Vlaardingen. Ingezonden. heid, en de leer van anderen tot eeuwige Rampzalig heid, of hij dan niet verplicht is te bidden zonder op houden dat ook anderen die leer, dat geloot zouden deelachtig worden. Pik: Maar wacht eens Por, ik geloof dat je de zaken even verwartlaten wij eerst eens overdenken hoe Ds. Drost aan dat geloof komt. Por Welnu, dan plaatsen wij ons eens op zijn stand punt, en komen wij tot de conclusie, dat volgens Ds. Drost het geloof een genadegift van God is. PikDus dan komt het eigenlijk hierop neer, dat zij, die niet gelooven, zooals Ds. Drost, er eigenlijk zelf niets aan kunnen verhelpen. Por: Juist! Goed begrepen! Nu kom ik waar ik wezen wil, en dan vraag ik je in gemoede, hoe kan 't bestaan Stel, daar komt op dien kansel in de Gere formeerde kerk in de Kuiperstraat een vrijzinnig predikant te staan, dus iemand, volgens Ds. Drost die de Goedheid van Christus loonent, dan ligt het voor de hand, dat die man daar niet voor leege banken staat te praten, m. a. w. het gehoor bestaat dan toch zeker uit geestverwanten van den prediker, en zoodra dit dan gebeurd, en de wenscli van Ds. Drost wordt evenwel vervuld, dan k>»n h t gebeuren, dat de Gereformeerde kerk instort of verbrandt en.... dan kan het niet anders of Ds. Drost gevoeld zich verplicht.... zijn God te dan ken, dat hij in z'n toorn die verkapte Godloochenaars (zooals hij ze gaarne zou willen noemen) heeft doen verpletteren of verbranden, en kan het niet uitblijven, of de geheele Gereformeerde gemeente, indien zij instemt met den gedauen wensch van Ds. Drost, zal meejubelen en meedanken voor het in vervulling komen van den gedanen wensch van haren Herder, Leeraar en Voorganger... Ds. Drost! PikIk huiver er vanstel je eens voor dat het gebeurde, dan zou er op Ds. Drost nog een andere plicht rusten, n 1. dit: Hij zou in de gezinnen van hen, die door zoo'n ramp getroffen werden, gaan moeten, om een woord van troost en bemoediging te spreken, ja, nog erger, hij zou voor hen, die al hoewel gekwetst, gewond, of half verbrand er nog het leven afbrachten, voor dezulken zou hij krachtens z'n ambt moeten bid den voor herstel Por: Zeer juist, maar denk je zoo'n toestand eens in, te moeten bidden om herstel van ongelukkigen, aan wien was overkomen hetgeen men zelf gewenscht heeft, 't is je wat Pik: Hoor eens por, 'tis te bar. Neen, dan komt het mij voor dat er een beter, een meer christelijk werk voor Ds. Drost te verrichten is, n. m. dat hij als herder de dwalende schapen tracht terecht te biengen, volgens den leer van den Grooten meester Jezus, maar Diet laten verbranden of verpletteren Porj: Laten wij nu van dit griezelige gedeelte af stappen, en gaan wij eens verder na het verslag van die kerkinwijding, dan zien wij dat daar ook aanwezig was de Commissaris van politie en de wethouders Pik: Zijn die wethouders ook doleerend? Por Weineen, o. a. Versteeve is van de kerk van Ds. Sieders, en de andere, dat is het beroemde raadslid L.'van Dam, is allesbehalve doleerend, dat is een echt kind van Synodale huize PikWat zeg je Synodaalmaar sapperloos wat zal van Dam het daar dan benauwd gehad hebben, toen de voorganger sprak van het Hierarchies^optreden der synode, en ook van het uittrekken in 188/. Por: Wat bedoel je, met dat uittrekken? Pik: Wel jö, ik bedoel de doleantie die in dat jaar uitbrak. Por: Weet je daar veel van! Zoo ja, deel me dan een en ander mee. Pik: Daar zal ik eens op mijn gemak voor gaan zitten en verzoek ik je te luisteren. Die uitleiding, uittrekking, of