No. 34, ZATERDAG 22 OCTOBER 1904. 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Ingezonden Mededeelingen. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn Zangvereniging „Excelsior". De werkstaking in de Glas-industrie. STEUNT! Van een smokkel"-geschiedenis. Schiedamsche Bestuurdersbond. Een branderij-koning. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. (3 ct. per regel.) Vergadering op Woensdag 26 October a.s. Zie advertentie in dit blad. Allen present. HET BESTUUR. Tegen de verwachtingen der verschillende „verstan dige" menschen in, die meenden dat de glasarbeiders nooit iets dommers verzinnen konden dan een werk staking, omdat ze tóch na een paar dagen wel met hangende pootjes naar de hutten zouden moeten terug- keeren, duurt de staking nog altijd maar voort. Reeds drie weken lang Dit verwondert de goê, rustige, altijd stil-voortlevende gemeent' wel zoo'n beetje en ze begint heuschlijk wel een weinigje respekt te krijgen, voor die ruwe men schen, waarop ze voorheen meenden van uit de hoogte te mogen neerzien. Kijk, zoo'n kranige houding hadden ze eigenlijk niet verwacht... Nu je sympathie maar eens omgezet in klinkende munt, geachte medeburgers; je voelt allemaal wel, waarom of het gaatof die uitgemergelde hut-menschen totaal een speelbal zullen worden in de handen der winstzieke fabrikantenof ze nü deze, straks nog een, dan nog maar een loonsverlaginkje zullen hebben te aanvaarden of weerloos zich te onderwerpen zullen hebben aan andere verzinsels van willekeur der hoog moedige en tyrannieke flesschenfabrikanten of dat ze een zeker weerstandsvermogen zullen behouden ter verdediging van dat weinige, wat men den armen slacht offers dier schandelijke industrie nog gelaten heeft. Steunt hen! dat is plicht, méér dan plicht van u allen, die zoolang die namenlooze ellende, welke de glashutten verbreidden, hebt geduld, zonder een vinger uit te steken, dat wanhopige leed te verzachten. Thans voelt ge,_ moet ge voelen en erkennen, dat het niet de schuld dier menschen is, dat ze zoo ruw en onbeschaafd in uwe oogen schijnen dat het niet hun schuld is, dat het peil hunner ontwikkeling nog zóó laag isdat. het niet dien menschen te wijten is dat ze zóó gedemorali seerd zijn. Helpt ze hun overwinning bevechten ge helpt dan tevens ze op te richten uit dien jammerellende. Leert ze begrijpen dat ze méér zijn dan winstmachines van glasfabrikanten, doch dat ze recht hebben als mensch te leven in een menschen-maatschappij. De stand van zaken blijft dezelfde. De stakers zijn nog als den eersten dag: vol goeden moed; van ver flauwen is geen sprake. Zij toonen alzoo te begrijpen, dat het nu meer dan ooit, zaak is te volharden want bogen ze nü het hoofd, de patroons zouden van hun triomf natuurlijk een rijk gebruik weten te maken en het een na het ander verzinnen om ze nog meer „er onder" te krijgen. Het spreekt vanzelf, dat het in de staking ook alweer niet ontbreekt aan de noodige fantasie van patroons trawanten, welke bedoelt den stakers den moed te ontnemen. De noodige „geruchten" (de een al „waar schijnlijker" dan de ander) doen de rondte; de groote „men" zegt en verspreidt heel wat nieuws; maar de stakers weten tot nog toe héél wel die verzinsels, die leugens, van de werkelijkheid te onderscheiden. Als een van die- „proeven tot ontmoediging" kan woiden geacht, het bericht in De Nieuwe Schied. Cour. van Zondag 16 October, dat de fleschvormen van „De Schie" naar men verneemt," naar het buitenland zijn verzonden, zoodat zich het feit voordoet, dat al werd de staking heden opgeheven, aan die fabriek in de eerste maanden toch niet gewerkt zon kunnen worden. De gesloten