Van anza Vroede Vaderen. No. 43% DONDERDAG 24 DECEMBER 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. BERICHT! Afdeel ings nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Raam 27. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit ter Redactie zijn. In het nnmmer van de volgende week, hetwelk 2 Januari verschijnt, worden Nieuwjaarswenschen geplaatst tegen 20 ct. per annonce. Tot Woensdag 30 Dec., 's middags vóór 12 uur, wor den deze advertenties aangenomen bij de Administratie, Raam 27. Het was recht gezellig op de huishoudelijke verga dering der afdeeling, die Zondagmorgen gehouden werd. De zaken werden met bekwamen spoed behandeld en enkele belangrijke besluiten werden genomen. Niet alle zijn voor publiciteit geschikt. We vermelden de volgende. Ie. De afdeeling zal trachten een Plaatselijk Comité voor het Algemeen Kiesrecht te vormen uit de Vereenigingen in Schiedam, die deelgenomen hebben aan de Nationale betooging op 13 September 1. 1. te Rotterdam. Nu de kiesrechtkwestie in alle lagen der samenleving meer en meer op den voorgrond t- eedt, zullen ook hier de arbeiders zich er voor moeten spannen. Een van de motto's, die bij den optocht in Rotterdam onze aan dacht trokken, was „Slechts wie deelnam aau den strijd, Smaakt de vruchten vau de zege Zoo is hetOp, Schiedamsche vakvereenigingen en politieke organisatie's Maakt propaganda voor het ver krijgen van dit eerste burgerrecht 2e. Er werd een Commissie uit de Afdeeling gekozen, die zal trachten nog in dit seizoen enkele feestavondjes te organiseeren. Staande de vergadering zeiden vele partijgenooten hun medewerking toe. Na korter of langer tijd zal van de werkzaamheden der Commissie, hopen we, het resultaat vermeld kunnen worden. Voor de Colportage in Vlaardingen zijn meer manschappen noodig. We wekken bij dezen nogmaals partijgenooten, die kunnen gaan, op, zich beschikbaar te stellen. Vele handen maken licht werk! Iets geheel nieuws voor de afdeeling is, dat door de welwillendheid van een der partijgenooten de gelegen heid is opengesteld voor de leden, om deel te nemen aan een Cursus in Nederlandsclie taal. Deze cursus wordt in Constantia gehouden, eiken Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. De kosten zijn zeer gering. Wie nog wenscht deel te nemen kan zich op genoemden avond aanmelden in Constantia. „Kennis is Macht," partijgenooten Waren de cursusvergaderingen door Jos. Loopuit geleid, alle uitstekend bezocht, de cursusvergaderingen, die nu zullen volgen, verdienen eveneens in hooge mate ons aller aandacht. Partijgenoote Henriette Roland Holst zal voor de afdeeling in de maand Januari driemaal optreden en wel op Zondag, 3, 17 en 31 Januari. Het onderwerp, dat zij zal behandelen, is De Strijdmiddelen der Arbeidersklasse. Ie. De Vakbeweging. 2e. De Politieke Actie. 3e. De Coöperatie. Zondag 3 Januari a. s. des 's morgens kwart over elven (precieszal dus de eerste vergadering aanvangen. Wekt zooveel mogelijk geestverwanten op, deze ver gaderingen te bezoeken. Voor degenen, die geen cursus- kaart bezitten, is de toegangsprijs op 10 cent bepaald. Van onze partijgenooten mag er niet een ontbreken. Allen 3 Januari op post! Het jaar 1904 moet goed worden ingezet! Tegenover elke reactie zetten wij den lust van hut proletariaat om zich te ontwikkelen, en bewust deel te nemen aan den maatschappelijken strijd Naar de Cursusvergaderingen Het Bestuur. Het overzicht van de raadsvergadering op 21 dezer behoeft niet van langen adem te zijn. Zooals 't meer gaat in bijeenkomsten van uitverkorenen, was er veel geschreeuw en weinig wol, hetgeen niemand onzer