op den Arbeiderscandidaat STEMT ALLEN Steuncomité-Diamantbewerkers. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Ylaardingen. Ingezonden. De Rotterdamsche bakkersgezellen zullen op Zondag 29 Mei 'n wandeltocht houden naar Schiedam en met de afd. „Schiedam" van den Bakkersgezellenbond 'n gecombineerde vergadering houden in „Constantia," waar door een nog niet te noemen spreker een propaganda- rede zal worden gehouden. 't Is zaak voor de Schiedamsche Bakkersgezellen de Rotterdamsche kameraden op flinke wijze te verwel komen. 't Bestuur van den Schied. Bestnurdersbond had „Patrimonium" en den „R. K. Volksbond" uitgenoodigd zich uit te spreken of zij eventueel bereid zouden zijn aan de steunbeweging voor de Diamantbewerkers deel te nemen. „Patrimonium" antwoorde toestemmend, doch de R. K. Volksbond ontkennend, op grond dat men daar reeds zelf aan 't verzamelen van geld is. Dit zoude men op eigen houtje blijven voorzetten. Is dit nu de goede weg? Wij weten beter en ook de R. K. Volksbond zal wel beter weten. In alle plaatsen van ons land welhaast worden voor deze zaak de han den ineengeslagen tot het verkrijgen van één aktie, tot het daarstellen van éénbepaalde regeling maar hier moet 't natuurlijk weer 'ns op 'n bizondere manier worden ingepikt. En de R. K. Volksbond meent genoeg gedaan te hebben door zoo nu en dan op de vergade ring 'n collecte te houden, alzoo 'n steun aanbrengende van f 10. per maand. Werkelijk, als dit nu alles is wat men kan en wil, dan kan en wil men toch niet veel. Vergeet men dat de geloofsgenooten in Amsterdam honger lijden Op initiatief van den Schied. Bestuurdersbond heeft zich Woensdagavond alhier 'n steuncomité gevormd, bestaande uit de vertegenwoordigers van 8 vereenigin- gen. 't Bestuur bestaat uit de h.h. Stegman (Patrimo nium) voorzitter, Sterk (Onderwijzers) secretares en Belonje (kiesver. Schiedam) penningmeester. Besloten werd volgende week een openbare vergadering te hou den met 2 spreekers, met lijsten te werken en ver gunning te vragen aan B. en W. tot 't houden van een schaalcollecte. Ook zal de medewerking gevraagd wor den van verschillende invloedrijke ingezetenen. De vergadering zal plaats hebben op Woensdag a.s. in den Officierentuin. Nadere aankondiging volgt. Heeren zoo goed, zoo goed, Heeren alleen zijn vroed, zijn vroed 't Gaat 'r zoo lekker in onze stad Maard'arbeiders drukken ze plat en plat. Heeren regeeren zoo braaf, zoo braaf Spelen ze wel 'ns voor raaf, voor raaf Ze hoüen van 't volk, o kolossaal Maar plukken en rooven den arbeider kaal! Onze belangen, o ja, o ja, Liggen aan 't harte hen zoo na We zitten zoo lekker in ons Schiedam Als was 't in den school van Abraham! Maar al zijn we tevreê, tevreê, Met alles wat men voor ons deê Heeren regeeren zoo lang in den raad: Plaats, heeren, plaats! voor den arbeiders-kandidaat Pik Zeg Por, ingevolge onze afspraak van de vorige week, zouden wij het nu eens hebben over de gemeente raadsverkiezingen, aldus, indien je wat weet, vertel het mij dan. PorMet plezier, en dan zal ik eens beginnen de namen der candidaten te noemen, en wij zullen dan die heeren eens wat nader bekijken. PikZeg, wat denk je ervan, als je gelijk meedeelde van welke Kiesvereeniging zij gecandideerd worden PorDat vind ik best, nou daar gaat-iIk begin met D. L. Baauw en Anthonie van Rossen, de candida ten van de Chr. Nationalen. De eerste is metselaar, de tweede timmerman. Of zij in de raadszaal hoog metse len en timmeren zullen, betwijfel ik ten zeerste, en weet je waarom Omdat zij geen van beiden ooit of te nim mer blijk hebben gegeven, maar iets te begrijpen wat eigenlijk Gemeentepolitiek is. Laat ik U daarbij zeggen dat de persoon van Baauw zoo groot als hij is, wanneer hij naast, en tusschen de heeren komt te zitten, het gevaar loopt de klem in z'n mond te krijgen, precies als een ander-bouwergemeenteraadslid in onzen raad. En wat betreft den timmerman Anthonie van Rossen, nou, ik mot je zeggen, als hij gekozen wordt, dan huur ik een vaste plaats op de tribune van het raadhuis. Pik: Waarom? Is dat zoo'n knap redenaar? PorLaat naar je kijken, weineen, maar die man heeft het ongeluk erg zenuwachtig te zijn, en heeft de gewoonte wanneer hij redeneert, om handen voeten oogen kop ja al z'n ledematen in beweging te brengen, en