No. 37, ZATERDAG 14 NOVEMBER 1903 3e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. Afdeelingsnieuws. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal J7 franco per post 30 cent hlJ vooruühetahng. Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Slakken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. ZONDAG 15 NOVEMBER 1003, des morgens half elf, in „Constantia", de tweede Cursusvergadering, waar Loopuit zal voort gaan met zijn aangevangen beschouwingen. Ditmaal zal hij het onderwerp behandelen De Democratie en het Algemeen Kiesrecht. Waar de opkomst de vorige week alleszins bevredigend mocht heeten, is het voor ons een aangename taak, de aandacht der partijgenooten en geestverwanten op deze 2e Cursusvergadering te vestigen. Nu zullen „onze strijdmiddelenworden besproken. Doet allen uw plicht! Komt trouw op in uw eigen belang en dat onzer afdeeling! Zondagmorgen half elf! Met de colportage gaat het nog niet, zooals het behoort Er zijn te weinig krachten beschikbaar. Het gaat niet aan, partijgenooten, van den ijver van enkelen onzer misbruik te maken, om zelf vrij van dienst te blijven. Komt, er zijn nog een viertal mannetjes noodigWie meldt zich aan Toont, dat ge, met het treden in onze gelederen, het noodige plichtsbesef hebt meegebracht Laat deze oproeping niet vergeefsch zijn! De bibliotheek kan ook nog wei wat gebruiken. Zoekt nog eens in uw boekenkasten! We weten wel, dat die bij proletariërs niet al te ruim voorzien zijn, maar het geringste is welkomAan hen, die reeds iets schonken, den dank der afdeeling! Het Bestuur. Vergadering F. v. d. Goes. Woensdag 4 November behandelde v. d. Goes voor een goed bezette zaal het onderwerp„De S. D. A. P. en de Revolutie." De inzet was het aantoonen van 't verband tusschen de arbeiderspartij en de revolutie. Geen andere partij, die in haar vaan de omverwerping van het bestaande systeem heeft geschreven. Het doel der S. D. A. P. is, het kapitalistisch systeem te vervangen door het socialistisch. Zij is niet tevreden met verandering, de grondslagen der maatschappij moeten vernieuwd worden. En waarom? Omdat het kapitalisme verderfelijk is, omdat het berust op uit- ouiting van de massa der arbeiders, d. w. z. de arbeiders kunnen niet meer verdienen, dan voor hun levensonder houd noodig is. Het arbeids-product is het eigendom dei- kapitalistische klasse, die aan 't hoofd staat der maat schappij. Hoe is die toestand ontstaan? Doordat de maatschappij uit de middeleeuwen, berustende op de lijfeigenschap, een andere vorm van uitbuiting, is ver vangen door het kapitalisme. De groote macht, die de middel-eeuwsche maatschappij uiteenramde, was de handel. De groote vraag naar producten was oorzaak, dat voor den handel zelfniet voor eigen gebruik werd voortgebracht. De groote vraag voor de bourgeois- klasse was, hoe ze aan arbeiders zou komen. Onder de nieuwe leus van vrije arbeid werd de groote massa onderworpen aan de nieuwe macht, de macht van het kapitaal. Hoe 't daarmee zit? 't Vreemde is, dat ieder wordt gedwongen zonder uiterlijken dwang. De arbeiders hebben één artikelhun arbeidskracht. De kooper ervan bepaalt evenwel, waar die geleverd moet worden. Zoo wordt de zoogenaamde vrije arbeider gedwongen, te blijven waar en zoolang de kooper het noodig oordeelt. Hoe nadeelig deze regeling ook voor de arbeidersklasse ook is, mag niet ontkend worden, dat het kapitalisme ook groote vooruitgang heeft gebracht. De concurrentie dwong den kapitalist steeds goedkooper te leveren, waardoor weer productie op steeds grooter schaal ont stond.. De grootste revolutionaire werking in het stelsel zelf is de steeds grooter wordende tegenstelling tusschen rijk en arm. Met gewelddadige inbezitneming zou de arbeidersklasse evenwel slechts voor 't oogenblik ge holpen zijn. De goede weg is, dat de arbeider de ge heimen van 't stelsel leert doorgronden. Er is waar te nemen dat bij de productie op grooter