van het arbeidende volk onuitputtelijk is. De geest van dom geweld, die zulke uitgaven noodzakelijk vindt, openbaart zich vooral bij de onderdrukkingen in het Zuiden. De huidige ar beidersbeweging daar is er het gevolg van. Al wat niet Russisch is, moet het worden. Scholen, liefdadig heidsinstellingen en rijksbibliotheken zijn in den loop der jaren gesloten. In 1896 werd naar Petersburg be richt, dat de Armeniërs russisch spraken en geen eigen taal meer noodig hadden, 't Zijn die arbeiders, MOKER 3 cent per regel.

De Moker | 1903 | | pagina 1