4 Arbeiders-Coöperatie „VOORWAARTS". Brood, Beschuit en Kleingoed. I I i „DE MAGNEET". De Zwendeldebatten in de Tweede Kamer. „AURORA" Gebouw „Constantia". Ingezonden. Rectificatie. Levert steeds prima kwaliteit 1 i O Zeer fijne SPECULAAS 10 cents per ons. SCHOTSCH BROOD 12 Wie de Coöperatie steunt bevoordeelt zichzelven en dient de Arbeidersbeweging! Daarom allen in de „VOORWAARTS". 1ST. IQ. Op den Tweeden IKZeTstd-agr wordt er d.it jaar g-eloalslren.. I ROOKT het Merk Voor het houden van Vergade ringen van Politieke-, Vak- en Strijdvereenigingen, ruime lokalen te huur. AdresA. WINTERBERG, Raam 27. BROCHURENHANDEL der 8 D. A. P. in NEDERLAND. Fonds tot uitkeering bij Overlijden. Wel, wie zou dat nu nog doen Neen, ik heb de artikelen van dr. Snijders in De Nederlander gelezen. Die heeft verklaard en hij is een deskundige! dat het dwaasheid zou zijn het bier als voedingsmiddel aan te bevelen. En de heer Van Waveren dan Maar, voor hoe onnoozel zie je me nu aan? Denk je, dat ik niet begrepen heb, dat zijn stukje als ironie bedoeld was? Hoe zou hij er anders toe gekomen zijn, het flinke artikel van Dr. Schöpfer naast die kostelijke mop van hem te laten afdrukken en den afnemers van zijn bier aan te bieden Weet je, wat ik geloof Dat hij heimelijk geheel-onthouder is en nu op deze wijze het biergebruik wil tegen gaan. Dus, dat artikel van Dr. Schöpfer vond je nog al goed? Ja, dat wil zeggen, ik stem niet met alles in. Natuurlijk. Maar waarom drink je dan toch eigen lijk bier? Verslaat het je dorst? Neenik heb bij mezelf en ook bij anderen op gemerkt, dat de dorst eer meer dan minder wordt, als je bier drinkt. Het is wel lekker frisch, zoo'n pot ijskoud bier in den zomer, maar even na het drinken keert je dorst weer terug. Nu, ik ben nieuwsgierig om te hooren, waarom je het eigenlijk dan toch wel drinkt. Och, dat zal ik je zeggen: je moet toch wat drinken als je ergens komt, en dan Hé, wacht even; laat ons één ding te gelijk be spreken Zeker, je moet toch wat drinken als je ergens komt, als je dorst hebt, wel te verstaan Maar waarom moet het juist een alcoholhoudend vocht zijn Kan men niet even goed, ja beter, iets anders nemen? Wil je voedende dranken, neem melk, karnemelk, chocolade, suikerwater; opwekkende: neem koffie, thee en alweer suikerwaterverfrisschendespuitwater, water met vruchtensappen, water alleen. Ik verzeker je, dat het lekkerste glas bier niet kan opwegen tegen een glas bessensap met suikerwater, of tegen een kwast" 1). Uit tal van onderzoekingen is in den laatsten tjjd ge bleken, dat vooral suikerwater een uitnemende drank is. Het ware te wenschen, dat de Volksbonders propa ganda maakten voor het gebrnik van suikerwater in plaats van het biergebruik aan te bevelen. Suiker is een uitnemend voedsel; suikerwater werkt vooral best bij vermoeidheid der spieren. Misschien zou het optreden 1) Een „kwast" is een glas suikerwater met citroensap. der Volksbonders dan de afschaffing van den suiker accijns tengevolge hebben, wat van groot belang zou zijn. Nu ja, dat kan allemaal waar zijnbepaald noo- dig zal bier wel niet wezenmaar zie je, die andere dranken staan zoo.... zoo.... Zeg het maar: zoo kinderachtig bedoel je, hé? Niets mannelijks zoo'n glas melk of karnemelk, hé En dan suikerwater Stel je voor, iemand, die suikerwater drinkt! Neen, maar, dat is al te onmogelijk! Dan staat een glas jenever of een glas hier veel flinker! Weet je, wat nog veel flinker is? Bang zijn om uitgelachen te wor den; dat is het toppunt van flinkheid! Maar je zult toch moeten toestemmen, dat het beter is, dat het volk bier dan jenever drinkt. Zeker, en nog veel beter, dat het melk drinkt. Maar, dat gaat nu eenmaal niet, want het volk moet toch iets in de plaats hebben, van den jenever, dien je het ontnemen wilt. En hier kan ik me be roepen op een specialiteit als Dr. Snijders, die zegt, dat overal waar wijn en bier volksdranken zijn gewor den, het drankmisbruik is afgenomen. Nu, Dr. Snijders mag ook wel bidden„Heere, bewaar me voor mijn vrinden, etc." Wie zal nu in ernst Dr. Snijders een specialiteit op dit gebied noemen Zijn bewering is immers geheel in strijd met de erva ring overal opgedaan Is b. v. in Engeland na de Bier- wet het drankverbruik niet alleen niet afgenomen, maar zelfs gestegenMoet men niet in alle landen, waar men de noodlottige leer volgde, dat het bier den sterken drank zou verdringen, nu naast den drankstrijd ook dien bierstrijd aanbinden? 