No. 7. ZATERDAG 16 APRIL 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Alwéér steun Niet malseh! Repliek. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal Mj v00ruitbetali franco per post 30 cent j J y Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Reeds vroeger is in deze kolommen gewezen op de krisis, welke heerscht in de diamant-industie. 't Ont staan, doel en verloop ervan is en wordt ook geregeld, zij 't niet altijd even juist, medegedeeld in de gewone nieuwsbladen wij kunnen daarover niet altijd even uitvoerig zijn en zullen dit ook nu niet zijn. Maar waai de algemeene opinie zich in deze zoo beslist heeft ge plaatst aan de zijde der diamantbewerkers, georgani seerd in de grootste en krachtigste vakvereeniging in Nederland, den A. N. D. R, de organisatie, die met recht de bloem van het Nederlandsch vakvereenigings- wezen kan worden genoemd, aan wien de gansche organisatie van het Nederiandsche proletariaat zoo on eindig veel verplicht is èn als krachtige financiëele steun, èn als toonbeeld van goede, gezonde organisatie, maar wiens grootheid den tyrannieken juweliers'n doorn in 't oog was en op wiens val de geheele toeleg dei- uitsluiting berust, daar is weldra het moment daar, waarop de A. N. D. B., die zoolang door eigen kracht alléén, den aanval het hoofd wist te bieden, 'n beroep zal moeten doen op de solidariteit van ieder weldenkend arbeider. Reeds maanden lang heeft door eigen middelen de ruim 6000 uitgeslotenen uitkeering verstrekt, maar de wèlvoorziene bronnen geraken door de enorme som men, daartoe vereischt, eiudeljjk uitgeput.... Het kan niet zijn, dat de krachtige en fiere strijders het hoofd zullen moeten buigen voor de wanstaltige eischen der juweliers.... bij gebrek aan 'n handvol rijks daalders Het k&n niet zijn, dat de georganiseerde Nederiand sche arbeiders vergeten kunnen wat aan den A. N. D. B. te danken is Het kan niet zijn dat het solidaire Nederiandsche proletariaat thans in z'n plichten tegenover een zijner krachtigste steunpilaren tekort zou schieten Het kan niet zijn dat het beroep der strijdenden op hun kameraden tevergeefs zal zijn hun vertrouwen zal worden beschaamd.... Dit mag, kan en zal niet gebeuren Aan de Pers werd door de resp. organisaties der diamantbewerkers een circulaire gezonden, welke wij op verzoek, hier in haar geheel doen volgen Beroep op de solidariteit der Nederiandsche arbeiders. Medearbeiders Nu de georganiseerde werk gevers in de Diamantin dustrie de bemiddeling, aangeboden door Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, hebben afgewezen, is het .te verwachten dat de strijd tnsschen hen en ons langdurig en bitter zal zijn en zien wij ons genoodzaakt een ernstig beroep te doen op uwe hulp. Totnogtoe hebben wij den strijd met eigen middelen knnnen voeren. Thans echter nadert het oogenblik, dat onze hulpbronnen uitgeput zullen zijn en dat wij den steun zullen behoeven van allen in den lande, die gelooven dat het recht aan onze zijde is, in het bijzonder van u, onze medearbeiders. Op 17 Februari dezes jaars werden 6000 diamant bewerkers door de Amsterdamsche Juweliers-Vereeniging op straat geworpen, werden 30.000 menschen van hun middel van bestaan beroofd. Een industrieel conflict van dezen omvang is, gelooven wij, in ons land nog niet voorgekomen. Met het oog op dien grooten om vang, moest de uitkeering aan de uitgeslotenen zeer laag worden gesteld. Zij bedraagt slechts t5.