i No 42. ZATERDAG 19 DECEMBER 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bericht aan de Postabonnees. ATTENTIE. Arbeiders Coöperatie „Voorwaarts". DE UITKEERINC Afdeelingsnieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Raam 27. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De postkwitanties liggen gereed om verzonden te worden. Laten zij, die niet gaarne een postkwitantie aan huis willen hebben, hun abonnementsgeld nog deze week toezenden. De Administratie. Het Bureau van Administratie is verplaatst naar DESaa,raci 27. Alles wat de Administratie aangaat te zenden aan dit adres. Ingezonden Mededeelingen van het winstaandeel der leden zal plaats hebben op Zaterdag 19 December 1903, aan de leden, wier familienaam begint met de letters A tot en met E. Op Woensdag 23 December 1903, aan de leden, wier familienaam begint met de letters M tot en met Z, des avonds van 8 tot 10 uur in „Constantia". N.B. Er wordt alleen uitbetaald aan hen, die voorzien zijn van hun bewijs van Lidmaatschap of van de kwitantie's voor het gestorte gedeelte van het aandeel. Het Bestuur. We vstigen nogmaals de aandacht op de zeer be langrijke agenda voor de huishoudelijke vergadering der afdeeling op Zondag, 20 December a. s., des morgens tien uur, in „Constantia". Alle leden moeten present zijn Wie zich nog geen exemplaar van het Arbeiders jaarboekje 1904 heeft aangeschaft, en er een wenscht te bezitten, dient het zoo spoedig mogelijk 'te bestellen bij den Brochurenhandel der afdeeling. De prijs is 10 cents. Het keurig uitgevoerde werkje, voorzien van een tweetal portretten, bevat tal van gegevens omtrent de politieke- en vakorganisatie. Het is onontbeerlijk voor ieder, die meeleeft in de groote arbeidersbeweging onzer dagen. Het formaat is handig, de prijs mag gerust zeer ge ring worden genoemd. Be/.oekt de Cursus-vergaderingen in Januari, waar Henriëtte Roland Holst y.al spreken De eerste vergadering is op 3 Januari be paald. Het Bestuur. V ergaderin^-Loopuit. Donderdag 10 Dec. j.l. sprak partijgenoot Loopuit in Constantia. Onderwerp: „Geen geloofsstrijd, maar klas senstrijd". Spreker begon met er op te wijzen, dat in den strijd, dien de arbeiders voeren, eigenaardige bezwaren rijzen, die dien strijd bemoeielijken. Die bezwaren zijn voor verschillende landen verschillend. In ons land zou de heerschende klasse, de bourgeoisie, niet zoo sterk weerstand kunnen bieden aan de arbei dersbeweging of zelfs zulke krasse aanvallen kunnen doen, wanneer die bourgeoisie niet steunde op een groot deel der arbeiders zelf. Het hier bedoelde deel is het geloovige. De voorgan gers en raadgevers dier arbeiders prediken den geloofs strijd. Het beginsel, waarvan zij daarbij uitgaan, noemen zij het hoogere, en de arbeiders, geloovig en kerksch, laten het zich aanleunen, dat het geloof de alles beheer- schende factor is, dat het niet is de klassenstrijd, maar de geloofsstrijd, welke vóór alles moet worden uitge vochten. Hoe is 't in ons land dien eigenaardigen weg opgegaan Bij de beantwoording dier vraag zullen voornamelijk de anti-revol. arbeiders betrokken zijn. De organisatie der R. K. is zóó, dat zij over de katholieke arbeiders oefent en uitwendige en dwingende macht. Zij zijn ook economisch van die organisatie, de kerk, afhankelijk. Het protestantisme bracht aan zijn volgers meer persoonlijke vrijheid. De achterlijkheid van ons land ten opzichte van de groot-industrie was oorzaak, dat van geen arbeiders beweging sprake was en kon zijn voor 1878. Eerst met de opkomst dier industrie beginnen de oorzaken voor de arbeidersbeweging te werken. De ondergang van de kiein-bedrijven riep een geest van verzet wakker, maar de oorzaken waren nog on begrepen. Het was nog een tasten in 't onzekere. De liberale regeeringspartij begreep ook niet de gewichtige ontwikkelingsphase, die men doorleefde en kon niet ingrijpen. Het verzet tegen dat onbegrepene vond uiting in het voeren van oppositie tegen het liberale bewind. Groen van Prinsteren voerde de oppositie in het par lement, maar was geen organisator. Dr. Kuyper trok partij van de oppositie, ook tegen het liberalisme in de kerk. Het gelukte hem, de oppositie te organi- seeren in de anti-revol. partij, de partij der kleine lui den. Nu kon de strijd tegen de liberalen gevoerd wor den en de wet van Kappeyne was oorzaak, dat dit met de grootste heftigheid gebeurde. Voor of tegen de openbare school werd nu de leus. Het verval van de liberale partij nam toe. Zij zocht en vond geen steun bij het proletariaat. En zoo is het tijdperk ingetreden waarin de anti-revol. partij de meer derheid heeft, in verband met de clericalen. Spreker kwam nu op de jongste debatten in de Kamer, waar eenerzijds de bewering klonk, dat de sociaal niet de wetenschap hadden, en wel het ideaal, anderzijds het tegenovergestelde. Daartegenover de uitspraak van Troelstra. dat wij beide hebben en dus het sterkst staan in den strijd. Dr. Kuyper vindt de vaste burcht voor de arbeiders in het geloof, maar de soc.