Ditjes en Datjes. De meeting te Rotterdam. Een gemeen stukje van een fatsoenlijk menseh. tariër, broederlijk naast elkaar: Weg met de socialen, leve de Wilhelmien om straks onze keelspieren weer met oranje-bitter-sponsjes te lenigen en te laven... Heeft de arbeider reden tot feestvieren op dezen dag? Zelfs al ware het geen feest, dat in beslag ge nomen wordt door het op dollen-verzotte publiekzelfs al ware het geen feest dat, de gelegenheid geeft tot vrij-uithalen van alle idiote streken, om van het ergere, het zich totaal overgeven aan het dier-mensch, nog niet te spreken, dan nog kan de bewuste, de denkende arbeider, dan nog kan hp, die begrip heeft van men schen waarde, hij, die begrip heeft van eigen-waarde, op zulk een dag niet feestelpk gestemd zijn, Dan nog is de bewuste arbeider verplichl zich van elke deelname aan de feestelijkheden te onthouden! Al wordt ons standpunt ten opzichte van het Ko ningschap nog heel dikwijls door onze burgerlijke tegen standers geëxploiteerd om de menschen vau ons afkeerig te maken of te houden, zóóveel weet tegenwoordig haast iedereen er wel van, dat wij, sociaal-demokraten, in geen enkel opzicht vijandig staan tegenover de per soon van Koningin Wilhelmina. De zotheid welke daar over in vroeger tijden ons in de schoenen geschoven werd, verliest zoo zoetjes aan al haar terrein. Doch vijandig staan wp tegenover het Koningschap als klasse-instrument in handen der bourgeoisie. Vijandig staan wij tegenover het Koningschap, dat als kroon dient voor een maat schappelijk stelsel, dat wij haten, verafschuwen, waar tegen al onze strjjd gericht is, waaraan wp den dood gezworen hebben. Vpandig staan wij tegenover het Koningschap als diadeem van het kapita lisme. Zeker, men pompt ons op de lagere school keurig mooie vertelseltjes in over de verdiensten en roem ruchtige daden van ons geliefd vorstenhuis. De prac- tische waarde van dat zeer nuttige (onontbeerlijk) on derwijs is voor de bourgeoisie niet gering het volkskin i leert zich blind staren op dien zonneglans leert zich met diepen ootmoed buigen voor dat heilige wat het daar heel hoog boven zich geplaatst weet waartoe het onwaardig is de oogen op te heffen en bovenal waarnaar het in geen enkel geval een vinger mag uit steken. Maar het volkskind, dat later arbeider is, ziet niet hoe tusschen hem en dat mooie, dat heilige, een draak zich martelt, die hem z'n genot, z'n geluk ont rooft, die hem z'n beste levenssappen aftapt ten bate van eigen wellustig bestaan, en die bij 't minste ver weer zich voorover buigt en den weerspannige den heiligen steen der nationale roem voorhoudt waaraan hij niet raken mag. Het Koningschap is vereenzelvigd met de belangen der bourgeoisie op onloochenbare wijze. Heel mooie verhalen weet men ook alweer op school ons in te prenten over „goed" en „wijs" beleid van onze oranje vorsten, doch 't is al meermalen gebleken, dat een regeerend hoofd een personaadje is met een zeer ge ringe mate zelfstandigheid. Hij is 't „hoofd" dat doen mag wat z'n onderdanen ministers hem gelieven te gelasten. Het hoofd, dat al naar gelang de regeerings-meerderheid wisselt, het genoegen heeft van te mogen méé-wisselen. Dit is in Nederland nogal sterk aan den dag gekomen, met 't verwisselen der „poganistische" tegen de Kuyperiaan- sche regeerings-meerderheid, toen onze Koningin, nevens andere gewichligheden, b.v. plots op deu inval gekomen is, haar verjaardag niet meer op Zondag te doen vieren. Zoodat de bewering nog meer schijn van waar heid bezit, dat een regeerend hoofd niet anders is als marionet, waarvan de bourgeoisie de koordjes in handen heeft, en die 't laat dansen en kunstsn maken als en hoe zij het wil. Als