No. 25. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. - - - Bericht. Ingezonden Mededeelingen Zondagmorgen kwart voor 10 uur repetitie. Naar de Meeting! Wat willen de sociaal-demokraten Hoe de sociaal-demoeratie verdelgd wordt. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 Mj vooruithetaiing. franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. ADYERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Door verschillende omstandigheden zijn wij genood zaakt den Feestavond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, uit te stellen. Op de eerstvolgende hnishondelijke vergadering kan dan worden vastgesteld tot welken datum, waar tevens de Feestcommis*sie dit uitstel zal motiveeren. Namens de Feestcommissie, A. Winterberg. 3 cènts per regel. Zangrereeniging „Excelsior". Allen present. HET BESTUUR. Arbeiders en arbeidsters op! Vandaag uit uw huizen vandaag uw sloppen en stegen verlaten op naar de meeting! De meeting voor het Algemeen Kiesrecht. De betooging om het recht var. mede-zeggenschap iu het Algemeen Bestuur, dat nog altijd slechts de helft van het aantal mannen en aan geen enkele vrouw is toe gekend. En dat wij eischen voor allen waar wij het Kiesrecht als een zeer belangrijk wapen in den strjjd van Arbeid tegen Kapitaal beschouwen. Daarom gemanifesteerd door ernstige, indruk wekkende betoogingen van duizenden en duizenden den machthebbers getoond, wat wij willen. Daarom naar de meeting op morgen, Zondag 21 Angustns, te Botterdam, te houden op het Bui tengoed „Wondenstein" bij de Oxide Plantage. (Bp ongunstig weder in het Algemeen Verkooplokaal, Oost- vestplein, het Vereenigingsgebomv, Goudscheweg en het Sportgebouw, Jan van Loonslaan.) De meeting vangt half twee aan. Na afloop der meeting Optocht met banieren door de stad Als sprekers treden op Mevr. S. TILMA—SCHAAF. Mr. P. J. TROELSTRA. L. M. HERMANS. H. SPIEKMAN R. WINKEL. Onze zangvereeniging „Excelsior" zal op de meeting een paar liederen zingen, terwijl ook verschillende andere gezelschappen hun medewerking verleenen. Natuurlijk moeten wij, vanuit Schiedam en Vlaardin- gen in massa er heentrekken. Niet ieder op z'n eigen houtje, doch :sllen tegelijk, hoor We nemen den trein welke om 12.23 (stadstijd) uit Vlaardingen en 12.36 (stadstijd) uit Schiedam vertrekt. Neem hiervan goede nota! Allen, allen naar de Meeting! N.B. Teneinde misverstand te voorkomen, lette men er op, dat de entrée voor de meeting 10 cent is en voor het avondfeest 20 cent. i. Zietdaar geachte lezers een vraag, waarop tegen woordig ieder, die met zijn tijd meeleeft, hij zij voor- of tegenstander, een antwoord moet kunnen geven. Staat gij tegenover ons, dat kunt gij niet ontkennen dat gij, om ons die hard werken te kunnen bestrijden, moet beginnen met te weten wat wij willen. Stond gij aan onze zijde dan moet ge uw standpunt kunnen verdedigen. Zoo zeer zijn onze tegenstanders overtuigd van de noodzakelijkheid, door elk mensch die meeleeft gevoeld, om ons doel en streven te kenuen, dat zij ongevraagd, maar dan op hunne wijze, pogen n daarvan in te lichten. Staat ons daarom toe eens zelf u te vertellen wat wij willen. Mogeljjk dat gij dan wat anders en wat beters hoort Veel kwaads wordt er allereerst van ons verteld. Vele dwaze be weringen, te goeder of te kwader trouw omtrent ons streven, verspreid. Zoo beweert men dat wjj tegen den golsdienst strijden, het huwelijk willen afschaffen, het huisgezin ontbinden, dat wij geen oog hebben voor hoogere geestelijke belangen, alleen de stof aanbidden, den mammon dienen, enz. Anderen zeggen weer dat wij vrijzinnige dwepers zijn, die voor de werkelijkheid geen oog hebben, die met hoogdravende woorden de menigte opruien, de dolzinnigste plannen omtrent de toekomst der maat schappij koesteren en 't liefst door geweld alles ten onderste boven zouden willen werpen om op de puin hopen der oude maatschappij eene nieuwe te bouwen. Wij kennen die praatjes Leugens zijn het, bakerpraatjes, waarmee men u van ons afkeerig tracht te maken, u wil afhouden van den rechtvaardigen strijd dien wij, ook zonder u, voor u, maar het liefst met u voeren, den strijd voor een betere maatschappij. En dat die praatjes maar leugens zijn blijken onze tegenstanders te beseffen, door ze alleen te verspreiden in blaadjes als „de Christelijke aktie" of „Ons district, waarin wij ze niet kunnen en mogen tegenspreken, maar nooit op onze vergaderingen waar wij hen kunnen te woord staan Niet tegen den Godsdienst, want wij strijden niet tegen den godsdienst. Wel onder vinden wij dat onze tegenstanders den godsdienst ge bruiken om u, in hun eigen maar niet in uw belang, van onzen strijd af te houden. Wjj, die een beroep doen op de heiligste gevoelens die er in u leven, die u oproepen voor een strijd waarin karakter, moed, volharding, zelfverloochening, die ken merken van 's menschen zielenadel, onmisbaar zijn, laten den godsdienst ongemoeid. Het is immers uwe eigen zaak hoe ge met uw geweten tegenover uw God wilt staan Onze tegenstanders echter gebruiken den godsdien- stigen band, die u aan hen bindt, niet om den vooruit gang te dienen, maar om u te binden aan