No. 35. ZATERDAG 31 OCTOBER 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. BERICHT Afdeelingsnieuws. Van onze vroede vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal M- vooruitietaiina franco per post 30 cent 3 vooruuoetalmff' Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WIKTERRERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. „Constantia" is Zaterdagavond voor de leden gesloten, aangezien „Excelsior" dan het gebouw gebruikt. Voor Zaterdagavond kwart over zeven zijn nog TWEE colporteurs noodig. Komt op! Woensdag 11 November a. s., des avonds acht uur, wordt in Constantia nogmaals een huishoudelijke ver gadering gehouden, waar de bespreking van hetafdee- lingsreglement zal worden voortgezet en, naar we hopen, beëindigd. Alle leden op post Zondag, 8 November a. s. des morgens half elf in Constantia de eerste Cursusvergadering van Jos. Loopuit. Dien morgen zal er behandeld worden De klassenstrijd in theorie en practijk, een onderwerp, dat veler belangstelling zal gaande maken. De deelnemers zullen wel doen, een aanteekenboekje bij zich te steken, om de punten aan te stippen, waar over zij met den spreker van gedachten willen wis selen. Gelegenheid daartoe bestaat op de 3de Cursus vergadering, Zondag 22 November te houden. Nu nog de Openbare Vergadering. F. VAK DER GOES spreekt Woensdag, 4 November, des avonds 8 uur in Constantia. Behandeld zal worden het onderwerp De S. D. A. P. en de Revolutie. Wekt vrienden en bekenden op, deze vergadering bij te wonen, waar omtrent ons doel en streven weer veel zal worden meegedeeld. Geen partijgenoot mag ont breken Het Bestuur. 't Was Dinsdag wederom raadsvergadering, een feit, niet van belang ontbloot, omdat ook de gemeente-be grooting dienst 1904 op de agenda vermeld stond. Veel belangstelling van de zijde van 't publiek was ook ditmaal niet te bespeuren, of de lui hebben maling aan den raad en aan de begrooting incluis of ze denken, wat de heeren doen is welgedaan. Overigens is 't een slimme uitvinding om gemeenteraad 's middags te houden, dan is iedereen aan z'n werk, van arbeiders heb je dan allerminst last, nu op de tribune komt dan ook slechts anderhalve leeglooper eens buurten. Een geregeld overzicht te geven van de wijdloopige discussies, die er gevoerd zijn zal onze lezers weinig stichten, want veel gezonde praat werd er niet aan de man gebracht, wat zeker geen wonder kan genoemd worden. Intusschen zullen we trachten eenigszins een boom op te zetten van de wijze woorden, die er over de lippen der vroede vaderen zijn gevloeid en beginnen met te vermelden een missive ten geleide van het schrijven van mr. D. van Houten omtrent zijn aanvraag tot exploitatie van haventerreinen, waarin hij mededeelt dat de nadere indiening van plannen nog wel eenige maanden zal aanloopen. Voorgesteld werd dit schrijven maar voor kennisgeving aan te nemen. Een ander belangrijk ingekomen stuk kwam zoo waar uit de koker van B. en W.'t hield in een voorstel lo. tot het instellen van schoolartsen2o. dat de gemeente- geneesheeren daarvoor zullen worden aangewezen op een belooning van f 100.— ieder; So. B. en W. uitte noodigen om daaromtrent voorstellen te doen. Dit ingekomen stuk werd ter visie gelegd om 't in een volgende vergadering te behandelen. Of er dan wat van komt zullen wij zien. Van 't bestuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers was 'n adres ingekomen met verzoek om gelden beschikbaar te stellen om voeding en kleeding te ver strekken gedurende den winter 1903—1904 aan die schoolgaande kinderen, die zulks behoeven. Het adres werd gedeponeerd op voorstel van den voorzitter en zal behandeld worden bij de betreffende begrootingspost. 