Van onze vroede vaderen. No 40. ZATERDAG 5 DECEMBER 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Afdeelingsnieuws. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per kwartaal 7-- franco per post 30 cent voormthetal™ff Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw CONST ANTI A", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. Stntten voor't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen. 3 cent per regel. Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts". AAN DE LEDEN! Het jaarverslag is verzonden. Wie onverhoopt nog geen exemplaar ontving, kan er een bekomen aan de Bakkerij, Oude Kerkhof 7. De jaarvergadering is vastgesteld op 16 December a.s. Het Bestuur. DONDERDAG 10 DECEMBER a.s., des avonds acht uur, zal onze partijgenoot Jos. Loopuit in Constantia het woord voeren. Zijn onderwerp voor dien avond zal zijn: „Geen geloofsstrijd, maar klassenstrijd." De zaak is actueel genoeg. Vooral met het oog op de dingen, die in deze maand in de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden afge speeld, kan bespreking geen kwaad. We wekken al onze partijgenooten en geestverwanten op, de vergadering bij te wonen. Houders van Cursuskaarien hebben vrijen toegang. Daar de bode der afdeeling zijn functie niet meer waarneemt, zal de penningmeester zelf de contri butie innen. Maandag 7 December zal hij beginnen. Laten de leden het verschuldigde bedrag thuis klaar leggen om den penningmeester een vergeefschen gang te besparen. Ook in dit opzicht samengewerkt! Het Bestuur. St. Nicolaas-Kinderfeest. Zondagavond half zes wordt Constantia geopend. Aanvang precies zes uur. Er bestaat veel hoop, dat het een aangename avond voor onze kleintjes zal zijn. Ook ouders zijn welkonf! Verzuimt vooral niet, de toegangskaartjes mede te brengen. De Commissie. Om verschillende redenen was de raadszitting van Dinsdagmiddag merkwaardig en kunnen ons dan ook opmaken om er een plaatsruimte in De Moker voor af te zonderen. Onder de massa van ingekomen stukken noemen _we een missive ten geleide van een afschrift dei- commissie van de gasfabriek en Drinkwaterleiding be treffende de loonen en werktijden aan de Drinkwater leiding. Vergissen wij ons niet, dan heeft de heer de G-root, in een der laatste raadszittingen, verwijzende naar een artikel in De Moker, welke verwijzing door sommige, ook vooruitstrevende leden, met gelach werd begroet, het verzoek gedaan om het bedoelde onderzoek te doen.' Nu is de gascommissie komen aandragen met een rapport zooals dat behoort van den directeur, doch meneer de Groot was wel tevree. Hij vroeg of beide partijen om deze kwestie over loon en arbeidsduur ge hoord waren. Onder die partijen verstond de heer de Groot dan de directie en de werklieden, hij voegde er angstvallig bij dat hij natuurlijk het grootste vertrouwen stelde in de directie die haar rapport naar waarheid zou hebben opgemaakt. De wethouder Honnerlage Grete zei dat de gascom missie niet verplicht is de werklieden te hooren, „dat gaat niet," zei hij. De opgave van den directeur is in overeenstemming met de loonlijsten en de boeken, en dat is dus allemaal prompt in orde. De heer v. d. Schalk had een „werkman" gesproken, wien het zou spijten als er verandering kwam in de opgave, die volgens dien werkman juist waren en de heer Loopuyt kwam vertellen dat de directeur alvorens zijn rapport te maken de werklieden zelf had geraad pleegd. Op die wijze spande alles samen om den armen meneer de Groot het gras voor de voeten weg te maaien en hij stelde daarom voor het schrijven aan te houden en ter visie te leggen. Met algemeene stemmen werd besloten het in de volgende vergadering te behandelen. We hooren er dan wel meer van. Een aantal adressen waren ingekomen, de meesten verzoekende om de kermis af te schaffen, en dat waren de deftigste adressen van de Hervormde gem. ztis en van de Kerkeraad zóó, allemaal op zegel, en van minder deftige personages, van de Vereeniging Vergunning, anders gezegd van de slokjes-bazen, ook een adres, de eerste om de kermis op te ruimen en de tweede, om het oude zwijn alsjeblieft maar te houden. 't Denkbeeld van die eerste adressen is zeker toe te juichen, maar de adressanten mochten daarbij de hand wel eens in eigen boezem steken, daar is ook nog een heeleboel op te ruimen! Enfin, B. en W. zullen er. hun hpoggeschat licht over laten schijnen, en dan zal die zaak wel in orde komen. Naar aanleiding van de gratificaties (2 van 2 gulden en 5 van 1 gulden) aan de brandblusschers toegekend, wees de heer Loopuyt op de treurige inrichting van de brandweer. Op de onpraktische uitrusting der gasten en de ondoelmatigheid van de instrumenten, de spuiten, die veel weg hadden van kinderspeelgoed. Geoefend werden de brandweerlieden zoo goed als nooit. Waarvoor ook oefening? Als d'r brand is, dan kom je met de spuit aanrijden en dan spuit je maar, totdat de heeleboel nat gespoten is, en dan ga je weer naar huis. 