hunne poli tieke partij, om aldus kandidaten gekozen te krijgen, van wier geloof ge in kamer, raad of staten later meestal niets, maar van wier behoudzucht ge gewoonlijk meer dan u lief is merkt? Wij daarentegen beweren dat gij, al zijt ge op het punt van het geloof ook nog zoo verdeeld, in maat schappelijk opzicht niettemin een groot gemeenschappe lijk belang hebt en voor de behartiging daarvan even goed moet samenwerken als de middenstanders en de kapitalisten. Het is dan ook merkwaardig dat dezelfde menschen, die, met een beroep op het geloof, u willen overhalen u van uwe maatschappelijk gelijken af te zonderen, er geen bezwaar in zien als de middenstanders of de kapitalisten zonder naar het geloof te vragen, samen werken. Men denke maar om het middenstandskongres, verleden jaar gehouden, of aan de Scheveningsche reeders Dat voorbeeld moet gij volgen als gij met uwe be langen gerekend wilt zien Niet tegen het huwelijk of het gezin strijden wij. Toen minister Kuyper voorstelde de baringspeetsters in den nacht te laten werken ter wille van de winst der bokkingrookers waren het de sociaal-demokraten die daartegen opkwamen in het belang van het gezin. En toen dr. Kuyper maatregelen trof om de gehuwde vrouw en hare kinderen te be schermen tegen de uitbuiting door steenfabrikanten waren het de sociaal-demokraten die dien maatregel steunden. Niet wij zijn het dus die het gezin ondermijnen, maar de toestanden in de huidige maatschappij. Wie kent ni^t de geldhuwelijken, zonder liefde gesloten? Wie kent niet eveneens de armoede die de vrouw uit haar gelin naar de fabriek of ander werk drijft en maakt flat de kinderen verwaarloosd worden. Dat alles onder mijnt het gezinsleven. Daar hebben de sociaal-demo kraten toch waarlijk geen schuld aan! Zij zijn juist de partij, die daartegen het krachtigst strijden, het meest onomwonden de misstanden bloot leggen. Wie beschuldigen wil richte zijne beschuldiging aan een ander adres! Want wie, alleen maar opdat er eene klasse zal zijn, die door de bezitters kan worden uitgebuit, de huidige maatschappij wil bestendigen, doet meer kwaad aan het karakter van het huwelijk dan wij, die juist om het leed, dat de invloed van het geld of van de armoede in de gezinnen veroorzaakt, tegen h,et kapitalisme strijden. "v*f En zoo is het met alle andere praatjes, cKe aangaande ons streven verteld worden, met het„yerdeelings- praatje," met onze „stofaanbidding", etc. Wat wjj dan wel willen? G. W. Melchers. (Wordt vervolgd Wij, sociaal-demokraten, mogen ons nog al 'ns vaak verheugen in bizondere belangstelling. Van alle zijden zien we het oog op ons gericht, in 't algemeen van weinig vriendschap getuigende, en het verwondert ons heelemaal al niet meer, dat we zoo nu en dan van hier of ginds een vuist dreigend zien opgeheven, die bedoeld ons eens een ferme opstopper te geven. Ach, d'r zijn d'r in het bourgeoiskamp héél wat, die er op belust schijnen hun worstel-vermogen eens op ons te beproeven en 't heeft in de heele geschiedenis der sociaal-demokratie haar nog nooit aan bestrijders ontbroken. Maar vooral onder 't bewind van Z.Ex. Bram rijzen de socialisten-vreters als paddestoelen uit den grond op. Nog vóórdat 'r 'n offlcieele broeikast of wel Vrije Universiteit bestaat, is er reeds 'n leger strijdzuchtige menschen (onder aanvoering van luitenant-generaal Sybrandy) uitgetogen ten strijd onder het heilig devies „den dood aan de sociaal-democratie En op onze arme ruggen regent het zweepslagen. De duivel moet uitgegeeseld worden. De generaal gaat voor; men kent zijn strijdwijze men kent zijne wa penen spreekwoordelijk is 't reeds, het „sybrandi- seeren," en ieder weet wat daaronder verstaan wordt. Dit alles ter loutering van 's mans ziel en ter eere van het waarachtig Gereformeerd Geloot. En in navolging van den grooten Meester ziet men de heele bende, met heilig vuur bezield, een strijd voeren welke niet anders dan de lachlust of het mede lijden van den aangevallene opwekken kan. Ja, vaak vragen we ons in allen ernst af, of het die menschen nu wel werkelijk erust kan zijn met de kunsten die ze uithalen. Zoo zendt ons iemand het Juli-no. van De Christe lijke Aktie. Dit is een oüe vriendin van De Moker vroeger heeft ze getracht ons te verslinden, is geëin digd met hier verslonden te worden en nu verkoopt het warm z'n kladderadatsch zoo hier en daar, waar de menschen 't maar slikken willen. Ofschoon we nu voor Schiedam het van weinig nut achten dit klerikale addertje bepaald te bestrijden, kunnen we 't ook weer niet over ons hart verkrijgen het ding zoo maar onop gemerkt terzjjde te leggen. Neen, daarvoor geeft het weer een te mooi staaltje van de strijdwijze der kris- telijken tegen de sociaal-demokratie, daarvoor geeft het een te fraaie proeve van de wijze, waarop men, vooral van klerikale zijde, de sociaal-demokratie tracht dood te drukken. We halen er 't volgende artikel uit: Een begrijpelijke afkeer. De socialisten kunnen maar niet goed verdragen, dat de katholieken, bij de oplossing van het maat schappelijk vraagstuk, bij den godsdienst te rade DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1