doleantie bracht in die dagen zoowat heel ons land in rep en roer, zelfs zoo, dat politie en justitie er aan te p_as kwamen, en 't komt het mij voor, dat wij ook in 1887 hebben gehad Misdadige woelingen! Por: Wat heb ik nou aan d hand, was dan die doleantie een zaakje van socialisten? Pik: Weineen kerel! die heele doleantie was éen zaakje van onzen tegenwoordigen Minister Abraham Kuyper, daarin bijgestaan door het tegenwoordige Kamerlid Jonkheer de Savornin Lohman. Por: Maar hoe zat dat zaakje in elkander? Vertel me eens, want ik snap dat nog niet goed. Pik: Kijk, de lui die sedert dien tijd doleerend zijn, waren toen nog in de Synodale of Ned. Herv. Kerk. Zij meenden dat het niet langer aanging dat er behalve Orthodoxe, ook nog Vrijzinnige ot Moderne predikanten optraden, wilden daarvoor een schotje schieten, kwamen daardoor in conflict met de synode, en daar had je de poppen aan 't dansen. En behalve het ïeeds genoemde, beweerden zij dat er niet genoeg tucht was in de Synodale Kerk, en als je dan in die dagen de gesprekken hoorde, was het woordje tucht schering en inslag. Por: Maar pik, waarom kwam daar politie en justitie aan te. pas? Wat hadden die eigenlijk met die zaken uit te staan? Het was toch kerkelijk! PikWel, dat zal 'k je nou eens uitleggen, waarde Por, behalve dat die doleerende luidjes een nieuwe regeling wilden invoeren, wilden zij ook het heele boeltje inpalmen, met andere woorden, zij wi den zich meester maken van kerkgebouwen, kerkelijke goederen, en ook van de kerkelijke kassen, en ging het zoover dat Dr. Kuyper en de Savornin Lohman zich meester wilden maken van de Nieuwe Kerk te Amsterdam, een feit waardoor zij sinds dien tijd zijn genoemd de Christelijke Paneelzagers Kerel! Kerel! je had in die dagen Uilenspiegel eens moeten lezen, echt geestig hoor Por: Maar Pik, ging dat gemakkelijk! PikJongen neen hoor, politie en justitie was in de weer, en het gebeurde niet zelden dat op verschillende plaatsen de Dominé door politie naar de kerk geleid werd, anders liep zoo'n zieleherder gevaar door z'n mede-christenen met slijk en steenen gegooid te worden. PorMaar zijn zij in die dagen wel eens handge meen geweest? PikO Ja Ik meen dat het in het dorpje Wons in Friesland gebeurd is, dat het Gereformeerde geloof met knuppels er in geslagenook meen ik mij nog te herinneren dat in Zuidland, een doleerende boer in z'n geloofsijver met een revolver heeft geschoten. Por Mooi, toe maar Noumaar ik beu 't volmaakt met je eens, als je zegt: dat waren misdadige Woelingen. Maar Pik, moesten Dr. Kuyper en Lohman daarover niet heel wat te hooren krijgen PikNou of zijmen maakte in die dagen een vergelijking tusschen Kuyper, Lohman en de in die dagen beruchte inbrekers, de bekende Gebroeders Lavertu PorMaar Pik, hoe ging het in deze streken met die zaken? Was het hier in de omliggende plaatsen nog al rustig? PikNou het stak ook niet er uit. Bijvoorbeeld in Maassluis was het gansch niet pluis. Daar had je in die dagen Ds. Woudstra als leider van de doleerende beweging, en dat heer had daar heel wat hooi op z'n vork, en 't is ook gebeurd, dat wanneer daar een Vlaardingsch predikant zijn dienstwerk ging verichtten, dat het rijtuig waarin hij zich bevond door politie moest beschermd worden, anders was er van den Dominé, het rijtuig en het paard geen spaan terecht gekomen. PorPikPikik kan mijn ooren haast gelooven, nou ge me dat alles zoo meedeelt, maar nu nog wat, hoe ging het hier in Vlaardingen PikNou.... eenigszins