Abonneert U op „De Moker Een wandeling door Schiedam. Vlaardingsche IJzerkoekjes Als ge dit blad steunen wilt Vlaardingen. bedragen. Dit vooral zal den leden van de „Algemeene" wel belangrijk nieuws zijn Over de arbeidsverhoudingen vinden we vermeld, dat het loon varieert van f 11—f 15 dat de werktijd thans 127a uur is, doch in de nieuwe bakkerij op 10 h 11 zal kunnen worden gebracht. 't Komt ons voor, dat de „Algemeene" wel wat verder kon gaan, en tenminste als maximum 10 uur zetten. Dit is voor den arbeid in een bakkerij, welke wezenlijk niet tot de categorie „lichte werkzaamheden" behoort, ruim voldoende. We zijn toch niet bevreesd dat 't dividendcijler iets dalen zal Dit wordt toch niet ten koste van 't personeel in de hoogte gejaagd Over de uren van aanvang lezen we dat 1 man be gint 1.30, 2 man 1, 1 man 4.30, 1 man 5 (enz. totaal 8 man). In de nieuwe bakkerij zal men vermoedelijk om 4 uur kunnen beginnen Blijkt alzoo dat aan de „Algemeene" ook nog tamelijk de nachtarbeid in eere is. Het Bestuur der St. Willebrordus-stichting heeft be kend gemaakt, dat het, in overleg met Z. H. den Bisschop van Haarlem, besloten heeft Ten eerste, om van de bewaarschoolkinderen niet alleen het volle schoolgeld te vorderen, voor iedere sectie vastgesteld, maar ook dat schoolgeld nog eenigszins te verhoogen Ten tweede, om voor alle kinderen der leerscholen het voor iedere afdeeling vastgestelde schoolgeld te heffen en voor geen enkel kind vrijstelling of verminde ring toe te 'staan. Als twee of meer kinderen uit het zelfde gezin tegelijk dezelfde school bezoeken, wordt voor de laagste en hoogste afdeeling de bekende re ductie gegeven. Dit alles te beschouwen als een streven om den enormen schuldenlast, waaronder de stichting gebukt gaat, niet nog meer te verzwaren. Het bestuur vertrouwt, dat de ouders der school gaande kinderen ten volle zullen behrijpen, hoe nood zakelijk, vooral in dezen tijd, het Katholiek Onderwijs is voor hunne kinderen, en dat z\j, overeenkomstig den wensch van Z. D. H. den Bisschop, bereidwillig het kleine offer zullen weten te brengen, wat voor het zieleheil hunner kinderen gevraagd wordt. Ook doen wij bjj dezen een beroep op de milddadig heid van onze meergegoede geloofsgenooten, om de armen en behoeftigen te willen helpen in het betalen van het schoolgeld, en om door giften en legaten de zware lasten der St. Willebrordusstichting te vermin deren. Een aalmoes den" armen gegeven, is Ood aan genaam, maar veel meer nog, wanneer die aalmoes strekt tot geestelijk heil der kinderen. De naam van den bisschop van Haarlem doet hier natuurljjk dienst voor bliksemafleider. Als deze man het wil, dient er gehoorzaamt Waarom het Katholiek Onderwijs vooral in dezen tijd zoo noodzakelijk is, wordt niet gezegd dat mag men gissen. Is 't om den kinderen 't verschil tusschen ketters en ketters duidelijk te maken met welken zij wèl en met welken zij niet mogen samengaan Intusschen hebben de arbeiders weer iets te betalen voor het zieleheil hunner kinderen. Maar hebben ze niets te betalen, dan kan voor 't zieleheil ook niets worden gedaan. Duiten duiten Maak maar sociale wetten! zegt De Nieuwe en vermeldt dan dat bij de te Vught gehouden verkiezing voor de Kamer van Arbeid (Bouw bedrijven) van 2 leden-patroons en één lid werkman van de 9 stemgerechtigde patroons niet één, en van de 59 stemgerechtigde werklieden vijf, zegge vijf van hun stemrecht gebruik maakten. Daar begrijpt grootje geen lor van ze begrjjpt niet dat én patroon èn werkman zóó overtuigd zijn van de totale nutteloosheid door .hare machteloosheid van de tegenwoordige Kamers van Arbeid, dat ze de heele geschiedenis aan hun laarzen lappen. Maar als er nu eens sociale wetten werden gemaakt, die werkelijk iets beteekenen? Een winkelier aan de Kreupelstraat alhier, had een meisje aangenomen om boonen af te halen. Na ander- halven dag te hebben gewerkt werd voor dien arbeid betaald de somma vanvijftig centen, 't Gewone loon bedraagt f 1.—, doch dat scheen onzen winkelier te bar. Maar dan kan hij nu ook concurreeren met anderen, weet-je V. Kijk 'ns an, die Plantage van jullie is nog zoo on aardig niet. Hier wordt dan werkelijk »og wat moeite en zorg aan besteed. Wat is dat toch voor een lawaai Wat, is dat de fontein? 