Lr^rrcent i No. 38. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1903 3e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Afdeelingsnieuws. Arbeid. Bedeeling of Armenzorg. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De cursusvergadering, die door Loopuit Zondagmor gen 22 November a. s. zou gehouden worden, gaat, aangezien de spreker verhinderd is, niet door. In plaats daarvan zal Loopuit op een nader te be palen dag in de maand December in een Openbare ver gadering voor de Atdeeling optreden. Het te behandelen onderwerp zal later worden be kend gemaakt. HET BESTUUR. St.-Nïcolaas-Kïn<lerfeest. Allen, die sympathie gevoelen met het voornemen tot het organiseeren van een Kinderfeest, en helpen willen het te doen slagen, worden verzocht Zondag 22 November a. s.. 's morgens half elf in „Con- stantia" bijeen te komen. Wie de kleinen een prettig en aangenaam uurtje gunt, zij present. P. de Bruin. Zonder arbeid zou de wereld niet zijn. Daarom ligt aan het mensch'lijk bestaan de Arbeid ten grondslag, 't Is niet 'n opgedrongen, ingepompt begrip, doch 'n van-zelf-opkomende-aandrang, een on- bewust-natuurlijk iets: de wereld en alles wat daarop is, dus óók de mensch, dus óók het menschlijk bestaan is afhankelijk van den arbeid. Niet individueel, niet persoonlijk, maar organisch- gemeenschappelijk. Niemand kan meer alleen door eigen arbeid de behoeften zijns levens voldoen, anderer voortbrenging heeft hij van noode. Anderen voorzien in zijne behoeften, waar eigen kracht te kort schiet hij in de behoeften van anderen, waar deze onmachtig zpn. 't Is de natuurlijke wet van gemeenschapsleven. Zoo is de Arbeid de hoofdfactor van 't leven zoo is de arbeider, de producent, de voortbrenger van dat gene waar elk en alles z'n bestaan op te vestigen heeft, de zenuw van de gemeenschap..Hoe krachtiger nu het zenuwstelsel, des te krachtiger het lichaam, des te energieker de geest. Dus is tot normale ontwikkelii g van lichaam en geest, tot het opvoeren der zintuig* n en spieren tot volle kracht en schoonheid, de zorg voor 't zenuwweefsel hoofdzaak. En nu die eenvoudige theorie in de praktijk! Nu deze logika in 'tleven! Geen zweem ervan; apprecieering van den arbeid 'n op dit halfrond onbekend ietsdegeneratie in alles héél 't maatschappelijk organisme verkankert. Doorvreten van egoïsme, heerschzucht en winstbejag, is er van een stabile ontwikkeling op maatschappelijk gebied geen sprake zelfs. Eén wilde jacht om fortuin één stormloop naar „grootheid", één strijd op leven en dood om een sport hooger op den ladder, ziedaar de verschijnselen der tegenwoordige, kapitalistische in richting der samenleving. En waar geld macht is waar geld grootheid beteekent en het een zeer duide lijk waarneembaar verschijnsel is dat geld „klit" (con centratie van het kapitaal) dat het bezit van enkelen steeds zich ophoopt ten laste natuurlijk van hen, die minder, die reeds weinig bezitten, zoo is macht en grootheid slechts het deel van enkelen, die als geldkoningen de wereld regeeren. Machtiger dan kronen is de geldbuidel; machtiger dan keizers zijn de geldkoningen. Zij beheerschen de markt; zij beheerschen de waren-productie; zij beheerschen de waarde van den Arbeid vraag en aanbod berusten in hunne hand. Zij regelen den levensstandaard van den arbeider. Wij weten op welke wijze wij voelen dit aan den lijve. In woest haken naar meer, in helsch verlangen naar nóg hooger opeenhooping, naar nóg grooter geld- stapel, geldt de plundertocht der groot-kapitalisten vóór allesden arbeider. De verschillende omwentelingen in de productiewijze