No. 21 ZATERDAG 23 JULI 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie; A. WINTERBERG, Raam 27. Stokken voor 't eerstvolgend nimmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Attentie. Afdeelingsnieuws. Politieke woelingen. De aanval op Mr. W. H. Jansen. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. - 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. „Constantia" is Zaterdagavond 28 Juli voor de leden gesloten. Aan hen, die zich hebben opgegeven als postabonnee's, wordt bericht dat het abon nementsgeld (30 et.) direct moet worden overgemaakt, daar anders het tweede exem plaar niet wordt toegezonden. Enkele abonnee's hebben de aardigheid de post- kwitantie voor het abonnementsgeld niet te accepteeren, en er dood leuk op te schrijvenGeweigerd. Wanneer men wenscht op te houden abonnee te zijn, moet men dit laten weten, door even een briefkaart te schrijven of' op de strook, welke om de courant zit te zetten Geweigerd Retour, Schiedam, en werpe haar weer in de bus. Dit moet men natuurlijk doen met het eerste nummer wat in het nieuwe kwartaal verschijnt. Doet men een van beiden niet, dan wordt men be schouwd opnieuw geabonneerd te zijn. Als men dus op de kwitantie schrijft Geweigerd, be- teekent dit de betaling te weigeren, dus wel de courant ontvangen, maar niet betalen. Is dit de bedoeling? 1) Laat men dit dan even schrijven, misschien dat wij dan besluiten nog een kwartje bovendien te geven Allen dus die de kwitantie hebben teruggezonden, worden verzocht als nog abonnementsgeld en gemaakte kosten d.i. 3772 ct. over te maken, anders is dit het laatste nummer dat wordt toegezonden. Het abonnement is 30 ct. per kwartaal bij vooruit betaling. De Administratie. In de op Zondagmorgen 17 Juli gehouden huishoude lijke vergadering werd besloten: Wegens te groote kosten niet deel te nemen aan het Internationaal Congres. Het 10-jarig bestaau der partij op 26 Augustus ook te Schiedam feestelijk te herdenken. Aan Winterberg werd de leiding voor den feestavond opgedragen. De financiëele verslagen werden door het bestuur uitgebracht en uit de vergadering werd een commissie van drie personen gekozen, die deze verslagen zal contröleeren. Ten slotte werd het ontwerp-reglement van het Bureau voor Arbeidsadviezen behandeld en enkele kleine wijzigingen door het bestuur voorgesteld, goedgekeurd. Of ze misdadig zijn, willen we voor ditmaal daar laten, doch we leven wel in 't tijdperk der politieke woelingen. De donder is in den laatsteu tijd niet van de lucht af. Het groote onderwerp in politieke kringen is de voorgestelde ontbinding der Eerste Kamer. Kuyper heeft z'n plannen in dit opzicht doorgezet wat, gezien de houding der aan de regeering bevriende pers wel eenige verwondering wekken mag. Zelfs daar toch scheen men in 't kritieke moment dit middel, dat toch reeds lang te voren was overdacht en besproken, te schuwen. De Nederlander, Het Centrum. De Tijd, Prof. Fabius in De Rotterdammer, waren geen van allen bepaalde voorstanders. (De Nieuwe Schiedamsche Courant maakte een uitzondering, die echter wel van weinig invloed zal geweest zijn.) De Standaard zweeg, omdat Kuyper zweeg, en ze dus niet goed spreken kón. Het antwoord der kroon, dat we op het oogenblik dat we dit artikel schryven, nog niet weten, buiten beschouwing gelaten, heeft de regeering de Koningin voor een feit gesteld, dat de Nieuwe Courant van haar standpunt uit, volkomen terecht kwalificeert, als een handeling „de perken van welvoegelijkheid en van conventie beide te buiten gaande." Wat toch is het