Verzuimt geen enkele Cursusvergadering! BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. 21 October is voor onze Dnitsche broeders 'n belangrijke dag. Dan wordt herdacht hoe (nn juist een kwart-eeuw geleden) het starre behoud, dat geen vooruitgang dulden kon, eenmaal, verper soonlijkt in 'n staal-mensch, in een dwingeland, die met brusk geweld al wat hem in den weg kwam, trachtte te verpletteren, die z'n lompen poot dreunend néér- dofte op al wat zich tegen hem verhief met ijzeren vuist alles worgde wat hem 'n walg was, 'n stap deed, van zóó immoreel gehalte, van zóó'n vloekwaardig ka rakter getuigende, dat zeker toenmaals een volslagen idioot nog niet zon hebben geloofd, dat Duitschland mede stond „aan den spits der beschaving." Op 21 October 1878 werd de Socialistenwet afge kondigd, werd het misdaad verklaard te behooren tot de Sociaaldemokratie, werd een beginsel dat in honderd duizend hoofden en harten wortel geschoten had, bij de wet vernietigd verklaard. Nadat tweemaal op den keizer een aanslag was ge pleegd (door Max Hödel op 11 Mei 1878 en door dr. Karl Nobiling op 2 Juni 1878, geen van beiden echter sociaaldemocraten) wist Bismarck den Rijksdag, welke hem weerstreefde, naar huis te jagen en onder een terrorisme van hoogerhand, waarbij het tegenwoordig in omloop zijnd Nederlandsch fabrikaat nog maar kindei we' k is, werden de vooruitstrevende partijen ver slagen en verkreeg de reactie de overhand. 18 Augustus reeds diende Bismarck een wetsontwerp in, genaamd „Wet tegen het voor de gemeenschap ge vaarlijke streven der Sociaaldemocratie". In deze wet werden verboden „alle vereenigingen, vergaderingen of „geschriften, waarin sociaaldemokratische, socialistische „of kommunistische, op de omverwerping der bestaande „maatschappelijke of staatsorde gerichte bedoelingen, „op eene den openbaren vrede, in 't bizonder de een dracht der bevolkingsklassen bedreigende wijze, aan „den dag treden Deze geschriften, vereenigingen enz. kon men ver bieden of ontbinden. Tegen de personen die eraan mede- deden had men een geweldige lijst van straffen, waar onder het verbod van verblijf, ook zonder dat men zich aan eenige wetsovertreding had schuldig gemaakt. De Rijksdag nam deze wet reeds op 19 Oktober in derde lezing aan en op 21 Oktober werd ze afgekondigd. En 12 jaar lang heeft ze bestaan zij het de laatste jaren ook niet meer zóó streng gehandhaafd als in 't begin van haar bestaan. Zeker, de socialistische beweging is nimmer zóó in omvang toegenomen als juist onder het berucht wetten-product van den „kan selier van ijzer en staal", doch het Duitsche proleta riaat heeft een lijdensgeschiedenis doorgemaakt, welks herinnering ons met weemoed, doch tevens mettrotsch, met blijder hoop vervult geweldig, overdonderend bewijs tegen 't gezwoeg en pieterig gedoe van reaktie, van de bezielende, warmte-doorstralende kracht van het socialisme, hel-blinkend in reinheid, niet te besmetten door 't moddergegooi van 't conservatisme. Ten volle was ook hier het bloed der martelaren het zaad der kerk. Zwaar was het lijden onzer Duitsche kameraden, uit alle steden verbannen en overal als „schurftig" gesignaleerd, overgeleverd aan de allergroot ste ellende Trouw herdenken de sociaal-demokraten de helden, die trots alles trouw bleven aan de heilige zaak de helden, die door hun ljjden de nakomelingen den weg baanden. En als daar Singer, nevens de duizenden bekende en onbekende strijders, die zware offers brachten, in 't bizonder de drie partijgenooten herdacht, die zich in een kouden winternacht, vervolgd door de politie, op het ijs waagden, om hunne geschriften in veiligheid te brengen en daarbij den dood vonden als daar de grijze Motteler (na zijn verbanning voor het eerst weer te Berlijn optredend) een schets gaf van de voortreffelijke organisatie, waarmede hij in die dagen als „de roode postmeester" van Zurich uit het partij-orgaan over gansch Duitschland deed binnensmokkelen als daar Bebel, na een blik op de geschiedenis der partij, op aangrijpende wijze schilderde, hoe honderden gehuwden verbannen en van hun brood beroofd waren dan herleefde voor de strijders van thans het heldentijdvak der partij. Dan konden zij, die in de gemakkelijker dagen tot de bewe ging zijn toegetreden, eens voelen, welk hoog en heilig ideaal zij nastreeft; tot welke groote daden dat hen aanvuurt, die om niets anders dan om „de zaak" in de gelederen zijn getreden