— per week, plus f0.25 per kind. Het is stellig onnoodig u er op te wijzen, hoe weinig een dergelijke uitkeering beteekent in een stad als Amsterdam, waar de woning- huur zeer hoog is, de levensbehoeften zeer duur zijn hoe groot de ellende is, die heerscht in de gezinnen onzer leden, waarvan zeer vele reeds door hunne pa troons zonder werk werden gelaten vele weken vóórdat de uitsluiting officieel werd afgekondigd. Doch al is de uitkeering gering door de groote massa uitgeslotenen verslindt zij wekelijks buitengewoon veel geld. Tegen dergelijke aderlatingen is zelfs de best-gevulde weerstandskas niet lang bestand. En als gij bedenkt, dat op 1 April 1902 een uitsluiting eindigde, die drie volle maanden had geduurd, en wij nu, nog geen twee jaar later, weder voor het feit kwamen te staan, dan zult gij ons toestemmen, dat onze leden zich groote offers hebben moeten getroosten, om zoo spoedig reeds in staat te zijn eenige maanden lang met eigen middelen een zoo geweldigen strijd te kunnen voeren Maar nu komt de nood aan den man en rekenen wij op u, kameraden op u, mede-arbeiders, van welke godsdienstige of politieke overtuiging gij ook moogt zijn. De vier organisaties van diamantbewerkers, die een korte poos gescheiden waren, zijn door den aanval dei- juweliers naar elkander toegedreven en vormen thans weder een compact geheelZij voeren met elkander den strijd en vragen met elkander den steun van alle arbeiders. Zij hopen en vertrouwen dat hun verzoek niet ijdel zal zijn. Gij hebt ongetwijfeld aandachtig dezen strijd gevolgd gij kent stellig zijn aanleiding, zijn verloop en het stadium waarin hij thans verkeert. Gij hebt gezien hoe wij tot het uiterste zijn gegaan om den strijd te voorkomen, hoe wij elke poging om hem te doen ein digen hebben bevorderd en getracht te doen slagen. Gjj weet dat alles vruchteloos is geweest, dat de juwe liers strijd wilden tot eiken prijs, omdat zij het blijkbare voornemen hebben onze -organisatie- te vernietigen, althans hare werkdadigheid te verlammen. Medearbeiders, dat kunt, dat zult gij niet gedoogen. Onze strijd is de uwe mede. Onze nederlaag zal u treffen zoo goed als ons. Onze overwinning zal ook uwe zegepraal zijn. Steunt ons daarom nit alle macht, zoo spoedig en zoo ruim gij kunt zoolang ook als noodig zal blijken te zijn. Onze mannen en vrouwen staan pal. Zij zullen buigen noch wijken, zoolang het hun even mogelijk is fier rechtop te blijven staan. Maakt hun dat mogelijk, kame raden, en de zege is niet twijfelachtig. Wij noodigen u dus uit. ons financieel op zoo groot mogelijke schaal te helpen. De gelden die gij ons schenken wilt, zullen naar verhouding verdeeld worden over onze vier vereenigingen. De Algem. Ned. Diamantbewerkersbond, die aange sloten is bij den Amsterdamschen Bestuurdersbond, heeft dat lichaam verzocht de organisatie van deze steunbe weging op zich te nemen, en de A. B. B. heeft die taak op zich genomen. Hij zal onmiddellijk alle maatregelen nemen om op planmatige wijze de bijdragen in te zamelen, in samenwerking met de centrale organisaties waarbij de zusterorganisaties aangesloten zijn. Evenwel kunnen reeds dadelijk, vóór zulke maat egelen in werking zijn getreden, gelden worden opgezonden aan den Amster damschen Bestuurdersbond, secretaris S. J. Pothuis, Reguliersdwarsstraat 73. Medearbeiders, wij hebben aan dit alles niets meer toe te voegen. Wij rekenen er op, dat gij in deze moeiljjke tijden met ons leeft en voor ons werkt dat gij ons helpen zult ter wille van het recht, ter wille van de vtijheid en de onafhankelijkheid der vakorgani satie, ter wille van solidariteit der arbeiders. Kameraadschappelijk groetend, Het Bestuur van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, Henri Polak, Voorzitter. Jan A. van Zutpiien, Secretaris. Het Bestuur der Chr. Ver. van Diamantbewerkers, (Vakafd. „Patrimonium.") J. Douwes Jr., Voorzitter. J. Trampe, Secretaris. Het Bestuur der Ned. R-K. Diamantbewerkers-Vereen. P. J. J. Hazevoet, Voorzitter. J. A. Bruijns, Secretaris. Het Hoofdbestuur der Vereen, van Isr. Werklieden