geval? „Voor het geval dat de Koningin gebruik maakt van het recht om de Eerste Kamer der Staten-Generaal te ontbinden, houdt het besluit, waardoor de ontbinding wordt uitgesproken, tevens den last tot het verkiezen van een nieuwe Kamer binnen 40 dagen en tot het samenkomen der nieuw-verkozen Kamer binnen twee maanden. „Wil, wat het plan schijnt, de gewone zitting op den derden Dinsdag in September, zijnde dit jaar den 20sten van Herfstmaand, geopend kunnen worden, dan kan het besluit tot ontbinding den termijn van den 20sten Juli a. s. niet overschrijden. „Bij ontbinding van een der Kamers wordt tevens de zitting der Staten-Generaal gesloten. „Het voornemen bestaat de sluiting Zaterdag 23 dezer a. s., te doen plaats hebben." De Nieuwe Courant zegt dat 't duidelijk is, dat deze mededeeling van het ministerie is uitgegaan. Zij noemt dit een niet-„ongewaarmerkt persbericht,;" het is zeer blijkbaar een officieus communiqué. Waardoor Kuyper de koningin aanzetten laat tot een beslissing na twee dagen En, zegt de Nieuwe Courant verder, dan is hier een ongehoorde onkieschheid begaan die boven dien op de grens van het inconstitntioneele af is. Wat toch werd medegedeeld? Niet, dat het ministerie de ontbinding heeft voorgedragen, en de Koningin daarin heeft bewilligd. Niet, dat het ontbindingsbesluit binnen enkele dagen kan worden verwacht. Neendat het ministerie het voorstel heeft ge daan, maar dat de Koningin daarop nog niet heeft geantwoord. Van het overleg tusschen Kroon en ministers over een hoogst gewichtige staatkundige aangelegenheid wordt hier de helft bekend gemaakt, nog vóór het tot een beslissing heeft geleid Dit is niet een louter formeele quaestie. Het spreekt vanzelf, dat de Koningin formeel ook nu nog, evengoed als vóór de verschijning van het communiqué. Haar toestemming kan weigeren en een dan volgende aanvraag om ontslag van het ministerie kan aanvaarden. Wat de Koningin thans echter niet meer kan, is, Haar Ministers aanraden hun voorstel nog eens te overwegen, nog eens te rade te gaan met Haar eigen meening en de adviezen die Zij van voorname staatslieden mocht inwinnen. Zij kan niet meer gebruik maken van wat Bagchot noemt als een der drie hoofdrechten van den constitutioneelen Vorstthe right to warn. Het recht om haar ministers te waarschuwen is Haar ontnomen door deze drieste bekendmaking, waarin dr. Kuyper tot het gansche land zegtMijn besluit staat vastde Eerste Kamer moet ontbonden of ik ga heende Koningin moet nu maar weten wat Zij kiezen wil In deze openbaarmaking ligt een pressie, waar tegen geprotesteerd moet worden door ieder die de strikte inachtneming der constitutioneele praktijk beschouwt als een der hechtste steunselen van de constitutioneele monarchie. Het is onbegrijpelijk, dat zij zou zijn geschied met medeweten en goedvinden van alle ministers. Moge het in de Staten-Generaal onomwonden worden uitgesproken, dat een dergelijke handeling van een door de omstandigheden machtigen dienaar der Kroon de perken van welvoegelijkheid en van conventie beide te buiten gaat. Moet deze handelwijze echter wel verwondering baren vragen wij in gemoede Kenmerkt de heele Kuyper-politieb zich niet door dezelfde methode verrassing? We denken aan een 7 millioen snelvuur-kanonnengeld, aan stakingswetten, aan Och, aan alles, wat van Kuyperiaansch maaksel is. t Is alles verkregen doorverrassing, door een gefor ceerd er-door-heen-jagen. Dit behoeven we nü toch niet eerst te zien Ta, nu gaat 't in de gaten loopen. Nu komt de premier het deftige conservatisme te na aan ;t lijf en bezoedelt haar heilige versierselen. Nu past hij de zelfde methode toe op de Kroon. En nü loopt 't in eens de spuigaten uit. Of 't niet taktisch verkeerd van hem is? Als de Nieuwe Courant en haar confraters eens gaan jamme ren over ziilk een smaad?Zou dat m geen'kiezel tje kosten? 