Toch zoo zorgzaam! BUITENLAND. BINNENLAND. Een korte nabetrachting. Ontslagen. 't Gemeenteverslag (bijlage XXXII b) handelt over de woning van den directeur der Gasfabriek. Yan oudsher heeft deze ambtenaar aan de fabriek gewoond, om bij alle gebeurtenissen tegenwoordig te zijn, waar hij voor alles de verantwoordelijkheid droeg. Nu echter is gebleken (plotselingdat deze direk- teurswoning niet meer voldoet aan de billijk te stellen eischen, onbewoonbaar is geworden. Voorheen hoorden we nimmer dat 't huis in z'n vervaltijd was, maar zooiets kan heel wel in korten tijd z'n beslag vinden, 't Is in elk geval een leelijk dingetje. Een onderzoe- kings-commissie werd gevormd en deze vertelt in kaar rapport, dat, wil men de stulp weer een beetje in göê doen brengen, daarmede een f5800.mede gemoeid zou zijn. Teneinde dit bagatelletje uit te sparen, stelden B. en W. voor het huis het huis te laten, dat licht te gebruiken is voor andere doeleinden, en den directeur een vergoeding van f 400.toe te kennen, 'n bedrag dat hen (B. en W.) billijk toeschijnt en door hem (den directeur) als voldoende werd geoordeeld. Op zichzelf 'n doodgewone, heel onschuldige historie. Doch nu weet men, dat onze tegenwoordige directeur van de gasfabriek ongehuwd is. Wat heeft een onge huwde aan een huis Natuurlijk woont hij in bij anderen 't huis wordt dus niet bewoond. En Neen, zeg nu niet, dat 't huis ten behoeve van den Directeur is afgekeurd, om alzoo in de gelegenheid te zijn den man nog een extraatje toe te stoppen. Dit zou beslist bezijden de waarheid zijn... Wij gelooven daarvan geen spat, heusch niet, doch maken met alle bescheidenheid de opmerking, dat als de gemeente woningen wil gaan afkeuren, zij had kun- nen beginnen met die, welke er de meeste aanspraak op maken, die er om smeeken, maar waarbij geen directeurs-woning aan de Gasfabriek begrepen is. Zóó erg is 't met deze nog niet en de zorgzaam heid onzer gemeente overheid is in deze tamelijk wel misplaatst, althans voorbarig Van den Balkan. Algemeen wint de meening veld, dat de opstand z'n einde nadert met 't verlies aan de zijde der opstandelingen. De mogendheden schij nen neutraal te zijn gebleven, natuurlijk is niet te zeg gen wat achter de schermen is afgespeeld. Turkije heeft in elk geval de handen vrij en houdt vreeselijk huis. Alles wat in den weg 'komt wordt ver nietigd dorpen verbrand, de bewoners over de kling gejaagd. Natuurlijk leggen bij de heele geschiedenis de plattelandsbewoners het loodje daar vieren de sol daten hun schiet-, hak- en brandlust bot. In de steden, waar nogal vreemdelingen, consuls en dergelijke snui ters huizen, houdt men die hakmachines nog wat in toom, maar de bevolking waagt zich niet buiten de muren. Het getal dakloozen, der zwervers, die van alles verstoken, nu reeds door 'tland dolen, moet reeds op 70.000 te schatten zijn. En eiken dag komen er bij. Den 6en Sept. kwam het tot een treffen bij Klissura. Een sterke opstandelingen-bende viel de Turksche troe pen aan, die de stad bezet hadden. Versterkingstroepen werden met den grootsten spoed gezonden. De opstan delingen werden na een hevig gevecht teruggedreven. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden. Het rapport van den Turkschen consul te Salonika maakt melding van het feit dat driehonderd opstande lingen, die zich overgaven na ingesloten te zijn bij Zelenitz, in het district Kastoria, door de Turksche soldaten werden vermoord. Een particulier telegram der Frankf. Zlg. bevat Telegrammen uit Burgas verzonden, melden dat het ge- heele district Kirk-Kilisse door benden Koerden, Alba- neezen en Zebeken moordend en brandend afgeloopen wordt. Een escadron Turksche cavalerie veegt de Bulgaar- sche grenzen schoon; alle vluchtelingen, die in hun handen vallen, worden neergesabeld. Een sterke Turksche troepenmacht beweegt zich in de richting der Bulgaarsche grenzen. 