Internationaal Socialistisch Bureau, Sekretariaat: 63, rue Heyvaert, Brussel. Victor Serwy. Christelijke Vakorganisatie. Een Kampvechter. heug'lijke tijding: Je kunt Zaterdag opkrassen. Zooge naamd zet-i z'n mouterij stop, maar dat zullen we wel anders zien gebeuren De heer Houtman handelt als patroon zóódanig, dat 't ons niet verwonderen zon, of de afgevaardigde van Schiedam heeft op 't Patrimonium-congres speciaal op dezen (zijn partijgenooten patroon gedoeld. Toch 'n bovenstbest mensch, die meneer Houtman tenminste hij komt eiken Zondag trouw in de kerk, dus zit wel zoo wat volgepropt met christelijke moraal. Die hij op heerlijke wijze openbaart.... Ontslagen moet in een branderij, staande alhier in de richting van den Dam, een brandersknecht zijn, naar men ons mededeelde, omdat-i z'n vrouw niet wilde laten liefkoozen door den meesterknecht. Is er iemand die van dit geval iets weet, hij deele 't ons mede, zulke schandelijke handelingen dienen aan de kaak gesteld te worden en wij zullen niet schromen indien het geval ons waar blijkt, de bedrijver ervan aan de algemeene verachting, die hij verdieut, prijs te geven. Aan de Socialistische Vereenigingen en Arbeidersorganisaties. Waarde Kameraden! Het Internationaal Socialistisch Bureau noodigt u uit deel te nemen aan het Internationaal Socialistisch kon- gres dat gehouden zal worden van 14 tot 20 Augustus 1904, te Amsterdam. Wij verzoeken u dus de deelname aan dit kongres te willen brengen op de agenda van uw eerstvolgend kongres of va.n uwe eerstvolgende vergadering. Het Bureau, vergaderd op 20 Juli jl. te Brussel, heeft den wensch uitgesproken, in 't belang van het welsla gen onzer internationale kongressen, dat reeds behan delde en opgeloste vraagstukken en vraagstukken van te bizonderen aard, niet weer op de agenda van het toekomstig kongres worden gebracht. De voorloopige dagorde is als volgt I. Verslag van het sekretariaat. II. der verschillende landen. III. Onderzoek der geloofsbrieven. IV. Verkiezing van het bureau. Vaststelling van de dagorde. Vorming der sekties. V. Algemeene regelen van socialistische politiek Van de Fransche socialistische partij VI. Algemeene werkstaking. Van de Fransche socia- listische-revolutionaire arbeiderspartij en van S. D. A. P. in Nederland). VII. Vakbeweging en politiek. Fabian Society van Engeland.) VIII Trusts en werkeloosheid. (De socialistische partij der Ver. Staten). IX. Internationale arbitrage. Onafhankelijke arbei derspartij in Engeland). X. Landverhuizing Socialistische partij in Argentinië). De socialistische partijen kunnen nog nieuwe agenda punten inzenden. Deze voorstellen moeten voor 1 Dec. van dit jaar in ons bezit zijn. De voorstellers zijn ge bonden ons vóór denzelfden datum te doen toekomen een volledig rapport over de voorgest-lde kwestie, tege lijk met een ontwerp-resolutie. De socialistische partijen en de vakorganisaties van alle landen worden hierbij uitgenoodigd voor den 31 Dec. 1908, ons toe te zenden een rapport over de arbeidersbeweging en de positie hunner partij in hun land, sinds het kongres van 1900. Antwoord ^wordt ingewacht bij het Internationaal Secretariaat, rue He.yvaert 63, Brussel. Het Bureau herinnert alle organisaties aan de reso luties genomen op de kongressen te Londen (1896), aangevuld door die van de Brusselsche konferentie (1899), en beves igd door het kongres te Parijs (1900), die de toelating tot de internationale socialistische kongressen regelen Londensche Resolutie le. De vertegenwoordigers van organisaties die zich ten doel stellen kapitalistische produktiewijze en eigen dom te vervangen door de socialistische en die de wet telijke en parlementaire aktie als een der noodzakelijke middelen beschouwen om dit doel te bereiken 2e. Aan die vakvereenigingen die, zonder deel te nemen aan die direkte politiek, de wettelijke en par lementaire aktie noodzakelijk achten; bijgevolg zijn anarchisten uitgesloten. Brusselsche resolutie le. Alle organisaties die de socialistische beginselen aanhangende socialisatie der produktie- en verkeers middelen internationale vereeniging en aktie der arbeiders; verovering der politieke macht door het als klassepartij georganiseerde proletariaat 2e. Alle vakvereenigingen die, zich plaatsend op het standpunt van den klassenstrijd en de politieke aktie noodzakelijk verklarend, (daaronder ook begrijpend de wettelijke en parlementaire), toch niet direkt aan de politieke beweging deelnemen. U zal in de eerste dagen van het volgend jaar toe gezonden worden een circulaire