contracten moeten eerst in het buitenland worden uitgevoerd, en eerst daarna zouden de werk lieden hier het werk weder kunnen leveren. Dit gewichtige nieuws van De Nieuive Schied. Cour. namen hoe is 't mogelijk! de stakers héél ge moedelijk op. Je ken d'r bij die kerels de idee maar niet uitkrjjgen, dat er ten eerste geen flesschen in 't buitenland zullen worden gemaakt, nu het conflict als oorzaak heeft 't gepoog der Nederl. glasfabrikanten om de buitenlandsche indusirie dood te drukkenten tweede dat, waar er contractjes van 3V2 millioen flesschen moeten worden geweigerd, er nog wel wat werk schijnt te wezen. Trouwens de gewichtige vormen, die naar Duitsch- land waren gezonden, zijn Woensdag reeds, ten getale van 24 stuks, weder hier gearriveerd. Thans mag wel geconstateerd worden, dat alle pogingen der patroons om aan flesschen te komen, schipbreuk hebben geleden, hetgeen den stakers een machtige ruggesteun is. De Nieuwe heeft dus geen succes maar de stakers zullen er zich op hebben voor te bereiden, dat er nog wel meer geruchten van 't zelfde gehalte de wereld zullen worden ingestuurd laatje niet bedotten, arbeidersDe oogen open, hoor En zoo gaan ze de vierde week van staking in. Eensgezind, van mooie, solidaire geest bezield, strjjden ze als trouwe kameraden eerlijk naast, meten voor elkander. Wie den strijd zoo van nabij gadeslaat, die voelt meer en meer de overtuiging in zich sterker worden: hier kunnen en zullen de arbeiders de zege behalen. Als ze zóó blijven volharden, en er is niet de minste reden om daaraan te twijfelen, dan kan het eenvoudig niet anders. Mits zij worden gesteund. Mits het geheele Neder- landsche proletariaat zich solidair verklaard; mits alle handen zich reppen om ammunitie aan te voeren. Geld moet er komen, enspoedig Men vergete niet, dat de organisatie tot aan de staking zéér zwak was van een weerstandskas is geen sprake. De stakers teren dus totnogtoe op eigen beurs en de drie weken, die achter hen liggen, hebben hun in vloed machtig doen gelden. Directe hulp is dns broodnoodig Tot ons genoegen zagen we in de geheele arbeiders pers reeds opwekkingen om de steunbeweging aan te vattenin zéér vele plaatsen is ze reeds georganiseerd op andere is zij in aanvang voorwaarts, vrienden der uitgebuite glasblazers voorwaarts, strijders voor het recht van den gekuevelden „vrijen" arbeider van onzen modernen tijd L w aller hulp is dringend, aséér dringend noodig. Zeiden we reeds in ons vorig no. het een en ander over 't geharrewar in de Hervormde Kerk, is 't altijd nog wel eens de moeite waard op deze geschiedenis even terug te komen. De stemming is achter den rug; over 4 kandidaten moet nog een herstemming plaats hebben. De uitslag der verkiezing is zoodanig, dat, al moge de herstemming hen allergunstigst zijn, wat naar de cijfers te beoordeelen, eenigszins kan worden verwacht, de politiekers voor- loopig toch met de kous op den kop naar huis zijn gestuurd. Maar 't is reeds nu al vrij zeker, dat het bij deze poging om de macht in de Hervormde Kerk te verkrij gen, niet zal blijven. De rechtzinnigen-bij-uitstek, die christenen, maar bovenal politiekers zijn, nemen alle kleine kunstgreepjes te baat om hun dolle heerschzucht te voldoen. Wat een ander waardeloos acht, weten zij als een heel goed strijdmiddel te gebruiken. Zij zijn er zelf het meest van doordrongen: waar de kracht der massa ontbreekt, moeten andere middelen te hulp komen met kleine slimmigheden, met allerhande trucs kan ook een klein hoopje veel doen. 