-dem. doen op deze burcht geen aanval. In de rijen der Christel, arb. zelf komt verandering. De feiten ook werken op hen in, want geloovig en ongeloovig proletariaat, het betaald ten slotte schatting aan 't kapitalisme. Ten slotte haalde spr. even aan de beschuldiging, als zouden de soc.-dem. zoo onzedelijk zijn, zonder mo raal en bracht in herinnering de versche rede van Troelstra, die zoo duidelijk aantoonde, welke moraal de menschen er op nahouden, die de onze willen be- oordeelen. Niemand gaf zich op voor debat. Aan 't slot werd een collecte gehouden voor de slacht offers. Opbrengst f3.215. Kapitalisten-overmoed van het Gemeentebestuur, Het is al vrij wat jaren geleden, dat de gemeente Schiedam een overeenkomst aanging met de verschillende vereenigingen voor armenzorg in deze gemeente, waarbij de gemeente de volledige geneeskundige verzorging der armen voor haar rekening nam en alle andere „armen zorg" voor rekening dier verschillende vereenigingen bleef. Die geneeskundige verzorging kost de gemeente f 1500.per jaar voor 3 gemeentelijke geneesheeren. Zoowel tegenover de gemeentenaren als tegenover die vereenigingen van armenzorg is de gemeente dus ver antwoordelijk in zake „geneeskundige verzorging der armen." Door een daad van kapitalisten-overmoed dreigt het gemeentebestuur nu binnenkort, deze verplichtingen niet te zullen kunnen nakomen. Wat toch is het geval? Er moeten schoolartsen worden aangesteld. De raad, die „in principe" overtuigd beweerde te zijn van de noodzakelijkheid van schoolartsen, stelde voor de benoe ming van die noodiggeachte gemeente-ambtenaren een een belachelijk kleine som beschikbaar, speculeerende op de in den raad reeds genoemde waarschijnlijkheid, dat de gemeentegeneesheeren ook met het gemeentelijk geneeskundig toezicht op de scholen zouden worden be last. En ziet, nu weigeren de geme.entegeneesheeren voor die som dezen arbeid te verrichten aan de scholen. Zij weigeren dat om een aantal redenen, waarvan wij er hier enkele noemen. Zij beweren dat een werkelijk goede waarneming van den taak van schoolarts van hen zeer veel tijd zou in beslag nemen, en dat dus de bezoldiging veel te gering is. .Voorts beweren zij, dat zij geen lust hebben een vermindering van hun traktement als ge meentegeneesheer (welk traktement toch waarlijk ook niet hoog is) te ondergaan, wat volgens de verdediging dooi den heer Honnerlage Grete feitelijk zou geschieden; immers deze redeneerde aldusals gemeentegeneesheer heb ben zij eigenlijk te veel, dit te veel doen wij bij de bezoldiging als schoolarts, dan is alles zooals het hoort. De overige redenen doen thans minder ter zake. Maar wat zeggen nu B. en W. Weigeren Die lui hebben niets te weigeren. Zij zijn gemeenteambtenaren en als wij hun opdragen iets in den dienst der ge meente te doen, dan moeten zij dat eenvoudig doen. Of ze willen of niet, dat komt niet in aanmerking. Ze zullen. En als ze niet willen..., nu dan moeten ze er maar uit, dan moeten ze maar gaan wandelen. Dat hebben de Hollandsche Spoor en de Staatsspoor ook gedaan, toen hun gezag werd aangerand. En onze hooggeëerbiedigde eerste minister Kuyper heeft zulke daden van verzet tegen het gezag een misdadige woe- ling genoemd. In onze gemeente hoort geen misdadige woeling thuis. Wij zulllen daar aanstonds korte wet ten mee maken. Die gemeentegeneesheeren zullen doen, wat wij hun opdragen, of ze gaan de laan uit. Maar eilacie, die gemeente-geneesheeren.... zullen zich gewoonweg - de laan laten uitzenden. En als dan B. en W. een oproeping zullen doen voor gemeente-geneesheer, dan zullen er geen onderkruipers komen want de vak- vereeniging van geneesheeren, de geneeskundige kring, die alle geneeskundigen omvat, heeft besloten, dat in dit geval niemand voor die vacante plaatsen zal mogen solliciteeren. Die ontworpen daad van het gemeentebestuur is een daad van den echten kapitalist, die voor den arbeid, welken men hem levert, den laagst mogelijken prijs betaalt en bovendien voor zich het recht neemt om ten volle over de arbeidskracht van den arbeidverrichtenden naar eigen goeddunken te beschikken. Een daad van den echten kapitalist, die den hongerzweep zwaait om zijn eischen van arbeidslevering ingewilligd te krijgen. Een daad van kapitalistenovermoed in een buitengewoon brutalen vorm. Opmerking verdient het, dat wij in het bezit zijn van een „christelijke" bestuursmeerderheid. Het kapi talisme en zijn overmoedige uittartende gezagsgeest zijn daar in goede handen. liet gaat goed zoo, mijne heeren, laat maar flink uw kapitalistisch karakter kijken. Hoe meer van zulke feiten, hoe eerder het met uw gezag zal gedaan zijn. Want, als er straks ten gevolge van uw kapitalis- tischen overmoed, geen geneeskundige verzorging van de armen meer is, dan zullen het weer de misdeelden 3 ets. per regel.

De Moker | 1903 | | pagina 1