BINNENLAND. Bom, bom Zou er verband bestaan? De gemeenteraad van West-Ham, een voorstad in 't Oosten van Londen, is „om." Wat dat beteekent weten we in Schiedam ook. Sinds eenigen tijd is bier óók de raad „om." Maar tóch hebben we hier van de meta morphose van onze vroedschap niet zooveel bemerkt als de gemeentenaren van West-Ham. Daar toch was een socialistische gemeenteraad gezetelt en onder de vele slechte daden welk dat slag van volk kenmerkt, was o. m., dat ze den arbeidsdag der gemeente-werklieden gesteld had op acht uur. 't Bleek dat de arbeiders (in tegenstelling met de kletspraatjes onzer lanterfantende bourgeois-handlangers) hun meerderen vrijen tijd niet zoek maakten in de kroeg of op anderen minder aan bevelenswaardige plaatsen, doch veel deden aan hun ontwikkeling. De arbeiders, bij partikulieren in dienst, zagen het ver schil zoo sterk te hunne nadeele, en agiteerden óók voor den 8-urigen arbeidsdag, 't Geen de patroons nu juist niet zoo aangenaam was. Gelukkig is nu de socialistische meerderheid in den raad weer opgedoekt en is reaktionaire bent' aan 't woord. Een barer eerste daden om de bezitters te flikflooien was den 8-urigen arbeidsdag der gemeente werklieden af te schaffen Die gemeene socialisten die gezegende bourgeoisie Duitschland. 'n Luilekkerland is 't daar ook bij lange na niet 't zou zat zijn het te beweren. Maar toch steken de verhoudingen tusschen arbeid en arbeidsvoorwaarden daar dikwijls nog zeer scherp af bij de ons helaaszoo al te goed bekende Holland- sche krenterigheid. Zoo gaf de Berlijnsche correspondent van Het Handelsblad een overzicht van de inrichting der drukkerij van het Berl. Tageblatt, als gemiddeld loon der krantzetters noemende 55 Mark (33 gulden,) andere zetters verdienen wel 60 a 70 of 75 Mark Jongens, voor de geraamte-achtige Hollandsche typo's om van te watertanden In 1892 zijn 10.000 menschen, die 't geluk hadden in Duitschland soldaat te mogen zijn, of het te mogen worden, gedeserteerd Hoe is 't mogelijkBegrepen die allen dan niet welk een eer het is onder 'n Wilhelm II te dienen? Onze partijpers bestaat er in 51 dagbladen, 6 3X wekelijks, 8 2X wekelijks, 7 IX wekelijks verschij nend. Verder eenige satirieke bladen, terwijl nog 66 vakbladen door soc -dem. geredigeerd worden. Alleen beschouwd het aantal partijbladen, durven we de onze niet meer te tellen. En we hebben ons nog wel 'ns verbeeld dat 't wat was Frankrijk. De nieuwsblad-berichten vertelden de afgeloopen week van groote werkstakingen in 't Noorden van Frankrijk. 't Is alles al weer afgeloopen. Al vertelden zelfs de meest onverdachte getuigen ons van barre ellende, van brutale, in-gemeene uitbuiterij, van vreeselijke, wan hopige nooit-gekende armoe en ellende, lijden en ont bering van de fabrieksslaven, daar die op schandalige wijze geëxploiteerd en uitgeplunderd worden door 'n paar weef-koningen, al heeft alles ons laten zien dat 't hier niet was 'n georganiseerde aanval op het kapitalisme, maar 'n honger-opstand, niets meer en niets minder, 'n wanhopige poging tot verzet van het uitgezogen, van z'n laatste bloeddroppel ontroofd werk- beest tegen z'n vampyr we zijn blijde van harte dat 't weer afgeloopen is en danken dat wij niet zijn gelijk de weverij-arbeiders in 't Noorden van Frankrijk.... 