WIE ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. No, 29. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1904 4e Jaargang. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stnttip yoar t wstwlffi nimmer moeten nituriijfc goensgag i.s. 's middags 1! uur in het bezit der ,j]n Katholieke Socialisten Een kijkje in den Raad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7. franco per post 30 cent hj V00ruMet^9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 8 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. kan ons keipen aan No. 28, 4e jaargang van dit blad, ketwelk Zaterdag 10 September j.l. is verschenen Exemplaren te zenden aan het Bureau, RAAM 27. Onder dezen titel schrijft zekere F. Hendrichs eene brochure, waarin hij tracht aan te toonen, dat katholiek en tegelijk socialist zijn onmogelijk is. Hij doet dit met uitspraken van paus Leo XIII. Deze heeft het socia lisme genoemd de ramp, de pest der maatschappij. Volgens Leo XIII is de oorsprong van het socialisme geweld„beleediging"jacht op nieuwigheden„nijd" De oorsprong van het katholicisme daarentegen is geheel anders, isrechtvaardigheid, vergevingsgezind heid, gehechtheid aan de overlevering, broederlijkheid. Dus precies het tegenovergestelde. En het katholicisme vindt wapenen in liefde, voor komendheid, trouw aan de leer, nederigheid. Daarom kan, volgens de schrijver, een katholiek geen socialist zijn. Nu weten wij het. De liefde en voorkomendheid, als wapen der katho lieke leer, vinden we op bladzijde 14 der brochure in praktijk gebracht. Daar toch lezen we De socialisten zijn volgens Leo XIII 1. De pest der maatschappij, 2. oproermakers, 3. verder! van kerk en staat, 4. bedriegers, 5. praatjesmakers over Christus en Evangelie, met de sluwe bedoeling het volk zand in de oogen te strooien, 6. het grootste gevaar der samenleving, stokers van haat en nijd, 7. Zonen van afschuwelijke ketterijen van allerlei aard. Zoo kan het nog al, zouden we zoo zeggen, en als dat nu niet lief en voorkomend is, dan moet men het ons maar eens duidelyk maken. Het was anders wel noodig, het eens aan de menschen te vertellen dat het katholicisme liefde en voorkomend heid als wapenen hanteert, en dat nog wel in verband met vergevensgezindheid en broederlijkheid, want er is zoo iets dat de menschen „geschiedenis" noemen, en daarin komt zoo één en ander voor van duizenden menschen, die, omdat ze geen lust hadden katholieken te zijn of te blijven, met de grootste voorkomendheid en vergevensgezindheid heel broederlijk werden ver brand, gehangen of gemarteld op allerlei manieren, door de katholieken. Bovendien vertelt die geschiedenis ook, hoe de katholieke Spanjaarden in Amerika hebben huisgehouden tegen de inboorlingen, wiëh ze hun goud en land en vrijheid ontnamen, en allerhande ziekten en ondeugden er voor in de plaats brachten, tot ten slotte de oorspronkelijke bevolking, voorzoover niet uitge moord, door allerhande verdierlijking en slavernij, hen door hun overheerschers opgelegd, verdween. Misschien zullen de katholieken zeggen dat ook anderen christenen hetzelfde gedaan hebbenwij geven dit gaarne toe, maar daar wordt de zaak vóór hen niet anders om; wij vreezen alleen dat, als de Christelijke coalitie eens volkomen baas werd in ons land, galg en rad weder in eere hersteld zonden worden, als symbolen van Christelijke broederlijkheid, liefde en vergevensge zindheid. Boodt Ds. Rudolph zich njet reeds aan als beul, en drong Mr Lucasse niet aan op herstel der doodstraf? En wat de nederigheid als oorsprong van het katho licisme betreft, zoo vinden we die wel bij Christus, maar niet bij hen die zich de stedehouders van Christus noemen, bij de pausen en evenmin bij de prinsen der katholieke kerk, bij de kardinalen, bisschoppen en andere hooge geestelijken, die gewoonlijk in paleizen en groote weelde wonen en leven, terwijl daarnaast het karakter van de geheele katholieke kerk is