Dr. J. VAN LEEUWEN. D D B D Waarom op den Sociaal-Oemokraat gestemd? 1 No. 15. ZATERDAG 11 JUNI 1904, 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stokken yoor 't eerstvolgenc nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Officiëele Afdeelingsberichten. Invulling Stembiljet. Briel Sasse Mr. J. C. von Leeuwen Dr. J. van Loopuyt P. Briel Sasse Mr. J. C, von Leeuwen Dr. J. van Loopuyt P. Tegen Kuyper vóór de demokratie ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hlJ voor^^tahng. Losse nummers 2 cent. ADYERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De volgende week worden de abonnementskwitanties verzonden, voor de maanden Juni, Juli en Augustus. Ier besparing van kosten, zoowel als ter voorkoming van terugzending der kwitanties wegens afwezigheid of andere oorzaken, verzoeken wij echter beleefd het abonnementsgeld per postwissel over te maken. De Administratie. Wandeltocht Kethel-Overscliie. Zondag 12 Juni 's namiddags half 4 vertrek uit Constantia. Er is zeer veel lectuur te verspreiden. Velen dus op post. Vergadering te Kethel. Wegens de onmogelijkheid om een zaal te krijgen kan de voorgenomen vergadering te Kethel niet doorgaan. Verspreiders voor Schiedam. Er moeten eenige duizenden manifesten van het Party- bestuur worden verspreid te Schiedam. Op de hnish. verg. zullen de namen der deelnemers worden opge- teekend, en de avond van verspreiding worden vast gesteld. Huishoudelijke Vergadering. Zondag 12 Juni in Constantia, 's morgens te 10 nur precies. Agenda, zie onder de advertenties. Openbare Verkiezingsvergadering. Donderdag 16 Juni in Constantia, 'savonds te 8 nnr. Onze candidaat, Dr. J. van Leeuwen, zal de spreker zijn. Zie verder de advertentie in deze Moker, en de aanplakbiljetten. Het Bestuur. Een kiezer, die niet op bevel van zijn geestelijke of patroon handelt, maar zelfstandig zijn eigen gezond verstand gebruikt, een kiezer, die begrijpt, dat de meer dan treurige toestanden, waarin drie vierden van de bewoners van Nederland aan den hongergrens leven, het gevolg zijn van de onbekwaamheid der liberalen om met hun theorieën en opvattingen te zorgen voor een zoo groot deel der bevolking, een kiezer, die erkent en inziet, dat het kerkelyk ministerie-Kuyper niets aan die treurige toestanden doet maar op den ouden (slee iten) liberalen weg voort gaat en daarenboven haai en godsdiensttwist aanstookt onder de Nederlanders, een kiezer dus, die onbevooroordeeld en met helderen blik op de toestanden kiezen gaat, zulk een kiezer kan niet anders dan stemmen op den sociaal-demokraat. De kiezers moeten zich niet afvragen, of de anti revolutionaire heer Mr. von Briel Sasse of de con- servatief-liberale heer P. Loopuyt of de sociaal-demo kraat Dr. J. van Leeuwen, als mensch of als weten schappelijk ontwikkeld man het hoogst staat, want het is geen strijd over personen maar over beginselen. Het is natuurlijk geenszins een onverschillige zaak, of een candidaat bekwaam is voor de taak, die men hem op wil dragen. En het candidaatstellen van een beslist- onbekwaam man moet noodzakelijk de geestelijke ar moede van een partij, die zoo iemand telt, aan het licht brengen: zulk een party zal niemand op den duur zijn vertrouwen kunnen blijven geven. Maar de tegenstelling zit dieper dan in het verschil tusschen de personen, en door nu de bekwaamheid der personen te gaan wegen raakt die groote tegenstelling van beginselen op den achtergrond. En dat is verkeerd. Dit is de vraag, die de kiezers zich moeten stellen: kunnen wij den antirevolutionair stemmen? zullen wy den conservatief-liberaal onzen stem geven? of zijn wij voor den sociaal-demokraat? Het antwoord daarop is niet moeielijk. Den antirevolutionairen candidaat von Briel Sasse kan geen enkel weldenkend kiezer stemmen. Alleen de blinde verafgoders van Dr. Kuyper en de gehoorzame dom- perlingen van de katholieke geestelijkheid kunnen dat doen, omdat zij hun gezond verstand niet gebruiken. De verblinde verafgoders van Dr. Kuyper stellen zich dezen afgod nog voor, zóó, als hij vroeger zich voordeed: den vromen strijder voor de leer van den Gfod der liefde en den Heiland der verdrukten, den gewijden redenaar die door zijn redenaarsgaven en bijbelteksten de groote schare der eenvoudigen en armen wist te koren. Maar ioo is hÜ niet meer. Dr. Kuyper in «yn oude plunje was zoo. Maar in zijn nieuwe ministersplunje is hij geheel anders. Nu zet hij (hij heeft dat zelf gezegd) het werk voort van de liberalen, die vóór hem aan het bewind waren en die hij vroeger niet genoeg kon aanvallen en bestoken. Nu keert hij den rug toe aan die armen en verdrukten, die hy vóór zijn minister-worden vleide en beklaagde, van wie hy beweerde, dat zij geen dag en geen nacht konden wachten op verbetering van hun ellendig lot. En meer nog dan datde groote scharen der „ellen- digen" worden door zijn wetgeving veel meer dan onder de liberalen bedreigd met