't Oranjehuis over de grenzen! Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. zoodat er van persoonlijke vete geen sprake is. Hij keurde het goed, dat de verslaggever de feest- vergaderingen bijwoonde en werd hem inlichtingen over een of andere zaak gevraagd, dan betoonde hij steeds de meeste welwillendheid, dat kunnen de tegenwoordige en vroegere redacteur getuigen. Maar in het licht der recente feiten, moet hij er met allen ernst toe opwekken, dat blad niet meer te lezen en het abonnement op te zeggen. Met den inzender in de N. Schied. Ct. is hij 't ten deze volkomen eens. Als men nu weet, dat er op één uitzondering na, nimmer een verslaggever van de S. Ct. op de verga deringen van den N. R. Volksbond is toegelaten, dan kent men meteen de „welwillendheid" van den heer adviseur Toen spr. bovenbedoelde advertentie in de S. Ct. had gelezen, had hij gedacht later eenige terug roeping te zullen vinden, maar hij moest zich ver bazen, toen hij gisteren-avond in dat blad een artikel las, waarin het bedoelde ingezonden stuk in de N. S. Ct. in een belachelijk daglicht gesteld en getuigd werd, dat de redactie zich aan dit stukje geërgerd, ja, verbeeld je, geërgerd had. Spr. stelt zich niet voor, dat stukje te weerleggen de denkbeelden van kieschheid tusschen de red. der Schied. Ct. en hem verschillen zoo hemelsbreed, dat zij 't op dit punt toch niet eens zouden worden. Maar waar hij tegen opkomt is, dat alleen een medicus gehouden zou zijn het N. M. te bestrijden, als priester eischt hij het recht een woord ter be oordeeling van het N. M. mede te spreken, niet tegenstaande en ten spijt van de red. der Schied. Ct. Men moet het den eerwaarde toegeven, dat-i d'r aardig slag van heeft zich eventueele moeilijkheden van den hals te schuiven. Wie de polemiek te dezer zake gevolgd heeft in de S. Ct. en in de Nieuwezal moeten erkennen, als hij althans niet totaal blind van partijdigheid is, dat de toon van de S. Ct., zij 't ietwat spijtig, totaal niet zweemt naar spot of belachelijk- makerij, maar dat daarentegen de Nieuwe is door-en door hatelijk en quasi-vroolijk. En de*hdviseur stelt zich nu niet voor de S. Ct. te weerleggen, omdat... de denkbeelden van kieschheid tusschen deze en hen zoo hemelsbreed verschillen. Welnu als ze gelijk zijn aan die van de Nieuwe, dan moeten we toch verre de voorkeur geven aan die van de S. Ct., Wil dus, zoo besloot adv., niet meer in uw huis dulden een blad dat gevaarlijk is voor Katholieken, geen enkel voorwendsel, noch de veeljarige ge woonte noch de advertentiën, noch de handelsbe richten kan daarvoor aangewend worden, immers waar dit laatste nog voor grootere liberale bladen geldt, geldt dit zeker niet voor de S. Ct. Spr. heeft, dan ook veel meer respect voor die Katho lieken, die uit beginsel een dergelijk blad niet meer in hun huis dulden dan voor die flauwhartigen, die zeker nog door de redacties der liberale bladen in hun vnist uitgelachen worden. Adv. wenscht ook, dat het bestuur een schrijven zal richten tot de redactie der Schied. Ct. mede deelend, dat naar aanleiding der laatste advertentie harer verslaggever niet meer toegelaten zal wor den tot de vergadering der Bondsafdeeling welke ook. (applaus.) Ten opzichte van dezen vromen wensch des vromen mans zie men hierboven (5e al.) Het respect van dezen dondergod is alleen voldoende om tal van katholieken te doen gehoorzamen al valt ook gelukkig ook in dit geval te constateer en dat er al heel wat schaapjes zijn, die de bevelen van den herder aan hun laars be ginnen te lappen. Adv. zal zich niet mengen in twistgeschrijf, wat er