De branderij in de Tweede Kamer. Aan Partij genooten en Geestverwanten. BUITENLAND. BINNENLAND. zou ontstaan. Zij laat dns onmiddellijk volgen dat zij de arbeidersbeweging wil tegemoet komen. In z'n repliek vergelijkt Troelstra de bescheiden heid der regeering, die geen goedkeuring van de uit drukking van Eerste noch Tweede Kamer verlangt, met den vos die de druiven zuur vindt, omdat zij te hoog hangen. Het doet spr. genoegen, dat de minister de deelnemers aan de Aprilbeweging niet als misdadigers beschouwt. De heer Lohmau is van oordeelde staat moet geen zedemeester spelen. Maar dr. Kuyper maakt van de troonrede een traktaatje. Maak ze dan in het vervolg wat langer. {Gelach.) Zoo'n uitdrukking op zichzelf zegt niets. Maar gij hebt uw gereformeerde kerken, uw scholen met den bijbel voor uw eenzijdige zedelijke propaganda; gebruikt gij daarvoor ook staatsstukken, dan zal de Kamer gauw iets krijgen van een christelijke jongelings-vereeniging. Vroolijïcheid.) Pausachtig ontzegt dr. Kuyper spr. het zedelijk recht, een woord van verzoening te spreken, te wijzen op het belang der slachtoffers, omdat spr. medewerkte aan een beweging, gericht op ongeluk en ellende. Dat kon niet anders, omdat de regeering niets liet vallen, gij moest de beweging neerslaan. Uw koppig volhouden van het overdreven gezagsbegrip gelijk dat voornamelijk in de hersenen der katholieken woont en nu ook bij u blijkt te bestaan, dwong ons daartoe. Eindelijk is het ware motief voor de uitdrukking aan het licht gekom n: de Aprilbeweging was een aanslag op het gezag bij de gratie Gods. Wanneer men daar tegen optreedt, treedt men tegen de godheid zelf op. Dat is de sleutel der verklaring van het geheele optre den der regeering. Zij was veel harder dan de libe ralen zouden zijn geweest. De aktie der regeering kan alleen worden gewaardeerd en goedgekeurd door hen die de opvatting over gezag van de katholieke en antirevolutionaire partij erop nahouden. Maai' dan kan men ook niet van een nationale opvatting spreken. Dat de redaktiekommissie denkt als de regeering, verwondert spr. niet: 4 van de 5 zijn antirevolutionai ren. Dat zij geen debat over de uitdrukking wilde, is het meeste wat wij konden verwachten. Spr. handhaatt zijn protest tegen de uitdrukking „misdadig" hij be weert dat aldus de klassenstrijd wordt verscherptniet tegen de koningin is dit protest gericht, haar heeft spr. besproken met de ridderlijkheid die wij soc.-dem. steeds tegenover haar in acht hebben genomen. Een van de dingen, welke Melchers, als gevolg van z'n onderzoek, in de Kamer ter sprake zal brengen, is. Controle op de Ruwketels. Reeds ergens anders schreven wijonbegrijpelijk is het, dat de autoriteiten, eenmaal hun aandacht geves tigd hebbende op de branderij, controle noodig achtten voor distilleerketels, die niet aan verhitting worden blootgesteld, maar niet voor ruwketels, waaraan wel het vuur z'n verterende invloed doet gelden. Onbegrijpelijk, maar Lang is 't goed gegaan de gulden tijd van 't bran- dersbedrijf, van het groui-stoken, de tijd van winstgejag, zonder meer, is voorbij. O zeker, nog is in de gist- en jeneverprodnktie geld te verdienen, nóg zijn er uit de arbeidskracht der branderij-slaven schatten te mergelen, doch bijv. tien a twaalf branderijen te „verdienen," zich van berooid niet-bezitter op te werken tot „bran derij-koning" gaat tegenwoordig niet meer zoo gemak kelijk als vroeger. Dus wordt er nu bezuinigd O neen, bezuinigd wordt er niet er wordt ver waarloosd. Voor onderhoudszorg, herst lling of ver