zoodanig is het koningschap den bewusten ar beider het tegendeel van sympathiek. Hp kan er niet anders in zien als een instelling, die enorme sommen uit de schatkist haalt (welke natuurlijk weer op de belastingbetalers worden gevonden) en wier baten in geenen deele tegen de lasten opwegen. Maar bovenal heeft de naar vrijheid en recht strevende ar beider in het koningschap te zien het middel, door de kapitalistische klasse benut, om zijn strijd te verzwaren, z'n streven te verlammen, z'n succes te verhinderen is het als een rotsblok op den weg geplaatst dié het strijdende proletariaat over de verwonnen bourgeoisie leiden zal naar beter oorden. Daarom kent de bewuste arbeider geen feestvreugde op dagen als den 31sten Augustus daarom doet hij niet mee aan de algemeene hots- of springpartijen, op die dagen gebruikelijk daarom doet hp niet mee a au de algemeene „versieringen" omdat hij het Kapita lisme met héél z'n aanhang verfoeit als oor zaak van de ellende-staat waartoe hij en z'n klasse gedoemd is. Begunstigd door prachtig weer, liet het zich vooraf reeds aanzien dat de meeting voor 't Alg. Kiesrecht wel slagen zou. Ook van hier trokken we er met een flinken troep heen, nog wat Vlaardingenaars pikten we in den trein bp, Den Haag, even voor ons te Rotterdam aangekomen, was zoo welwillend geweest aan D. P. te wachten, en zoo ging 't al in optocht naar het meeting terrein. Daar was 't een vroolpk gezicht het kolossale veld slokte de drommen meeting-gangers op, dat men zoo oppervlakkig 't veld overziende, haast gemeend zou hebben dat 't bezoek niet meegevallen was. Maar als men vanaf een of andere verhevenheid een overzicht nam, dan maakte die gedachte heel spoedig plaats voor de wetenschap dat het aantal betoogers wel op eenige duizenden geschat moest worden. 86 vaandels waren opgesteld waaronder met de meest verschillende spreuken. Twee doeken der marine matrozen' genoten veel belangstelling. Gedurende de meeting heerschte een prettige stemming. Afwisselend werd er gesproken en gezongen, of deed de arbeiders-muziekvereeniging „Excelsior" zich hooien en verder vermaakte zich ieder zooals hem dat goed-dacht. Nog even zp gezegd, dat onze zangvereeniging „Excel sior" met de nummers „Aan de strijders" en „De Arbeid hoog" een uitstekenden indruk maakte, en wp haar van verschillende zijden hoorden roemen. Dit zij voor onze zangers en zangeressen een spoorslag krachtig op den ingeslagen weg voort te gaan, voor partpgenooten en geestverwanten „Excelsior' te helpen steeds-houger-gaan door zich aan te sluiten. Ruim vijf uur was het, eer de stoet gesteld was voor de optocht, welke zonder muziek eeü tocht door de stad maakte en op het Vredenoordplein door Spiekman werd ontbonden. Voor de eerste maal had het gemeente-bestuur van Rotterdam de kleinzieligheid begaan verlof tot muziek-maken te weigeren. Wanneer men meenen zou, alzoo onze betoogingen afbreuk te doen, dan is het echter den 21en al bewezen, dat men zich gevleid heeft met een valsche hoop, daar onze menschen, bp gebrek aan muziek, hun kelen des te krachtiger in werking stelden. Onze strijdliederen klonken luider dan ooit. Eén opmerking moet ons nog van het hart, zooals gezegd, togen wp van hiermet een flinken troep naar de meeting. Daaronder waren echter betrekkelijk héél weinig partijgenooten. Hoe zit dat? Is misschien een enkele verhinderd geweest het grootste gedeelte bleef zeer zeker achter om redenen Laten wp er voor waken, vrienden, dat we als sociaal-demokraten ons bijgeval te voornaam of te schuchter gaan achten voor straat-betoogingen We kennen natuurlijk allemaal het Botterdamsch Nieuwsblad. Een primaire verschijning zijnde de sterkere, grovere