ook te dezer zake geschreven wordthij zal er geen letter op antwoorden, overtuigd dat dit on begonnen werk is en men het toch nooit eens zal worden. Hij wijst slechts de Katholieken op hun volle verplichting hun abonnement op een dergelijk blad op te zeggen en zijn ze ook al genoopt een of ander groot liberaal blad voor hun zaken te hebben, dit niet in de huiskamer toe te laten, maar onder eigen bereik te houden en in haar dikwijls moeilijken en zwaren strijd tegen de libe rale pers, de katholieke pers te steunen. In twistgeschrijf mengen adviseurs zich toch niet druk. De algemeene regel iszij deelen de lakens uit en de gehoorzame volgers hebben, vaak tegen beter weten in, de daaruit vooruitvloeiende handelingen goed te praten. Maar eindelijk komt de aap uit den mouw: adviseur wil den nadruk er nog 'ns op leggen, dat 'n Katholiek slechts Katholieke bladen lezen mag, daar alle andere lectuur uit den booze is. (Adviseur heeft vergeten de anti-revolutionaire pers van z'n banvloek uit te sluiten. Moet dit niet even worden hersteld De heer Mouwens, de voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, zegt op dit alles dat dit nu eens woorden zijn hem uit 't hart gegrepen. Dan is 't 'n valsch, haatdragend hart, wat in den korpus van den heer Mouwens schuilt, wat de rede van den heer adviseur is één hatelijk gewrochtsel van con- currentie-haat tusschen Oude en Nieuwe Schiedamsche Courant. Door deze is 't zaakje ingeleid, nadat reeds voorheen op verschillende manieren was geprobeerd om 't zoover te krijgen. Eenvondig belachelijk is 't om zulke argumenten 'n boycot te durven gronden. Als de eerwaarde 'ns kon aantoonen het zondige in het Malthusianisme gelegen als-i 'ns kon verklaren hoe 't komt dat in katholieke landen die „gevloekte" leer het meest wordt toegepast als-i 'ns kan wegcijferen al die aanzienlijke katholieken die (ook in onze stad de middelen toepassen en die in hun vuistje lachen om de donderrede van Z. Eerwaarde, dan had-i 'n, wonder werk gedaan. Maar om 'n blad te willen verbieden betaalde advertenties te plaatsen, is de onzin ten top gevoerd. Kwakzalvers-advertenties, die de goê burgerij de centen uit den zak kloppen voor waardelooze prullen, staan zelfs in ieder no. der eerbare Nieuwe. En nog is die richting brutaal genoeg met zóó groote poeha als zede-meester op te treden Je moet waarachtig maar durven! De heer Verhoeve, de Redacteur van de Nieuwe Schiedamsche Courant heeft óók 'reis willen debatteeren. Op zichzelf 'n zeer lofwaardig iets er zijn onder zijn geloofs- of partijgenooten er maar héél weinig die eens uit hun tent willen komen. Dit acht men in de roomsch-katholieke kringen 'n totaal overbodig iets ze bedisselen de zaakjes daar véél liever in geheim zinnige onder-onsjes. En 't wil héél wat zeggen om de lui 'ns aan die door-en-door verouderde gewoonte voor 'n keer te ontrukken. Daar komt wezenlijk veel bij te pas. De heer Verhoeve nu is 'ns zoo flink geweest aan de meer moderne gewoonte zich te wagen en daarvoor komt hem 'n woord van hulde toe. 'n Bepaald gewild spreker is hij niet; met oratorische talenten is hij zeer schraal begiftigd. Maar dit zou minder ter zake doen ieder vogeltje zingt nu eenmaal zooals hij gebekt is! als dat, wat hij sprak, dan tenminste nog maar aan spraak maken kon, op de gezonde taal van 'n verstandig mensch. Maar dat helaas kunnen we niet getuigen. Geprikkeld zeker door de scherpe, onbarmhartige kritiek op het koalitie-bewind, door den heer Gerritsen gegeven, heeft de heer Verhoeve z'n gemoed eens willen luchten. Maar bij gebrek aan argumenten voor 'n