hebben een gedeelte der arbeidskracht losgemaakt van onontbeerlijk door er een werkloo- zen-leger op na te houden wordt het arbeiden een gunst en bij 't verleenen van gunsten is men loyaal naar dat men gemutst is. De levensnoodzakelijkheid van te arbeiden is dus reeds ondergeschikt gemaakt aan de luim van den enkelingde natuurlijken aandrang er toe wordt gestuit. Neergestort wordt in een poel van lijden en ontbering, van hartverscheurend wee den hedendaagschen prole tariër en op zijn smart, en op zijn leed verheft zich de vadsig-luie nietsnutter-kapitalist tot grooter macht en aanzien. De lijfeigene onder het feodale stel sel is te benijden door den „vrjje" arbeider onder het kapitalistische. 't Is de vervloekte ketterleer, 't is het socialisme al leen, dat de natuur hare rechten hergeven zal 't is de socialistische leer alleen, die den rampzalige van nu een hoopvolle toekomst lichten doet. in goud glans tintent reeds den horizont in zephyr ruischen !t bloedend harte des gewonden balsem instortend door melodieuse klanken alle symptomen van nieuwen daag'raad in volle, bekoorlijke harmomie overwuivend allen die één leven lijden 't Is het Socialisme alleen, dat de hoop en de toe vlucht der proletariërs van alle landen wordt Leve het Socialisme! „Het particulier initiatief! De particuliere liefdadig heid Een der wenschen van de kerkelijken„De ar menzorg moet uit de handen der overheid genomen worden en aan de kerkbesturen worden overgelaten." Zij, die dezen eisch stellen, vergeten evenwel gewoon lijk, een staat van inkomsten en uitgaven over te leggen, waaruit blijken kan, dat de verleende ondersteuning voldoende is en dat, bij koogeren nood, fondsen aan wezig zijn, waaruit hoogere uitgaven bestreden kunnen worden. De bewijzen zijn voorhanden, dat het er met de armen treurig, diep treurig, zou uitzien, als de wensch der kerkelijken ingewilligd werd. De diakenen van de Nederdnitsch-Hervormde-Gemeen- te te Amsterdam zonden de volgende circulaire aan hun „geliefde gemeenteleden," waarin zij een collecte aan bevelen. Of de broeders zelf wel zeer veel vertrouwen in zoo'n circulaire stellen, staat te bezien. Vooral, wanneer men bedenkt, dat dezelve ook gezonden werd aan „geliefde gemeenteleden", die voor een hongerloontje moeten ploeteren. Zij schrijven o. a. „In den laatsten tijd anders, laat het ons ruiterlijk zeggen, was de ai beid van diakenen niet zoo opwek kend, als deze wel wezen moest; waartoe voorname lijk bijdroegen de slechte collecten, die er maar niet beter op worden. De 14-daagsche collecte bijv., ge kent ze wel, onze bosseerders met hunne ijzeren bussen waarop D. I. A., W. H. of O V. M en Best. Huis, die zich geregeld aan uwe woningen vervoegen, of de mannen met de z. g. „lakensche bus", welnu deze collecten zijn verre van vooruitgaande, ondanks de klimmende bevolking. En de collecten in de kerken stemmen ze niet tot ernstig nadenken? Onlangs nog maakten wij daarvan melding en toon den u een paar cijfers waaruit ge kondet opmaken, in hoeverre gij, gemeente, in uwe offervaardigheid, we mogen zeggen plicht, te kort schiet. En toch is er steeds meer noodig En ondanks gij daarmee niet onbekend zijt, laat ge toch uwe diakenen maar roepen als de stem des roependen in de woestijn. Hadden dan ook zij het werk moeten neerleggen, moeten staken? J a, had het voorgeslacht er niet voor gezorgd, we hadden dit reeds Ihng moeten doen, en ge zoudt, de Gravenstraat passeerende, voor het kantoor der diaconie een bordje kunnen zien, waarop „Gesloten." Een jaarlijksch tekort van pl.m. f 100,000, waar moet dit heen, zoo