heeft dan veel weg van een automaat, dus je begrijpt wel wat een koddige vertooning dat zou worden. PikMaar Por, van gemeentepolitiek, weet hij daar niet veel van PorHij heeft er evenmin als z'n collega Baauw ooit iets van laten blijken. Pik En wie zijn de anderen Por: Nu krijgen we een antirevolutionair, n. 1. Maar ten de Heer, dat is een verversbaas. Pik Maar zou het ook een baas worden in gemeente zaken PorVoor zoover ik hem bekijk, neen, en weet je waarom? Die man is, wat betreft z'n maatschappelijke positie, totaal afhankelijk, heeft daarbij een slaafsche eerbied en onderdanigheid voor al wat maar mijnheer is, dus je begrijpt wel, wanneer hij tusschen die heeren komt te zitten, dat hij, zooals al z'n geestverwanten daar, zal opzitten en pootjes geven, en wat betreft z'n denkbeelden is hij een zeer achterlijk man. PikMooi zoonou maar weer anderen. Por: Nu krijgen wij de candidaten der liberalen, dit zijn J. M. Hummelinck en J. G. van Wingerden. De eerste is op zijn manier onderdirekteur van de melk fabriek „Hollandia", iets wat op zich zelf niets zegt, en weet je waarom Pik Nou, waarom dan PorLuister, dan zal ik het je zeggen. Dat direk- teursschap aan de Melk- en Suikerfabriek „HoHandia" is eigenlijk zoowat een familieregeering. Papa is direk- teur en de zoons erven dat over, precies als bij vor stelijke familie's, en nou weet je ook wel, Pik, dat er dan niet gelet wordt op bekwaamheden, doch alleen op een vette betrekking, daarbij is Hummelinck nog piep jong, heeft nog zeer weinig levenservaring, en ik kan mij niet veel van hem voorstellen. En wat betreft Van Wingerden, och.... wat zal ik je zeggen. PikWel, je kunt ook van hem zeggen, dat hij direkteur is van een maatschappij, ik geloof de reederij „Orion". Por: Wacht eventjes, men beweert, dat die maat schappij sinds twee weken niet meer bestaat, doch nu terzake, wat betreft zijn politieke denkbeelden, hij is conservatief-liberaal. Nu krijgen wjj de Roomsch Katholieke candidaat G. A. J. M. Vriens. Een man die voor die zaken onder zijn geestverwanten niet zoo erg getapt is, want bij een vroegere verkiezing hebben zij hem tegenover den libe- beralen israëlliet van Gelderen laten duikelen. Pik: Maar wacht eens even, zouden de antirevolu tionairen daar ook geen schuld aan hebben? Ik geloof wanneer zij bij die gelegenheid hunne Katholieken mede-christenen niet gefopt hadden, dat Vriens er dan in was gekomen. Por: Ja maar, Jo, dat gaat maar zoo niet, jij weet toch ook wel, als roomschen en antirevolutionairen hunne beginselen laten gelden, dat zij dan vierkant tegenover elkander komen te staan, en dan is nog de vraag, wanneer Vriens in den raad kwam, of hjj wel zelfstandig zou zijn. Pik: Hebt gij redenen om daaraan te twijfelen? Por: Nou! en wat goede ook en ik zal je ze mee- deelen. Je weet wel dat dat katholieke raadslid IJzermans ook heeft gestemd voor afschaffing van kermis. Wat denkt je dat hij toen eerst heeft gedaan? Hij is eerst naar den pastoor gegaan om te vragen wat hij doen moest, en toen heeft Heeroom hem gezegd, dat hij moest stemmen voor afschaffing! Niet erg zelfstandig vind je wel? Pik: Maar Por ben je daar wel zeker van?! Por: Vast! ik zou je kunnen meedeelen hoe ik daar aan kom, doch dat bewaar ik voor later. Pik: Maar als dat dan waar is dan zou ik zeggen zij moesten de pastoor maar in den raad zetten, want dan is hij eigenlijk de man die daar spreekt. Por: Ja, en dan nog wat, het is voor mij zoo onbe grijpelijk wat betreft die kermis en al die zaken. Daar heb je nou dat speelterrein dat door den gemeenteraad wordt gegeven voor de jeugd, de Anti's willen het niet op Zondag geven en hun katholieke collega's wél, hier uit ziet gij dus dat zij in beginsel niet één zijn. PikMaar nu de candidaten van „Volksbelang" wat zeg je daarvan Por: Wat ik daarvan zeg, och dat begrijp je al dadelijk voordat ik het zeg. Ik wil beginnen met A. de Witte, en dan zou ik van hem kunnen zeggen, Goede wijn behoeft geen krans Want dat is me een baasje, dat heeft hij al jaren getoond met z'n op treden in 't openbaar, dat is nou eigenlijk een kerel van Stavast, die is wat je noemt geknipt voor raads lid, en wij zullen hem eventjes van nabij bekijken. Om te beginnen is hij knap redenaar en handig debater, is iemand die jarenlang studie heeft gemaakt