't Lijkt wel of-ie de Niagara- waterval hoort donderen. Nu, 't is dat de water-spuiting zoo ongelukkig verdeeld is (de hoofdstraal lijkt 't meest op die van 'n brandkraan 't minst op die van 'n fontein) anders is dit meubelstuk niet van 't leelijkste. Maar 't eenvoudige gevolg zal nu wel zijn, dat men met het oog op den arbeid welke van den watertoren geëischt wordt, de fontein maar zooveel mogelijk non- actief zet. En een fontein moet nu eigenlijk fontein wezen ook, hè wat heb je d'r anders aan O, wat 'n gevaarljjk beest zit daar op wachtZijn ze hier bang dat die fontein gestolen zal worden of..... dat de goudvisschen uit den vijver gestolen zullen worden (Van goudvisschen gesproken 'k zie nog enkel 'n paar kikvorschen, is er soms niet anders Een leeuw ja, ja, 'k heb 'm meer gezien 'n he- raldieken leeuw is 'thu, wat kijkt ie nijdig nou hoor, met zulk een waker zijn jullie eigendommetjes wel veilig. Wel, wel hoe leuterig is dat! Daar staat me nou een man met zooiets van een uitgeholde roeispaau de Plantagesloot leeg te scheppen. Klets klets zoo over gras en bloemen. En daar daar ligt 'n slang van de waterleiding in de sloot om d'r water in te hoüen. Maar zeg 'reis, zou die goê man wel goed bij z'n hoofd wezen? Als ie plantsoenen gaat verfrisschen, doe-je dat dan met kikkerslootwater, dat-je met 'n houtje opschept, (en je enkel kroost vangt), liever als er een straalpijp van de waterleiding op te zetten Of moet die bezigheid zoolang mogelijk duren? Ja, die man zal dat zelf wel niet zoo verzonnen hebben, maar onverschillig wie zoo knap geweest is, lijkt me vrijwel rijp voor Meerenberg. Ja, 'k zou zeggen, laten we een poosje van het schoone hier genieten en even gaan zitten, maar bankjes Miserabel dure dingen zijn 't zeker, want als dat niet het geval was, weet 'k beslist, dat de gemeente niet op 'n paar bankjes zou zien. 'k Heb gelezen, dat ze wel een stal bouwen gaat voor de fietsen van de hooger burgerscholieren, dus zitbankjes voor menschen zou ze ook wel geven Wordt vervolgd.) PikZeg Por, ik heb dezen avond weinig tijd, als je soms nieuws weet, maakt het dan zoo kort mogelijk. PorHoe zoo Heb je zoo'n haast Maar enfin, als het niet anders kan, dan moet dat maar. Ik wil u dan meedeelen een aardigheid oftewel een staaltje van jjver, activiteit, plichtsbesef, heldhaftigheid, manmoedigheid, korrektheid, voortvarendheid, doortastendheid, vastbe radenheid, onversaagdheid, beslistheid en dienstkloppe- righeid van onze adjunct-inspecteur van politie, waaraan een Duitsche politieagent gerust een puntje kan zuigen. Verbeeld je eens, dat jij politieagent was, dat je in die kwaliteit de wacht (wijk) had op de wandelplaats „Het Hof", en je zag daar zitten een vrouw (zoo heelemaal alleen), verbeeld je, dat je dat mensch kende, verbeeld je verders, dat je om een praatje verlegen zat, iets wat de beste mensch kan overkomen, verbeeld je verder, dat je als politieagent op „Het Hof" je veilig waant, d. w. z. dat je daar niet het gevaar loopt begluurt te worden door commissaris, inspecteur van politie, adjunct inspecteur, en vooral niet te vergeten door de Argus oogen van den hoofdagent Vestiens, ik zeg, verbeeld je dat alles, dan zoudt gij het zeker ook geen doodzonde achten, om, wanneer daar aanwezig was een goede kennis van u, daarmede een praatje te houden, in de stellige overtuiging, dat de daar aanwezige zwanen en andere beesjes het niet zouden overbrengen aan de superieuren Doch wie zoo denkt rekent buiten den waard om, neen, maar die is de plank glad mis, hoor, dat zou misschien nog wel gaan als wij niet bezaten een adjunct-insi ecteur, zie je, ik bedoel iemand met al die onbetaalbare eigenschappen, die ik daar straks noemde. PikMaar Por wat bedoel je non toch Je maakt me dol nieuwsgierig, wees dan toch asjeblieft wat duidelijker PorLuister dan. Het geval waar ik op doel, dat is gebeurd, een politieagent heeft de zonde begaan om op het hof surveilleerende, daar steunende op de leuning van een bank, een praatje te verkoopen met een daar zittende vrouw, doch wie beschrijft de schrik van den zich veilig wanenden en zich van geen kwaad bewusten politieagent, toen hij ontdekte van uit de verte begluurd te worden, door de „heilige hermandads"-oogen van onzen Adjunct-inspectuur van politie PikMaar hoe kreeg hij hem in de gaten Por: Wel kijk, een zeker iemand en wel de man die mij dat zaakje heeft meegedeeld, ontdekte de toe leg