ATTEMTIE No. 50. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1904 3e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Bureau van Bedactie en Administratie: A WINTERBERG, Raain 27. StnKken voor 't eerstvolgend nnmmer.moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nur in het bezit der Redactie zijn. Ingezonden Mededeelingen Afdselingsnieuws. Kruis-ridders. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal i franco per post 30 cent j J voorui^)e1alm(J- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redactie en Administratie: A. Winterberg, Raam 27. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Z A V E R i;i;\IUI\U „EXCELSIOR". A.s. Maandag geen repetitie, maar Donderdag d.a.v. op denzelfden tijd. het bestuur. Op de Zondagmorgen gehouden afdeelingsvergadering werden vele belangrijke zaken besproken en afgedaan" Niet alle zijn voor publiciteit geschikt. Vermeld dient te worden le. dat nog deze maand tot stichting van een Plaat selijk Comité voor Algemeen Kiesrecht zal worden overgegaan. Vier vereenigingen traden reeds toe, n. 1.de Afdee- lingen van den Bond van Ned. Onderwijzers, den Bakkers- gezellenbond, den Algem. Ned. Typografenbond en den S. D. A. P. Meer belangstelling te wekken voor het bezit van het eerste burgerrecht en bij de arbeiders het inzicht te brengen, dat zij zich den belastingplicht moeten ge troosten om hun kiesrecht te kunnen erlangen, zal wel de naastliggende plicht van het Comité zijn. 2e. De Afdeeling zal een Adhesie-adres zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met dit adres zal het verzoek gesteund worden, door het Alg. Comité aan de Kamer gericht, om de beide ingediende wetsontwerpen, het Kiesrecht betreffende, zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen. 3e. 500 manifesten, die de Kiesrechtkwestie toelichten, zullen deze week verspreid worden. Arbeiders, denkt om uw Kiesrecht! Deze week en Maandag, 15 Februari, kunt ge u ten gemeentehuize van uw woonplaats daarvoor opgeven 4e. Bij den Brochurenhandel der Afdeeling, gevestigd Raam 27 en bijkantoor Helenastraat 16, zijn nog Jaarboekjes der Partij verkrijgbaar. Het nette boekje" in handig formaat, bevat vele wetenswaardigheden, de partij betreffende. De prijs is tien cents. Het behoort in handen van alle arbeiders 5e. Voor de vervulling van de vacante plaatsen in het Partijbestuur, werden alle aftredenden opnieuw gecandideerd. 6e. Van de ingekomen stukken verdient bijzondere vermelding een schrijven van Mr. P. A. Diepen horst, te Amsterdam. Zooals bekend is, wilde onze partijgenoot Van Leeu wen, op de middagvergadering van den Antirevolutio nairen Partijdag, op 6 Januari j.l., aan Mr. Diepenhorst een vraag stellen. Van Leeuwens verzoek werd ge weigerd. Na afloop der vergadering, noodigde onze partijgenoot de Antirevolutionairen woordvoerder uit tot een'debat over een soortgelijk onderwerp, als in de middagver gadering was behandeld. Mr. Diepenhorst toonde zich daartoe niet ong-enegen. Het bestuur der Afd. wendde zich nu tot Mr. Die penhorst en noodigde hem tot een openbaar debat met Van Leeuwen uit. Keuze van onderwerp, vergaderlokaal, voorzitter der vergadering, werd aan den uitgenoodigde overgelaten Alleen werd bepaald, dat spreker en debater even veel tijd voor redevoering en repliek zouden hebben. En wat was het antwoord van den moedigen anti revolutionairen kemphaan Tot zijn spijt moest hij onze Afdeeling teleurstellen. Verschillende omstandigheden doen hem beslui ten op een publiek debat niet in te gaan. De waarde van zulk een discussie lijkt Mr. D uiterst gering. Wat n man, wat 'n man Zotteklap verkoopen onder de broederen is ook veel