't Getal der volgens de wet op de kongregatiën ge sloten kloosters, is circa 10.000 D'r schijnen dus nog heel wat van die stulpjes te zijn geweest en de Fransche katholieken hadden heel wat nietsdoeners te onder houden. Hoe die klooster-afzondering heiligt, komt ook aardig uit in 'n nieuwtje, door verschillende nieuwsbladen ver meld, dat aan de Italiaansche grens enkele „uitwij kende" zusters door de douaniers in 't bezit gevonden zijn van... smokkelwaren Dat zijn nota-bene hier de gezagsmenschenDie hangen hier de rechtvaardige uit, omdat hun kliek de baas speelt. Maar zoo gauw keert 't blaadje niet of je ziet ze van 'n andere kant. Maar niet bepaald van zoo'n schoone De uitsluiting- te Borne is opgeheven. Maandag zijn de arbeiders weer aan den gang gegaan. Van 'n overwinning mag niet worden gesproken, zoomin als van 'n nederlaag, 't Succes dat er behaald is, is 't kortst en 't zakelijkst neergelegd in de motie in de laatste vergadering der uitgesloteuen met 289 tegen 98 stem men aangenomen, luidende „De vergadering van arbeiders van de firma Span jaard, gehoord de mededeeling van het comité uit de vakbesturen, dat de directie zich bereid heeft verklaard met dit comité te onderhandelen; gehoord de mededee ling van dit comité omtrent het resultaat dezer onder handelingen; overwegende, dat de firma verklaard heeft: lo. niemand vanwege zijne betrekking tot de organisa ties te bemoeilijken, 2o. dat allen weer aan het werk kunnen gaan, uitgezonderd de baas Kooyker, die ver klaard heeft zich terug te trekken, 3o. dat eene per manente commissie zal worden ingesteld, waa'mede de firma bereid is overleg te plegen omtrent het ophangen der loonlijsten en de wachtgelden; van oordeel dat hiermede voor een deel de gestelde voorwaarden zijn ingewilligd en voor het andere deel de weg tot inwil liging is gebaand; vertrouwend dat de firma zich aan het gegeven woord houden zal; besluit Maandag aan staande op de aangeboden voorwaarden weer aan het werk te gaan." De Aprilstaking is de zondebok, die ieder vuiltje dat 'r aan den vaderlaudsche horizont zich toont, op den rug geladen wordt. Nu bijv. in den laatsten tijd verschillende Maatschappijen, bankinstellingen, bankiers (we kenne zeLaane van Bemmel, N. V. Veenha- ven, J. de Goeien, Noord- en Zuid-Hollandsche Bank, Leidsche Bankvereeniging, enz. enz.) over den kop dui kelen, vertelt het Financieel Dagblad dat de oorzaak der heerschende katastrofe te zoeken is in de.April staking Als-je 't maar gelooven wilt! De reden, de ivare reden zit 'm eenvoudig in 't gedobbel der Hollandsche kapitalisten, in 't gespeel op Amerikaansche zwijnderij, de beruchte „sporen", die erg hoog opgedreven, nü naar de laagte g'esmeten werden. Er zijn er, waarvan volgens Amsterdamsche beurs, aandeelen van 1000 dollars 'n verlies van f 858, geven. En de bankiertjes a la de Goeyen, die de spekulatie niet op zoo kleinen voet deden, kregen klappen méér dan ze verdragen konden. De vorderingen van dit heer beloopen ruim 873 millioen. De heer de Goeyen stond reeds eenmaal op springen. Toen heeft zijn familie hem gered met 373 millioen gulden bij te passen. Dit doen ze nu misschien nog wel eens, dan is hij weer uit den brand!.... al zijn al z'n slachtoffers 't ook daardoor nog niet De N. Bolt. Crt. bericht dat in de Friesche gemeenten Schoterland, Haskerland en Engwirden groote publieke verkoopingen zijn aangekondigd van boerderijen en landerijen, in eigendom toebehoorende aan ééne zeer welgestelde familie. Deze verkoop is een gevolg van het faillissement dei- Noord- en Zuid-Hollandsche Bank te Haarlem. 