heerschen, zoowel over den geest der menschen, als over het wereldlijke. Waarlijk, een beetje bescheidenheid zou den katho lieken, die men met tal van herinneringen uit de geschiedenis en feiten uit het heden kan bombardeeren als men wil, niet misstaan. Bescheidenheid is echter niet het deel geweest van Leo XIII, althans niet toen hij van het socialisme schreef: „Deze gevaarlijke en doodelijke pest, is de vrucht van rede-vergoding, stofvergoding, godloochening Stel je eens voor, dat wij sociaal-demokraten het katholicisme een gevaarlijke en doodelijke pest noemden, wat zou er een kreet van verontwaardiging tegen ons opgaan. Tegen ons schijnt echter alles, geoorloofd. En waar mede moet nu volgens Leo XIII het socialisme bestre den worden? Men kan het lezen in de brochure „Katholieke Socialisten?" Daar staat op blz. 8: Men moet het socialisme bestrijden met godsdienst, daar Socialisme de vrucht is van goddeloosheid en godsverwerping in het Volksleven. Wat Z.H. nog eens herhaalt 1 Dec. 1888: „Het gif van (verdorven) leerlingen heeft zich met snellen loop uitgestort in het leven en in de openbare orde rationalisme, materialisme, athèisme hebben socialisme, communisme, nihilisme voortge bracht. Zij zijn een vernielende doodelijke pest maar die noodzakelijk moet ontstaan uit de zooeven genoemde beginselen. Want als de katho lieke godsdienst straffeloos, wordt verworpen, waarom zou men niet allen godsdienst verwerpen De aandachtige lezer zal opmerken, dat wat hier door den schrijver der brochure „Katholieken Socia listen?" de heer? F. Hendrichs, tegen het socialisme werd aangehaald, uit de woorden van paus Leo XIII, eigenljjk gericht is tegen iets anders, tegen elke leering namelijk die afwijkt van het katholicisme. Paus Leo's betoog is feitelijk gericht tegen alles wat buiten en tegen de katholieke kerk staat, en niet onduidelijk wordt in zijn woorden het Protestantisme genoemd als de oorzaak, waaruit de pest van het socialisme ontstond. Erg prettig voor de protestanten. En dat nog wel terwijl Dr. Kuyper in de kamer zoo z'n best deed om het liberalisme als de geestelijke vader van het socialisme voor te stellen. Paus Leo XIII stelt Dr. Kuypers richting er aansprakelijk voor. Voor de katholieken is dit echter geen bezwaar gebleken om met de antirevolutionairen een regeeringscoalitie aan te gaan, en de antirevolutio nairen zagen er geen bezwaar in zich te verbinden met de partij, wier hoofd hen aanwees als de oorzaak der pest. Waarlijk, men kan niet zeggen, dat ze beiden erg nauw kijken, en niemand zal kunnen beweren dat onder linge waardeering de grondslag van het bondgenoot schap is tusschen katholieken en antirevolutionairen, want terwijl de katholieken hun bondgenooten beschul digen de pest der maatschappij in het leven te hebben geroepen, zeggen de antirevolutionairen in hun Heidel- bergsche catechismus, dat de katholieke mis vervloekte afgoderijis. Deze aangelegenheid zullen ze echter maar met elkander moeten uitmaken. Godsdienst is volgens de brochure die we nu bespreken, het middel om het socialisme te bekampen. Leo XIII zegt „Om de verschrikkingen van het socialisme af te weren, is één middel uiterst werkdadig, namelijk: de burgers van den godsdienst te doordringen, en hen te houden in eerbied en liefde jegens de kerk. Alwie de voorschriften van het evangelie nauw gezet naleeft, op hem kan vanzelf de verdenking niet vallen, dat hjj socialist is. Waar hier sprake is van de kerk, wordt natuurlijk bedoeld de katholieke kerk, de Paus kan geen andere erkennen. Het Protestantisme is naar katholiek inzicht eene ketterij, en de ketterijen heeft de Paus aangeduid als de oorzaak van het socialisme. De protestantsche godsdienst kan dus niet in aanmerking komen om het socialisme te bestrjjden. Wederom, erg prettig voor Ds. Talma en de zijnen, die in de kamer zoo prat gingen op de geestelijke wet- penen die zij tegen het socialisme hebben. Paus Leo