God het niet verhoede Aldus in het rijke Amsterdam. Het toekomstbeeld de gesloten diaconie. Aangenaam voor hen, die een kommervol leven leiden en nu den barren winter tege moet gaan. Nou, jaAmsterdam is ook zoo'n groote stad en waar zulk een massa volk is opgehoopt, daar wordt veel ellende geleden. Dat is bekend. Voor de diaconie is daar zooveel te doen. Maar in een kleine plaats Schiedam b.v. daar zal het wel beter zijn. Aldus de voorstanders van het particuliere medicijn. Maar wat zegt men dan van het volgende schrijven, dat door de diakenen der Evang. Luthersche Gemeente te dezer stede aan de gemeenteleden werd toegezonden? Gemeenteleden. Na een langdurig koud voorjaar en een regenachti- gen zomer is de herfst ingetreden, niet minder vochtig en daardoor ongunstig voor de laatste ontwikkeling van de landbouwproducten. Wat een ellende en armoede kan daar het gevolg van zijn. Aardappelen, het hoofdvoedsel van zoovelen, zijn zeker tweemaal zoo duur als het vorige jaar, en ondanks deze verdubbeling, die onze bedeelden in hunne gezinnen hebben, zijn wij veroordeeld om de bedeeling op hetzelfde lage pijl te houden. 1) Gjj, Gemeente van Schiedam, zijt nu aangewezen om ons in staat te stellen de armoede zij het dan niet geheel weg te nemen, dan toch zeker te lenigen. Wij kunnen dat niet doen met een bedeeling van of cent in de week aan een alleen wonende weduwe 50 ouden man; en een handreiking van f 1.75 tot 2.aan een weduwe met kinderen zal daar ook geen weelde veroorzaken. 1) Hoe treurig het ook is, wij zijn genoodzaakt u voortdurend hiermede lastig te vallen. Gij moet het weten, dat wanneer gij eens of tweemaal per jaar ter kerk komt, gij dan slechts zeer weinig kunt bij dragen tot hulp en steun uwer armen. En gij, die nooit komt, hoe staat het met u Zijt gij verantwoord met uwe belofte, bij het afleggen uwer belijdenis gedaan, dat gij de belangen van armen en kerk zoudt behartigen? Wij vertrouwen, dat gij u gedrongen zult gevoelen, wanneer dezer dagen de lijst voor de 1ste winter- collecte u zal worden aangeboden, niet te behooren bij hen, die zich „niet thuis" geven, of om andere reden ons de door God ons opgelegde taak niet willen helpen vervullen. De bedeeling moet op het zelfde lage peil worden gehouden. De armoede wordt slechts gelenigd, niet geheel weggenomen. Ondanks het werken der diakenen, en er bestaat geen enkele reden om niet te gelooven, dat deze mannen den hun opgelegden plicht met den meesten ernst vervullen, in weerwil van hun drin genden oproep, zullen de armen blijven lijden en zal er schrijnende ellende blijven bestaan. De gedachte moet toch wel eens opkomen bij deze menschen„Zou er geen beter, geen afdoender middel zijn, om het kwaad te keeren?" Wij moeten die vraag bevestigend beantwoorden. De ellende der armen moet gelenigd worden door aller samenwerking, door de gemeenschap. Daar moet het heenDan kunnen smeekbeden van diakenen en circulaire's vol van teleurstelling-opsom mingen achterwege blijven. En de arme zou er wel bij varen. De sociaal-demokratie heeft ook dit deel der volks ellende onder het oog te zien. En waar zij kan, moet in de gemeenteraden gewerkt worden voor de verwezen lijking van punt 7 van ons Gemeenteprogram, dat luidt: „Verbeterde gemeentelijke armenzorg, bestaande in zooveel mogelijk voorkóming der bitterste armoede door tijdig te steunen, hetzij door voorschotten of door giften. Opneming in de armbestuurkolleges van werklieden en kleine burgers, bekend met de nooden en behoef- 1) Wff cursiveeren. (R. M.) I DE MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1