gemakkelijker, nietwaar? Ja, ja. zoo zijn onze „fijne" manieren! Hoe lang zullen de arbeiders zich door zulke lui nog in de luren laten leggen? Wij troosten ons met de hoop, dat zij die wind zaaien, storm zullen oogsten. Partijgenooten, geestverwanten en alle belangstellen den, zoowel in Schiedam als in Vlaardingen, wor den nog eens herinnerd aan de Cursusvergadering- op Zondag, 14 Februari a. s., des morgens kwart over elven in „Constantia". Het onderwerp „Coöperatie", de sluitsteen van „De Strijdmiddelen der Arbeidersklasse" zal dan door onze pai tijgenoote Henriëtte Roland Holst behandeld worden A e kunnen er niet te sterk op aandringen deze ver gadering te bezoeken. Zij, die om welke reden ook, thuis blijven, missen veel, zeer veel. Daarom allen op uw post en, bet zij nog eens met nadruk herhaald „Brengt vooral de vrouwen mee Nergens beter dan in de Coöperatie kunnen zij den strijd der arbeiders leeren kennen, liefhebben en steu nen! Waar nu de gelegenheid zich voordoet, dit onder werp door een vrouw te behandelen, moeten vele toe- hüorderessen aanwezig zijn. Allen Zondagmorgen in „Constantia" Het Bestuur. „Andere tijde-., andere zeden," zegt 'n spreekwoord. Aan die groote waarheid kan zich niemand onttrekken. Zelfs niet de grootste mannen, zelts niet zij, vooral niet zij die in het menschelijk samenleven de voornaamste rollen vervullen; ieder heeft z'n doen en laten aan te passen aan den tijd, waarin hij handelt. Zoo óók de bestrijders van het komende; zoo óók de haters van het nieuwe; zoo óók zij, die zich in het huidige zoo wél weten, en bij veranderingen niets te winnen hebben wél te verspelen gezag, eer en roem en dus uit eigenbelang, uit liefde voor zichzelf, met hand en tand het tegenwoordige trachten te ver dedigen en te behouden. Zoo is door alle tijden heen strijd gevoerd door hen, die het nieuwe wenschten en de komst ervan tracht ten te bevorderen, tegen hen, die het bestaande wenschten te behoudeu. Doch de geschiedenis spreekt van één overwinningvan den vooruitgang. Immer verdreef het nieuwe, in volle bekoring van jeugdige frischheid en ongekend schoon, verheven boven het plat-alledaagsche en duf-algemeene, in getoover van het betere, het ideale, het oude en afgeleefde. Steeds zag het behoud z'n strijders vallen, z'n ves ten sloopen. Nimmer was de zegetocht van den Voor uitgang te stuiten Men heeft 't gepoogd op alle wijzen. Niet willende erkennen, dat men streed voor 'n wanhopige zaak, niet willende erkennen de nulliviteit van al z'n gezwoeg, het onbeholpen gepeuter en gehok tegen de noodzake lijkheid van wijken, trok men. ten strijde, dan met gene, dan met deze wapenen, waarvan men het eehe al doelmatiger waande dan het andere, en zich telkens weer onweerstaanbaar dacht om tot de ervaring te komen, telkens en telkens weer, dat de wapenrusting van den ge ïaten tegenstander spotte met alle wapentuig tegen hem gekeerd dat men in machtelooze woede zich afmatten kan en z'n dolken tot gruis slaan, doch dat hij, die men wil tegenhouden, wiens gang men terwille van 't zelfbehoud, die krachtige drijfveer, stuiten m o et, met onwrikbare vastheid voortschrijdt!.... Maar 't spijtig besef van z'nminderheid, van z'n absolute onmacht, brengt het behoud niet tot een eerlijke erkenning ervan, doch steeds, tot in 't oneindige, tot 't beramen van nieuwe plannen, middelen tot belaging van den, door haar gehaten „Vooruitgang." Dat is het doel, he streven; het „heiligst' ideaal; hierin .schept het grootheid en eer en nog lang zal 't duren voor en aleer het z n keutelig gedoe laat varen. Schoon het vooral in den laatsten tijd een voordeelig zaakje is kruis-nddertje te spelen en men