en Handelsbedienden „Betsalel." S. Parsser, Voorzitter. J. B. Aa, 2de Secretaris. Amsterdam, 29 Maart 1904. Het Bestuur van den Schiedamschen Bestuurdersbond heeft zich belast met de organisatie der steun-beweging in Schiedam, en doet hiermede een beroep op allen, van welke godsdienstige of politieke richting ook, die de uitgeslotenen in hun strijd voor hun recht, hun strijd tegen brutale dwingelandij en knevelarij, krachtdadig willen steunen. Geld, véél geld is noodig, kameraden, maar is het niet onze dure plicht thans dieper dan ooit in den zak te tasten thans méér dan ooit steun te verleenen? Op! ook gij Schiedamsche arbeidsslaven ook uw belang staat in dezen strijd op het spel; want als het de heerschzuchtige juweliers-vereeniging gelukken mocht de krachtige organisatie van de diamantbewerkers uiteen te slaan, neer te trappen wat zal dan het lot zijn van alle andere vakvereenigingen Toonen dan ook de Schiedamsche arbeiders in deze hun plicht te kennen en naar behooren te willen ver vullen moge den steun, van hieruit verstrekt, een ferm aandeel toegekend kunnen worden aan, naar wij hopen, de overwinning' der diamantbewerkers Het Bestuur van den Schiedamschen Bestuurdersbond, P. de Bruin, Voorzitter. J. J. Schroots, Secretaris. N. B. De Penningmeester A. Winterberg, Raam No 27, zal gaarne alle gelden in ontvangst nemen, en voor overmaking- zorg dragen. Verantwoording geschiedt in dit blad. Iemand, teekenende als „Ervé 2" viel ons met onder staand stuk op 't lijf, dat, al heeft 't zeker de wicht niet naar de lengte, waarom 't door ons eerst tot vul ling van de snippermand bestemd was, terwille van de curiositeit hier een plaats vinde. 't Zal voor velen onzer lezers misschien nog 'n aardige verpoozing zijn, ook al plaatsten wij het niet onder 't hoofd „Varia". Slechts 'n gedeelte schrapten wij er uit, dat handelde over sociaal-demokraten die jongens en knechts in dienst hadden enverschillende zonden op hun geweten. Als Ervé 2 open en eerlijknamen en daden genoemd had en niet venijnige prikjes onder water gaf aan ongenoemde personen, blijkbaar daartoe gebracht door volslagen gebrek aan inzicht, vooroordeeltjes tegen sociaal-demokraten en 'ri manier om de logika op z'n kop te zetten, dan ware misschien door ons van die dingen notitie genomen Thans waren wij zoo vrij ze .uit z'n epistel te lichten. Als Ervé 2 'ns kalm erover nadenkt, zal hij ons daarvoor bepaald dankbaar zijn. Thans zij het woord aan „Ervé 2": Mijnheer de Redacteur In nw No. van 19 Maart, geeft n bericht over jeugdige Antisemieten. Is dit waar dan is zulks heel onbehoorlijk, doch het is van een christelijk school, ziedaar de oorzaak. U en alle onderwijzers weten heel goed, dat, al worden de kinderen zulke dingen onder het oog gebracht, door wien, en op welke school ook, zij het vergeten zijn wanneer zij buiten zijn. Ik keur zulks in het geheel niet goed, gerust niet, doch vergeten wij ook onze schooljaren niet. In 't zelfde No. (onder 't motto) „Alweer een Kampioen" schrijft u, dat er volgens geloofwaardige berichten de A.-R. Schiedammer wordt opgericht, die misschien „Leentje Buur" spelen zal bij de Rotterdammer. Och, die geloofwaardige zijde moest als hij soms op eene of andere vergadering is geweest, wat beter toegeluisterd hebben, en niet voor spion spelen, die hooren in onze buurt niet thuis. U mag de Schiedammer voor kost van Magere Hein (de dood) houden, mij wel. Mag het direct niet vet zijn voor u, 't zal dan als u goed leest, wel beter worden. Was Moker's kost vet? Geheel niet om nu nog niet, alles is gebaseerd op ontevredenmaking; niets is goed, alleen wat van de S. D. A. P. komt is goede stevige kost met pit. Toch, heer Redacteur, ben DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1