Blijve de beproevingen ons bespaard, doch zoo niet, moge diezelfde moed en kracht ons bezielen, om alles, zelfs de afschuwelijkste vervolgingen, de uitvindingen der moderne folterkunst, die geen andere middelen bezigt dan hongerzweep en gevangenis, dat alles te doorstaan en te dragen als eenmaal onze Duitsche geestverwanten! België. Hier is altijd nog in zwang een zéér eigen aardige soort kieswet. Werkelijk een pracht-exemplaar, de bourgeois-partijen althans alle gelegenheid gevend den arbeiders te kloppen. Met een beetje gauwigheid is veel te bereiken. De arbeiders worden ietwat te laag aangeslagen in de belasting men doet ze een keer verhuizen en troggeld alzoo de bezitters van twee stemmen er eentje af. Maar met de méér-stemmige kiezers gaat dat niet zoo gemakkelijk zie maar: Sinds 1899 waren in de voorstad van Brussel, St. Gilles vermeerderd de 1-stemmige kiezers met 159 stemmen 2- 260 3- 261 4- 848 Ziehier de weg tot onthulling van het groote probleem, die onuitmelkbare nieuwskoe onzer burgerpers: „hoede soc. dem. in België klop kregen Frankrijk. Ofschoon de beweging niet meer den omvang heeft als ze in 't begin aannam, is het toch in 't Noorden nog niet in orde. Maar van lieverlede raakt de algemeene opinie geheel ten gunste van de stakers. Er blijkt een verschrikkelijke ellende te wor den geleden door die fabriekslaven. De patroons houden er een uitbuitingssysteem op na, waarnaar onze Hollandsche uitzuigers lekkebaarden. 6 a 7 gulden zijn de gewone loonen en de liefdadigheid moet overal bijspringen. Te Armentières zijn van de circa 6000 arbeidersgezinnen niet minder dan 1200 bedeelden In een rede zeide de burgemeester van Houpplines, Sohier, onder applaus het volgende „Het Parijsche orgaan van de confederatie van den arbeid," de anarchistische Voix du Peuple, doet alsof zij alleen de arbeiders verdedigt, en het doet ons 't grootste nadeel. Ik protesteer er namens het stakingscomité ten sterkste tegen. Het heeft mede gedeeld dat de stakers zich approviandeerden door winkels en banken en fabrieken te plunderen. „Het is wel eigenaardigdit ultra-revolutionaire blad vertelt van de stakers dezelfde kwaadaardige onzin die wij in de klerikale Gazette d'Armentières hebben kunnen lezen." In de Kamer heeft Delory, de afgevaardigde van Lille, krachtig geprotesteerd tegen deze leugenpraat der reaktionairen, als zouden de stakers geplunderd hebben. De gematigde houding der regeering, die ook bij deze beweging bloedvergitten heeft weten te voor komen, waar de troepen in dit opzicht strenge kon- signes verkregen haddeu, heeft de socialisten tot steun van deze regeering gebracht. Met een meerderheid van 99 stemmen (332 tegen 233) werd de houding der regeering goedgekeurd, en Combes op z'n plaats be vestigd. Omtrent Baflo's burgervader, waarvan wij in ons vorig no. 't een en ander meedeelden, en de gespannen toestand tusschen dit heer en z'n gemeentenaren, meldde het Handelsblad nog 't volgende De raad weigerde met algemeene stemmen de be grooting in behandeling te nemen. Het voorstel van den burgemeester om B en W. te machtigen een rechtsvordering in te stellen tegen den ontslagen gemeente-ontvanger, werd eveneens met algemeene stemmen verworpen. Met algemeene stemmen werd een vroeger raads besluit in dien zin gewijzigd dat de raadscommissie, die een onderzoek naar het financieel beheer zal instellen dit geheel buiten B. eu W. zal doen. Aan het slot der vergadering las de burgemeester een rede, waarin hij betoogde dat hij misleid was. Hij wilde op hooger bevel het heft in handen houden en wilde de bovengenoemde commissie den bijstand van den secretaris alleen vergunnen als hij er ook bij mocht zijn, wegens de familie-betrekkingen van den Secretaris tot den ontslagen gemeente ontvanger. Geheel het dagelijksch bestuu.' zou men zoo zeggen, is een prachtvolle combinatie geweest! „Er zal meer vreugde zijn over één zondaar, die zich bekeert..." Als je zondaartje gespeeld hebt en berouw toonen wilt, is dit tegenwoordig 'n zéér voordeelig zaakje, „De vreugde" toont zich dan met het o p je hoofd doen neerdalen van een of ander baantje, vetter dan je tegenwoordig. Onze huidige christelijke regeering al thans doet wél degenen die eenmaal haar haatten, doet als de verloren zoon berouwvol wederkeeren. Ze be zorgt alle diegenen tegelijk 'n plaatsje in „Abraham's" schoot. Een voorbeeld ervan gaf vorige week Het Vaderland in 't volgend