degelijk betoog, is de redakteur van de Nieuwe 'ns gaan bewijzen hoe ver hij 't reeds heeft gebracht in de beoefening der fantaisie en is te berde gekomen met dingen die zeer zeker de hilariteit der vergadering moesten opwekken. Allereerst vond hij 't volmaakt in orde, dat de tegen woordige regeering, buiten voordracht of aanbeveling van aan haar verantwoording schuldig zijnde ambtenaren om, benoemingen deed en alzoo personen in functies brengt of kan brengen, die totaal niet op hun plaats zijn. De heer Gerritsen beweerde zeer terecht dat al- zoo 'n wanhopige toestand wordt teweeg gebracht en men de algemeene dienst brengt in handen van minderheden. De tegenwoordige regeering vraagt bij sollicitatie nevens bewijze van bekwaamheid als anderszins óók tot welk kerkgenootschap men behoort. Dit is 'n groote fout; de wetenschap hiervan doet heel spoedig bekwaamheid over 't hoofd zien. De heer Verhoeve vindt hierin echter niets verkeerds vroeger was alles liberaal en is ons land overstroomd met 'n heirleger van liberale ambtenaren; de tegen- worodige regeering moet nu maar tegenwicht geven al doet ze 't met minderheden! Nogal 'n tamelijk brutale bewering Maar zot, neen, méér dan zot, dwaas tot 't idiote toe, was z'n debat, waar-i-ging herinneren welke „moeie- lijke" dagen het huidig ministerie had doorgemaakt en 'n lofzang dichtte op de kordate manier waarop de kristelijke overheid de revolutie van 't vorig jaar had onderdrukt. Hoe met krachtige hand de kristelijke overheid de orde en rust had hersteld, toen door de opruierij van socialisten en anarchisten 't oranjehuis, ons geliefd vorstenhuis bijna was over de grenzen gejaagd Het vervaarlijk applaus en hoera-geroep toen de heer Verhoeve was uitgesproken, was 'n zeer bedenkelijke hulde-betuiging. De heer Gerritsen toonde nuchter aan, dat de koninklijke familie kalmpjes in Den Haag zat en van de heele „revolutie" zeker niets meer gemerkt zal hebben als dat een of andere zending voor haar be stemd wat langer onderweg is geweest dan gewoonlijk. Onze persridder-debatter wilde z'n „bok" wel goed praten toen-i voelde, dat-i 't zóó toch eigenlijk niet laten kón en even repliceeren moest, met te beweren, dat 't er door woelingen als 't vorig jaar hebben plaats gehad, van komen zou dat 't Oranjehuis over de grenzen werd gejaagd, maar dit uitvluchtje kon hem niet meer redden. Uit heel z'n betoog bleek het fana tieke, terzake onkundig warhoofd, dat z'n wetenschap en z'n wijsheid geput heeft uit „Gedenkschriften of akten der Samenzwering" en soortgelijke vodden, en verder doof en blind is voor alles. Nu is 't misschien heel gemakkelijk met dergelijke zotteklap in 'n vergadering van den Volksbond te pron ken, waarmee men dan misschien nog 'n warm applaus behaalt, maar men kome er niet mee in 'n vergadering van gemengd pnbliek, waar menschen zijn die de dingen van verschillende zijde bezien. Dit is een zeer gemoe delijke raad aan alle debat-liefhebbers van alle, speciaal van deze zijde, om ze te behoeden het malle figuur te slaan van den debatter tegen den heer Gerritsen en, als deze, zóó uitgelachen te worden. Want waarlijk kreeg men medelijden met den man. Volkomen naar de door ons uitgesproken verwach- ting, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. de aan bieding, gedaan door de Eerste Schiedamsche Begrafe- nis-vereeniging, betreffende het in huur geven van lijkkoets met toebehooren, te accepteeren. Voor zulk n aarts-conservatief college feitelijk 'n zeer gevaarlijke handeling om het groot-kapitaal in de hand te werken Men verzeilt daarmee in de verafschuwde theoriën