01 liggen de kiezers nog met bewondering te staren naar den Grooten Man, die met zulke (kleine) midde len z'n wil tracht door te drijven Ze schijnen er ver blind genoeg voor De Nieuwe Crt. ontving later een besliste tegen- spi aak, dat haar bericht het karakter zou mogen worden toegekend van een officieus comminigné. Maar tot onze verwondering vinden we in De Hollander hetzelfde vermeldt en nog wel in de eigen bewoordingen. En nu mogen we toch wel veronderstellen, dat de parti culiere secretaris van Dr. Kuyper goed ingelicht zal wezen en dergelijke nieuwtjes niet behoeft te putten uit vreemde bronnen. t Lijkt ons derhalve duidelijk: waar of onwaar, het belicht komt uit héél goeden bron Kuyper's rechter hand zond het de wereld in. Of de Meester den ijverigeu dienstknecht nu bepaald dankbaar zal zijn, durven wij niet te veronderstellen. Juist even te laat om er in ons vorig no. nog mel ding van te kunnen maken ontvingen wij de ve dediging van den heer de Groot op de beschuldigingen van den heer P. C. M. Jansen, geuit in de raadszitting van den 4en dezer. En al is het nu waar, dat deze verdediging wellicht reeds algemeen bekend is, daar ze in alle lokale bladen is opgenomen, waar De Moker in deze kwestie nogal toonaangevend mogen wij zeggen, is ge weest, daar willen wij volledigheidshalve nog 'de ver dediging van den heer de Groot in haar geheel opnemen. Schiedam, 11 Juli 1904. Aan den Gemeenteraad van Schiedam In Uw zitting van 1 dezer heeft de heer P. C. M. Jansen eenige opmerkingen gemaakt naar aanleiding van mijn kritiek op den heer Mr. W. H. Jansen in Uw zitting van 14 Juni 1.1. Mijn antwoord dien ik schriftelijk in ter wille eener grootere nauwkeurigheid en om een mogelijk wederantwoord te vergemakkelijken. De opmerking ten aanzien der Drukkerij „de Een dracht waarvan ik directeur ben, is volkomen juist. In 1902 is door de Drukkerij een bedrag van f 4.32 ontvangen van de Gasfabriek voor 2 advertenties in „De Maas en Schiebode Hoewel de winst daarop, door mij persoonlijk genoten, nog geen 2 ets. bedraagt, is de handeling m. i. in strijd met Art. 24 der gemeentewet: „de leden van den Raad mogen noch middellijk noch onmiddellijk, deel nemen aan leveringen of aan nemingen ten behoeve der gemeente" en zou Art. 26 op mij moeten worden toegepast: „die met Art. 24 in strijd handelt, wordt in zjjn betrekking geschorst door den Raad.' Deze onderwerpt het geval onmiddellijk aan Gedeputeerde Staten, die den geschorste oproepen om zijne verdediging te hooren, en hem zoo zij hem schuldig bevinden, van zijn lidmaatschap vervallen verklaren." Zedelijk gevoel ik mij intusschen geheel onschuldig. Niet alleen is door mij niet de minste invloed uitge oefend tot verkrijging der advertenties, maar deze leve ring van diensten was mij zelfs geheel onbekend toen zij plaats had. Zooals velen zullen weten, gaat het dagelijksclie werk der drukkerij slechts zeer zelden door mijne handenook hier is de copie der advertenties MOKER 1) Als men weet dat iemand in VI. maanden De Moker heeft ontvangen, de eerste kwitantie terug heeft gezonden en nn den brntalen moed bezit op de tweede kwitantie te schrijven GeweigerdNiet geabonneerd", dan zou men zeggen: Ja, dat is de bedoeling. Adm.

De Moker | 1904 | | pagina 1