al gauw 'n schoolopzieners- of burgemeestersbaantje als zegeteeken op de punt van z'n lans draagt, ook al heeft men den vijand nog n et onder de oogen gehad, het is opmerke lijk, hoevele dapperen in den jongsten tijd komen opda gen, om hun sterken arm aan de „goede" zaak te leenen. Hoeveie edelen (en achter hen volgen natuurlijk de schildknapendie voorheen onverschillig den striid tusschen Oud eu Nieuw aanzagen, althans nooit eenige belangstelling t o o n d e n, nu plots in heiligen toorn ontbi and, hebben aangegord de volle wapenrusting en met gevelde lans het strijdperk komen binnenrennen, in heel hun woest-dreigend uiterlijk van verdrongen of zich-in-den-knel-gevoelende bourgeois, waarbij de schim men der befaamde oud-tijdsche roofridders nimfen-pro fielen lijken 4 En die nog altijd meeiien door 'n valsch geschetter op klaroenen den tegenstander te kunnen overbluffen, die nog altijd meenen. dat deze het gehinnik der kreu pele rijdieren houden zal voor 'tgebriesch der kloeke here strijdrossen hen, de zoutzakkerige, wankelende en hotsende zondagsruiters voor vermaarde Baanrotsen. t Is bepaald koddig te zien wat zonderlinge figuren men alzoo gecombineerd krijgt, nu op 't oogenblik teller dan ooit (met toog op 1905?) door de behoudspartijen wordt opgetreden tegen die vermaledijde sociaal-demo- kratie. Die schijnt er nu zoowaar eventjes onder gebracht te moeten worden en tot dit grootsch en heilig doel duiken van alle kanten de kampioenen op. En terwijl zij, die altijd elkaar bestookt en afgetakeld hebben, nu politiekers als zij zijn, achter de schermen zitten te flikflooien en elkaar lonkjes en lachjes toewerpen, komen enkelen hunner in 't open veld met hun socialBme-ont- wrichtings-toeren. En daar gaat 't-er van langsWe hebben gelezen welke kunst-verrichtingen de heer Sy brandi in de leugen-sport verricht hoe hij met ijzing wekkende mimiek en uitgestreken gelaat de grofste stommiteiten debiteert over de sociaal-demokratie en hare belijders, speciaal de Duitsche, omdat-i daar nog het minste van weet en ook den heer Aalberse, die hij na-wauwelt, er evenmin iets van bekend is, getuige de kwasterigheid die hij verkoopt over de ziekte-verzeke ringswet ongevallenwet, invaliditeits- en onderdoms- verzekering, waar onze partijgenooten in den Rijksdag tegen hebben gestemd. De heer Sybrandi, herhaalde malen op de onjuistheid en het zotte van z'n beweringen gewezen, gaat hardnekkig met de zelfverloochening op de zalvende tronie (hij offert er z'n ziel voor "aan t vagevuur!) voort, z'n onzin uit te kramen. En zoo Sybrandi, zoo anderen, 't Is nu eenmaal manie socialisten-vretertje te spelenmen werpt zich op als kampioen tegen 't ongeloof, want, nietwaar, de socialisten zijn beslist heidenen en als goed geloo- vige moet men hen bestrijden. Met alle middelenge paste en ongepaste, met waarheid, of als dat niet gaat met leugens, 't is alles ter eere.... van het waar achtige Geloof! Voor hoevelen zal den naam van Prof. Bolland onbekend zijn Hoevelen onder ons herinneren zich met het heftig sensatie-dispuut tusschen hem en Dr Schaepman eens gevoerd Welnu, de man die eens op zoo uiterst vinnige wijze het katholicisme aanpakte en zijn d wang-systeem geeselde dat is de laatst opgestane vechtbaas tegen het socialisme! Voorzeker verwonderlijk! en eigenaardig hem te zien naast, te midden van al die anderen, de dienaren van het zwarte verbond, met wie hij nu ééne zaak te bevorderen heeft. Eigenaardig hém aan den gang te zien feu te hooren) met dezelfde allures, met denzelfden pathos als zij waar het geldt het socialisme af te takelen. De roe- DE MOKER 3 cents per regel.

De Moker | 1904 | | pagina 1