kan verbazen. De raad was bijna voltallig, de wethouder Visser en meneer Beukers hadden kou gevat en hadden voor dezen keer voor de eer bedankt. Er was „in den beginne" wat- meer publiek dan anders, later stond de „tribune" volenAcu 't ongewone van 't schouwspel hadden de heeren" raadsleden meer oog voor de tribune dan voor hun werk, 't kon ook niet anders, want op 't hekkie tusschen de verslaggevers van de „lokale pers" hingen twee vreemde „snoeshanen" waarvan er één schreef, die dus een persmuskiet was. Er werd over en wie wat gemompeld in den raad, pst, pst, wie is die vent; er werd wat gelachen, maar de anti-revolutionaire heeren hielder. hun mond en keken ernstig en wat stijf in hun zwarte „Zondagsche" en het smetteloos-witte boordje behoedde den hals voor allerhande vieze infecties. De vreemde „snoes" was uit een en ander kan dat worden opgemaakt de verslagverknoeier van de Nieuwe Courant van Schiedam, Maassluis en wat dies meer zij (wie lacht daar?) Dit nieuwe „christelijke' dagblad zal, naar wij door middel van de draadlooze telegrafie vernamen, geredigeerd worden èn door boven genoemde raadsverslaggever, die tusschen twee streepjes, iemand uit Zutfen is, die de Schiedammers godvruchtig heid hoopt in te prenten, èn door een lid der Tweede Kamer, (Talma misschien?) Enfin, 't belooft een fijn stelletje te worden. Wewen- schen 't nieuwe dagblad welkom, er is veel werk aan den winkel in Schiedam en nog een mooie vuile wasch te reinigen, als d'r maar niet te veel gemorst wordt met dat onontbeerlijke christelijke zout. Zuinig wezen, nieuwe christelijken In den raad kwam het rapport inzake de loonen en werktijden aan de drinkwaterleiding opnieuw aan de orde. De heer Loopuyt verbeterde zijn opmerking van de vorige maal, dat de directeur bij 't opmaken van zijn rapport niet alle werklieden had gesproken, maar dat hij alleen de hoofdman der waterleiding, dus de chef der werklieden in deze zaak had gekend. Dit was een opmerking die de geachte wethouder Honnerlage zich aan moest trekken, want uit des heereu Loopuyt's opmerking had hij munt geslagen en verteld, dat de directeur overleg had gepleegd met alle werklieden. Dit bleek nu onjuist en een uit-den-duim-zuigerij van den edelachtbaren wethouder. De heer de Groot blijft betreuren, dat de zaak niet van twee kanten is bekeken en dat alleen de directie is gehoord, doch hij vertrouwde de opgave als te zijn korrekt. De werktijd vond hij echter te lang. Gedu rende 4 weken werkt het machinekamer-personeel 82 d 86 uur per week. Ook al nemen we in aanmer king de korte afstand van de woningen en het feit dat er niet geklaagd wordt, moet toch worden erkend dat de werktijd zeer onredelijk is. De heer de Groot stelde de motie voor „de Raad, van oordeel dat de werktijd van het machinekamer-personeel aan de waterleidiug te lang is, verzoekt de Commissie hierin verbetering te brengen." De heeren v. d. Poel en Ris ondersteunen deze motie. Daar had je 't gaande. De heeren Gouka, Klein, Honnerlage Grete wilden er niets van weten. De eerste zei, dat je van zoo'n hals-over-kop motie toch geen practisch nut hebt, de tweede, dat de zaak in de Com missie al besproken was en de laatstgenoemde stootte met veel waardigheid zinnen uit, waarin domineerden: „motie aannemen gevaarlijk" „financieel nadeel voor de werklieden", „de heer-v. d. Schalk zei immers, dat de menschen zoo tevrêe waren" „motie uit stellen." De heer de Groot zag niet in, dat de werklieden er financieel schade bij zouden hebbeu, en al was dat zoo, dan nóg is het des raadlids plicht om te waken tegen overmatigeu arbeidsduur en moet hij den