Sybrandy. Dit is van algemeen be kendheid en 't is altijd nog een betrekkelpk open vraag waarom de lezerskring van 't Bott. Nieuwsblad zoo groot is om de massa papier of om de massa narren verzinsels, welke men voor twee koperen centen alzoo verkrijgen kan. Maar om zijn roem waardig te blijven, heeft het Botte. Nieuwsblad noodig, voor zijne verschillende ru brieken, medewerkers welke volkomen in zijn kader passen. Men weet wat dit zeggen wil. En al zou men nu denken (of hopen) dat het hem immer aan zulke menschen zou blijven ontbreken, al zouden wp, Schiedammers, bpv. wenschen dat in héél onze stad niemand copabel zou zpn om als correspondent voor het B. N. op te treden helaas, is 't niet alzoo. Het Botte. Nieuwsblad heeft ook een rubriek „Schie dam" en een „zeer bekwaam" correspondent heeft daarvan de redactie. Om den man te schetsen zij één proeve voldoende. Ze is gevischt uit het no. van Zaterdag 20 Aug.: Het is wel opmerkelijk, dat juist onderwijzers of onderwijzeressen, die zich buiten den schooltijd zoo bijzonder gelegen laten liggen aan de socia listische propaganda, de personen zijn die wegens zenuwziekte verlof moeten hebben tot herstel van gezondheid. Vooral bp de laatsten is dit het ge val; verleden jaar moest een onderwijzeres lang durig verlof hebben, om weer op dreef te komen nu weder een van een andere school. Dat dit te wijten zou zijn aan een zenuwachtig leven op de school kunnen we niet annemen, daar dit dan toch op alle onderwijzeressen alhier zou moeten blijken en juist dit integendeel. Beste, brave correspondent van het best" brave Botte Nieuwsblad UEd's nobele bedoelingen in hovenstaand schrijven neergelegd, apprecieerende, wenschen wij in allen ooi- moed UEd. een weinig ter hulpe te komen in het open en bloot leggen van de vreeselijke gevolgen welke dat vloekwaardige socialisme ook in dit opzicht na zich sleept. Het gaat toch maar niet aan, niet waar, brave ziel, dat de lui zich voor die ketterscbe leer afwerken en dat de gemeente maar salarissen zon uitbetalen aan onderwijzeressen die altijd met „verlof" zijn! Om den donder niet en als het tóch gebeurt, dan is de correspondent van het Bott. Nieuwsbl. hier, om daar eens op „gepaste wpze de aandacht op te vestigen, en te zorgen dat daar op 't stadhuis eens een hartig woordje over dit verschijnsel gesproken wordt. Gelukkig is de eerzame correspondent van het eerzame Bott. Nieuwsbl. zéér vertrouwd met al wat stadhuizerig is. Welnu, De Moker biedt Z. H. need'rig z'n hulpe aan en heeft, om de beweringen van Z. H. den corresp. te staven, de eer het geachte publiek aan te bieden het volgend lijstje, bevattend de namen van onderwijzers of onderwijzeressen, welke in den loop der laatste jaren alzoo verlof hebben gehad Bokhorst; Brouwer; Hobbel; Heijkoop; Van Katwijk; Minderhond Sander Smith TimmersVan Wamelen. Bij deze 10 personen zpn twee, zegge twee sociaal- demokraten, waaronder nog één, die nimmer in de beweging een werkzaam aandeel heeft gehad. Wat blijkt dus Dat het noodig-hebben van verlof niet te wijten is aan een Zenuwachtig leven op de school, daar dit dan toch op alle onderwijzers(essen) alhier zou moeten blijken en juist dit integendeel. Laten we 'reis een geschiedenis verhalen. Een ambtenaartje, dat zich verbeeldde een ambtenaar te zijn en bij gebreke van de functie zich tevreden stelde met het air aan te nemen van zoo'n-hóóg-mensch, fier den neus in den wind stak en medelijdend van onder den pince-nez neerzag op z'n kameraden-minia- tuur-lpders, wist het zóóver te brengen dat ie voor acht heele dagen „en famile" naar 'n ver-gelegen badplaats trok. (Volgens den een naar Overschie, volgens den ander zelfs naar