van den inspecteur, en om nu te voorkomen dat de agent „er in liep, waarschuwde hij hem," doch nauwe lijks ontdekte de inspecteur dit, of hij stapte met echte militaire passen op die persoon af, zelfs zoodat door zijn lange sabel de kittelsteenen door het luchtruim vlogen, en.... vraagt onmiddellijk aan die persoon z'n naam te noemendeze ook niet van gisteren, vraagt aan de adjunct om wat reden hjj z'n naam moet weten, het antwoord van den inspecteur is, och, gij hebt daar dien agent gewaarschuwd en dat moogt gij niet doen. PikEn.... noemde hij z'n naam nog PorKan je begrijpen, en weet je waarom niet Kijk, die man wist ook, dat al menig politieagent voor de nietigste beuzeling geschorst wordt, of ontslag krijgt, en waar het nu nog pas gebleken is dat onze Com missaris van Politie geen vrouwenhater is, daar mag men dat ook niet verlangen van één van z'n manschappen. Pik Maar Por hoe liep dat af? Por Wel best, de Adjunct stond wel op z'n achterste beentjes, maar dat alles hielp niet, de persoon noemde z'n uaam niet, en daar had hij groot gelijk in, en mijn conclusie, dat de kordaatheid van dien persoon (in dit geval) hooger staat dan van de Adjunctinspecteur, want het komt ook mij als waarheid voor, dat men door van boven af zoo op te treden tegen de agenten als in den laatsten tijd, men op die manier elk waardigheids-, maar ook elk zelfstandigheidsgevoel van die ambtenaren vernietigd, en men op die manier als autoriteit z'n prestige te grabbel gooit. X. Opnaar de meeting. Zoo zal morgen (Zondag 21 Aug.) de provinciale meeting voor 't Algemeen Kiesrecht te Rotterdam ge houden worden, op het buitengoed Woudenstein bjj de oude plantage, om daar weer met kracht op te komen tegen de achteruitzetting van het grootste deel der arbeiders, door hen het kiesrecht te onthouden. Een toestand welke door niets te rechtvaardigen is, en waaraan zoo spoedig mogelijk een einde moet komen. En dat kan, indien onder de betrokkenen zélf het besef levendig worde, dat het niet aangaat hun het eerste burgerrecht te onthouden, hen op gelijke lijn te plaatsen met idioten. Dit klemt te meer, nu op het oogenblik het schip van staat bestuurd wordt door een man, waarvan alles te wachten is, behalve.... het waarachtig belang van den uitgezogen werkerdie met ijzeren vuist alles neerslaat wat zich verzet tegen domperij en huichelarij, en dat doet met vroom ooggedraai en biddend opzien naar boven die alles wat in zijn keuken klaar ge maakt wordt, voorziet met een bijbeltekst aan den eenen en een psalmvers aan den anderen kant, alles tot meerdere eer en glorie van Zijn heiligen naam. Ziet, arbeiders, waar de zaken zoo staan, is het aan U, door in massa' naar Rotterdam te gaan, getuigenis af te leggen van uw vasten en onverzettelijken wil om tot het algemeen kiesrecht te komen- Onontbeerlijk wapen voor uw klasse, waarmede gij de slagen van reactionaire regeeringen pareeren kunt. En gelukkig, indien de voorteekenen ons niet be driegen, zal van uit deze plaats het aantal betoogers vrij beduidend zijn, om reden een viertal vereenigingen reeds besloten hebben, zich officieel op de prov. meeting te doen vertegenwoordigen. Behalve de kiesvereeniging „Volksbelang" zijn de overige drie alle vakvereenigingen, nl. de kuipersge- zellenvereeniging „Wij streven naar verbetering," de schildersgezellenvereeniging „Door vereeniging verbete ring" en de glasblazers. Ook in vakvereenigingskringen breekt zich lang- zam-rhand de idee baan, dat de economische strijd in innig verband staat met den politieken strijd. En dat kan ook niet anders. De ervaring heeft het reeds maar al te vaak geleerd, dat wanneer de vakvereéniging dacht succes te behalen, de wet zich onverbiddelijk op haar weg plaatste, en de vruchten van vele jaren werkens met één slag vernietigde. Daarom verheugt het ons dat er klaarheid in de hoofden onzer vak- vereenigingsmannen komt, en de vrees van zich aan koud water te zullen branden opzijgezet wordt, 't Gaat nog wel niet zooals wij dat gaarne zouden wenschen, maar toch, het komt, en dat is het voornaamste. Wij wenschen ook nog even te herinneren -aan de meeting die 't vorig jaar in Dordrecht werd gehouden, welke toen zoo uitstekend geslaagd is. Immers, deze meeting stond, èn wat deelnemende vereenigingen, èn op Zondag 21 Augustus a.s. te Rotterdam. rf

De Moker | 1904 | | pagina 3