schaal 'f aantal kapitalisten afneemt, handwerk en middenstand ver dwijnen. De vroegere kapitalist, die meewerkte, die aan 't hoofd van zijn zaak stond, maakt plaats voor den aandeelhouder, de man, die van 't bedrijf niet af weet, die dikwijls niet eens weet, waar de onderneming ligt, die zijn geld rentegevend maakt. Er is een groote scheiding gekomen tusschen 't bezit der voordeelen en 't beheer, tusschen kapitaal en arbeid. De productie wordt hoe langer hoe meer maatschap pelijk, de verschillende takken van bedrijf worden nauwer verbonden. Al deze verschijnselen gevoegd bij het meerder in zicht der uitbuitersklasse maken dat de val van het kapi talisme kan worden aangekondigd. Aan de arbeiders klasse de taak, der boedel te regelen, maar dan moet zij beschikken over de middelen, zoodat de productie gemeenschappelijk kan worden gedreven, 't Is dus noodig, dat dan wordt overgegaan tot onteigening. Dat is schijnbaar moeielijk. De tegenstand zal waarschijnlijk niet zoo groot zijn. Nu zijn b. v. in Amerika de bezitters haast bij namen te noemen. Het zijn er slechts enkelen. De weerstand dier klasse neemt af, de lust zich te verzetten tegen de overweldigende arbeiders-massa zal niet zoo heel groot zijn. Bovendien valt het algemeen belang dan samen met het belang der arbeiders-klasse. Het streven der S. D. A. P. is zeer nauw verbonden met de groote sociale revolutie. De arbeiders-klasse heeft een rol te vervullen, zoo grootsch en zegenrijk, als nimmer een klasse vóór haar. Terwijl onze voor gangers niets bewerkten dan een verandering van re- geeringsklasse, moet de soc.-dem. voor goed een eind maken aan klasse-regeering. Daartoe is noodig: ver heffing der arbeiders-klasse. De kunst van regeeren moet aangeleerd worden, zoodat de leiding in haar handen kan overgaan. Coöperatie, vak- en politieke actie voeren tot dat doel. Deze drie dingen zullen niet bloeien, zoolang ze niet onderling op goeden voet zijn, zoolang niet strijd en mistrouwen onder de arbeiders verdwenen zijn. De heer Goslinga wees er op, dat de arbeiders-klasse het nu beter heeft dan vroeger, beter loonen werden uitgekeerd, beter huisvesting enz. De ontevredenheids-prediking had dus geen reden van bestaan. Ook konden de arbeiders het wel door vlijt en ar beidzaamheid tot patroon brengen, zij 't met moeite, zoodat zij niet van de wieg tot 't graf behoefden te blijven, die zij waren. Dat de S. D. in Duitschland en Frankrijk een gewone radicale hervormings-partij werd en dat er tegenstrijdig heid was in de leer, dat de arbeiders-klasse de kunst van regeeren zich moest eigen maken, om gezag te kunnen uitoefenen, dus, voor een samenleving, waar 't gezag overbodig is. v. d. Goes wees er op, dat velen in de meening ver- keeren, dat cijfers den toestand der arbeiders kunnen uitdrukken. Die meening is verkeerd. Dan zou de conclusie moeten volgen, dat bij hooger loon, enz. de arbeiders bevredigd zouden zijn. Het revo lutionaire element ligt in de tegenstelling van arm en rijk. Door eigen actie worden voordeelen behaald dooi de arbeiders en daarin ligt een aansporing tot nog grooter actie. De arbeiders-klasse staat niet stil, vóór het einddoel is bereikt. Dat de arbeider het wel eens verder bracht, is zoo, maar moeilijk. Regel is het niet, zekerheid bestaat daarin niet voor den arbeider. Voor de bewering, dat de soc. partij zou worden gewone hervormings-partij, verwees spreker naar het verslag van het Congres van de Duitsche partij. Die leerde het tegendeel. Omtrent de gezagskwestie merkte spreker op, dat de Soc.