ATTENTIE! Bezoekt de Vergadering in „Constantia" op Maandagavond 23 Mei. No. 12. ZATERDAG 21 MEI 1904. 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Lr\rpor30alcent vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Agenda. Ingezonden Mededeelingen, Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts". 2en Pinksterdag wordt er NIET gebakken Afdeelingsnieuws. De Gemeenteraadsverkiezing. Invulling stembillet. Stemmenversnippering. De kandidaat der anti-revolutionairen. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Maandag 23 Mei. Openbare vergadering in „Con- stantia" Sprekers W. G. Melchers en A. Godschalk. Vrijdag 27 Mei. Repetitie Zangvereeniging „Excelsior" in „Constautia". Zondag 29 Mei. 12 uur. Gecombineerde vergadering Rotterdamsche en Schiedamsche bakkersgezellen in „Constantia" Sprekers Door het vele geloop, dikwijls voor de onbenulligste dingen, zijn wij genoodzaakt eenige uren vast te stellen waarop men de Redactie en Administratie kan spreken. Deze uren zijnAlle werkdagen (uitgezonderd Zaterdag) van 's Middags 121/3 tot 11/2 uur, aan het Bureau Raam 27, en Zaterdagavond van 8 tot 9 uur in het gebouw „Constantia." Men gelieve Advertentiën, Steunpenning, Ingezonden Stukken enz. in de bus te werpen aan het Bureau. De Redactie en Administratie. Zangvereeniging „Excelsior." maandag a.s. geen repetitie, maar Vrijdag d. a. v. 's avonds HALF NEGEBf. Allen present HET BESTUUR. HET BESTUUR. In de op 15 Mei gehouden huishoudelijke vergadering werden twee belangrijke besluiten genomen. In de eerste plaats kwam men terug van het in de vorige vergadering genomen besluit, zich bij de tusschen- tijdsche gemeenteraadsverkiezing in district II te ont houden, daar men noch den candidaat van de kerkelijke partijen noch den candidaat van „Algemeen Belang" kon steunen en het tegen het advies van het Partij bestuur zou ziju geen enkel teeken van leven te geven, op welke verkiezing ook. Besloten werd dus zelf met een candidaat voor den dag te komen en werd A. Godschalk als zoodanig gesteld Er werden nu eenige plannen voor actie besproken, o.a. zal er nog een openbare vergadering gehouden worden, waar de candi daat en een uit te uoodigen spreker het woord zullen voeren. In de tweede plaats werd de a. s. verkiezing voor de Provinciale Staten besproken. Ook hierin werd be sloten zelfstandig op te treden. Dr. J. v. Leeuwen werd hiervoor candidaat gesteld. Een flinke actie zal op touw worden gezet. Te ruim twaalf uur sloot de voorzitter de geani meerde vergadering. Twee candidaten: Mr. van Briel Sasse, de anti-revo lutionaire candidaat, gesteund door de katholieken, die alléén heelemaal niets kunnen, omdat zij niet sterk ge noeg in aantal zijn en een volledig gemis aan bekwame mannen hebben en de Heer A. Dirkzwager, de can didaat van de majoorsvereeniging „Algemeen Belang", in de wandeling „Majoorsbelang" of „Eigen Belang" genoemd. Daar kon natuurlijk onze afdeeling niet aan mee doen; en zich onthouden, dat is in strijd met iedere sociaal-demokratische taktiek, vooral nu, nu de „chris telijke" partjjen in de Tweede Kamer de huichelarij van hun christelijkheidsleus niet langer kunnen ver bergen en de volksbedriegerij hunner christelijke coalitie niet langer achter toga en soutane kunnen wegmoffelen. Die leus is een bespotting geworden voor wie ze aan heffen. Men zou er om kunnen lachen, gieren van de pret, als de zaak daarom niet te ernstig was. Nu wordt die spot vervangen door dezen daad van ontmas kering: de toga en de soutane worden afgerukt om daarachter den uitbnitenden kapitalist en de Isaantjes- begeering „middelmatiger" clericaal te vertoonen. Huichelaars, bedriegers zijn niet de christenen, niet de geloovigen, maar de christelijkheidspolitiekers gebleken. Een politieker uit die meerderheid moet geweerd met alle macht en alle inspanning van allen, die afschuw hebben van zulk een bedriegerij en zulk een huichelarij Maar ook de heer A. Dirkzwager, kan niet worden gesteund; dat is dus zoogenaamd een liberaal, maar een liberaal van het slag van „Algemeen Belang", dat wil zeggen een vertegenwoordiger van de meening dat een arbeider nog blij moet zijn als hij niet van honger krepeert en dat de arbeiders er zijn om voor de patroons te werken en dat het een onvermijdelijke zaak is dat er armen en rijken zijn en dat de rijken in ieder op zicht bevoorrecht zijn boven de armen. En als die armen, die vieze proletariërs, dom en onontwikkeld als ze zijn, meenen dat ze het beter kunnen krijgen door tezamen vereenigd te strijden voor een beter bestaan, te strijden tegen de heele kapitalistische inrichting van staat en maatschappij, en als die uitgebuite prole tariër dan bijv. door hun vereeniging sterk blijven tegenover hun patroons, dan helpen zulk soort libe ralen stakingswétten maken en steunen de arbeiders- onderdrukkende en vervolgende clericalen. Een man van dat slag zouden de mannen der vrije, onafhanke lijke, strijdende arbeiderspartij