LrPrpkorsri. No. 26. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie; A. WINTERBERG, Raam 27. 1894—190*. Wat willen de sociaa -demokraten? Feest in 't zicht! ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nnrnmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Op den dag, waarop wjj het tienjarig bestaan onzer partij herdenken, een enkel woord, kameraden! Hoe ze is ontstaan wat lijdensgeschiedenis achter haar ligt, laten wjj 't allen voor zoover wij 't weten uit geschriften ot door eigen waarneming, nu eens over denken. Hoe daar 10 jaar geleden onder de meest ongunstige omstandigheden door de „twaalf apostelen" een organisatie gesticht werd, aan wier bloei toch schijnbaar niet te denken viel aan wier welzijn te arbeiden wanhopig werk scheen, doch die, schoon haar bestaan op allerlei wjjze bedreigd werd, wel zóó taai van inhoud bleek, dat ze alle stormen het hoofd bood, om kloek, krachtig en lenig, den tegenstander lot schrik, den vriend tot verrukking, in heerlijke ge stalte te verrazen; getuigend van nieuw, jong leven; van schoone, bljjde toekomst; troostend waar gewan hoopt, weldoend waar geleden werd. Na 10 jaar zien we terug op den weg, die achter ons ligt; met bewondering bezield voor de volharding, de trouw, de energie waarmede onze oudere kameraden ons het pad gaanbaar maakte. Met bewondering dat ze niet bezweken op dien ontzettend-langen weg van leed en strijd Een enkel woord op dezen dag, kameraden! Wij, jongeren, die hebben leeren gelooven in de heerlijke toekomst der sociaal-demokratie, wij willen onze oudere strijdmakkers huldigen met op dezen dag onze belofte van trouw aan de vaan der sociaal-demokratie te her nieuwen, wij willen op dezen dag de belofte hernieuwen met al ons kunnen, en willen met ons leven en liefde te werken, te zwoegen voor hun en ons ideaal met alle kracht die in ons is te arbeiden aan de over winning van het socialisme. En wij, Schiedamsche sociaaldemokraten, wij hebben een extra-belofte. Er is een tijd geweest, dat we ons door onzaal'ge tweespalt van elkander vervreemden. Er is een tijd geweest, dat we 't met onze waardigheid in strijd achtten te doen al datgene wat der sociaal demokraten is, omdat we ons blind staarden op enkele persoonlijke conflicten; dat we daarom ons ge heel of gedeeltelijk uit de beweging temg trokken, weg met dat alles! Met het oog wat de kleine, zwakke spruit van vóór 10 jaien thans reeds gewordeu is, door de reuzen arbeid van anderen, erkennen wjj dan toch nu eens, dat boven persoonlijke aangelegenheden de partjj dient gesteld komen wij, méér dan tot nog toe, eens tot de erkenning, dat willen we waarachtig onze partij dienen, willen we werkelijk haar belang bevor deren, wjj als een krachtig aangesloten, door niets te verdeelen massa hebben te werken en te strijden. Eerst dan zullen we onze volle kracht kunnen ontwikkelen, eerst dan zal ons streven, ook in Schiedam, een belangrijk succes verwerven. Door bepaalde omstandigheden zijn we heden niet feestelijk bijeen, wat zeker jammer is, daar wij vooral op dezen dag wel iets te bespreken zouden hebben gehad doch moge de herdenking van het 10-jarig bestaan voor ieder onzer zóó bemoedigend zijn, dat we weer met nieuwen moed en kracht voor waarts treden. Voorwaarts, gij die eenmaal uit onze gelederen terug trad herneem uw plaatsen Voorwaarts, gij sociaal-demokraten in ruste, die zoo vaak den pas mankeert, waar ook Uwe hulp noodig of gewenscht ware zet uw willen wat meer om in daden Voorwaarts, gij aan wien geen opofferingen voor de goede zaak te zwaar schijuen, blijft manmoedig vol houden. Leve, leve de Sociaal-Democratie ii. Hoe het vroeger was. Zie eens, voor honderdvijftig jaar terug was van de tegenwoordige reusachtige voortbrengings- en verkeers middelen niets te bespeuren. Geen stoom geen elektriciteit, geen machine, geen fabriek, geen spoor boot of tram. Alles ging veel eenvoudiger, men werkte eenvoudiger en leefde eenvoudiger. De ware Revolutiemaker. Het is de machine, eerst door stoom, later ook door elektriciteit gedreven die in dien toestand verandering heeft gebracht. De machine maakte den handwerksman broodeloos. Deze, voorheen bezitter, moest voortaan zonder iets te bezitten werken voor den fabrikant. Daarmee begonnen de onteigening voor den handwerksman en de konkur- rentiestryd voor den ondernemer. Die onteigening van handwerkslieden, gevolgd door die van de ondernemers die het afleggen in den konkurrentiestrjjd, is steeds voortgegaan. Tegenwoordige toestand. Thans hebben wjj gekregen eene maatschappij, waarin twee klassen met tegenstrijdige belangen tegenover elkander staan. Aan de eene zijde staan: een naar verhouding kleine kring, die den grond en de arbeidsmiddelen bezit, tot heden de staatsmacht in handen heeft en kan leven zonder te werken. Aan de andere zijde staan allen, die met hoofd of hand als arbeider, pachter of kleine burger moeten werken om te eten. De ervaring leert, dat hjj die het hardste werkt het minste eet en hjj die het minste werkt het meeste eet en dat allerlei misstanden uit die verhouding voortkomen. Pacht-, loon- en rentestelsel zijn de middelen, waar door de bezittende klasse de vruchten van den arbeid der andere klasse naar zich toetrekt. Als