kalmer, maar toch zijn er rare dingen gebeurd. Ondermeer is er dit voorgevallen. Het gebouw wat nu verbouwd en op Goede Vrijdag 11. is ingewijd, was toen, als ik mij niet vergis, het eigen dom van een Ned. Herv. Zendingsvereening. In die Zendingsvereeniging kwamen al meer en meer doleerend- gezinde elementen, en toen zij in aantal de overhand kregen werden zij belust op het kerkgebouw, en is dat gebouw in hunne handen overgdgaan op een manier die door sommige menschen is genoemd een Christelijke Goochel toer Por Is er nog meer gebeurd van dien aard in onze stad Pik Jawel, in de Christelijke Jonge!ings-vereeniging van die dagen begon het ook al te broeien, want zooals de ouden zongen, zoo pepten de jongen, en hebben zij ook daar met elkander mot gekregen, en is het ge bouwtje van die Jon-ge-lin-gen een tijdlang op last van de justitie verzegeld geweest PorMaar Pik wat was er toen wel een spanning tusschen Synodalen en de doleerenden is 't niet PikO kerel 't was bar, zij konden mekaar niet zien of luchten PorMaar Pik, tegenwoordig gaan zij toch nog al aardig met mekaar om, als je nagaat bij de verkiezingen daar steunen zij mekaar goed. PikMaar denk nou nooit Por dat zij het zoo roe rend met mekaar ééns zijn, want dan heb je 't glad mis, en dat kunt gij vast gelooven als zij mekaar missen konden, zij heusch nog niet lief tegen mekaar zouden zijn, maar hoe gaat dat. De tijd doet alle dingen slijten, en zoo ook is 't hiermee gegaan, maar vast staat het, dat wanneer het puntje bij paaltje komt zij elkander nog best in de haren durven vliegen, en om daarvan 't bewijs te hebben moet je dezer dagen de kranten maar eens lezen over de Hoogeronderwijswetten, dan kan je allerlei liefelijkheden lezen die de christelijke schapen elkander naar 't hoofd slingeren. PorZeg Pik ik krijg maf, willen wij eindigen, misschien krijgen wij binnenkort wel weer gelegenheid op deze zaken terug te komen. Piklk vind het goed, nou dan tot de volgende week, wel te rusten. X. ONTSLAK SCHIERBEEK Daar ons onderzoek hieromtrent door om standigheden nog niet is afgeloopen, kunnen wij deze week over dat ontslag nog niets meedeelen. De liberalen in actie. Vlaardingen gaat roemvolle dagen tegemoet, dagen, van welke eenmaal de geschiedschrijver zal getuigen, als bij zich neerzet om de geschiedenis te schrijven van de politieke partijen, dat zij waren evenementen aan den politieken horizont onzer gemeente, hoe hij ons zal schilderen de groote daden, die gewrocht zijn, en in roerende bewoordingen zal wijzen op de geestdrift, die toen door de liberalen onzer gemeente aan den dag is gelegd, hoe die mannen, gedrongen door hun overtui ging, met een enthousiasme bezield waren, welke aan stekelijk werkte op de omgeving met welke zij in aan raking kwamen. In één woordde geschiedschrijver zal hen een eerzuil stichten tot een waardig aandenken aan die roemruchte dagen, en hij zal het nageslacht bepa len tot het aanschouwen van hetzelve, en het prikkelen het voetspoor van die groote mannen te volgen, tot heil van de liberale beginselen. Deze ontboezeming moest ons van het hart. toen wij in De Nieuwe Vlaardingsche Courant een bericht zagen afgedrukt over een huishoudelijke vergadering van de liberale kiesvereeniging „Vlaardingen", waarin o. a. ook dit voorkwam, dat het bestuur opdracht kreeg een openbare vergadering te beleggen tot propageering van de libe rale beginselen, want, redeneerde men, „het gaat niet aan onszelf en anderen gerust te stellen met het vol strekt geen houtsnijdende