waarin het bureau u zal mededeelenle. de definitieve dagorde2e. de maatregelen door onze Hollandsche kameraden en door ons zelf genomen om het welslagen van het kongres te verzekeren. Ontvang, waarde kameraden, onze broederlijke groeten, De sekretaris, Het internationaal socialistisch bureau Engeland: H. Hyndman, H. Quelch. Duitschland: I. Auer, P. Singer, K. Kautsky. Argentijnsche Republiek: A. Cambier, A. Costa. AustraliëCh. Eyre. Oostenrijk: V. Adler, F. Skaret. België: E. Vandervelde, E. Anseele. Bohemen: A Némée, Fr. Soucup. Bulgarije: G. Kyrkoff, D. Blagoeff. Denemarken: P. Knudsen, J. Jensen. Spanje: P. Iglesias, A. G. Quejido. Ver. Staten: G. D. Herron. FinlandJ. K. Kari. Frankrijk: E. Vaillant, F. de Pressensé. Holland: P. Troelstra, H. van Kol. Hongarije: J. Weltner, E. Garani. Italië: E. Ferri, F. Turati. JapanSen Katayama. Noorwegen: O. Kringen, C. Jeppesen. Polen: B. Jedrzejowski, C. Wojnarowska. Rusland: G. Plékhanoff, B. Kritschewsky. Zweden: Hj. Branting, C. Wickman. Zwitserland: W. Fürholz. Servië: V. M. Stoyanoritch. Het Organisatie-Comité van het Congres: Henri Polak, President. Henriëtte Roland HolstVan der Schalk, Secretaris. P. L. Tak, Penningmeester. J. F. Ankersmit, J. G. van Kuijkhof, Jos. Loopuit, J. W. Sleef, leden. Dringend verzoek aan de socialistische pers de inhoud dezer circulaire op de ruimst mogelijke schaal te ver breiden. Brussel, 31 Aug. '03. Onder dit opschrift geeft Het Volk een beschouwing over de gehouden jaarvergaderingen van „Patrimonium" en „Christelijke Werkmansbond," waar de Vakorganisatie der Christenen een onderwerp uitmaakte. Zij luid De jaarvergaderingen van „Patrimonium" en „Chris telijke Werkmansbond" zijn oorzaak, dat in de afge- loopen week, meer dan in gewonen tijd het geval is, de aandacht op de christelijke vakorganisatie was ge vestigd. Een groot deel der besprekingen in deze ver gaderingen waren aan het vraagstuk der vakbeweging, dat ook in christelijken kring onafwijsbaar op den voor grond treedt, gewijd en de beraadslagingen zijn te merk waardig om er niet een oogenblik bij stil te staan. Zooals bekend zijn de christelijke vakvereenigingen door de geestelijke herders opgericht om te voorkomen, dat de geloovige kudde zich in het roode net zou laten vangen. In den loop der tijden echter bleken zelfs de makke broeders alles behalve tevreden met dit uitsluitend negatieve doel en maakten hier en daar aanstalten men denke aan Enschedé om daadwerkelijk aan den strijd voor betere arbeidsvoorwaarden deel te nemen. Dit was sommigen „heeren" weinig naar den zin en hier en daar verhieven zich daartegen enkele stemmen. Toen echter in de April-dagen Patrimonium en consorten bleken uitnemende instrumenten te zijn in de hand der reaktionaire bourgeoisie, was het alles botertje tot den boom en leek het alsof aan de dankbaarheid jegens deze „ordelijke werklieden" geen eind zou komen. Nauwelijks echter was het gevaar voor de kapitalistische klasse geweken of de hand- en spandiensten waren vergeten en het was met name ds. Sikkel die onlangs in den vergadering der patroonsvereeniging „Boaz" openlijk den strijd tegen de christelijke vakbeweging aanbond, door de pat'oons op te wekken even scherp tegen haar op te treden, als zij dat sinds jaar en dag tegen de neutrale organisaties plachten te doen. Het spreekt vanzelf dat deze strijdkreet heel wat beweging in het kamp der „zoete jongens" teweeg bracht, en op de bedoelde vergaderingen werd dan ook ernstig geklaagd over zooveel ondankbaarheid. In Patrimonium wees een afgevaardigde der afdeeling Delft erop „dat in de maanden JanuariApril nog de Standaard beweerde dat ieder die niet lid werd van zijn christelijke vakorganisatie, in zijn plicht te kort schoot. Thans noemt Os. Sikkel ze anarchistisch, materialistisch, ten doel hebbende den klassenstrijd, en hij geeft aan de patroons van Boaz den raad, ze als gelijkstaande met de neutrale vakorganisatie tegen te staan." Ook broeder Douwes bleek alles behalve gesticht. Het is dan ook niet prettig voor iemand als hij, die zoo goede diensten aan de bourgeoisie heeft bewezen, om nu voor anarchist te worden uitgescholden Edoch, de aanwezige vertegenwoordigers der pa troonsvereeniging „Boaz" bleken minder afkeerig van ds. Sikkel's stellingen en vonden dat daarover nog maar eens ernstig moest worden nagedacht, het was niet zoo slecht bedoeld. De vergadering bleek echter van andere meening en sprak afkeuring uit over ds. Sikkel's optreden. Zoo zullen dan deze christelijke organisaties voortgaan met het