't Is nogal eenvoudig. De heer Loopuyt werd tot zwijgen gebracht door de mededeeling van den voorzitter om de zaak ter sprake te brengen in het dagelijksch bestuur. Bij de behandeling van het adres van A. van der Meer en D. Vink om afstand van grond aan de Nassaustraat, verklaarde de heer van de Poel dat hij in principe tegen grondverkoopen is, maar in dit geval toch voor 't voorstel van B. en W. zou stemmen, om H lapje te verkoopen. Wat een christelijke inkonsekwentie, zou men zoo op het eerste gehoor uitroepen, doch later kwam de aap uit den mouw en het bleek dat het lid Van de Poel de motiveering van zijn handelwijze buiten de orde achtte. Toen men den man gemoedelijk onder 't oog bracht, dat zulks een hersenschim was, en de heer Van de Poel, ditmaal het voorstel van B. en W. niet te willen tegenwerken omdat de gemeente aan 't lapje grond met ophoogen enz., al zooveel had ten koste gelegd. Dat is nou net iets voor de Moker. Daar zit me nou een man in den raad, die hoewel hij reeds bejaard is, zich het lidmaatschap heeft laten welgevallen, en wan neer het er op aan komt zijn meening niet onder stoe len of banken te steken, dan ac;jt hij dit buiten de orde. 'n Rare orde toch in dien raad 't Lapje grond werd verkocht (anders was 't geen Schiedamsche raads zitting geweest). Er zullen op 't lapje 1ste beneden en boven (krotten woningen gebouwd worden. Het laatste merkwaardige punt was de kwestie der schoolartsen. B. en W. waren uit hun slot geschoten en hadden een kansje gewaagd met een voorstelletje om als school artsen aan te stellen de gemeentegeneesheeren, die daarvoor een vergoeding van flOO zouden krijgen. Dr. Ris houdt een warme redevoering ten gunste van het aanstellen van schoolartsen. Uit een wetenschap pelijk oogpunt bespreekt hij de veelomvattende taak van die artsen, die in het buitenland sedert tientallen van jaren hun nuttig werk verrichten. In Brussel sedert 18/4. bpr. acht schoolartsen brood noodig met betoog op de gevaren die het jeugdige kind op de school zelf bedreigenbesmetting, psychische (geestelijke) over lading, ooggebreken en ruggegraatsverkromming enz. Voor de ongeveer 4600 kinderen wil spr. 2 school artsen aanstellen op een salaris van 500 gulden ieder dat ten minste een bezoldiging mag heeten. De wethouder Honnerlage meende de doktoren, zelfs al was de belooning niet royaal, wel zoo gek (pardon zoo goed) zouden willen zijn, om 't tot hun plicht te rekenen, de betrekking van schoolarts tegen het salaris van f 100 te vervullen. De heer Ris, die zelf niet zal solliciteeren, zegt dat er op een salaris van flOO.bij vrije oproeping geen bruikbare personen zullen gevonden worden. De heer v. d. Poel zegt dat de onderwijzers het meeste werk zullen verrichten met het toezicht te hou den op de kinderen, nadat de schoolarts, de maat regelen heeft voorgeschreven. Hij wil geen geneesheeren koopen met salaris, als gemeente-ambtenaar moet de schoolarts veel werk en zelfs overwerk verrichten als was 't voor niets. De belastingen zullen er door stijgen en de burgers moeten toch, al zooveel betalen, 't Zal zoover komen dat ze niet meer kunnen opbrengen. Juist meneer van de Poel en wanneer u weer eens consekwent zijt, dat moet ge tot de conclusie komen dat de maatschappij, die de belastingbetalers maar uit zuigt en uitperst als een citroen, niet deugt. De heer Ris zegt dat het „opbrengen" geschiedt voor het welzijn van alle kinderen, dus ten bate van t toekomstige geslacht. Hij acht de geringe bezoldiging van den schoolarts, of zijn overwerk voor nietseen afschuwelijke redeneering. De heer Ris zegt, liever geen schoolarts dan een surrogaat met onvoldoend salaris. Het voorstel-Ris, later gewijzigd door den heer van Westendorp om f 1000.— uit te trekken voor school artsen, wordt verworpen. B. en W.'s voorstel om school artsen aan te stellen, bezoldigd met f 100.wordt aangenomen. We krijgen dus schoolartsen Rusland. Het proces over den afschuwelijken Joden moord te Kisjineff is begonnen. Heeft het echter den naam, een rechtszaak te zijn, al te duidelijk blijkt, dat men er weinig aan recht spreken zal doen. De recht bank zal zich er toe bepalen, de zaak zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen. Toch is uit de ver klaringen van sommige getuigen duidelijk gebleken, dat deze moord was voorbereid en behoorlijk georganiseerd was. Een zekere Dabino, vertelde, dat zijn woning, die naast het huis van een jood gelegen was, ook bijna bestormd zou zijn. Hij riep echter„Maar dit is mijn huis, ik ben 'n christen, weten jullie dan geen christenen meer van joden te onderscheiden" waarop de aan voerder van de bende een boekje inkeek en zei dat no. 7 stond opgegeven als 't huis van een jood Een getuige, die de namen wilde noemen van hen, die als de aanleggers van den opstand beschouwd moeten worden, werd door den president der rechtbank het zwijgen opgelegd. Men wil hen blijkbaar sparen. Vooral van den hoofdcommissaris van politie Salonkin zijn bij de verdere behandeling schier ongelooflijke feiten aan het licht gekomen. Hij was koelbloedig getuige van den moord, die hij met verscheidene zijner collega's bijwoonde. Vrouwen en meisjes, die aan zijn voeten hulp kwamen smeeken wierp hij ruw van zich. En toen de slacht offers hem niet meer lastig vielen, deed hij mee aan de plundering. Eenige weken na den moord verkocht een venter tegen geringen prijs étuis voor messen't bleek dat hij ze had overgenomen van Salonkin, die er thuis drie kasten vol van had. Nog voor kort werd hij voor dit voorbeeld van plichtsbetrachting bevorderd! In den doofpot maar, met de zaakDe bevolking mocht anders eens ontwaken uit den dommel, die de regeerders hun macht en aanzien verzekert Hoe lang nog

De Moker | 1903 | | pagina 1