die toestand eeuwig was, zou dat beteekenen dat gerechtigheid niet bestond, of niet te bereiken was, dat algemeene welvaart onmogelijk was! Dan zoudt gjj moeten gelooven dat altijd het geld zou heerschen over den arbeid; dat altijd weelde het deel der bezitters en niets-doeners, armoede dat der werkers en slovers zou zijndat de een geboren was om ten koste van anderen te genieten, de ander om lichamelijk en geestelijk zich op te offeren voor anderen, die van zijn arbeid profiteered Of met dat geloof uw godsdienstig geloof zou be vorderd worden betwijfelen wij! Bespreekt dat maar eens met hen die u willen wijs maken dat de kapita listische maatschappij met hare schromelijke misstanden door God gewild is! Wij sociaal-demokraten leeren dat niet. De blijde boodschap. Het socialisme leert u integendeel dat die toestand niet eeuwig is. Het heeft u een blijde boodschap te brengen. Want het is de concurrentie zelf, die de ondernemers dwingt de talrijke kleine ondernemingen te doen samensmelten tot steeds minder talrijke groote ondernemingen. Het einde daarvan is de alleen-handel over de geheele wereld. Daar gaat het heen vroeg of laat in elk bedrijf. En het is van belang, als de tijd daarvoor rijp is, te zorgen dat de gemeenschap die bedrijven overneme. De kapitalisten onteigenen u. Het algemeene belang eischt, dat die kapitalisten op hunne beurt onteigend worden door de gemeenschap. Zoo is het de kapitalistische maatschappij zelve, die de voorwaarden, de omstandigheden doet geboren worden, die eene andere en gelukkiger maatschappij (de socialis tische) mogelijk en noodzakelijk maken. Uw taak. Dat gebeurt niet van zelf. Daarvoor is organisatie, strijd noodig. Daartoe nu roept de sociaal-demokratie u op. Die strijd wordt niet in eens gewonnen, maar moet aanhoudend gevoerd worden, door de vakvereeniging, door de coöperatie, door de politieke partij ter ver overing van de macht van den staat, die de kapitalistische ondernemingen onteigenen en exploiteeren moet in het algemeen belang. Het streven der sociaal-democratie in plaats van afkeurenswaardig te zjjn is dus integendeel de waar borg dat de rijkdommen der aarde, waarvan nu hoofd zakelijk een klasse profiteer, eenmaal aan de geheele menschheid zullen ten goede komen. Elke schrede vooruit maakt hen, die thans ontberen omdat zjj werken, sterker, opent aan meerderen de oogen voor het doel van onzen strijd en brengt het opkomend geslacht in betere levensvoorwaarden. Ons standpunt als hervormingspartij. Het is dit inzicht in de richting waarheen de maat schappij in hare ontwikkeling zich beweegt, dat onze opvatting van den hervormingsarbeid kenmerkt. Wij weten niet alleen waarom de hervormingen noodzakelijk zijn, maar ook waarheen het gaat. Daarom aanvaarden wij de hervormingen niet als einddoel, maar als afbetaling op de groote rekening, die het proletariaat van de bezittende klasse heeft te vorderen. Daarom noemen wij ons in de eerste plaats een anti-kapitalistische partij en noemen wij al die politieke leuzen bedriegelijk, die, door het vooropstel len van godsdienstige begrippen, het ware karakter van den strjjd verbergen. Wat wij willen. Als wij dus ons antwoord geven op de vraag wat de sociaal-democraten willen, dan is het dit dat de groote rijkdommen door den vooruitgang van wetenschap en techniek voortgebracht niet aan een klasse maar aan de geheele menschheid ten goede komen dat daarvoor de grond- en andere arbeidsmiddelen niet blijven in de handen van een enkele klasse, die deze alleen ten eigen bate, dus om winst, exploiteert, maar komen in de handen der gemeenschap, die alleen in staat is ze in het algemeen belang te exploiteeren. Is dat niet een doel dat de sympathie en den steun verdient van allen die willen het geluk der menschheid en de heerschappij der rechtvaardigheid? VooruitG. W. MELCHERS. Nog enkele dagen en het Nederlandsche volk zal feestvieren. 31 Augustus is een dag, die ons volk niet onopgemerkt laat passeeren. Dan moet de nationale driekleur wapperen van de daken dan hoort de oranje-kokarde op den borst en wie 't met zn portemonnaie en werkzaamheden zoo'n beetje overeen kan brengen, die neemt 't er dien dag eens van, om uit te gaan. Voor ons, Schiedammers, is op dien dag den Haag het ideaal. Wat de eigenlijke oorzaak tot het feestvieren op den 31en is het verjaren van Koningin Wilhelmina óf de lust, de behoefte van-eens-uit-te-dollen, laten we 't maar voor ons zelf beslissen. Ieder weet wel, dat er op (dien dag héél wat feestvierenden zijn, aan wie de verjarende vrouw vrij onverschillig is. Maar een mensch heeft nooit 'reis wat, dus bij zoo'n gelegenheid moet-je 'tmaar waarnemen. En in die gedachte zijn ze dus fee^t-vierend. 't Heeft iets aantrekkelijks, zoo'n nationaal feest. Rijk en arm vieren 't tezamen!.... 't Is een dag, waarop de scheidingsmuren tusschen arristocraat en plebejer schijnen weg gevallen te zijn. We zingen allemaal we hossen, aanzienlijk en gering, door elkander, en stijgt de vreugd straks ten top, d.w.z. hebben we straks met voldoende oranje-bittertjes eerst de echte, ware, oranje-liefde in ons wakker ge maakt, dan zingen (Itrjjschen) wij, bourgeois en prole- DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1