't Is in tijden van verkiezingen lang een gewurm en geploeter geweest, om de christ. historische kiezers te vangen; hun hulp was nog altijd maar lang niet zeker welnu, men heeft den weg gevonden om ze zeker te doen zijn. Wat van „boven af" gecommandeerd wordt volgen de christ. hist, kiezers nogal trouw op - dus als zij zich daar boven weten te plaatsen, dan is het spel gewonnen En langzaam, voetje voor voetje, gaan ze voort m de goê hoop, dat de massa het innerlijke van hun beweeg niet zal ontdekken voor en aleer zij zich voor goed hebben genesteld. Dit oneerlijk gewurm moet echter, al is het dan ook „maar door De Mokerden betrokkenen worden bloot gelegd. is iet uit een medelijden met degenen, die er door verdrongen worden; och neen, dat gevoel kennen we met. Deze vinden „loon naar werken" zouden we t haast noemen; zooals zij eenmaal de modernen buiten de kerk zetten, ondervinden zij wellicht heel spoedig als dezen toenmaals, het aangename en het oprecht- christelijke van het misbruik eener toevallig behaalde overmacht. Bovendien zijn ze, uit oogpunt van totaal misplaatste courtoisie, totnogtoe zoo lummelig, hen, die het op hun val hebben toegelegd, naast zich, boven zich, te dulden dat ze nü eerst wakker schrikken en verbluft staan over hun eigen stommiteit, pleit niet voor hun helder-zien. Vreemd lijkt het ons echter wél, dat de modernen zich zoo geheel buiten dezen strijd houden. Zij küunen een beteekenenden invloed doen gelden willen zij wat van hen te denken valt, verhinderen, dat de Her vormde Kerk, waartoe ook zij behooren, geheel in han den valt der waanwijze en fanatieke domperskliek, dan waien zij verplicht, niet eerst nu, maar sinds lang reeds, een hartig woordje in dezen strijd mee te spre ken. Maar zij deden niets in Stemmen werd nog met geen woord over deze kwestie gerept; zij schijnen er vrede bij te hebben, wanneer de goedgeloovige massa nog meer verleugend wordt, dan reeds het geval is. Dit verwondert ons wel eenigszins. be?ochtVergadeiiDg °P Woensda£ 5 October was goed De notulen werden goedgekeurd, na eenige inlichtin gen door den Onderwijzersbond gevraagd. Inzake de aktie tegen den broodfabrikant Boerop was een schrijven ingekomen van den Rotterdamschen Bestuurdersbond, meededeelende dat er een wapenstil stand was gesloten en dus voor het oogenblik niet verder moest worden gegaan. Leiden de onderhandelingen met bedoelden fabrikant echter tot niets, dan werd door den Rott. Bestuurdersbond een bedrag ter beschikking van den bchiedamschen gesteld, om met kracht verder te gaan. Aan de orde was de steunbeweging voor de stakende glasarbeiders. De voorzitter gaf een overzicht van wat reeds had plaats gevonden ten dezen opzichte hoe de botsing met Patrimonium-Volksbond was ontstaan en hoe door het voorloopig Plaatselijk Steuncomité, gevormd uit den Bestuurdersbond, tegen Patrimonium- Volksbond was opgetreden. Hoe dit noodig was, waar deze weigerden leiding en steun van elkander te schei den en slechts steun wilden verzamelen voor de christe- njk-georganiseerde stakers. Het optreden van het Dasr Bestuur werd goedgekeurd. Een comité werd vervolgens gevormd, waartoe elke aangesloten vereeniging één gedelegeerde aanwees. Uit dezen werd een dagelijksch Bestuur gevormd, bestaande Kr-6 B™d' V°orzitterP. J. Hobbel, Secretaris en A. Winterberg, Raam 27, Penningmeester. Hierna werd de vergadering gesloten. Een bekend (óf: berucht) katholiek branderspatroons had in zn branderij werkzaam: vader en twee zoons waarvan één nog maar een joggie. We zullen 't de familie P. noemen. t Joggie had in de oogen van den jeneverbaas een zwaie misdaad begaan: tot verheffing zijner moraliteit legde meneer de patroon 't joggie f 0.50 boete op. Maar als de gier z'n prooi in 't zicht krijgt, wordt ie pas

De Moker | 1904 | | pagina 1