'tZal nog wel in de herinnering liggen van velen dat de raad bij de vorige begrooting, toen het meeren- deel der leden door de bezuinigingskoorts was aange tast, 250 gulden weigerde ('n voorstelGouka) voor schoolvoeding en kleeding en ook 250 gulden weigerde ('n voorstel Westendorp voor schoolreisjes. Of de chris telijke raadsleden er zich weer met een Jantje van Leiden af zullen maken? j Na eenige benoemingen werd een voorstel van B. en jV. aangenomen, tot verhooging van de jaarwedden van' 2 onderwijzers, wegens dienstjaren op grond der verordening. Alzoo kregen J. A. van der Poel, onder wijzer aan school C een verhooging van f 50.voor 21 jaren dienst en mej. A. van der Most, een verhooging van slechts f 25.voor 12 jaren dienst, daar zij op grond Van de overgangsbepaling der verordening reeds f25. meer genoot dan waarop zij recht had. Bij het voorstel van B. en W. in verband met een bouwaanvraag van F. van Herwaarden betreffende het perceel „Eendracht" aan de Tuinlaan, ontspint zich een eigenaardige discussie. Vooral de heer van Wes tendorp doet flink z'n best en houdt hardnekkig vol dat de afvoer van faecaliën langs een riool uit de panden aan de Tuinlaan naar de haven eenvoudig in strijd is met de allereerste eisch der gezondheidsleer Vooral nu er daar een nieuw pand zal komen, mogen B. en W. dien toestand niet bestendigen, en zij het dan voor het eerst, een begin te maken met 'n fatsoenlijke afvoer vau menschelijke uitwerpselen, spoelwater enz. De beerputten in de stad, met of zonder overloopen worden zelden geleegd, 't komt er niet op aan, als 't maar voor den minderen man is. Zoo nauw moet je 't met de volksgezondheid niet nemen, en 's jonge, jonge de voorzitter deed nog een zwaarwichtige duit in 't zakje met te zeggen dat het met die faecaliën-afvoer langs de haven nog zoo beroerd niet stond, ,,'t water werd in de haven zelfs tweemaal per dag ververscht." De heer van der Poel achtte Schiedam juist bijzonder gelegen voor een afvoer van faecaliën langs de haven. Wij zouden dezen heer eens willen aanraden z'n jas aan te trekken en z'n paraplu onder z'n arm te steken en is „op stap" te gaan langs Schiedam's grachten, waarop uitkomen de heerlijke afvalproducten van bran- derijtjes, privaten van rijkelui's woningen, enz. enz. 't Water ziet er beestachtig uit, maar de hygiëne dan, och kom, 't water wordt 2 X Per dag ververscht. De heer van Westendorp stelde voor het voorstel van bouwaanvraag terug te sturen naar de gezondheids commissie om advies vanwege de rioleering, doch trok zijn voorstel in, daar het oorspronkelijk voorstel van B. en W. alleen betreft de afwatering van de straat. De heer Lagerwey kwam uit z'n hoek schieten, „waarom," zoo vroeg de vroede man, „waarom dit pand niet aangesloten bij de heul, die aldaar was aangebracht?" Men bracht den man aan 't verstand dat aan de Tuinlaan geen heul is, daar alle woningen hun faecaliën op de haven afvoeren (maar die haven wordt 2 X per dag ververscht!) De heer Lagerwey maakte toen de snuggere opmerking, dat er in dat geval geen sprake kon zijn van een aansluiting bij een heul, als geen heul is. Misschien deden de kiezers beter, indien ze daartoe bevoegd waren, dergelijke raadsleden eens een paar maanden te recruteeren bij de gemeente-werken om eens op de hoogte te geraken van Schiedamsche toestanden. Bjj de grondaanvraag van Oranje ontstond een breed voerige bespreking over de kwestie om de hoekjes grond tusschen de huizen en de riooltjes weg te geven aan de bewoners of ze te verkoopen. De heer de Groot wilde zelfs den grond verkocht zien aan Oranje, de aanvragen, niet voor