verslechting van hun toestand door middel van de wet. Zy hebben die ver slechting reeds ondergaan door de belemmering, door Kuyper's ministerie aan de ontwikkeling hunner vak- vereenigingen in den weg gelegd door de dwangwetten. En een nog veel belangrijker verslechting dreigt hen door de voorgestelde wetten voor het Arbeids contract en de invoerrechten. Door dit arbeidscontract zal de loontrekkende, de arbeider, een gewone slaaf worden, een man of vrouw zonder eenig recht van beschikking over zijn persoonlijke vrijheid en zonder eenige kans van meezeggenschap over loon of arbeids duur. En door de voorgestelde tariefwetten zullen de levensmiddelen en bijna alle artikelen van dagelijksch gebruik duurder worden. Dat is het werk van den man, die de liberalen verweet, dat zij den armen en verdrukten te kort deden en vöorgaf voor deze verdrukten een redder uit den nood te zullen zijn Een aanhanger van zoo iemand te stemmen, dat kan niemand, niet één kiezer, die ook maar eenig gevoel van recht en rechtvaardigheid bezit en niet in blinde verafgoding neergeknield ligt voor dezen maD, die verraad pleegde tegenover zijne beginselen en de menschen, die hij achter zich yereenigde. Maar ook den conservatief-liberalen candidaat, den heer P. Loopuyt mag men niet steunen. Zeer terecht maakte Dr. Kuyper, toen hij nog geen minister was maar in de oppositie zat, de liberalen het verwijt, dat hun individualiteitsleer (hun leer, dat de „individu' voor den Staat en den wetgever hoofdzaak is) in strijd was met den socialen nood" van een zeer groot deel der bevolking. De „kleine luyden" zijn door de ontwik keling der omstandigheden in zoo groote verdrukking gekomen, dat zij zich zelf niet meer helpen of redden kunnen, maar dat zij bescherming behoeven door de wet (en door hun eigen samenwerking in hun vak- en poli- tieke-vereenigingenDe conservatief-liberalen nu, zooals de heer Loopuyt er een is, erkennen die noodzakelijkheid niet. Die willen, nu ja, wel misbruiken bestlijden door de wet maar den „socialen nood" tegengaan door middel van de wetgeving, dat vinden zy overbodig. Een bekend Schiedamsch patroon zegt dit aldus„ik ben heel goed voor mijn arbeiders, ik ben een goed patroon, maar de arbeiders moeten niet beginnen met te spreken van hun rechten of mij de wet te willen voorschrijven, dan gaan ze kort en goed de laan uit." Dit idéé„goed voor je arbeiders, maar dan ook basta," dat is de conser vatieve leer. Dat beteekent de handhaving van lage loonen en lange werkdagen, kleine arbeiders woningen en magere kost, «eer beperkt onderwijs en weinig gelegenheid tot degelijke uitspanning. Dat is handhaving der bestaande toestanden met al hun voor deden voor de meergegoeden en al hun wanhoop en ellende voor de ongegoeden. Den voorstander van zulk een meening, den heer Loopuyt, kan daarom ook niemand stemmen, die oog en hart heeft voor den groote „socialen nood" waarin s/i onzer bevolking dagelijks leeft. Anders staat het tegenover den sociaal-demokratischen candidaat. De sociaal-demokraten immers willen voor alle menschen zonder onderscheid de mogelijkheid scheppen van een menschwaardig bestaan, welke mogelijkheid nu niet bestaat. Zij willen aan allen zonder onderscheid de gelegenheid en de kans verleenen, zich behoorlijk te ontwikkelen, te kleeden, te voeden, te huisvesten, en door een niet overmatigen arbeidsdag voldoende ie blijven ontwikkelen. En zij weten langs welken weg dat bereikbaar is. Hun wetenschap, hun studie en hun kennis der werkelijkheid hebben bewezen, dat langs dien weg dat alles mogelijk is. Maar dan moeten allerlei voorrechten worden opgeruimd, waarvan nu de meergegoeden en hun meeloopers de voordeelen plukken en de ongegoeden alle nadeelen ondervinden, en daartegen verzetten zich die meergegoeden, die, o zoo gaarne, de vrije beschikking houden over de. volle arbeidskracht van de geheele arbeidersklasse en die het zoo behagelyk vinden dat zij, en zij alleen de wetten kunnen maken waaraan ook de arbeidende klasse onderworpen is. Zulk een opkomen voor eigen belang is in strijd met het algemeen belang der geheele be volking, vloekt met de belangen en rechten van drie vierden van het volk. En de strijd tegen die eigenbelang verdedigers, zooals de sociaal-demokraten dien voeren, is de strijd vóór recht tegen onrecht, vóór het geluk van allen tegen de uitsluiting van geluk voor tallooze arbeiders door de meergegoeden. Daarom kan een werkelijk goedgezind, weldenkend kiezer, die ook een weinig inzicht heeft in den toestand, op niemand anders stemmen dan op den sociaal- demokratischen candidaat, STEMBILJET. Stembiljet ingevuld ten gunste van den candidaat: Dr. J. VAN LEEUWEN. Dat is de leuze der sociaal-demokraten bij deze Staten-verkiezing dat moet ook de leuze zijn van ieder, die oog en oor heeft voor wat onder het koalitie- ministerie is geschied en wat er in de toekomst van te DE MOKER a

De Moker | 1904 | | pagina 1