No. 26. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1903 3e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. 23 Augustus. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE bij vooruitbetaling. Gebonw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. YVINTFRBERU, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: B cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Laat Kuyper ons kneevlen en Oyens ons worgen Wij zullen ons het Algemeen Kiesrecht bezorgen IMaar Rotterdam - 13 September!!! Moeder natuur was zonderling verschijnsel uitstekeud gemutstReeds vroeg nipten de zonnestralen door de lichte wolkjes de ongure wind van den laatsten tijd was voor vandaag maar 'ns „thuis" ge bleven 't was heel 't idéé van 'n mooien zomerdag. En daar doemden ze op in troepjes, de Schiedamsche mannen en vrouwen, die dezen dag bestemd hadden méé te manifesteeren voor het recht der arbeidende klasse, méé te protesteeren tegen de groote uitsluiting der arbeiders, méé te betoogen, te vragen, te eischen het Algemeen Kiesrecht. Volgens afspraak was de trein van half negen de onze, en ofschoon wel 'n gedeelte per tram of op eigen gelegenheid de reis volvoerden, 't gros was om half negen aan 't station. Zestig a zeventig man bestormden de coupê's allen vonden plaats en daar ging 't. Neen, nóg^piet. De machinist of wie dan ook, begreep zeker dat Wij nog wat op 't hart hadden nog 'n poosje bleven wij staan waar wij stonden (of zaten) En dat oogenblik namen wij te baat om onze goede stad 'n afscheidsgroet te zingen. Toen reeds bleek 't, dat onze goê Schiedamsche kelen ons op reis verge zelden en bovenalóók de opgewekte geest, dien bij alles uitkomenden geestdrift, dien bezielenden, krach- tigen gloed, onzen tegenstanders zoo geheel vreemd, doch ons des te meer bekend en dierbaar. Uit volle borst klonken de kiesrechtmarschen en ja, natuurlijk de socialistenmarsch. In Rotterdam ging 't, dan weer 'ns neuriënd, dan maar weer 'ns fiks uithalend langs Stationsstraat, Oppert, Hoogstraat enz. naar 't Oude Hoofd. Daar lagen de booten van Smit Co., welke ons naar Dordt brengen zouden. Heele jongens waren hettwee raderkasten, één schroefstoomboot. We waren vroeg nog een uur haast voor 't vertrektóch waren er al veel menschen op de kaai die zoo eens stonden te neuzen wat 'r al zoo voorviel. We stapten na bekomen vergunning alvast maar op en heel Schiedam kon op den voorsteven van een raderkast een plaatsje vinden. We zaten nog onder 'n scherm en dus boften aardig. Van lieverlede begon 't „te loopen" en om tien uren staken we van wal. Alle drie de booten zaten stampvol. We hadden ons den tijd maar weer gekort door 'n mopje op te halen de vele aanwezig zijnde leden van „Excelsior" werkten naar hun beste vermogen en onder 't varen door bleven we met die bezigheid maar aan den gang. Wel was ook op de „bovenste verdieping" van onze boot evenals op de andere, 'n muziekkorps aanwezig, doch 't mooie scherm waaronder we zaten én het waterbriesje dat er woei, beletten ons van de muzikanten iemand meer te hooren dan de groote trom-slager. Dit echter is al veel, en wij zijn gauw tevreden. Natuurlijk hebben we veel gezien. Hebben we ons goed georiënteerd, dan zagen we op de hoogte van Hendrik Ido-Ambacht 't geraamte van 'n vroeger be schavingswerktuig alias zooals in Holland heet kannonneerboot, oorlogsschip of zooiets dergelijks, waar van de verroeste schietdingen op den kant lagen. Leelijke, lompe stukken ijzer, 'n Paar jonge gasten verkochten er de noodige moppen over en beproefden zelfs ze an 't lachen te krijgen. Zoo hier en daar gingen de meegenomen pakjes los.. en in 'n ommezientje zaten we „vreetzaam" bijeen. Half twaalf waren we in Dordt. Maar neen, de men- schenmassa daar bijeen, we hebben ze nog zelden gezien. En op aller borst, op aller hoed van alle die duizenden mannen en vrouwen prijkten kaarten, waarop