't Is en blijft zonderling dat de mogendheden, die over 't algemeen zoo'n lange neus hebben, nu zoo wer keloos blijven. Zou ons landje soms niet? 't Is maar 'n vraag en.... 't zou de eerste maal niet zijn Frankrijk. Een bisschoppelijke oproerling is die van Marseille, Andrien genaamd, die zijn ondergeschikte geestelijken opgeroepen heeft, om kloosterlingen wier orde geen verlof tot nederzetting heeft gekregen, toch te laten preeken in de parochiekerken, in strijd met de wet op de kloosters. Maar Combes laat niet met zich spotten. Hoog of laag treffend voert hij met ijzeren vuist de regeerings- besluiten uit en deze voorname weerspannige heeft daarvan eveneens een bewijs verkregen. Hij ontving althans van Combes 't volgend schrijven „Ik heb een exemplaar in handen gekregen van uw rondschrijven aan de geestelijkheid en dat gij publi- ceeren wilt. „Dit is op zichzelf al een fout. Maar de inhoud van het schrijven is een aaneenschaking van aanvallen, en geschikt uwe priesters en geloovigen tegen het openbare gezag op te zetten. Verder hebt gij een prelaat die voortdurend agiteert en zonder verlof zijn residentie verliet, openlijk in uwe kerk doen huldigen. Ik meen dat het budget van eeredienst niet behoeft te dienen om dergelijke demonstraties te betalen en daarom wordt uw salaris vanaf heden niet meer uitbetaald. De minister van Buitenlandsche Zaken zal volgens gewoonte de H. Stoel dit besluit en de gronden waarop het rust, mede- deelen." Intusschen verweren de geestelijken zich, met een energie, een betere zaak waardig. 't Volk moet natuurlijk voor 't overgroote deel de kastanjes wel uit 't vuur halen, maar de goê zaak moet gediend. Te Treguier, bij de Bretagnesche kust, te midden van de fanatiekst katholieke bevolking, is een standbeeld onthuld van den schrijver Renan, die daar geboren is. Deze Kenanfeesten hebben tot klerikale manifestatiën aanleiding gegeven. Honder den klerikalen liepen het rijtuig van minister Combes fluitend en jouwend na. Op het plein van Treguier barstte de woede dei- menigte, die, niettegenstaande het slechte weer, zeer talrijk was, opnieuw los. De troepen moesten zelfs de manifestanten uiteendrijven, onder bedreiging van te zullen schieten. Een burggravin de Kerboisson, die met een revolver dreigde, werd door gendarmen naar Huis gebracht. Als ze daar nu mee afkomt, is 't goedkooper voor haar, dan wanneer ze 't zelfde in ons land uithaalde. Maarbeware neen, 'n burggravin, daar hebben ze hier toch óók nog al respekt voor Bourgeois-manieren steken scherp af bij proletarische onbeholpenheid. Dit bleek ook op den j. 1. Zondag te Amsterdam gehouden zangwedstrijd waar „De Stem des Volks" de le prijs behaalde. Deze zangvereeniging, be kend en beroemd, bestaat enkel uit arbeiders en ar beidsters, voor een groot gedeelte gerekruteerd uit de diamantbewerkerswereld. Nu dong in den strijd onder meer andere ook nog mede „Oefening baart kunst", eene vereeniging hoofd zakelijk bestaande uit de juweliers e. a. Deze vereeni ging verwierf den 3en prijs. Vreemd lijkt het al dadelijk ieder gewoon menschen- kind, dat deze bourgeois-vereeniging zoover bij de pro letarische moest achterstaanWelnu, ook