van kapitaal-concentratie, en het plaats maken van 't klein- voor 't groot-bedrijf. Zoo ziet mentegen wil en dank gaat men toch wel reis met den tijd mee, al probeert men in 't algemeen den loop der dingen te ontkennen. Intusschen worden met deze onderneming de verschillende „doodbidders" uitgezonderd de katholieke gevoelig getroffen. Wél kunnen zij in dienst der groote onderneming komen, maar t leeuwenaandeel der winst verdwijnt in de zakken der aandeelhouders a la Van der Schalk. De R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" besloot in haar vergadering, vorige week gehouden, nóch voor de Staten-, nóch voor de gemeenteraadsver kiezing met 'n eigen kandidaat uit te komen. Uit 't oogpunt van goede politiek moest bovenal gelet worden op t behouden óf 't versterken der anti-liberale meer derheid. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederlanden Oranje" had 't goed recht erkend van R. en P. om eigen kandidaten te stellen als belooning voor deze „welwillendheid" zullen de katholieken echter den anti revolutionairen kandidaat overnemen. De katholieken weten toch aardig te schipperen. Alle verschilpunten worden opgeborgen en leidzaam volgen ze dat handjevol anti-revolutionairen, waar ze in den grond der zaak zoo heftig tegenover staan en dat ze, in deze omgeving althans zoo ver in sterkte overtreffen. Maar.... de eene dienst is de andere waard en ze knik keren tóch in één hoedje In de vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, de bewuste, waar de eerwaarde adviseur z'n banvloek over de S. Ct. heeft uitgesproken, werd door verschil lende leden ter sprake gebracht de wijze waarop on langs de verpachting der buffetten in 't Bondsgebouw heeft plaats gehad. Onbegrijpelijk vond men het, dat de pachter, die 't vorige jaar nog klaagde een pacht som van circa f 500. niet te kunnen betalen, nü een pacht van f 683.had willen opbrengen, Ei, ei, men zon zoo zeggen dat er in dit „huize- Gods" nog al stevig gedronken wordt. Allemaal ter eere van het Christendom en de alleen-zaligmakende Moederkerk, 't Crusifia boven de biljart ende jeneverflesch. ermeldenswaard is wat de Nieuwe nog over dit punt vertelt: De Voorzitter zeide, dat hij niet in staat was de motieven mede te deelen, die de bestuursleden bewogen in dezen zin over de verpachting te be schikken. Op de vraag of de verpachtingsvoor- waarden daartoe het bestuur het recht gaven, moest hij ontkennend antwoorden. Een motie deze wijze van beschikking betreurend, weigerde hij in stemming te brengen. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat de verpachting alles behalve eerlijk heeft plaats gehad. Maar de voorzitter toonde zich n voorzitter van 'n dompers-vereeniging bij uitnemendheid, door te weigeren 'n motie, deze onrecht vaardigheid betreurend, in stemming te brengen. Op zoo'n wijze is 'n smerig zaakje spoedig van de baan geruimd Pik: Wel vriend Por, waar zit je nou weer in te lezen Por: Dat raad je nooit! PikNou dan raad ik er niet naar ook, maar zeg het dan, of is 't een geheim? PorGeheimdat weet je wel beter, voor jou heb ik geen geheimen, en als je 't dan weten wil, ik zit te lezen in de Zondagsbode, je weet wel! die Domi neeskrant. PikWel heb ik van me leven, jij, zoo'n rood mon ster, lezen in zoo'n christelijk blad, staat er soms wat bizonders in? PorNou of het, ga maar zitten, en ik zal je wat moois laten hooren. PikZiezoo, ik zit, lees maar op. PorHier staat een artikeltje waar boven staat met vette letters, Voordeelen van Godsdienstig leven en verder. Een godvruchtig mensch is in den 4c

De Moker | 1904 | | pagina 2