No. 29. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bericht aan de Postabonnees. De Troonrede. De Kiesrechtmeeting. Aktie-Bakkersgezellen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hlJ v°°™tbetahng. Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONST A AT IA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De abonnees buiten Schiedam wordt ver zocht, het abonnementsgeld klaar te leggen. De volgende week wordt er over beschikt. De Administratie. Van dit gewichtige staatsstuk verzuimt natuurlijk niemand, kennis te nemen. Daarom drukken we het hier niet af. Onze ruimte is te kostbaar. We geven hier de beschouwing van ons hoofdorgaan. Zij luidt „Wat van liet reaktionair kabinet was te verwachten, is geschied: het heeft met succes getracht, van de koningin een partij-instrument te maken. Uit koninklijken mond heeft het thans geklonken, dat de April-beweging een „misdadige woeling" was wat een leugen is, en dat zij zich tegelijkertijd keerde tegen het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging, wat eveneens een lengen is. Wegens deelname aan de verweerbeweging der ar beiders tegen den aanslag op hun recht is niemand dooi den rechter veroordeeld, zelfs niemand voor den rechter geroepen.^ Strafbaar voor de wet was dus de Aprilbe weging niet, en wie, buiten of boven de partijen staande, het karakter dezer beweging wil aangeven, heeft dus niet het recht, haar misdadig te noemen. De spoorwegmaatschappijen hebben getracht, het stempel der misdaad op de beweging te drukken, dooi de uithongering van honderden stakers, en het christe lijk kabinet tracht dat te doen, door de van hoogerhand ingestelde vervolgingen tegen wie maar even onder den greep van den rechter kan worden gebracht, door het ontslag-Lindeman, door de goedkeuring van het ontslag-Kroes en -Sluyters Daarmede is echter de be weging nog niet misdadig gewordendaarmede hebben slechts de spoorwegkapitalisten, en de regeering, hun handlangster, hun hardvochtige wraakzucht bewezen. Niet alleen de sociaaldemocraten, ook andere leden der Tweede Kamer zullen aan de regeering het recht moeten ontzeggen, de Aprilbeweging misdadig te noemendat zij niettemin dit woord, dezen leugen, in den mond der koningin legt, bewijst, dat het haar geen ernst is met haar ontzaglijk diepen eerbeid voor het koningschap en haar ingeroeste gehechtheid aan het huis van Oranje: zij stelt deze niet boven de partijen, maar in dienst van het reaktionaire deel der bezittende klasse, en verbindt dus met het lot van dat deel het lot van de monarchie en het Oranjehuis. De vrije uitoefening der burgerrechten is o. i. even zeer maatschappelijke levensbeweging, en in dien zin zouden wij van onzen kant kunnen zeggen, dat het de regeering is geweest die haar niet alleen heeft bedreigd, maar zelfs verminkt. De dienaren der Kroon, die deze troonrede hebben opgesteld, blijken zoozeer vervuld van hun bourgeoistrots, dat zij de Kroon aan hun bourgeoisbelang ondergeschikt maken, eu ze als hun dienaresse vooruitschuiven. Voor het overige blijkt uit de troonrede, dat de in- valididiteits- en ouderdomsverzekering dienst zal moeten doen als reklame-ontwerp bij de verkiezingen in 1905. Deze zaak is nu pas in voorbereiding, van afhandeling in de loopende zittingsperiode zal dus geen sprake meer zijn. Ook de schoolkwestie zal niet worden opgelost. Nadere regeling van de uitkeering aan openbaar en bijzonder onderwijs is geen oplossing der schoolkwestie gelijk de antirevolutionairen die eischen in hun Unie rapport: zij bindt het bijzonder onderwijs door de banden van den Mammon vaster aan den staat. Het eenige „sociale" wat deze troonrede bevat is de uit breiding der ongevallenwet, en de .ziekteverzekering. De aangekondigde Zondagswet kan ook een sociale wet zijn; maar of zij het zal zijn, dient te worden af gewacht. Hetzelfde geldt