moeten steunen? Zulk soort „vrienden" zijn nog erger dan de meest verklaarde vijanden. Neen, dat ging niet. Noch Mr. Van Briel Sasse. Noch de heer A. Dirkzwager. Er bleef dus niets over dan een eigen candidaat te stellen. Tegenover den candidaat van de kerkelijke partijen met hun huichel- achtigen christelijkheidsleus, en tegenover den ar- beidersvijandigen kwas-liberaal van het soort „Algemeen Belang," daartegenover een vertegenwoordiger van het vertrapte, schandelijk uitgebuite proletariaat. Tegen over die 2 vertegenwoordigers van een christelijk zich noemende en een liberaal zich noemende kapitalistenbent een arbeider. Tegenover die 2 vertegenwoor ligers van het kapitalisme in kerkelijke en in burgerlijk-liberale kleedij, een werkman, als vertegenwoordiger van die groote klasse van verdrukten, die men werkmenschen of arbeiders of proletariërs noemt. Zelfs de vrijzinnig-demokraten stelden geen arbeider. Zooals het onder vrijzinnig-demokratische vlag leven, de volkshuis ook het Meifeest der arbeiders niet erkende! Aan ons, aan de sociaaldemokraten, de rechtmatig ons toekomende verdediging van de rechten van het proletariaat. Maar, arbeiders, dan ook allen ons gesteund, dan ook allen gestemd op onzen candidaat A. GODSCHALK, den eenigen der 3 candidaten, dien een arbeider, die zich werkelijk arbeider voelt en geen oogendienaar is van patroon of geestelijke, stemmen kan. Arbeiders rukt u los van den zinnebegoochelenden invloed van geestelijken en patroons! Toont u geen slaaf, geen dienaar van uw geestelijke of uw werkgever. Voelt u arbeider, werkman, een stuk van die groote ellendig- levende arbeidersklasse, die bedelen moet om een stuk brood en overdaad schept voor degenen van wie men dat brood moet afbedelen. Proletariërs, arbeiders, toont dat ge vrij wilt zijn, toont uw waardigheid. Stemt als één man op uw klassegenoot, uw medearbeider, A. GODSCHALK. Een ieder uwer kan hem kennen in zijn werkzaam heden voor de arbeidersklasse. Een ieder uwer kan weten hoeveel hij waard is als vertegenwoordiger uwer belangen. Daarom allen op hem gestemd, op hem alleen Men make het witte stipje achter den naam van A. Godschalk zwart en doe verder hoegenaamd niets aan zijn stembillet. De terharteneming dezer wenk zij allen kiezers zeer dringend aanbevolen Men hoort telkens den geweldigen onzin verkoopen in liberale kringen, dat het stellen van eigen candidaten door de sociaaldemokraten den clericalen ten goede zou kunnen komen, omdat dan de anticlericale stemmen zouden versnipperen. Nu zyn wij geen anticlericalen en verzoeken de liberalen vriendelijk, hun anticlericalisme niet op ons toe te passen. Wij zijn antikapitalisten, meer niet, en verfoeien de kapitalistische uitbuiterij van welke zijde die komt, van clericale of van liberale, en bestrijden daarom die beiden. Maar hoe men tot dien onzin over bevordering van den clericalen candidaat komt, is ons een raadsel. Want, als de kerkelijke candidaat bij eerste stemming de meerderheid krijgt, dan heeft hij die, hoeveel can didaten er ook tegenover staan, evengoed als er slechts één tegenover staat (een liberaal) als wanneer er 2 tegenover staan (een liberaal en een soc.-dem.); en krijgt hij niet in eens de meerderheid, dan is er her stemming, en dan kunnen de soc.-dem. den doorslag geven. Mr. J. C. van Briel Sasse. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje" is de heer Mr. J. C. van Briel Sasse, kantonrechter alhier, candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad en door de anti-revolutionaire kiesver- een:gingen van Schiedam en Overschie is voor de ver kiezing van een lid voor de Provinciale Staten eveneens de heer Mr. van Briel Sasse candidaat gesteld. Nu is 't heel wel mogelijk, dat genoemde heer een bovenstbest man is, maar toch kan ons de keuze der anti-revolutionairen niet bekoren. Wie is de heer Mr. J. C. van Briel Sasse Ja, kan tonrechter dat weten sommigen onzer stadgenooten wel, maar hiermede is ook alles ge<egd, wat we van hem weten. Of hij een man is, die in de politieke wereld op z'n plaats zijn zal dat weten wij niet. Nimmer hoorde men iets van hem niet beter te weten was hij tot op 't huidig moment wat men noemt „een poli tiek lijk". Maar afgezien nog hiervan is er nog een zeer belangrijke reden, waarom wij de candidaats-keuze der anti-revolutionairen minder gelukkig vinden. Wij weten dat de heer van Briel Sasse nog maar héél kort in Schiedam is en zooals van zelf spreekt dus van Schiedamsche toestanden beslist niets weet. En een vreemdeling in ons Jeruzalem het mede-bestuurderschap op te dragen, kijk, d i t bovenal komt ons voor nu niet bepaald verstandig te zijn. Zelfs met den besten wil bezield zal zoo iemand in 'n college van algemeen bestuur een nul zijn. Dat staat als een paal bovën water. Nu is 't eenmaal een voldongen feit en de anti-revo lutionaire pers heeft dit verschijnsel meermalen zelf DE MOKER 3 cents per regel.

De Moker | 1904 | | pagina 1