'Een lid der Friesche familie had nl. ten behoeve van den directeur dier Bank, den heer E. de Lanoy, eene borgstelling geteekend, naar men zegt tot een bedrag van f 250.000, welk bedrag nu ijioet betaald worden. Minister Ellis smijt nog altijd z'n Jantjes over boord. Drie hoofdbestuurders van den Matrozenbond, welke reeds in de provoost zaten, zijnde aansprakelijk gesteld voor 'n door de bond uitgegeven brochure, zijn nu uit den dienst ontslagen. Alweer natuurlijk de „bizon- dere ongeschiktheid." Intusschen houdt-i 'n kranig stelletje over. Daarvan geeft de heer J. G. Hermans, verblijvende in de Griek- sche haven Piraeus in De Telegraaf 'n beschrijving waar hij zegt: „Het vertoonen van de Nederlandsche vlag door de „Python," „Sphinx" en „Minotaurus" ware beter achter gebleven; het verblijf dier bodems heeft den Neder- landschen matroos hier doen kennen als een dronkelap eerste klasse. Nog nimmer zagen wij matrozen, van welke natie dan ook, zóó verregaand bedronken als die Nederlandsche Jantjes, die te Piraeus als zwijnen door de modder rolden." Door zulke elementen moet de „eer" van onze vlag nu worden hoog gehouden, als men de kranigste, zede lijk 't hoogst staande figuren heeft weggesmeten. Juist dit goede kenmerkte de propaganda van den matro zenbond, dat ze 't peil onzer Jantjes zeer zeker verhoogde. Niet natuurlijk volgens de heer Ellis, o neen! Niet ook volgens de eminente meneer Staalman, wereld-be roemd christen-demokraat Neen, die heeren denken daar wel anders over en de laatste zelfs schrijft in Extra Tijding „De socialisten-propaganda onder de matrozen mag erg mooi en voordeelig ivezen voor een stuk of wat lui die de gesalarieerde leiding hebben en in 't algemeen voor de Soc. Dem. Partij, ik hou vol dat't de kanker is die knaagt aan de belangen van het minder personeel bij de marine." Knap gezegd voor Staalman, en alleen hierdoor heeft-i de hem geschonken gratie dubbel en dwars verdiend De Volksbanier (Orgaan N. R. K. Volksbond) be spreekt de uitsluiting te Borne, op de volgende nuch tere wijze 't Kan zijn dat er elementen onder de arbeiders waren die daaruit verwijderd moesten worden. Maar waarom die dan niet stuk voor stuk ontslagen, in plaats van het nu de goeden met de kwaden te laten ontgelden Dat is misbruik maken van macht. De patroons zeggen nadrukkelijk geen tegenstan ders te zijn van vakorganisatie. BestLaten we dat aannemen. Maar dan deze vraagWaarom willen ze dan niet onderhandelen met de organisaties Ons komt het voor dat de kwestie bij de patroons veel dieper zit dan het optreden tegen ongewenschte elementen onder de arbeiders. Wat er van is, zal in de toekomst wel nader blijken. Dat de kwestie bij de patroons veel dieper zit, ge looven wij mét de De Volksbanier. Doch zoomin als de h.h. Spanjaard zegt De Volksbanier wat de zaak dan wel is. Een nalatigheid of 'n niet-durven Waarom die (verkeerde) elementen niet'stuk voor stuk ontslagen Och, als men de kwestie, waar het te Borne om liep, weet, doet men die vraag niet. Die „elementen" waren natuurlijk de leiders der vakvereeniging (in 't bizonder der christelijke) en de patroons hebben van nature eenmaal antipathie tegen al wat arbeiders organisatie is. Dit is het groote, publieke geheim, de oorzaak van alles wat te Borne is voorgevallen. Doch om nu 'n klassenstrijd te erkennen, daarvoor is De Volksbanier nog niet eerlijk genoeg Zoo nu en dan wordt het groote publiek door groote