voeren van actie ter verovering van betere arbeidsvoorwaarden; zoo zeggen ze tenminste. Willen zij daarbij iets meer doen dan de neutrale vakbeweging in de wielen rijden, dan zullen zij moeten gebruik maken van de middelen die in den vakstrijd beproefd zijn gebleken en dus het terrein van den klassenstrijd bestredenwillen zij dat niet en hun kracht zoeken in schoonschijnende woorden alleen, dan zullen de arbeiders die nog hun vaandels volgen, zich voegen bij het groote leger van den arbeid, dat met dreunenden stap de lichte toekomst tegemoet gaat. De heeren mogen bedenken dat op den duur geen arbeidersgroep zich knollen voor citroenen in de hand laat stoppen Ook in Schiedam bemerkt men van de Christelijke vak vereenigingen zoo goed als niets. Vele arbeiders ver moeden zelfs hun bestaan niet eens. Wat blijkt er met name van het bestaan eener Brandersknechts vereeni ging, onderafdeeling van den R. K. Volksbond En wat treedt er van hare daden aan het licht? Welke resul taten bereikte zij Kan zij wijzen op 's Heeren zegen, die rustte op haren Christelijken arbeid? We vreezen, met groote vreezQ. In de Nieuwe Schied. Courant van Donderdag j. 1. komt het volgende ingezonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur, Bij deze verzoek ik u als ingezonden stuk te willen opnemen het volgende, dat slaat op het stuk voorkomende in den Moker van Zaterdag 12 September, onder de rubriek „De Zondagsrust in Branderijen" op 't Congres van „Patrimonium." Veel is daarop aan te merken, waar het betreft de aanhaling der branderij van den heer Honnerlage Grete, onze Wethouder. De steek van „wethouder" behoort hier geenzins ter spraken te komen, want als wethouder zijn plicht vervullend, kan dit niet schaden aan den persoon, noch als wethouder noch als industrieel. Ondergeteekende meent daarom ook recht te hebben om tegen de leugentaal betreffende zijn patroon in den Moker op te komen. Als meesterknecht kan ik getuigen, dat de ketels in den beste order zijn en er kort geleden nog eene nieuwe ruwketel is geplaatst, de stellingtrappen en kitten zijn in een goeden staat. En wat het loon en den arbeidsduur aangaat, in de branderijen zijn er niet een paar, maar velen, waar het minder is dan bij den heer Honnerlage Grete. Dus zooals altijd, blijkt ook weer het stuk een lengen want de plaatsers van het stuk in den Moker zijn wel in den branderij geweest, doch hebben nergens gezicht of inlichting van den meesterknecht ontvangen, aangezien deze aan het beslaan was en dat werk voorgaat. En na het beslaan waren de lui of heeren ik weet het niet vertrokken. Nu vraag ik aan ieder die gezond verstand bezit, hoe kan men zonder eenige inlichting iets beoordeelen, wanneer men er niets van weet, niets weet van de behoefte en gebruiken van daar aanwezig zijnde werktuigen zonder dezelven gezien te hebben. Hopend, Mijnheer de Redacteur, dat u deze letteren in uw blad wilt plaatsen, verblijf ik, UEd. bij voorbaat dankzeggende, voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. Maagdenberg, Meesterknecht. We meenden den heer M. onrecht te doen, zijn epistel niet geheel over te nemen. In de Moker had z'n stuk behooren te worden geplaatst dat nij op vreemd te rein z'n heldenfeiten gaat verrichten, is van den heer M. 'n beslist grove fout, die wij echter hier voor hem herstellen. We doen den heer M. veel cadeau't stuk hangt te los aan elkaar, alsdat ontrafelen ervan vereischt wordt. Z'n conclusie dat zooals altijd, ook hier De Moker aan t liegen is geweest, vraagt naar bewijzen. Zeggen alleen, brave vrind is niet genoeg. Waar wij schreven de arbeidstijd is daar het langst, de loonen zijn daar het laagst, kondet gij ons liegen gemakkelijk bewijzen door 'n staatje te publiceeren over werktijk en loonen. Maar... raadpleeg daar eerst je patroon 'ns over. De „steek" wethouder krijgt ge geheel present slaap 'ns 'n keer goed, dan snapt ge misschien waarom 't door u gewraakte woord is gebezigd. De deugdelijkheid van 't gebruikte materieel, ketels en anderszins is te goed bekend, vooral onder de be trokken arbeiders, als dat we er hier over spreken zouden. Maar bij gelegenheid komen we er op terug. Dat de branderij benepen is ingericht, en alles 'n afgeleefd, (uitgemergeld, zouden we haast zeggen) ka rakter draagt, daarop kunt ge evenmin iets afdingen. Licht nog lucht vinden er ruimte en gemakkelijk genoeg kunt ge ons leugenaars noemen, doch daardoor zijn de feiten niet beter, daardoor is dat vunze, donkere hol geen lichtpaleis gemaakt. Gegroet

De Moker | 1903 | | pagina 3