-dem. het gezag noodig hadden als strijdmiddel, als middel om de overgang van stelsel in stelsel te be werkstelligen, maar dat nimmer dat gezag kon aange wend worden als onderdrukkings-middel, dat besturende lichamen eenvoudig de leiding zouden hebben, zouden bestaan uit de vertrouwensmannen. Na afloop dei- vergadering werd f 5.41 bijeengebracht voor de slachtoffers. Algemeene Volksbelangen? Wat is er ter verdere leering geschied binnen Schie dam Op de vergadering der vereeniging „Schiedam voor uit" ('n geldmakende, van gemeentewege gesubsideerde vereeniging) beval de heer Herm. Jansen de vereeniging voor „Woningbouw'' in de gunst en recommandatie der heeren aan. Hij zeide o.m.'t Is een soliede geldbe legging en 't geeft 4 percent. Dat is royaal, daar heeft ieder hoü-vast aan. In 't bestuur van de „Woningbouw" zit ook de heer M. C. M. de Groot, terwijl een paar volbloed-arbeiders er ingeloch óók meedoen aan 't besturen, dat geeft zoo'n tintje „volksbelang" aan de zaak. Door de aanbeveling van den heer Jansen even wel weet ieder nu, welk spek hij in de kuip heeft, /ouden er nóg arbeiders invliegen? Wel neen immers Het kapitalistich belang ligt duimen dik op de onder neming en geen arbeider zal met een kwartje per week dat is letten op volksbelangen een aandeel van f 10.bijeen werken om één stem te krijgen tegenover de zeven stemmen, die een aandeeler van f 1000.— heeft. De heer de Groot nu, heeft de „coöperatieve bakkerij" opgericht om met 10% van de winst volksbelangen te dienen. Hij is voorzitter. Het bestuur stelt voor f 100.—"' aandeelen te nemen in de „Volkshuisvesting", alias de soliede geldbelegging. Dat teekent. Dat teekent de on macht, zich los te maken van het kapitalistisch ge scharrel. Toch heette het bij de oprichting der „coöpe ratieve bakkerij", dat dit was voor en door arbeiders. Het is overbodig er op te wijzen, dat een coöperatie van arbeiders tot plicht heeft, met een deel der winst de arbeiders-beweging te steunen, de arbeiders-beweging in al haar uitingen. Het sterker maken dier beweging gaat sneller, de arbeiders worden spoedig minder af hankelijk door het bezit van strijdmateriaal. Coöperatie is een goed ding op zich zelf als de liefdadigheid maar een volksbelang wordt het eerst, als de praktijk zich richt op 't behartigen der arbeiders belangen. Door de actie der laatste jaren is ook in ons achterlijk land sociale wetgeving schering en inslag geworden: de druk van 't gewicht der arbeiders-belan gen wordt meer en meer gevoeld. Hoe sterker de actie, van de arbeiders uitgaande, wordt, hoe nadrukkelijker zich de behartiging van hun belangen opdringt en 't is maar een kwestie van tijd, dat de arbeiders-belangen samenvallen met het algemeen of volksbelang. De plicht der arbeiders-coöperaties is dus, die actie te versterken, te steunen dus de politieke- en vakbewe ging. Geld is noodig voor de propaganda, om door woord en geschrift 't inzicht der arbeiders in hun toe stand te verruimen. Kennis, ontwikkeling, zoo roepen ook de tegenstanders, moeten de arbeiders gebracht worden. Jawel, maar die kennis en die ontwikkeling, welke voor de arbeiders oorbaar worden geacht en die we weldra zullen genieten in een weekblad, speciaal voor de arbeiders ingericht. Dat is het schoone ideaal van de heerschende klasse, de arbeider te ontwikkelen onder censuur, hem af te tichten tot een rustig werker, onder een door hem niet doorgrond systeem van uit buiting. 't Is alweer de arbeiders-coöperatie, die in den arbeider aankweekt het gevoel van zelfstandigheid, van onafhankelijkheid, die dus den arbeider in zich zelf weerbaarder maakt in den strijd, die niet ontkend kan worden. Dat weten maakt de bourgeois-heerscker prikkelbaar en verblindt zijn oordeel, maakt hem onrechtvaardig tegenover de arbeiders-beweging in 't algemeen. Zoo wordt de scheiding steeds scherper zichtbaar eu ook voor Schiedam zal de tijd aanbreken, dat de ar beiders komen in 't vaarwater, waar zij behooren, dat de ondervinding hen zal geleerd hebben, waar hun plaats is. De eerste botsing heeft in de „coöperatieve bakkerjj" al plaats gehad door verwerping van bestuurs voorstellen, de vergadering besliste in meer democra- tischen zin, al blijft die beslissing zonder invloed op de arbeidersbeweging. Al doende leert men. OKER

De Moker | 1903 | | pagina 1