nieuwing van materieel en soortgelijk gedonderjaag heeft men geen tijd, als men branderspatroon is. Vroeger niet, in den tijd van winst-maken, mi niet in 't stadium van „depressie.". Wat is onderhoud Wat is herstelling Ja, als de heele keet ineendondert, mot 'r, als 't de moeite waard is, 'n nieuwe worden opgetrokken, maar zoolang dat niet plaats heeft, waarvoor zouden we dan kosten maken De wet verplicht ons tot nietsin dezen leven we als God in Frankrijk.... En of straks de bladen al melden, dat er Smit's, Kruyt's, Busman's en anderen op het terrein hunner arbeid zijn gesneuveld wat raakt dat de branders patroons Hun koüe kleeren zelfs niet. Jammer van die kerels, zoo maar ineens gaar gekookt te worden ze waren nog jong en hadden 'r nog lang lol van kunnen hebben, maar... 't heit zeker wel zoo moeten wezen... En als branderspatroon van zuiver ras ga je voort, je fabriek uit te mergelen, ga je voort onbet ouwbaar en krakend materieel te gebruiken, ga je voort je arbeiders, je winstmachines bloot te geven aan hon derden vreeselijke gevaren...- Winst, winst, winst ziedaar de H. Drieëenheid in 't brandersbedrijf Verwaarloosd en uitgemergeld worden de branderijen beslist. Nóch in 't groote, nóch in 't kleine wordt er eenige zorg aan besteed. En er zou toch zooveel ver gemakkelijkt, veraangenaamd kunnen wordenMaar ook en vooralvoor de veiligheid van het per soneel zou zooveel gedaan hunnen en moeten worden. En juist, dat hoogtepunt van algemeeue, te constateeren, verwaarloozing, moest voor de overheid reden zijn in te grijpen. Doch deze zorgt op den hui- digen dag alleen voor 't „geestelijke" en 't zou ook vreeselijk zijn als de onwettigers ongekerstend werden gaar gekookt.... Als straks Melchers de kat de bel zal aanbinden en in de Kamer de toestanden schetsen, bekritiseer en zal en voorstellen indienen, zal men eens wat belangstel ling, sympathie en steun van de zorgzame christelijke wettenfabrikanten zien Maar we hebben ons 'r nog niet al te veel van voor te stellenWant als de kapi- talistenbent, als de patroonsbond noodkreten slaakt (en die zullen ook in dezen wel niet uitblijven) dan zijn de heeren veel „gevoeliger" en met meer medelijden be zield dan wanneer de stem klinkt van den anderen kant. Het „ruwe" keelgeluid van den volks-man trilt niet door tot in de harten der kapitalistische volks vertegenwoordigers. Nieuwsgierig zijn we alvast naar de houding van 'n zekere graaf, die naar verluidt altijd nog al veel be langstelling in Schiedamsche toestanden getoond heeft. Zou de nieuwbakken ridder bij deze gelegenheid z'n onderscheiding eens gaan verdienen?.... Laat ons het devotelijk hopen. Er dient hier van bovenaf, paal en perk gesteld te worden aan misdadige bezuiniging en schromelijke ver waarloozing. Toezicht van overheidswege is beslist noodzakelijk, waar het winstgeploeter der branders patroons geen mededoogen kent. Plaatsgebrek verhinderde ons het reeds de vorige week te melden, hoe in de branderij van Van der Schouw aan de Schie 's Maandags tweemaal de ruw- ketel is doorgebroken en, opgelapt zijnde, bezweek het wrakke ding 's Woensdags voor de derde maal. En toch werd maar weer op Godsgenade doorgestookt Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad wat 'n groot wonder heeten mag. Maar is het verantwoord met zulk materieel te blijven doorwerken Is dan het leven van 'n brandersknecht heelemaal niets meer waard Binnenkort zal onze volkvertegenwoordiging op deze vraag het antwoord geven. Hoe 't zijn zal?.... Strijdmakkers In de verwachting