No. 35. ZATERDAG 29 OCTOBER 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. *s middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. „Constantia" Afdeelingsnieuws. Be werkstaking in de Glas-industrie. Gemeentelijke raadselen of: hoe onze belastingcenten worden besteed. IJ. Z,, de man met de nachtmerries. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per knartaai j jvooruitbetaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is Zondag a. s. na 6!/a nar 's avonds voor de leden en andere bezoekers NIET toegankelijk. De Zaalcommissie. Op de huishoudelijke vergadering van 23 October deelde het Bestuur mede, dat het naar aanleiding van een circulaire van v. Kuykhof besloten had een openbare vergadering te beleggen om de houding van minister Ellis tegenover den Matrozenbond te bespreken. F. W. N. Hugenholtz Jr. en W. H. Meijer hadden zich bereid verklaard voor dit doel in Schiedam op te treden. De commissie, belast met het nazien van het vorig flnanciëel verslag, bracht hiervan rapport uit, alles was op eenige kleine opmerkingen na, accoord bevonden. De penningmeester bracht nu het nieuwe verslag uit, en ook hieruit bleek dat de financiëele toestand vrij gunstig was. Bij de behandeling van het huishoudelijk reglement, waarvan het bestuur een ontwerp had gemaakt, kwamen weinig belangrijke verschilspunten voor, zoodat met eenige kleine wijzigingen het ontwerp werd goedgekeurd. Bij de rondvraag bleek nog, dat zich de laatste 2 weken weer vier nieuwe leden hadden aangesloten. Nog altijd geen verandering in den stand van zaken althans niet wat de staking direkt betreft. Er loopen verschillende geruchten over arbitrage een vasten vorm hebben deze echter nog niet. De meest-waarschijnlijke is (was) dat de H. H. Distillateurs, (die vooral de dupe dezer historie zijn, daar ze geen order meer kunnen uitvoeren en ons bekend is dat er reeds ontzag'lijk groote bestellingen moesten worden afgewezen) zich in den strjjd mengen zouden en een oplossing trachten te vinden. Hierover liepen dan ook verschillende geruchten en zelfs kwam ons een heel plan ter oore; echter hebben we veel reden te gelooven dat de heele arbitrage beweging, dank zij de groote hardnekkigheid van één der belangrijkste distillateurs (wiens naam bij gelegen heid wel door ons zal worden genoemd en waarvan zekere „vooruitstrevenden" misschien wel wat vreemd zullen opzien) die hardnekkig weigerde het voorstel te ondersteunen. Hierop moeten ook de andereu bij de pakken zijn gaan neerzitten, en is het o. i. werkelijk aannemelijke plan van arbitrage gesneuveld De geest onder de stakers blijft even goed. Zeker voelen ze reeds sinds eenigen tijd iets van de honger- marteling, doch nog altijd staat het besluit onwrikbaar vastliever een tijdlang, dan levenslang honger geleden. Volhouden moeten ze, dit begrijpen ze volkomen, ter- wille van hun geheele toekomst, tot het uiterste. De ondersteuning is wel niet zóó als sommigen zich hadden voorgesteld en wij allen zeker vurig wenschten, doch te verwachten is het dat het beter worden zal. Er dient natuurlijk in aanmerking genomen, dat zoo'n steunbeweging maar niet in een vloek en een zucht in elkaar is gezet, en dat het vooral daar, waar geen glas-industrie is, langzamer gaat als bijv. hier ter stede. De opbrengst hier geeft, al is ze nog lang niet wat ze wezen kan en wezen moet, tóch reden tot tevreden heid. Als we allen onze schouders er onder zetten, vrienden, zullen we echter nog grooter resultaten be halen. En dit is noodig, hoor! Ieder z'n steentje dus bijgebracht We willen hier even vermelden, dat de Alg. Nederl. Diamantbewerkersbond alweer niet achter is gebleven en vorige week reeds f 250.voor de stakers heeft uitgetrokken. In offervaardigheid staat