No. 26. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Postabonnees Naar Dordt. Kiesrechtlied. Indische Penkrassen. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: BUREAU VAN REDACTIE ADVERTENTIËN: 25 cent per kwartaal 7 -.7 franco per post 30 cent j 3 voormthetahn9- Gebouw „CONSTAÏfTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: 3 cent per regel. Losse nummers 2 cent. A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Chineezen moeten uit onze bezittingen worden verdrongen. Die lui werken te hard, daar kan een Europeaan niet tegen op. 't Wil ons voorkomen dat men in de keuze, om lui tenant Clockener Brousson over onze Indische bezittingen/ te laten penkrassen niet erg gelukkig is. Als die onzer' Indische roofridders moet goed praten en het boekje door van Kol over Indië opgedaan moet corrigeeren, dan zijn zij er nog niet. Dat van Kol het echter zoo heel ver niet mis heeft blijkt uit een onderzoek dat ingesteld is naar aanleiding van de brochures van Van den Brand. Onder de titel rHet gehuichel ontmaskerdlezen wij hierover in Het Volk. „Het was aan onze Indische kapitalisten zoo mooi gelukt, althans een deel van het publiek gerust te stellen omtrent de koelie-mishandeliDgen in Deli. De brochures-Van den Brand werden geacht te zijn doodgepraatwel werd naar aanleiding daarvan een onderzoek ingesteldmaar ieder verwachtte van den afloop daarvan een koudwaterstraal over de beschuldi gers van onze brave kapitalisten. De koudwaterstraal is gekomen, maar niet aan den kant waar hij werd verwacht. Omtrent het bezoek, door mr. Rhemrev en den resident ingesteld op een plantage, bericht de Deli Ct. van 29 Juni „Het getuigenverhoor heeft uitgewezen, dat in het afgeloopen jaar daar 7 personen geslagen, respëk- tievelijk mishandeld zijn geworden, sommigen met dikke rotans, sommigen met touwen; de meesten daarvan zijn tevens krom in de boeien gesloten geweest, een ervan 14 nachten langeen ander moet daarna een bloedspu wing hebben gekregen. „Een drietal dagen vóór de komst van den resident en mr. Rhemrev is een Javaan op dezelfde onderneming zóó toegetakeld, dat hij verschillende groote wonden op rug en zitdeelen had. „Hij heette naar Bekalla te zijn vertrokken, doch het onderzoek in de Chineesche pondoks bracht uit, dat de man weggevoerd was. De heer mr. Rhemrev moet toen zelf 3 uur op marsch zijn geweest en heeft den mishandelden Javaan aanget'offen op een heuvel in het bosch bewaakt door Bengaleesche oppassers, en hem verlost. (Hij is nu in het hospitaal.) Die Javaan moet op de navolgende wijze zijn behandeld: „Eerst is de man geslagen, daarna is hij met de beide handen aan de elektriseer-machine gezet en ten slotte nog eens afgerost. „Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat op die onderneming herhaaldelijk vrouwen met ontbloot bovenlichaam in de zon zijn gezet, sommige gedurende 14 dagen. „De beklaagde (de beheerder der onderneming) trad, wanneer zij trachten te gaan zitten, op haar toe en schopte haar of trok ze bij de ooren weer op de been. „Ten slotte is gebleken, dat de geslagen personen, zoodra de dokter het hospitaal bezocht, werden wegge bracht. In onderzoek is nog een geval, waarbij een assistent een koelie aan de staart van een paard heeft gebonden, een geval van verdenking van doodslag en nog andere zaken, ook andere ondernemingen. „De zaak is nog in onderzoek, doch reeds is uit de getuigenverhooren gebleken, dat mishandelingen her haaldelijk voorkwamen." Ziedaar het kapitalistisch gehuichel ontmaskerd. Laat ons hopen, dat dit onderzoek nu eens de volle waar heid aan het licht zal brengen!" beknoet, is niet meer slaafsch en kruiperig als voorheen, doch laat z'n sterke tanden zien. Op groote schaal men spreekt van 50.000 zelfs hebben de arbeiders het werk gestaakt, betere levensvoorwaarden eischend. Maar 't is daar in Rusland nog 'n Eldorado, nog 't luilekkerland voor den kapitalist d'r wordt met dat slag van volk, dat werkstakertje speelt, niet zoo malsch omgesprongen. Aan soldaten mankeert 't er niet en dus is 'r nog wel 'n oplossing aan de kwestie te geven. In 'n maand tijd moeten er ruim 200 stakers reeds zijn vermoord o neen, doodgeschotenterwijl 't getal gewonden zeker 2000 bedraagt. Of 't eigenlijk nou wel zoo veel is Och neen, in ons „beschaafd" Nederlandje foltert men al maandenlang meer dan 1000 arbeiders, wien men wellicht een weldaad had bewezen ze 'n kogel door den kop te jagen. Doch wij zijn „beschaafd" Frankrijk. Wat in 't eene land „ordelijk" heet, noemt men in 't andere zeer „onordelijk". Wat men in 't eene land de goê burgerij verkoopt voor „geheiligd gezag," betiteld men in 't andere als „duivelsche macht." In Nederland wordt op ieder schoei het kind liefde en eerbeid voor het hoofd van Staat ingepompt, in Neder land wordt in Roomsche en niet-Roomsche kerken Gods' buitengewonen zegen afgesmeekt, voor de dier bare koningin in Frankrijk wordt, openlijk door de priesterkaste verzet gepredikt tegen de regeerings-be- sluiten in 't algemeen en tegen de handelingen en den