dat ge ons zult toegeven, dat in Schiedam, 't vermaard reaktionaire broeinest, 't bolwerk van conservatisme in de verwachting dat ge zult beamen de bewering, dat, zoo ergens, dan hier gestreden moet worden tegen achterlijke begrippen en lang-ver- jaarde opvattingen, gekampt moet worden tegen die vrees voor alles wat 'n nieuwer tintje draagt, '11 nieuwer geest ademt, en 't boog, hoog noodig is dat de nieuwere tijds-begrippen ook hier worden verbreid en de laksche, suffe, dood-kille in-alles-berustends-zin worde wegge vaagd; oude-sleur en gewoonte-liefde worde verbannen in de verwachting, dat ge e kennen zult, dat met die noodzakelijkheid voor oogen 'n Orgaan als De Moker het best, het éénigst, het onmisbaarst middel is, ons doel te bereiken, doen wij een ernstig beroep op uw goeden WIL. Wij vragen uw steun uw financieele steun De exploitatie-kosten toch voor 'n blad als De Moker zijn vrij hoog, en al mogen wjj ons in een vrij groote belangstelling, in een tamelijk groote oplaag bij andere soortgelijke bladen vergeleken verheugen, tóch komen wij er niet. Redaktie of administratiekosten ziin er niet deze omvangrijken arbeid geschiedt geheel belangeloos. Te bezuinigen valt er dus niets. En tóch moeten onze geldmiddelen in beter conditie worden gebracht dan ze nu zijn Op welke wijze dit te bewerkstelligen? Waar 'n wil is, is 'n weg, vrienden, en als elk z'n steentje bijdraagt, is de zaak gauw gezond. Als gij allen abonnees werft, als gij al uw kennissen aanspoort voor 't luttele bedrag van 25 cents per 3 maanden abonné op De Moker te worden, als ieder werkt en woekert met al z'n kracht om het abonnentental te vergrooten, te verdubbelen, dan blijft het bestaan van De Moker verzekei t En nu eens 'n ernstig willen asjeblief! Men beginne, nü al, deze week, 2, 3, 4, 5 of meer kranten voor z'n rekening te nemen, en verspreide die onder z'n ken nissen, die nog de watervrees hebben om 2 centen uit te tellen. Dit doet men eenige weken lang bij dezelfde personen om ze dan aan te porren zich als abonné te laten inschrijven. En niet zoo gauw den moed ver loren, hoor; niet opgeven. Verder werke men met den steunpenning. Geen vuilnisbak er van gemaakt, doch onder kleine motto's verzamele men groote bedragen. En week aan week trouw dit gedaan, en 't niet als 'n nieuwtje na 'n paar weken weer opgegeven. Partijgenooten, geestverwanten, medestrijbers in den grooten strijd van en voor den arbeid. Toont, toont uw goeden wil! Wij rekenen op U allen Redaktie en Administratie. Duitschland. Te Dresden heeft de Duitsche sociaal-demokratische partij haar kongres gehouden. Op sommige momenten is 't er nog al tamelijk warm van langs gegaan tusschen de fraktie BebelKautsky- contra Bernstein c s. Het „warm"-loopen had plaats om de vraag over het vice-presidentschap in den Rijks dag, wat de een wél, de ander niet door een sociaal democraat achtte te kunnen worden waargenomen. De uitgebreide discussie hierover werd besloten door Molkenbuhr, die er op wees, dat de vice-president een instrument is in de handen van den president, totaal alle zelfstandigheid mist en dat het door Bernstein c s. daaraan gehechte gewicht fictief is. Ten slotte werd met 288 tegen 11 stemmen een motie-Bebel-Kautsky aangenomen, waarin de verklaring dat de sociaal-democratie geen deel nemen kan aan de regeering in het kader der kapitalistische maatschappij. Een voorstel de algemeene werkstaking aan te wenden als politiek machtsmiddel werd verworpen met op 6 na algemeene stemmen. Engeland. De Engelsche ministers krijgen