gezegde: „wij liberalen zijn hier tocb in de minderheid. Wij hebben er hartelijk om gelachen toen ons dit onder de oogen kwam, 't deed ons bepaald komisch aan, om daar te vernemen, dat de liberalen ook de handen aan den ploeg zullen slaan, gelijk hun tegenstanders dit doen. Waarom Wel, de heeren geven zoo weinig teeken van leven, er zit zoo weinig fut in, dat we ons af vroegen Hoe kan dat nu samen gaan, activiteit en liberalisme Hoe in dat nu ter wereld mogelijk Nou, nou, ze schieten uit hun slof. Of.... zou het een laatste stuiptrekking zijn, of.... een Aprilgrap? 'tls vreemd, zeer vreemd Maar, het dient hier gezegd te woiden, ze hebben dat heel practiscli ingepikt. Men weet dat liberalen den naam hebben van practische menschen te zijn, altijd even nuchter is hun gedachtegang. Want ze hebben aldus geredeneerdKijk is hier, burgers, boereu en buitenlui, openbare vergaderingen zijn goed en best, maar je moet ze niet 's winters houden, vooral niet 's winters moet uwes weten, dat kan je beter doen als de lente of de zomer in 't land is, dan werkt de natuur ook mede, dan is het koud en guur, en houden wij dan openn. vergaderingen, dan zitten de menschen daar lekker warm, en bereiken wij beter ons doel. Daarom lezers en lezeressen hebben wij het winterseizoen voorbij laten gaan. Men zal erkennen dat werkelijk deze argumentatie van de heeren uitstekend is en sluit als een bus. Wij zijn dan ook tot in de ziel geroerd over zulk een edele aandrift tot propaganda-maken, gepaard aan een zoo bij uitstek practisch inzicht. Wij verklaren hier dan ook plechtig dat de tranen van aandoening ons over de wangen liepen, en ieder, die zich in onzen gedachtegang verplaatst, zal dat begrijpen, en wij wagen het dan ook aan de liberalen voor te stellen (aan onze goede trouw zal zeker elk lezer na het vorenstaande wel gelooven) in alle bescheidenheid natuurlijkAls ge die vergadering nu eens in de hondsdagen uitschreef, zou dat nóg niet beter zijn? De vruchten zullen dan niet uitblijven, er zal een schok gaan door de gansche liberale wereld in Neder land, door het fier en krachtig werken dat gij u voor stelt te doen. Nieuw leven zult gij inblazen bij velen welke reeds op sterven lagen, en van Oost tot West, van Zuid tot Noord zal de mare weerklinken: Van Vlaardingen begint de victorie! Vlaardingen, 13 April 1904. Mijnheer de Redacteur! Gelieve onderstaand bericht in uw blad op te nemen, bij voorbaat mijn dank. Willekeurige patroonshandelingen. De heer Toon Hoogerwerff, eerst kort geleden hier als kuipersbaas verrezen, schijnt de slechte eigen schappen van den patroon in voldoende mate te bezitten. Men oordeeleIn den afgeloopen zomer ging de man, zooals dat hier gebruikelijk is in het nat werken, omdat hij daarmee meer verdiende, dan aan zijn laddertje. In zijn plaats stelde hij een meesterknecht aan, die hem dus in dien drukken tijd uit de war hielp. Hij beloofde dien knecht daarvoor dan ook vast werk. Nog twee andere knechts laat hij door een derden persoon bewerken, om voor den heelen winter bij hem te komen. De menschen laten zich paaien. En wat doet nu de heer T. Hoogerwerff? Reeds nu zet hij deze 4 menschen zonder eenige reden op straat en neemt anderen in hun plaats. Niemand weet dit ontslag te rechtvaardigen. Waarschijnlijk ook de heer Hoogerwerff zelf niet, want hij ontsloeg de menschen nog met een bewijs van goed gedrag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaktie.) Copie wordt niet teruggegeven.

De Moker | 1904 | | pagina 3