ten aanzien van de herziening van art. 342 B. W. (onderzoek naar het vaderschap), de administratieve rechtspraak en de zoetwatervisscherij. Alles hangt hierbij af van de manier waarop de regee ring deze zaken wil regelen. Houvast daarentegen heeft men aan de belofte van nieuwe snelvuurkanonnen. Dat behoeft niet te wachten tot er geld is, wat met het pensioen der oude en inva- liede arbeiders wel het geval is. Hier erkent men het ware karakter der regeering. Alleen blijtt nog maar de vraag over, hoeveel millioen het volk voor haar mili- tairistische liefhebberijen zal moeten offeren. Naast de vaagheid en slapheid der regeering waar zij spreekt over het hongerende Indië, valt haar stil zwijgendheid op over den nood der groote gemeenten, en ook hier weder bewjjst zij, sterk te zijn waar het geldt de verdediging van de direkte belangen der kapi talisten en de versterking der uitwendige macht der heerschende klasse, maar zwak waar het gaat om wel vaart en een goed bestuur te bevorderen, zoowel in het moederland als in de kolonie. Sluit u in drommen van duizenden aan. Niets is bij machte u dan te weerstaan.... De arbeiders schijnen het te gaan begrijpen wat kracht, wat macht de volkswil heeft voorzeker een hoogst ver blijdend verschijnsel. Er is een dag wederom gepas seerd, getuigende van krachtig, van groot-worden van de klasse der kleinen. Donkere, dreigende wolken aan den hemel, zij heb ben niet belet dat er den 13en September een stoet door Rotte's straten toog, de deviezen trotsch omhoog geheven, de strijdzangen luid-uitgalmend. Enkelen waren bang te laat of te vroeg te komen op 't uur van afspraak waren hier aan 't station slechts een 40 k 50 menschen aanwezig, 't Geheele aantal betoogers uit Schiedam, naar schatting 150 men schen, is geen oogenblik bij elkaar geweest. Wel liep een stevig aantal onder de banier, doch waarom niet allen Ook het komen en gaan naar en van de mee ting had gezamenlijk kunnen en moeten gebeuren. Dan maakt men indruk. Al die afzonderingetjes, meestal om geen enkele andere reden dan dat men zich voor straat-demonstreeren eigenlijk ietwat te goed acht, zou den niet mogen bestaan. We zijn, als we sociaal-demo- kraat zijn willen, nergens te goed voor de arbeiders partij is juist door deze dingen groot geworden en zal er nèg grooter door worden. Al die onbenullige flauwi teiten dienen van de baan geknikkerd we hebben allen te beseffen als strijders voor de groote, goede zaak overal en in alles schouder aan schouder te moeten staan en we konden, we behoorden te weten dat juist door zulke gezamenlijke tochten de band welke ons tezamenbind, steeds versterkt wordt, wij meer en meer elkander leeren kennen en apprecieeren, en oudbakken veete's en antipathiën worden teniet gedaan. Men ont- howde dit voor 'n volgende keer. De meeting zelf is verregent". Met taaie volharding trotseerden sprekers en toehoorders ruim een uur lang de plasregens, doch ten slotte werd het te machtig en trok men naar de verschillende zalen, die heel spoedig alle vier overvol waren. Om half vier was 't appèl aan 't Verkooplokaal. De natuur was goedgunstig geworden helder blauw was de lucht, doch vet-kleverig de straten. De drijvende bagger hield velen terug plaats te nemen in den stoet, doch de overgroote meerderheid schaarde zich onder de vanen. En in ontzettend lange rij, geës corteerd door bereden politie, gaande den geheelen weg langs tusschen twee rijen toeschouwers, waaronder zoo hier en daar een verbaasde bourgeois-tronie te ont dekken was, maakten we onzen tocht door de stad. Aan de Kruiskade ontbond Troelstra den kop en Van Kol den staart, beiden staande op een lantaarnpaal. 's Avonds was er een feestelijke bijeenkomst in 't Verkooplokaal, waar Schiedam ook al schraal vertegen woordigd was. Maar dit kan wellicht niet anders. De zangvereeniging „De Stem des Volks" zong hare lie deren, waaronder vooral de S. D. A. P.