genoeg van hun baantje naar 't schijnt. Chamberlain, Belfour en Elliot hebben hun portefeuilles ter beschikking van den koning gesteld. Of nu een kamerontbinding kan uitblijven? Men meent van niet, en dan zouden de liberalen naar alle waarschijnlijkheid in meerderheid komen. Chamberlain moet echter de stille hoop koesteren, terug te zullen komen. Verdient heeft hij 't zeker, Engeland behoort hem dankbaar te zijn voor z'n politiek. Z'n aftreden heeft een geweldigen indruk gemaakt. Op Den Balkan gaat 'tnog het oude gangetje; de Bulgaren verzwakken meer en meer en de Turken houden in evenredigheid daarvan gruwelijk huis. Natuur lijk ontkent de Turksche regeering zooveel haar mogelijk is, doch de geruchten over de vreeselijke moorden te Kastoria worden meer en meer bevestigd. In de offici- eele Turksche kringen is men optimistisch gestemd en de sultan heeft den Russischen gezant verzekert, dat bevel gegeven is zooveel mogelijk schandalen te voor komen. Maar of de verzekering van dit heerschap wel wat waard is?... De Italiaansche regeering stuurde vier oorlogschepen. Zeker ter opluistering! Servië. In Servië blijkt men Europeesche Staten nog wel eens voor te zijn. De rekenkamer heeft nl. de goederen in beslag laten nemen van den tegenwoordigen minister van financiën Delikovitch en twee zijner voor gangers, teneinde de uitgaven te dekken, door deze heeren gedaan, hooger dan hen bij de begrooting toe gestaan was. Als dit voorbeeld navolging vond, werden er wellicht ministers van financiën geboren die wat minder dan de tegenwoordige hun plunderzucht aan de schatkist bot vierden Frankrijk. Hier schijnt de banvloek te zijn uit gesproken over de „Internationale", tot op heden tamelijk populair. De minister van oorlog heeft althans verklaart hem af te keuren en te zullen heengaan als hij gezongen wordt en de gemeenteraad van Marseille besloot geen subsidie voor prijzen te geven aan die scholen, waai de „Internationale" gezongen wordt. Arme Internationale De twee Italianen welke op 9 Augustus, minister Combes met tomaten wierpen, zijn veroordeeld tot 3 en 6 maanden opsluiting. De straf is wel wat al te zwaar, temeer daar de „daders" instrumenten waren in handen van de h. h. geestelijken, die echter achter de schermen bleven. De meeting ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het N. A. S. is goed geslaagd, 't Paleis van Volks vlijt was dicht gevuld. Onder de vaandels was er één „voor de algemeene werkstaking." Sprekers waren Spiekman, Elferink en van Erkel. Eerstgenoemde verklaarde de uitnoodiging als spreker op te treden, zonder aarzelen te hebben aangenomen, gedreven door den wensch meer éénheid te brengen in de nederlandsche vakbeweging. Het N. A. S. had reeds na een 10-jarig bestaan sterker moeten zijn, dan 't nu is het zal in de toe komst zich op zuiverder standpunt moeten plaatsen, vooral ten opzichte der wetgeving. Het N. A. S. worde het middenpunt van de nimmer rustende actie en strijd van het Ned. proletariaat Ook Elferink en Van Erkel pleitten voor meerdere eenheid en samenwerking, de laatste 0. m betoogende, dat wanneer het niet is ingericht zooals men wenscht, men er in behoort om het te verbeteren en er niet uit- loopen mag. Onder groot politievertoon had na afloop der meeting een optocht plaats, welke echter een doodsch karakter droeg, daar muziek en zang verboden waren, 't Geheel verliep in de volmaakste orde. In Amsterdam scheen men er van soc. dem. nog al tegen gekant te zijn, dat Spiekman de spreekbeurt had

De Moker | 1903 | | pagina 2