de nobele leden van „Oefening" leek dit vreemd, en de uitspraak der jury werd dan ook ontvangen met een gefluit en gesis, dat hooren en zien verging toch echter heel spoedig overdonderd door de bijvalsbetuigingen der meerderheid. De gewone pers maakt natuurlijk van dit relletje geen melding, maar als nu de rollen eens omgekeerd waren Om de macht schreven onlangs over 't getoethaspel onder de broederen hier, die nogal kranig met elkaar overhoop lagen om de keuze van predikanten, om de macht gaat het ook in Enschedé nu bij de verkiezing van Kerkeraadsleden. In ons partijblad De Nieuwe Tijd wordt door Ds. C. Hille Ris Lambers, pred. te Haaks bergen, de strijd tusschen ordoxie en vrijzinnigen uit eengezet en de vooruitstrevende arbeiders opgewekt de vrijzinnigen te steunen. Ook Ds. Bax spreekt een woordje mee, speciaal het woord richtende tot de socialisten. Deze moeten meê deelnemen aan den „strijd", niet omdat er zooveel meer „medewerking" is te verwachten van de vrijzinnigen dan van de rechtzinnigen, doch wèl van de laatsten veel meer tegenwerking. In hoeverre de socialisten zich echter om tegenwer king van dat allooi hebben te bekommeren, is ons niet geheel duidelijk. De overgave van Panglima Polem heeft naar „men" zegt en wij kleinere „men's" hebben dit natuur lijk te gelooven, een diep ingrijpende beteekenis. De Atjeh-oorlog is dan zoo goed als uit Vergissen wij ons niet dan is-i al 25 jaar lang aan 't „uitzaken" maar... heeft juist het einde èn ons èn de Atjehers heel wat offers gevergd Maar nü is 't uit. Aannemen Onze brave persridders, happig op een extraatje hebben nu goedgevonden en verstaan den bewerker van dit heuglijk feit, den dappere onder de dapperste, een eere- blijk te bieden. De Nieuws v. d. Dag, Handelsblad en andere fatsoenlijke krantredacteuren hebben aan gene raal van Heutz, onzen generaal van ons dapper Indisch leger een telegram van hulde opgesteld en verzonden, waaraan ieder sympathie betuigen kan, door 't zenden van z'n visitekaartje en.... f5. Da's natuurlijk 't ware, doch om voor dat bagatelle tje je naam te zetten onder 'n telegram aan niemand minder dan een generaal, 't is toch warempel een koopje De kolporteur Kloosterman is door den rechter van instructie gehoord, inzake hem ten laste gelegde beleediging van den keizer van Duitschland, hoofd van een bevriende mogendheid. De redacteur van De Haagsche Werkmansbode, als getuige gehoord, beweerde dat van beleediging van onverschillig welke monarch ook op het in 't proces-verbaal genoemden moment geen sprake zijn kan. KI. heeft in 't algemeen gesproken en de regee ringen beschuldigd van handelingen in strijd met 't Christendom. Moet hier te lande die gekheid van vervolging voor dit en vervolging voor dat gevoerd worden tot de hoogte bij onze naburen in gebruik Wat 'n nonsens De betooging voor Algemeen Kiesrecht, op Zondag 13 September te Rotterdam gehouden, is uitstekend geslaagd. Ware het weer zonnig geweest, ook tijdens de meeting op het Excercitieveld, dan zou ongetwijfeld het bezoek nog grooter zijn geweest, dan het nu reeds was. Reden tot klagen is er overigens nietde optocht door Rotterdam, voor ons het voornaamste deel van het programma, is in alle opzichten goed gelukt. Duizenden, en nog eens duizenden namen daaraan deel, terwijl massa's niet-betoogers den stoet met groote belangstelling bekeken en nakeken. Hoevelen zullen niet bekeerd zijn alleen door het aanschouwen van een groot aantal vrouwen en mannen, die gezamenlijk den stoet vormdenHoevele niet-betoo