werkman tegen zichzelf beschermen tegen overmatig werk, dan waar andereu werkloos roudloopeu. Doch.... de heer de Groot verklaarde zich bereid om te zwichten! Hij zwichtte dus (wie lacht daar?) en wijzigt zijn motie in dien zin dat de betrokken Commissie een „nader onder zoek" zal instellen om zooveel mogelijk verbetering te brengen in den te langen werktijd. De heereu Lageweij, Kramer, Klein en Honnerlage betuigen allen dat men het zonder de Groot(e)-motie wel afkan en de voorsteller zag zich door de wezenlijk, waarachtige verzekering dat er een „nader" onderzoek zou worden ingesteld, zoo in 't nauw gedreven, dat hij zijn motie introk. Toen was de heer de Groot heelemaal gezwicht. Bij de regeling van de jaarwedden dei' leeraren der H. B. S. en gymnasium wilde de heer van Westendorp tegelijk de salarissen geregeld zien van den concierge en den amanuensis (de persoun die den leerlaar behulp zaam is bij natuur- en scheikundige proeven). Dat kan je begrijpen, daar kwam niks van in. B. en W. zullen de geheele verordening opnieuw aan de critiek van den raad onderwerpen, en de verordening spreekt alleen van het salaris der leeraren. Er kan nog worden bijgevoegd, dat het betreffende adres der leeraren waarbij zij verbete.iug hunner jaarwedden verzoeken, al 2jaren onderweg is. De raadsleden zijn immers bekende voor standers van „de lange baan." De reservefondsen van de gasfabriek en het St. Jacobs Gasthuis kregen een nieuwe klets-beurt. De regenten van het gesticht kregen f 500.-— subsidie voor 't jaar 1903, en op voorstel van mr. Jansen wordt besloten, administrateuren en regenten van het St. Jacobs gast huis te verzoeken, opnieuw bijeen te komen om een „sluitende begrooting op te m iken en de plannen van verbouwing of het nieuw te bouwen gesticht, te over wegen. De kermis is nog niet afgeschaft: het adres van de auti-rev. kiesver. „Nederland en Oranje" tot afschaffing van het Schiedamsche zwijntje met advies van B. en W., dat sprak van het behoud der kermis, werd aangehouden tot de eerste raadszitting in Januari. Dan zal de be slissing moeten vallen, omdat kort daarop de verpach tingen al of niet zullen plaats hebben. Met al deze gewichtige dingen te volbrengen had de raad 3 volle uren zoek gebracht. Vergadering van de „Voorwaarts." Woensdag, 16 December 1. 1. vergaderde de „Voor waarts." Een vrij groot aantal leden was opgekomen om de uiteenzettingen van het bestuur over zijn gevoerd be leid, gedurende het afgeloopen jaar, te vernemen en om uit den mond der Commissarissen te hooren, hoe het met de Rekening en verantwoording stond. Het ap plaus, dat aan het eind der beschouwingen volgde, mocht gewis worden beschouwd als een teeken, dat alle leden over het bestuursbeleid tevreden waren. Hun ingenomenheid daarmee bleek niet minder uit het feit, dat de bestuursvoorstellen omtrent de verdeeling van de 50% der winst, die de arbeiders-beweging ten goede moet komen, na een onbeduidende wijziging met alge- meene stemmen werden aangenomen. Door de leden vergadering werd nu vastgesteld, dat f 75 zou worden geschonken aan ons blad, dat steeds voor arbeiders coöperatie in den zin zooals de sociaal-democraten haar opvatten, propageert. Eveneens werd f75 geschonken aan de nog altijd noodlijdende slachtoffers der Aprilbeweging en f25 aan de kinderen der slachtoffers, terwijl de rest, ruim f 25 beschikbaar werd gesteld voor de propaganda van het algemeen kiesrecht, dat strijdmiddel voor de arbeiders bij uitnemendheid. De oprichters der Coöperatie mogen met genoegen op dit eerste exploitatiejaar terugzien. Wat zij zich

De Moker | 1903 | | pagina 1