-Marsch onze aandacht trok en de Muziekvereen. „Excelsior", een respectabel korps, deed zich uitmuntend hooren. Ook hier had Bosman de leiding overal tegenwoordig, alles regelend Dacht je hem ergens anders, hij was present waar je 'm niet Zocht. Toen bv. de kastelein van het Verkooplokaal (uit broodnijd) op vrij ruwe wijze 'n kleine sigarenventer stoorde in z'n werk, en velen zich, en ook wij ons, daarover ergerden, doch machteloos waren, was 't Bosman weer die aan de kwestie een eind wist te maken. Echter is 't misschien goed voor de toekomst rekening te houden bij 't huren van zalen met de vraag, wie of de lakens heeft uit te deelen, de verhuurder of de huurder. Troelstra sprak de gelegenheids-feestrede uit, in 'n gloedvol betoog de arbeiders opwekkend tot organisatie, inzonderheid tot aansluiten bij de S. D. A. P. 't Bestuur van de afd. „Schiedam" van den Bakkers- gezellenbond richt aan de bakkersknechts te dezer stede de volgende oproep Schiedamsche bakkersgezéllen Eer zijn hier toestanden, welke in- en intreurig zijn er zijn hier toestanden, welke hoog noodig verbetering eischen wilt ge niet helpen, waar uw eigen lot het dan wellicht niet vraagt, anderen, uw vakbroeders, een beter, menschelijker bestaan te verschaffen? Wilt ge niet mèt ons pogen een einde te maken aan die meer dan schandelijke kinder-exploitatie, aan die uitbuiterij en tyrannie, waaraan zoovele uwer kameraden zijn blootgesteld? Voelt ge u niet daartoe verplicht? Och neen, nu eens geen fatsoens of andere uitvluch ten nu eens alle vooroordeeltjes ver weg gesmeten en flink en krachtig de handen uit de mouwen gestoken. „Hier zijn wij" dat moeten de Schiedamsche bakkers gezellen zeggen kunnen, wanneer straks de patroons, vóór zij onze vragen beantwoorden, eens neuzen of wij wel zóó sterk zijn, dat ze iets te duchten hebben. Zien moeten ze dan een groep mannen, vastberaden schouder aan schouder staande, wetende wat zij willen, met en voor elkaar strijdende, omsnoerd met de onver breekbare banden der solidariteit Eén voor allen, allen voor ééndat zij de leuze. Vakgenooten, wij roepen u op, wij vragen uwe mede werking, uwe steun om ook in Schiedam de toestand van den broodbereider dragelijker te maken dan hij nu is. Helpt onsWelken weg wij zullen aanwenden, de beslissing daarover berust bij u. Komt allen, van welke godsdienstige of politieke richting ge ook zijt, die een maag-belansr hebben te behartigen, komt op Donder dag 24 September a.s„ 's avonds te half acht precies in het „Volkshuis", Lange Haven, bijeen, om te beramen wat of er gedaan zal kunnen en moeten worden. Geeft ons een overzicht van uwen toestand ('t geen natuurlijk slechts aan enkelen wordt bekend gemaakt) zeg ons uw willen en wenschen, zeg ons uwe ideeën van verbetering, en laat ons gezamenlijk, na behoorlijk wikken en wegen, na voldoend overleg, be proeven wat we vermogen Is dat te veel gevergd Kennen de Schied. bak kersgezellen hun eigen leed, begrijpen zij hun eigen belang nog niet Vakgenooten, beschaam ons, deze gedachten nog van u te durven koesteren en komt eendrachtelijk als één man ter vergadering. Niemand mag ontbreken Het bestuur van de afd. „Schiedam", v. d. Ned. Bakkersgez. Bond. Wij vertrouweu dat alle bakkersgezellen aan dezen oproep gehoor zullen geven. Zoo in één bedrijf vele misstanden op te heffen, vele grieven op te ruimen zijn, dan is 't wel in dat der bakkers. En over 't algemeen nog zoo weinig pogen daartoe van de zijde der betrok ken arbeiders. Dit moet veranderen. Opmannen, nu eens getoond dat 'r nog fut, dat er nog energie ook in den afgebeulden bakkerijslaaf schuilen kan en allen, zonder uitzondering, leden en niet-leden van den Bak- kersbond, op Donderdag 24 September naar 't Volkshuis. Door Eendracht tot verbetering

De Moker | 1903 | | pagina 1