gers zullen niet met een ander gevoel naar huis zijn teruggekeerd, dan waarmee zij 's morgens van huis kwamen! Hoevele Rotterdamsche bourgeois zullen niet het oogenblik gevloekt hebben, waarop de burgemeester van Rotterdam het houden van den optocht met alles wat daarbij behoort, toe stondAls wij alleen meedeelen, dat er meer dan honderd vaandels en banieren te tellen waren met de meest verscheiden opschriften, als wij daaraan toevoegen, dat tusschen drie en vierhonderd vereenigingen, zoowel landelijke als plaatselijke, ver tegenwoordigd waren, dan kan een niet-bijwoner zich eenigszins een denkbeeld vormen van de beteekenis der betooging door de straten van Rotterdam. De grootst mogelijke orde zoowel in den stoet als bij het publiek aan weerszijden van den weg. Het was, als leefde het publiek met ons mee. Voor ons dus een ware zegetocht door Rotterdam En toch, toch moeten we ook nu onze tekortkomingen durven erkennen, tekortkomingen evenwel, die met een beetje goeden wil gemakkelijk te verhelpen zijn. Waar het aantal betoogers groot, zeer groot was, was het getal muziek- en zangvereenigingen beslist veel. te klein. Slechts vier, zegge vier muziekvereenigingen maakten deel van den stoet uit. Een groot gedeelte der betoogers kon van de opwek kende tonen der muziek totaal niets hooren. Het was voor hen een zwijgende stoet. Zou het voor plaatsen als Schiedam, Delft, Gouda, Leiden, Haarlem, om bij deze Hollandsche steden te blijven, nu heusch zooveel moeite wezen, een muziekvereeniging tot stand te brengen? Vooral, waar we in de eerste jaren nog meerdere betoogingen te wachten hebben, dienen we nu reeds plannen te beramen, die betoogingen zoo groot en grootsch mogelijk te doen zijn. En, we weten het, de muziek moet een groot deel van die taak op de schouders nemen. Wat hier geschreven is over muziek, geldt ook den zang. Meerdere zangvereenigingen dienen zich te plaatsen in de rijen der strijdende arbeiders. Een derde punt, waarover wij iets willen zeggen, is de vaandelkwestie. Schiedam b. v. was door een achttal vereenigingen vertegenwoordigd, en slechts twee Schie- damsche vereenigingen de S. D. A. P. en de kleine mandenmakersvereeniging vertoonden hun vaandel of banier. De leden der andere zes vereenigingen moesten zich scharen onder een der beide genoemde banieren. Waar de kleine corporatie van mandenmakers zoo iets kan aanschaffen, daar is het voor de andere, grootere vereenigingen of bonden meer dan tijd, zich spoedig van zulk een herkenningsteeken te voorzien. Het volgende jaar moet niet alleen de lijst der deelnemende Schiedamsche vereenigingen en betoogers grooter zijn, neen, ook het aantal vaandels en banieren moet daar aan evenredig zijn. Uw plicht, Schiedamsche arbeiders en arbeidsters, is het, daarvoor van nu af te zorgen. Weest allen een volgend maal op uw post, en maakt propaganda bij uw vakgenootenLegt elke week enkele centen weg, opdat, wanneer de reis soms wat duur mocht uitkomen, gij toch present kunt zijn, wanneer gij present behoort te zijn! Bedenkt het zoo goed als de 1 Mei-dag, is de dag der betoogiog voor algemeen kiesrecht TJw dag! Maakt daarvoor dagelijks propaganda! Uw leus zij: Het volgende jaar hon derden Schiedammers mannen en vrouwen naar de Nationale Betooging voor Algemeen Kiesrecht. Ontslagen heeft de zeer-christelijke en zeer-humane i branderspatroon Houtman een mouter. Deze was onder trouwd, stuurde z'n patroon de gebruikelijke kaart en meneer verraste hem den volgenden morgen met de

De Moker | 1903 | | pagina 2