ons vragen en eischen van vandaag werd vertolkt in de spreuken w(j eischen liet Algemeen Kiesrecht, iloe open de stembus, het volk staat er voor, enz. enz. In ontzettend lange rij, met vele en héél mooie vaandels, met drie muziekkorpsen erover verdeeld, rukten we op door de straten van Dordrecht naar het meetingterrein. Reeds op de booten en verder op onzen tocht waren de entréekaarten verkocht, wat het groote voordeel had, dat er aan den ingang een regelmatige doortocht plaats hebben kan. Op het terrein een gezellige drukte. Eet- en drink gerei meer dan genoeg aanwezig. Colporteurs te over. Bosman opent de meeting in een korte toespraak, waarin hij o. m. op het grootsche van deze betooging wees, die in alle opzichten schitterend geslaagd mocht heeten en Zadelhof deelde de regeling mede Wij waren zoo gelukkig geweest in den tuin een paar stoelen te bemachtigen en kregen eerst 'n nommer van de Zang- vereeniging „Aurora" te hooren, daarna sprak Mevr. RutgersHoitsema (in de plaats van Mevr. Dr. Jacobs) toen pauze, onderbroken door de muziekver. „Kunst aan 'tVolk", zang van „De Stem des Volks" en Oude geest als sprebpf. Een incidentj met 'n paar „vrijen" had geen belang rijken invloed/ Tróts 't verzoek van Zadelhof niet met 'n velen kwetseand geschrift te kolporteeren, werd dit toch gedaan, «faat sommigen aanleiding gaf zich boos te maken. Samson maakte op z'n collega's een gunstige uitzondering en kolporteerde enkel met propapanda- brochures. As-i z'n geestverwanten ook 'ns op dien goeden weg helpen kon.... Na afloop der meeting zijn we Dordt gaan bezichti gen. Algemeen rondgewandel dus. 't, Park kreeg ook 'n beurt en we zagen 'n Dordtsche fontein met 'n vijver, die bij Schiedamsche dito's vergeleken, nogal scherp afstaken. Maar niet in 't voordeel van Schiedam. Op onze reis komen we nog 'n wandelende troep tegen en sluiten aan. Alweer 'n mopje gezongen. Op een dijk, waar zooals overal uit alle ramen menschen- hoofden staken, was 'r ook eentje, dat geheel de typee ring was van 'n welvoldaan, gedistingeerd burger-juf frouwtje. Kuifkrulletjes waren er op bedoeldrooie hangwangetjes en 'n opgetrokken bovenlip en 'n ver neerhangende vooruitstekend onderlipje gaven zooiets van verhevenheid en van minachting tevens te kennen. Juist toen wij voorbij haar gingen, galmde het acht baar hoofd „Weg1 met die Socialen" En wij, ook niet lui, wij knikken 'ns tegen 't hoofd goên dag en beantwoordden direkt de beleefdheid verder door meê in te vallen „Leve de Willem III" 't Hoofd was plots verdwenen en zal wel bij 'n bakje leut en een regiment zwarte babbelaars z'n troost heb ben gezocht En zoo kwamen we weer aan de booten. Om 5 uur zouden we afvaren om half vijf waren we ter be stemde plaatse, doch reeds waren velen ons voor geweest. Op de schroefstoomboot vonden we nu een plaats al wat Schiedam was weer bij elkaar. We zaten nu op den achtersteven, verstoken van zeil-bescherming, 't geen ons ten opzichte der muziek ook goed te stade zou gekomen zijn, nu ook de wind ons gunstig was, alsnu de muzikanten maar niet den pas hadden gemankeerdMaar dat mangelde ons nfl en dus waren we zelfs verstoken van de groote brom. In snelle vaart stoomden we naar Rotterdam terug, weer onder de Kiesrechtmarschen en „Excelsior"-liederen, onder wie vooral „Hou zee" uitverkoren was. Daarmede ook landden wij 't duurde 'n poosje vóór al die menschen waren ontscheept, en toen 't in optocht nog maals door Rotterdam naar de Delftsche Poort. 