Scheveningen.) Toen ie, na die acht heele dagen in zoo'p erg-hooge wereld te hebbeu geleefd, waarin z'n heele portemonnaie geheel was uitgeleefd, terugkeerde naar z'n ambtenaar tjes-plaatsje stak de neus hooger dan ooit eh de pince- nez was mee omhoog gerezen en de blik zag slechts in een heel andere wereld. Toen las ie ns in een blad, dat eigenlijk slechts voor heel rpke menschen bestond, maar dat ook hp wel eens wist te bemachtigen, dat er booze menschen waren, die een aanslag in den zin hadden op het Kapitaal En in gedachten ziet hp reeds een woeste horde bijeen hoort hp plannen bespreken hoe men ook zijn ja, zpn brand....kast zal veroveren daar stormt de bende 'r-op los.... Maar wacht, düt zal ie ze beletten. Hp zal zijn bezittingen verdedigen tot en met z'n laatsten druppel... Woest suist z'n pen door de inktpot.... De correspondent van het B. N. had aangegord z'n volle wapenrusting-, „Schiedam Vooruit" roepen we allen, wanneer we in de lokale pers aangekondigd zien (en we lezen nog al eens dikwijls zoo iets) dat weer een of andere fabriek hier gevestigd zal worden. Maar de ondervinding heeft al geleerd, onze vreugde niet al te zeer los te laten, daar het vaak teringachtige onderneminkjes zpn, welke schijnbaar als laatste toe vlucht Schiedam komen opzoeken om daar te ster ven. Want zoekt men ze na eenigen tpd, dan kent en vindt men zelfs haar standplaats al niet meer... Tot de laatst-neergedaalde zegeningen behoort een zeep- en sodafabriek, gevestigd aan de Nieuwe Haven. Dat het ook al een onderneming is le klasse, blijkt wel uit het feit, dat er een arbeider van een andere fabriek werd gehaald door de direktie met de belofte f13. te zullen verdienen. Na twee weken arbeid werd dat salaris met f 4.verlaagd. De man paste en ging heen. Komen de teringachtige onderneminkjes soms naar Schiedam om goedkoope arbeidskracht te vinden Laten we ze dan in 't vervolg noemen: zeep-, soda- en Hon- gerfabrieken. In de S. Ct. hebben we een polemiekje tusschen de H.H, Kerdel, hoofd eener school en Dr. Ris, over ziekehuis-aangelegenheden, een kwestie, waarover wp ook wel eens wat vertellen willen, doch nu nog niet. We laten dus nu genoemde heeren naar hartelust pole- miseeren in de goê hoop, dat ze mekaar niet bezeeren en als goede vrienden uit den strijd wederkeeren maar willen eens één uitdrukking van den heer Ris aanhalen als bewps, hoe zelfs hij, die men meenen zou eenigszins bekend te zijn met het arbeiders-leven, nog een volslagen vreemdeling in Jeruzalem blijkt. De heer Ris zegt „Eindelijk zou ik toch wel eens willen wjjzen op het zonderlinge fe t, dat men zoo vaak geen f 1.75 per week in het ziekenhuis kan betalen, maar wel kans ziet zoo'n zieke thuis te hebben. Kosten 2 liter mGk, één ei, wat vleesch niet f0.25 daags, gezwegen neg van kleeding, enz.? Zou de heer Ris in z'n praktijk als geneesheer nog nóóit ervaren hebben, dit men in een arbeidersgezin niet afweet van ziekekostjes? Dat zieken en gezonden vau één schotel eten? Zeker, voor één, twee dagen gaat 't nog wel, maar verde-, hou-je mooie voorschriften maar in den zak, dokteróf lever de ingrediënten er bp. Want als ge u hebt omgedraaid, is 't voorschrift vergeten. Wat proletariërsleven eigenlijk wel is, sebpnt vaak moeie- ljjker te omvatten dan eeuige allopathie. Een gewichtige gebeurtenis in den komkommertijd der Nieuwspers was de reis der Koningin naar Noord- Brabant. Over die wereldschokkende gebeurtenis is een hartig woordje gesproken en alles is gelukkig tot een goed einde gekomen. Maar wat we vragen wildenweet iemand ook te zeggen wat of er met het oranje-zonnetje kan gebeurd wezen? Zooals we weten was het den dag

De Moker | 1904 | | pagina 2