bericht „Dezer dagen werd tot burgemeester van Woudri- chem benoemd de heer P. Verhagen te Hardingsveld, voor eenige jaren hoofd eener openbare school aldaar, doch wegens zijn socialistische meeningen als zoodanig ontslagen. Hij was daarna lid van den gemeenteraad aldaar en is bekend om zijn bemoeiingen in zake het weigeren door de landbouwers in de Langstraat van de tienden, waarover hij indertijd voordrachten hield te Sprang en omstreken. Later werd hij tijdelijk hoofd eener bijzonder christelijke school te Zetten en thans is hij als zoodanig aan een dergelijke school werk zaam te Hardingsveld, waar hij tevens de functie van praktizijn uitoefent, en waarin hij zich belast met de behandeling van zaken, die weinig met het burge meestersambt overeenkomen." Deze week nu is de heer Verhagen reeds geïnstal leerd in z'n nieuwe betrekking en in z'n maiden-speech kwam o. m. voor, dat-i hoopte onder Gods zegen werk zaam te mogen zijn tot heil van gemeente en 't lieve vaderland trouw hoopte te blijven aan de overheid en natuurlijk aan de koningin 't Wil ons vo rkomen dat de regeering zéér goed doet zulke individuen burgemeester te maken. Huiche laars kweekt ze er niet door want we gelooven graag dat de heer Verhagen meent wat-i zegt. Waarom niet We hebben wel 'ns hooren zeggen, dat men bij ge brek aan zwaartekracht omhoog vallen kan. Of 't hier zoo'n geval is Een Hagenaar, aan den ongeloovigen kant, wilde zich niet wijs laten maken, dat het huis van den premier Kuyper dag en nacht door de politie bewaakt werd. In ons Haagsch partijblad Vooruit vertelt hij te zijn gaan kijken in de Kanaalstraat, en werkelijk 'n diender te hebben zien schilderen voor 't bewuste huis, die 'm vertelde dat in den stakingstijd de post was ingesteld en nog altijd maar niet opgeheven. Dag en nacht wordt 't huis bewaakt. Da's nou de praktijk vangeen muschje valt van 't dak enz., de haren uws hoofds zijn geteld, wien God behoed, is wél behoed enz. enz., alles wat dies mèer zij Recht door Zee meldt Bij de firma Van Heek te Twenthe in de Oude Weverij heeft weer een loonaftrek plaats gehad. Wel heeft de firma doen voorkomen alsof ze door het aanbrengen van wat kleiuere poelie's het nadeel daar van voor den arbeider wilde voorkomen, doch de arbeiders bemerken wel dat ze daarvan niet het minste voordeel hebben. De patroon waar men er mede over sprak, deed uitkomen dat het daarbij nog wel niet zou blijven. De aftrek bedraagt 1 en 2 cent per stuk. Hallo, h. h. Talma, Staalman, Visser en consorten wie zijn de oproermakers? Waarachtig, ordebonden voor de arbeiders zijn dringend noodig! In het Nieuws van den Dag kwam de volgende advertentie voor: „Voor een inspecteur en 2 rechercheurs van politie te Rotterdam worden betrekkingen gezocht, die even veel geven als hun tegenwoordige, welke zij tegen hun geweten moeten blijven vervullen, „omdat ze toch vreten moeten." „Aanbiedingen fr. aanRotterdam." Als 't er op aan komt zullen honderden politie-agenten en inspecteurs met hen zijn, die wel voor minder ook van betrekking willen veranderen, 't Is te begrijpen dat 'n eerlijk karakter walgt van de diensten als men- schenvanger van hem vaak gevergd. De kameroverzichtschrijver van de Middelb. Cl. schrijft aan den minister van Waterstaat De Marez Oyens: De meeste eigenschappen, die een minister moet be zitten, wil hij als zoodanig een dragelijk figuur maken, mist hij ten eenemale. Daarentegen gelooven wij, dat hij in een andere rol uitmuntend zou voldoen. Wij kruinen ons bijv. en het is ook door anderen opge merkt zeer goed indenken, hoe hij als rederijker ongetwijfeld lauweren zou inoogsten. Vandaag nog werd er door den heer Troelstra op gezinspeeld. De rijmpjes, die de minister in zijn redevoeringen dikwijls inlascht, worden onberispelijk voorgedragen. Tot zelfs de mimiek, die bij dr. Kuyper bijv. veel te wenschen over laat, wordt er niet bij vergeten. Zoo'n woordje van Vondel, van Beets of van de Genestet illustreert en ondersteund dan het „argument," en „doet" dan werkelijk niet onaardig. Maar in een ministerieele redevoering over een of ander zeer droog en materieel onderwerp zijn die voortdurende herinneringen aan de schoone letteren wel een beetje mal. Toch schijnt de minister juist in die aanhalingen een waar genoegen te scheppen. Zijn talent van „voor dragen" blijkt hem steeds te machtig. Of hij wil of 4 November in „Constantia."

De Moker | 1903 | | pagina 3