de A. N. D. B. altijd maar vooraan! De gevolgen van den strijd gaan zich hier steeds sterker doen gevoelen. In de verschillende kistenmake- rijen en distilleerderijen ziet men het oogenblik steeds en steeds naderen, dat er niet meer gewerkt kan worden en wat dat voor Schiedam beteekent, behoeft niet gezegd. De toekomst, vooral met het oog op den naderenden winter, wordt donker ingezien wat zal het wezenlijk gevolg zijn van de willekeur der glas fabrikanten De algemeene opinie is sterk tegen hen gericht. Een enkel warhoofd spreekt ervan dat de stakers ook maar aan 't werk moesten gaan, doch het groote publiek heeft gelukkig recht weten te kiezen en spreekt z'n verachting uit over de fabrikanten. Nóg echter houden deze den trotschen kop stijf zij het, we beweren het met eenigen grond, met blijk bare moeite. Nog een nieuwtje. De correspondent van de N. B. Ct. te Delft meldde Wjj kunnen met zekerheid melden, dat een groep glasblazers, sterk 50 man, die gewerkt hebben op kleine fabriekjes in Duitschland, welke ondergingen door de groot-industrie, hunne diensten hebben aangeboden aan de Nederl. fabrikanten. Voorloopig is van dit aanbod geen gebruik ge maakt. Maar een der fabrikanten in de omgeving van Rotterdam moet er ernstig over denken, bij langer voortduring der staking, deze Duitsche arbeiders te doen ontbieden. Ziehier een royaliteit tegenover de stakers betoond, welke men zeker niet van de glasfabrikanten zou hebben verwacht. Zeg nu niet, dat ze geen gratie met jullie gebruiken, o booze stakers! Toch mag nog wel eens gevraagd worden, of die beleefdheid van de patroons soms een oorzaak heeft. Die 50 man, aangenomen dat ze er zijn, wat ook nog wel eens kon blijken minder met de waarheid overeen te komen, zijn dat blazers? Zoo ja, wat kunnen de menschen dan nog doen? Waar zijn hun stellers en aanvangers? Die zijn toch óók noodig alvorens ze werken kannen? Of zullen de fabrikanten, boekhouders enz. daarvoor fungeeren?.... Dat wonder zouden de stakers zeker wel eens willen zien. De fabrikant in den omtrek van Rotterdam, die bedoeld wordt, zal wel hier gevestigd zijn zijn die 50 menschen steenwerkers? Neen toch zeker, hè? En die heeft men vooral hier noodig. Nog een bericht van dienzelfden correspondent is, dat thans vast staat, dat in Duitschland meer dan vroeger voor de afnemers onzer Hollandsche industrie gewerkt wordt, en dat dagelijks wagonladingen flesschen over onze grenzen binnenkomen. Bp onderzoek lijkt ook dit bericht ons vrij fantastisch; wij kennen ook hier een distillateur, die flesschen uit Duitschland verwacht".... over een maand. Ten slotte zij als bewijs aangehaald hoe „gemakkelijk" men aan flesschen komen kan, het feit, dat bijv. aan de fabriek van den heer Melchers sinds Donderdag de voorraad op is en men ook geen zendingen meer verwacht. Niet te vergeten dat al waren er flesschen uit Duitsch land te bekomen, deze onzen Hollandschen afnemers veel te duur komen. Yoor de loopende contracten be teekent dit voor hen reeds een enorm verlies. Het „ernstig streven" dat volgens de S. Ct. in den laatsten tijd blijkt te bestaan om onze straten en pleinen in een beteren toestand te brengen, openbaart zich in het feit, dat de Groote Markt bestraat zal worden met klinkers (zgn. kleine steenen). De S. Ct. is eens wezen informeeren, doch het motief voor de verwisseling kon zij niet te weten komen. Waarin de „verbetering" schuilen zou is haar niet duidelijk. Ons ook niet. We zijn dan ook zoo vrij ten deze van een nuttelooze geldverspilling te spreken. Als men met alle geweld bestraten wil, zijn er nog heel wat straten in onze stad die daaraan oneindig meer be hoefte hebben dan de Groote Markt. Verder is Maandag j. 1. een proef genomen met de mooie brandladder. Daarbjj