persoon van den minister-president Combes in't bizonder. Een vieze streek hebben ze te Marseille uitgehaald, waar 'n Italiaan, naar 't vermoeden der politie daartoe aangezet door heeren zwartrokken, 'n rotte tomaat in 't rijtuig van Combes wierp, 't Akelig verzinsel, dat wel geen gevaarlijke gevolgen hebben kan, voor het „slachtoffer," maar voor den dader natuurlijk wel 'n nasleep hebben zal, geeft geen hoogen dunk van de edele ge voelens der „volksopvoeders" in Frankrijk. België, 't Rijk-Leopold's is de Arke Noack's voor de uit Frankrijk verdreven monniken en nonnen. In de Vooruit geeft Steven Boersen de volgende beschrijving: Zooals het ongedierte in een streek wolkt en daar valt op alles wat vreetbaar is, zoo ook zijn de fransche kloosterratten op alles gevallen wat in België door hen kan gebruikt worden: op de kas- teelen en de landhuizen, op de heerenboerderijen en prachtige domeinen van vervallen bezitters in geldnood. Alles hebben zij met gereed geld betaald. Ze dragen in den binnenzak van hun pij de bundels bankbrieven met dezelfde onverschilligheid mede als wij gelezen dagbladen. Een dier gejaagden kwam vóór enkelen tijd binnen bij een wisselagent eener kleine stad, haalde uit zijn binnenzak een achtloos gebonden bundel papier met de vraag: Kan mijnheer mij 100 duizend frank fransche bankbrieven ruilen tegen belgische? 't Is een algemeen verschijnsel, dat de tuiniers iu 's Heeren wijngaard nog al ruim bij kas zijn. De goede, trouwe herdersMaar 't zou misschien wel als spreek woord kunnen worden gebezigd: Er is geen schaapje zoo kaal, of ze weten er nog wol vau te scheeren. Intusschen schijnt men in België nog blij te zijn met dat hoog bezoek. Men laat ze althans stilletjes hun gang gaan neen, helpt ze nog 'n handje. S. Boersen althans vraagt welke door afwezigheid de postkwitantie niet hebben voldaan, worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld spoedig toe te zenden aan het Bureau van Administratie N. Sluisstraat 5. Ook wordt er op attent ge maakt, dat bij ve'andering van adres dit moet worden opgegeven. DE ADMINISTRATEUR. Betoogers uit SchiedamVertrekt Zondagmorgen den 23sten Augustus met den trein van half negen (stadstijd) naar Rotterdam. Kaarten voor de boot zijn verkrijgbaar bij A. Win terberg, Nieuwe Sluisstraat 5. Te tien ure uit Rotterdam. Allen op post! AAN DE MACHTHEBBERS. Wijze: Die Wacht am Ehein. De roffel slaat 't bazuingeschal Klinkt helder over berg en dal; In dichte drommen rukken aan De werkers met ontplooide vaan, In lange rij aaneengeschaard Klinkt 't vol en krachtig over d'aard Lang, bourgeoisie, hebt g'ons brutaal geknecht, Nu vragen, eischen wij ons burgerrecht! Hoort, macht'gen, nu het volksgezang: Ons leven was zoo droef en bang Als nijvre bijen werkten wij De vruchten echter roofdet gij. Wij zorgden voor uw overvloed, Zelf nauw' gekleed en slecht gevoed Lang, bourgeoisie, hebt g'ons brutaal geknecht, Nu vragen, eischen wij ons burgerrecht! Wij vroegen lang reeds beter lot Uw antwoord was steeds hoon en spot; Gij steundet op uw brute macht Waardoor ge 't heiligst recht verkracht. Geef ons het kiesrecht vragen wij Dan rijst voor ons de toekomst blij Lang, bourgeoisie, hebt g'ons brutaal geknecht Doch wijken zal dan eenmaal Macht voor Hecht! P. n. Br. Onze Indische Penkras-flodderaar, wiens wijsheid wekelijks in de Schied. Cour. wordt uitgekraamd, begint nu waarachtig ook politiek te worden. Die van Kol, zoo maakt hij zijn lezers wijs, die daar zoo maar eens gauw door Indië stoomde, heeft zich maar wat wijs laten maken. Onzin is het, wat hij in zijn boek schreef, reeds drie inlanders kwamen dat getuigen Meneer de luitenant zal 'm dat beter lappen. Eerst onpartijdig alles onderzoeken en dan in chauserievorm oververtellen. Eenige nuttige wenken mocht de Regeering reeds van hem ontvangen. Ten eerste, het Indische leger zou in de vervolge gerecruteerd moeten worden uit Hol- landsche boertjes zonder boeventronies, die schijnen het beste in 't gebruik te zijn en ten tweede, de Rusland. In 't rijk van den knoetkeizer is 't alles be halve pluis, 't Schijnt leelijk te spoken, vooral in't Zuid - Oostelijk gedeelte van Rusland want men kan met alle gerustheid zeggen, dat men van alles wat daar gebeurt, maar een miniem gedeelte te weten komt de Russische doofpot is bekend. En wat er van uitlekt, de berichten, die er van komen, zijn om den drommel niet zoo kinderachtig. De uitgegeeselde russische hond, zoo lang gedwee, zoo lang verzetloos uitgemergeld en Hoe kan een fransche non toegelaten worden tot een examen, waarvoor men Belg moet zijn van ge boorte of genaturaliseerd zijn? Hoe kan zij haar diploma erlangen voor eene jury, die enkel examen afneemt in de Nederlandsche taal En het koddigst van alleshoe kan een leerares, die geen woord Nederlandsch verstaat, school houden voor kinderen, die geen enkel woord Fransch verstaan Ja, hoe kan dat alles Als we gaan vragen hoe dit of dat kan, komen we aan geen eind. Daar weten wij, Nederlanders, van te praten?

De Moker | 1903 | | pagina 1