't Was 'n dag, die 23en Augs. vol heerlijke genoe gens en van machtige, luidklinkende propaganda. De machthebbers hebben de stem van 't volk wél gehoord Arbeiderstreinen. De reis van meer dan achthonderd partijgenooten uit ons land naar Brussel en Gent heeft aan hen, die meenden, dat wij op het gebied der coöperatie al aardig gevorderd waren, doen zien, dat wij van onze zuide lijke naburen nog veel kunnen leeren. De gedachte evenwel, dat wij met onze arbeiders-coöperatie op den goeden weg zijn, doet ons den moed niet verliezen, neen, zij wekt ons juist tot harder werken, tot flinker strijden op. Ook op ander gebied kunnen wij van de Belgen leeren. Onze partijgenoot E. van der Velde, lid van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, toont ons dat in zijn artikel in de Sociale Praxis, dat handelt over arbeiderstreinen. Hij leert ons daarin, dat de Belgische arbeiders bij het zoeken naar werk zich niet bepalen tot de plaats hunner inwoning, neen, dat zij niet tegen zelfs groote reizen opzien. Enkele cijfers, die hieronder volgen, zullen dit nader bewijzen. Van der Velde betoogt in zijn artikel, dat het vroeger in België evenzoo gesteld was als nu nog bij ons. De arbeiders gingen 's Maandagsmorgens van hun familie om ee st op Zaterdagavond terug te keeren. Dat is sedert 1870, dus al meer dan dertig jaren lang door de invoering van arbeiderstreinen heel wat veranderd. Het tarief waarvoor de arbeiders vervoerd worden, is buitengewoon laag. Alle cijfers te noemen, die ons ten dienste staan, zou te veel van onze plaatsruimte in nemen, daarom bepalen wij ons tot enkele. Een weekabonnement voor dagelijksch heen en weel reizen op 6 werkdagen kost voor den afstand van 5 K.Mdus ongeveer van Schiedam naar Rotterdam, 0.95 francs 47! cent. Van Schiedam naar den Haag blijft het abonnement per week nog beneden een gulden, n.l. ongeveer 75 cent. Om duidelijk te maken dat het voordeel groot is, blijkt wel uit het feit dat een gewoon retourbiljet derde klasse over een afstand van 50 K.M. 3.05 fr. 1 gulden 50 cent) kost, terwijl een werkman voor 2.25 fr. (1 gulden 125 cent) op een arbeidersabonne ment zes maal die retour heeft. Andere cijfers bewijzen, dat de abonnementen zeer in den smaak der arbeiders vallen. In 1830 toch be droeg het aantal uitgegeven weekkaarten 14223, in 1885 al 667.522 en in 1901 reeds 4.412.723. In dertig jaren is derhalve het getal ook dertig maal zoo groot geworden. Wanneer zullen wij in ons land zoo ver zjjn? Zou de invoering van dwangwetten daarbij kunnen helpen, of zou de arbeidersorganisatie daartoe niet haar steun moeten verleenen Aan de arbeiders om hierop het antwoord te geven. Een nieuwigheid in Schiedam. We beleven hier in Schiedam op 't oogenblik iéts ongehoords, n.l. een met succes gevoerde boycot. Voorzeker is dit voor onze achterlijke gemeente een verblijdend verschijnsel, ook al betreft het hier maar een biljart-boycot. Misschien is het voor sommigen een oefenschool voor een mogelijk meer om 't lijfhebbende boycot in de toekomst. De eigenaar, die hier zijn biljart zoo jammerlijk ziet versmaden, is het Volkshuis; het Volkshuis, dat moet en dat zal bloeien of 't wil of niet. Daar wordt, of liever gezegd, daar werd nog al druk gebiljart op een oude rammelkast, waarvan men fluistert dat hij nooit heeft gedeugl, hoewel hp meer dan duur is geweest. Zoo'n kruk-biljart met zijn opgeplokt laken was altijd een aardig melkkoetje voor het Volkshuis. Men wist (d.w. z. het Bestuur)' wel, dat de biljart niet deugde, of beter gezegd, enorm slecht liep, maar de gedachte er woidt toch op gespeeld, weerhield hen waarschijnlijk er deugdelijke verbetering in te brengen. Nu wordt er al in drie weken niet op gespeeld. Men wil niet meer. Formeele opstand dus in het zedelijk lichaam, d. i. het Volkshuis. Thans lapt men de oude tante, waarvan vakmannen beweren dat er niets meer van te maken is, weer wat op. Een timmerman heeft er zijn schaaf opgezet. Dan een nieuw kleed erop en klaar isde biljart, die over een maand wel weer een kolfbaan zal lijken. Waar zooveel honderden guldens aan het gebouw zijn besteed, voordat het eenigszins dragelijk ingericht was, begrijpen we niet, dat men er niet toe over wil gaan, een nieuw biljart te koopen. MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1