fl.per cA. zooals B. en W. voorstelden, maar voor f 4.per cA. De voorzitter verklaarde dat het beter zou zijn om per vierkante meter 2 kwartjes te vragen om geen geld er uit te slaan, daar het een verbetering van een slechten toestand geldt. Het amendement-de Groot om f 4.te vragen, wordt verworpen en B. en W.'s voorstel aangenomen. Daarna komt de begrooting aan de orde. De heer de Groot opent de algemeene beschouwingen en o. m. brengt hij ter sprake dat er bezuinigd moet worden in de allereerste plaats op gemeentewerken. Het kwam hem voor, dat het toezicht in dien tak van dienst veel te wenschen overliet, dat er werklieden waren, die luierden en hij schreef dit toe aan het feit, dat in het wethouders college menschen van zeer hoo- gen leeftijd zaten (m a. w. luidjes die op zijn). Hij had berekend, dat de gemiddelde leeftijd 62 jaar hedroeg. De heer Loopuyt kwam uit zijn hoek schieten, dat de heer de Groot in zake den ouderdom van de wet houders diens eigen opinie gegeven had. Hij achtte de openbare raadszitting voor de uiting van dergelijke persoonlijkheden niet de aangewezen plaats. Thans kwam de Gemeentebegrooting zelf aan de orde. De heer P. C. M. Jansen vierde bruiloft en was dus niet aanwezig. De heer Gouka stelt voor bij post: kosten van ver tering voor huish. bestuur, presentiegeld toe te kennen aan de leden van 11.per zitting. De post zou dan verhoogd moeten worden met f500.— In de toelichting verklaart hij, dat het was om tegemoet te komen aan de financiën van de arbeidersleden en de toekomstige dito. De heer De Groot acht dit voorstel voorbarig, doch de heer Van der Drift komt er rond voor uit, dat hij behoort tot diegenen, welke financiëele schade lijden door het bijwonen der Gemeenteraads vergaderingen. De heer De Groot zal na die verklaring vóór het voorstel stemmen. 't Wordt aangenomen. Kosten van verteringen ten behoeve van het bureau van stemopneming. De heer Westendorp zegt dat de leden zich onttrekken aan de verplichting om in stembureaux zitting te nemen en daardoor andere menschen noodzaken in te vallen. De heer Smit gaat verder. Hij zegt, dat het zedelijk gevoel van den Raad niet hoog staat op dit gebied,, want als de consumptie niet ruim was, dat ze dan niet kwamen. Ja, ja, ze smullen graag. De heer v d. Poel wil voor niet komen, boete stellen en consumptie laten vervallen. De stemmen staakten, dus werd het voorstel aangehouden tot de volgende vergadering. Als de smullers dan maar op hun post zijn. De heer De Groot verdedigt bij post 109, (onderhoud van straten en pleinen) een verlaging van f 5000.— Hij vond, dat er maar een beetje op openbare werken bezuinigd moest worden. (Zie bovenj. Lang werd geredeneerd over 't verleggen van de Hoogstraat. Mr. Jansen vond haar te rond. De heeren W. Drift en Kranen lieten er ook hun licht over schijnen, terwijl de laatste beweerde, dat juist het rond- liggen oorzaak was, dat de voet lui de straat meden, en er alleen bij strikte noodzakelijkheid gebruik van maakten. Over 't algemeen werd er op getamboerd, dat dure reparaties vermeden moesten worden. Voor stel de Groot wordt verworpen. Kosten van onderwijs. De heer Gouka stelt voor een nieuwen post er bij te maken ten bedrage van f 1000. voor belooningen, eereblijken, schoolwandelingen en schoolreisjes voor de kinderen van de lagere scholen, 15 in getal. De heer Honnerlage Grete herinnert er aan dat de post van f 1500, die vroeger op de begroo ting voor dat doel voorkwam, is geschrapt om de be lasting te kunnen verlagen en hij vraagt of de heeren het zoo broodnoodig vinden. Principieel is hij er niet MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1