van gemeente zaken, en ook getoond heeft met zijn openbare rede voeringen zijn zaak machtig te zijn, te weten waar het om gaat, enwat wel het voornaamste is, hij doet wat nog niemand in den raad góéd gedaan heeft, hij komt op voor, en plaatst zich aan de zijde der kleine luyden of minderbedeelden, hij doet niet wat de heele kliek op het raadhuis tot heden gedaan heeft, n. m. enkel zorgen voor de grooten en vergeten dan maar de kleintjes. Neen, in geen geval hoor! Om iets te noemen, wanneer hjj in den raad komt, dan geloof ik van hem dat hij nooit zal meedoen aan die geldver- kwisting of geldweggooierjj zooals je het noemen wil, ik bedoel die fooien en die gratificatiën van f 1200. aan goedbetaalde ambtenaren. Hiervan ben ik zeker, als hij er komt, dat hij daar de rollen eens zal om- keeren, dat, wanneer er fooitjes of extra belooningen gegeven moeten worden, dat hij het dan zal opnemen voor de stadswerklieden en voor de kleine ambtenaren. En wat ik ook geloof van hem dat hij zal trachten den Hoofdelijken omslag te veranderen, n. m. in dien zin, dat menschen die f6 per week verdienen niets meer behoeven te betalen, doch dat zij die groote inkomens hebben flink aangeslagen zullen worden. Doch genoeg, heel Vlaardingen kent de Witte wel als een man van veel en groote capaciteiten. En nu de laatste dat is de heer Y Schuitmaker, de voormalige gemeente ontvanger, de man die men om dat hij Gemeente-knoeierij aan den dag heeft ge bracht, op een schandelijke manier ontslagen heeft. Ik zou zoo zeggen hij en Witte is een prachtig stel in den raad. Laten ^wij eens even indenken dat Schuit maker 25 jaren lang in Gemeentezaken heeft gewerkt, aldus door en doorkneed is in dat werk, dat hij den moed en het karakter bezit om, wat niet in den haak is, te zeggen, dat hij getoond heeft goed redenaar te zijn, dan vraag ik jou, kunt ge ooit een beter man vinden voor den gemeenteraad?! PikWat zullen ze raar opkijken als hij eventueel gekozen wordt, want vergeet niet, dat hij dan toch eigenlijk komt te zitten naast, zijn beulen PorIk kan je nog meedeelen dat Schuitmaker de volgende week in een openbare vergadering voor de kiezers als sprekers zal optreden! Wat zeg je daarvan PikDat vindt ik nu eens echt manlijk, enzoo behoort het ook. Por: Ja, zoo behoort het ook, maar 't is toch gek dat - niet één van de andere partijen den moed en de bekwaamheden schijnt te bezitten omdat óók te doen. Pik: Och wat zijn dat voor kerels, weet je wat zij denken, dat het is een eerebaantje. Por: Maar dan moet ik toch zeggen, dat zij tot heden er van gemaakt hebben een baantje van Oneere voor hen zeiven en voor hunne partij. Pik: Als Schuitmaker in 't openbaar spreekt, ga je dan luistereu? Por: Natuurlijk, en dan hoop ik dat men van de zijde der politie niet zoo kinderachtig zal zijn, om de reeds beperkte ruimte in de vergaderzaal nog meer te beperken door kleinzielige voorschriften, en nu eindig tot de volgende week, tot ziens dan. X. De vorige week heeft zich bij een plaats gehad hebbende brand in de Dijksteeg, alhier het volgende voor gedaan. Toen die brand begon, heeft de politie niet gedaan wat plicht was, n. m. te waarschuwen den opperbrandmeester, doch zij zijn eenvoudig met den slangenwagen (welke in de politiepost staat) naar den brand gegaan, niettegenstaande deze opperbrandmeester woont in de onmiddellijke nabijheid der politiepost. Toen nu de groote spuit (welke eveneens gestationeerd is in die politiepost) ter plaatse aankwam, en daarna werd aangesloten, en in werking zou worden gesteld, kwam men tot de ontdekking, dat er een knoop in de slang was, en men in plaats van water te geven, eerst de boel moest afdraaien en opnieuw bevestigen. Hierdoor ging een geruimen tijd heen, waardoor de brand grooter omvang kreeg. Nu wenscht schrijver dezes te vragen, hoe is die knoop in de slang gekomen? wie heeft hem er gelegd? en waarom werd de opper brandmeester niet gewaarschuwd? C. Z. Ylaardingen 10-5-'04. Geachte Bedakteur Gelieve de volgende regelen in Uw veelgelezen blad te plaatsen. Christendom en uitbuiterij. Meer. en meer komt ons lijstje van soliede christelijke patroons vol en teraanvulling geef ik hier een fraai i. ÜB (Buiten verantwoordelijkheid der Redaktie.) Copie wordt niet teruggegeven.

De Moker | 1904 | | pagina 3