mannen vergast op groote invallen, die uit de groote breinen van opgemelde groote mannen neerslaan in de groote pers van het groote Nederland. Zoo geeft mr. A. Kerdijk een beschouwing over de verhooging van Rijkssubsidie aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden, met f 500. Wie heeft dat gedaan Dat heeft minister Kuyper gedaan En mr. A. Kerdijk, starende op die som daar verhoogen ze in Schiedam zonder blikken of blozen de jaarwedde van één mensch mee roeptHosanna geprezen zij de doorluchte minister KuyperHij heeft zijn oordeel gewijzigdDat is de nieuwste liberalige euphemus voor beginselverzaking. Dezelfde mr. A. Kerdijk herinnert er n.l. aan, dat dr. Kuyper, het gewone Kamerlid, heeft verklaard, dat het geven van deze (dit) subsidie in strijd was met zijn beginselen. Nu kan het zijn, dat dr. Kuyper in zijn beginselen en de toepassing er van zit als een argeloos bezoeker in de doolwegen van een kermis-dwaaltuin, welke be zoeker er uit geholpen wordt door „de baas van 't spul", een kwaliteit, welke de stille toeschouwer in casu gaarne toekent aan den heer. Maar, de christelijke redeneering over 't handhaven van de leerplichtwet zou ook hier goede diensten heb ben kunnen bewijzen. Niet waar Het subsidie is er nu eenmaal, het gaat niet aan dit maar plotseling op te heffen. Laat 't eerst maar eens doorwerken, een ernstige proef nemen. Neen, zegt mr. A. Kerdijk de inrichting voorzag op uitstekende wijze in de bestaande behoefteEen niet geheel nieuwe beweering, die ook dienst kan doen voor de aanprijzing van bruine boonen bij duurte dei- aardappelen. Maar waar blijven de beginselen Wanneer die botsen met intellectueele of stoffelijke behoeften, bestaande behoeften, niet te vergeten, is de weerkracht van die beginselen dan altijd geringer dan de stuwkracht der behoeften Waarom dan in verkiezingsdagen zoo gesnoefd over het zout der beginselen, dat alle regeeringsdaden, alle maatschappelijk leven zal doo: trekken 't Zou kunnen zijn, dat 't mystieke element in de christelijke beginselen zich wel verzet tegen het subsi die zelf, doch niet tegen de verhooging ervan. Christe lijke politiek is duister. Mr. A. Kerdijk vindt den minister dus zeer te prij zen om „zijn gewijzigd oordeel" en zijn excellentie wel een lofpsalm waard Liberaler zou het zijn, indien libe rale mannen van name er de aandacht op vestigden, dat iemand eerbied verdient, die met zijn beginsel valt of staat, maar dat iemand, die zijn positie handhaaft door 't wegwerpen van wat hinderlijke ouwe plunje, hoogstens aanspraak heeft op de aandacht, die men een kermiskunstenmaker schenkt. Mr. A. Kerdijk heeft ten slotte een overweging, die hem de verrassing, door zijn excellentie bereid, nóg aan genamer maakt.... „En dat te meer nog, omdat de mi nister zich natuurlijk bewust was, voor deze daad het tegendeel van bijval te zullen oogsten bij zijn politieke volgelingen." Ja, 't ligt er maar aan, hoe 't aangevat wordt. De politieke volgelingen zullen, en terecht, boos zijn over wat al te gemakkelijke beginselscharrelarij, maar tegenover de tegenpartij zullen zij triomfantelijk wijzen op deze daad als een blijk van gelijkberechtiging van alle partijen, 't Kan een tegengif zijn tegen de aandoe ning, door de strafwetten gewekt. De Limburger Koerier bevatte, zoo meldt de Con troleur, kort na elkander de volgende berichten: BlitlerswijckGisteren is het klooster der eerw.

De Moker | 1903 | | pagina 2