waren tegenwoordig al de betrokken autoriteiten en deze waren getuige van het schitterend resultaat. In 2 minuten was de ladder, die 14 meter hoog is, voor het gebruik gereed, doch het bleek dat onze spuiten geen van allen met een brandladder kunnen worden gebruikt, daar ze het water toch niet zoo hoog kunnen opvoeren. We hebben dus een prachtige brandladder louter voor luxe! Is de vraag niet gewettigd of de belastingpenningen der gemeentenaren niet wat beter kunnen worden besteed 't Is lang geleden, sinds we iets van den heer IJ. Z voorheen trouw inzender in De Nieuwevernamen. Vroeger had hij zoo altijd iets nieuws (al was het ook wat oud) dat op zoo bizonder-eigenaardige manier door hem werd beschreven en wat nog al eens aanleiding gaf dat De Moker een praatje met hem maakte, doch sinds dien was hij plotseling verdwenen. Verdwenen; al meer dan een jaar lang hoorde of zag men niets van 'm. Booze menschen dachten, dat de gemoedelijke ziel van meneer IJ. Z. niet bestand was tegen de vriende lijke terechtwijzigingen van De Moker, doch deze ge dachte is beslist absurd. De heer IJ. Z. is, dat proeft men uit iedere regel die hij schrijft, een man van IJzer. Vrees is een gevoel dat hij zeker niet kent. Wat de reden dan geweest zal zijn, dat hij zijn licht plots onder de korenmaat zette en de Nieuwe-lezers zoo wreed beroofde van de weldoende warmte en ver kwikking, welke er uitstraalde? Laten we het niet onderzoeken genoeg zij het, het heugelijk feit te kunnen konstateeren dat het den heer IJ. Z. in groote goedertierenheid heeft kunnen behagen uit zijn dood slaap op te staan en in De Nieuwe van Zondag hiervan het bewijs te leveren. In onze groote vreugde kunnen we het niet over ons hart verkrijgen 's mans fantasiën in hun waarde te ver korten en wij geven ze dus daarom geheel weer. Daar gaan ze Het eerste huis van het ontworpen Rijkelui's Hofje „Eendragt" aan de Tuinlaan is nu gereed en bewoond. Hoewel wat vreemd van bouw, ziet het er toch aardig uit en het is netjes afgewerkt; daar heeft de aannemer alle eer van. Zeer eigenaardig is de blauwe kleur van het ijzeren hek, dat aan de voorzijde staat, en de hoofd ingang van het huis vind ik keurig. 1) Moge het ge beuren, dat nu spoedig meer liefhebbers zich opdoen om daar te bouwen, opdat de voltooiing van het geheel zich niet al te lang late wachten. Want duurt dat nog eenigen tijd, dan is er gevaar dat de omgeving meer het aanzien krijgt van een ruïne, dan van een sierlijken aanleg. De Gemeente heeft ook reeds de hand aan het werk geslagen tot verfraaiing van het terrein en wel door den grondslag te leggen voor een flink plantsoen, dat in het midden van het Hofje komt te liggen. Daarom heen komt eene bestrating met trottoirbanden, maar ik vind het erg vreemd, dat die bestrating buiten het eigenlijke terrein uitschiet, en de trottoirband midden in de klinkerstraat komtdat kan toch nooit een mooi geheel geven, 2) en men neemt nu, dunkt mij, voor een 1) De heer IJ. Z. is wat laat opgestaan blijkbaar hij merkt nu pas dat het eerste huis van „Eendragt" gereed en bewoond is, een verschijnsel dat anderen reeds circa 3 maanden geleden waarnamen. Gelukkig dat hij de blauwe kleur van het ijzeren hek eigenaardig en de hoofdingang van het gebouw keurig vind trots de „ietwat vreemde" bouw't Zag er anders voor den aannemer bepaald slecht uit 2) Men neme in aanmerking dat, zooals uit heel z'n epistel blijkt, de heer IJ. Z. iemand is met „smaak." Als hij zegt, dat het plantsoen-plan nooit een mooi geheel geven kan, is dit zeker. Intusschen schijnt hij de platte grond van „de Eendragt" nog niet te hebben ontdekt; dat bord ziet ie misschien over 'n half jaartje wel eens. DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1