XIII leert het hen wel anders en zegtAlleen Rome is in het uitsluitend bezit der strijdmiddelen tegen het socialisme. We zouden nog meer uit het brochuurtje kunnen bespreken, maar de ruimte laat het niet toe. V at de kwestie zelve betreft, of een geloovige socia list kan zijn, verwjjzen wij naar ons artikel in nummer 99 opgenomen, getiteld„een gemoedelijk woord." De heer Hendrichs zegt in zijn brochure dat er reeds katholieken bij de vleet zijn die socialist zijn geworden, maar hij erkent hen niet meer als katholieken. Ook dit is een kwestie die buiten ons omgaat. Maar het feit, dat vele katholieken socialist werden, konstateeren we. Nieuws is het overigens voor ons niet. Het socialisme maakt nu eenmaal zijn proselieten onder alle volken, rassen, nationaliteiten en godsdiensten, en noch de eene, noch de andere godsdienst heeft het kunnen stuiten. Arbeiders, die brochuren, als de besprokene zonder onderzoek voor zoete koek opeten, kan men nog wel van het socialisme afkeerig maken en houden, maar zij die den moed hebben zelf te onderzoeken wat het socialisme wil, die zullen op den duur zich de oogen niet dicht laten smeeren met zulke middeltjes. Het socialisme zal winnen, de toekomst is niet aan de reac tie, maar aan ons. (De Arbeid.) De Triomf der reactie. Aan 't eind van haar verslag der beide raadszittingen van de vorige week zegt De Nieuwe-. „Aldus liep deze onverkwikkelijke, ongehoorde discussie ten einde. Wij mogen wel zeggen ongehoord immers, in welken gemeenteraad van ons land zou 't voorkomen, dat een wethouder-raadslid aldus door een medelid wordt aan gevallen. De heer De Groot blijkt in den laatsten tijd wel als censor assessorum in onzen Raad op te treden We laten 't daar, of de discussie ongehoord en onver kwikkelijk is. Het oordeel van De Nieuwe is te weinig gezaghebbend, dat er eenigen invloed aan kan worden toegekend of dat het eenige waarde zou bezitten. We willen ook niet voor de Nieuwe naspeuren of het ook in een anderen gemeenteraad voorgekomen is of voorko men kan, dat een wethouder-raadslid aldus door een medelid wordt aangevallen De Nieuwe, die voor Nieuwsblad fungeert, kan dat nóg beter weten dan wij, doch er spreekt uit die simpele uitdrukking een verzet tegen het optreden-de Groot c.s., dat wel verbazing wekken moet. Al is vijf-en-twintigmaal Mr. Jansen een van de geloofsgenooten, dan is en blijft het van een buitengewone brutaliteit getuigende, op deze wijze de gevoerde oppositie te durven beoordeelen. 't Zou een voudig belachelijk zijn als het niet zoo infaam brutaal was, te eischen dat de raad de behandelingen van Mr. Jansen onbesproken en onbecritiseerd zou laten passeeren omdat Mr. Jansen wethouder is! Neen, de raad, waarin de opponeerende raadsleden tóch nog voor 3/4 uit zeer halfslachtige elementen bestond, heeft, dit moet erkend, een onverantwoordelijke gratie tegenover den wethouder Jansen getoond. AVare deze er op gesteld geweest z'n naam onbesmet te houden, na al het gepas seerde zou hij reeds lang uit zichzelf zijn heengegaan en de Raad heeft hem allen tijd tot een fatsoenlijke altochf gelaten. Doch Mr. Jansen, die nooit gepoogd heeft zich te verdedigen tegen de op hem gerichte aanvallen, heeft den Raad getart en de eigenzinnige trots, welke hem kenmerkt, op de spits gedreven. Al wat gebeurd is in de heilige, gesloten zittinkjes blijven natuurlijk voor ons, gewone stervelingen, ver borgen, doch de beschuldigingen, welke in 't openbaar geuit zijn, zijn voor een autoriteit als Mr. Jansen, wel zóó compromitteerend, dat er héél wat brutalen moed wordt vereischt, als men na zóóiets z'n plaats durft blijven behouden. Waar Mr. Jansen echter geen blijk gaf vrijwillig te zullen heengaan, was het niet meer als plicht van de aanvallers, wilden zij niet zichzelf in 't aangezicht slaan, te pogen hem weg te jagen. En ook deze poging is met verbazende voorzichtig- DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1