1) Tegenover de uiting van Dr. Snijders plaats ik de volgende van den be kenden Professor Von Pettenkoferde een tijd lang gekoesterde verwachting, dat het toenemende bierver- bruik een merkbare afneming in het verbruik der ver schillende sterke dranken zou brengenis niet vervuld geworden.'" 2) Ik vrees dan ook, dat de Volksbond zeer bedrogen zal uitkomen, waar hij het biergebruik aanbeveelt. (Wordt vervolgd.) 1) In Zweden bedroeg het gebruik van sterken drank: in 1887 2 8 L. 50 pCt. per hoofd, in 1893 3.5 L. 50 pCt. p. h. Het biergebruik was in 1887 17.9 L. per hoofd en in 1892 29.5 L. p. b. Zoowel het een als het ander toegenomen! (Ontleend aan de Mededeelingen v. d. Duitsche Ver. tegen het misbruik van geestrijke dranken den Duitschen „Volksbond.' 2) „Die studierende Jugend nnd die Alkoholfrage." Voordrach ten van prof. dr. Bollinger, prof. dr. Buchner en prof. dr. Haus- hofer met inleiding van prof. dr. Von Pettenkofer. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaktie). Copie wordt niet teruggegeven. Schandelik. Waarde Eedactie Het zal u bekend zijn, dat het meisje welke de vorige week door haar vrijer met een revolver werd geschoten, aan de gevolgen is overleden. Maandag j. 1. werdt het lijk naar Rotterdam vervoerd voor rechtelijke schouwing, 's Namiddags omstreeks 2 uur kwam de lijkkoets met het lijk weer terug. Bij de vijf sluizen stopte de koetsier en stapte met de brigadier-veldwachter die op de wagen zat, af, liet fle lijkkoets voor het Café staan en gingen samen naar binnen, u begrijpt waarvoor. Het trok niet alleen mij, maar ook den Tolbaas z'n aandacht dat dit schandelijk feit gebeurde. Ik vroeg mij zelf afzou dit ook gebeuren als het een dochter was van een kapitalist Schandelijk vind ik het van den koetsier en veldwachter, om, wanneer ze een lijk vervoeren, zóó iets te doen. J. V. 't Adres van 't slachtoffer der Alg. Werkstaking te Vlaardingen is door Dubbeldeman verkeerd opgegeven. Het juiste adres is, naar ons wordt medegedeeld: Broekweg Ao. 25, Vlaardingen. STEÜNPEMI1ÏG Uit Vlaardingen 19 ct.L. 5 ct.; Uit den Helder van D. 10 ct. Voor de Slachtoffers. N. 20 ct.S. 10 ct.Sch. 15 ct. Ontvangen: De Zwendeldebatten in de Tweede Kamer. Geurige 2 cents Sigaar. Verkrijgbaar bij A. WINTERBERG, Raam 2"!. Wederverkoopers flink rabat. Amsterdam Int. Telefoon 5599 De Genestetstraat 16. VERSCHENEN Prijs 5 cent, fr. p. post 7 cent. Een brochure die ieder partijgenoot zich moet aanschaffen en moet helpen verspreiden. Aan particulieren wordt alleen gezonden na ontvangst van het bedrag. Brochurenhandel der S. D, A. P. - Afd. Schiedam. Zoo juist verschenen: Wetsontwerp tot Grondwetsherziening, met toelichting en bijlagen, bij de Tweede Kamer ingediend door de Soc.-Dem. Kamergroep Prijs 25 ct. De Moc.-Dem. en wat er van gezegd wordt, door J. H. Schapee. Prijs 6 ct. De Ware Schuldigen, debat tusschen Mr. P. J. Tboelstba' en Dr. A. KuiJPEEenz. Prijs 5 ct. Geen Reaktle, door Hene. Roland Holst. Prijs 5 ct. Irbeiders-Jaarboekje voor 1004, prijs 10 cent. De Zwendel-Debatten in de Tweede Kamer. Prijs 5 cl. Verkrijgbaar bij A. WINTERBERG, Raam 27. AdministrateurJ. G. GOTZE. Gevestigd: Amsterdam, O.Z. Achterburgwal 203. OPGERICHT 12 SEPTEMBER 1887. Reserve-Kapitaal op 1 October 1003 f 22.110.00. Onzen Agent ST. KLEPKE, Helena- straat 16, Schiedam, schrijft in en geeft alle mogelijke inlichtingen voor kinderverzekering en andere van f 50. tot en met f 300. Typ. Maserekuw Bouten, Binnenrotte 50, Rotterdam. B

De Moker | 1903 | | pagina 4